Економічний механізм розширеного відтворення в сільському господарстві - Навчальний посібник (Олійник О.В.)

Вступ

Сільське господарство  займає одне з провідних місць  в економіці  України.  У  середньому  за 2001-2003 рр. частка сільського  господарства у валовому внутрішньому  продукті країни складала 12,6 \%, у вартості основних засобів – 9,3 \%, в обсягу експорту – 11,8 \% [316, с. 33]. Але потенційні можли- вості  сільського господарства, які ще зовсім  недавно були ре- альністю, значно вищі. У 1990 р. частка сільського господарства у ВВП становила 24,4 \% [37, с. 6]. Чисельність сільського насе- лення складає понад 30 \% від загальної чисельності населення України. Частка зайнятих у сільському господарстві становить майже чверть від загальної чисельності зайнятих в усіх сферах економічної  діяльності.

Унаслідок системної кризи обсяги виробництва валової про- дукції сільського господарства у 1999 р. становили лише 47 \% від рівня 1990 р. За період 2000-2004 рр. виробництво валової про- дукції аграрного сектора збільшилося, за попередніми  даними, майже на 25 \%. Середньорічні  темпи зростання дорівнювали приблизно 5 \% [285,  с. 8].   Незважаючи на це, ефективність сільськогосподарського  виробництва залишається на досить низькому рівні, що не дозволяє забезпечити потреби населення у продовольстві  на рівні медично обґрунтованих норм.

Значне підвищення ефективності  сільськогосподарського виробництва,  забезпечення його сталого розвитку та розшире- ного відтворення в сільському господарстві необхідні, з одного боку, для забезпечення продовольчої безпеки держави та досяг- нення збалансованого рівня  харчування населення, з іншого – для збільшення обсягів експорту сільськогосподарської про- дукції та продуктів її переробки на світовий ринок. Для Украї- ни характерний гострий дефіцит продовольчого споживання не лише по окремих продуктах, а й по всьому їх набору. За набо- ром основних харчових продуктів,  необхідних  для здорового харчування, цей дефіцит  (недоїдання)  складає майже 40 \%, у тому числі продуктів тваринного походження – 50 \%, рослин-

Економічний  механізм  розширеного відтворення в сільському  господарстві

ного походження – понад 22\%, що свідчить  про напружений стан продовольчої безпеки в країні [285, с. 8].

У зв’язку з цим проблемам розвитку аграрного сектора еко-

номіки України  приділяють багато уваги науковці, законодав- ча та виконавча влада. В останні роки увага науковців і пред- ставників владних структур  була прикута  до здійснення  в Україні широкомасштабної аграрної реформи.

Незважаючи на глибокі структурні зміни в аграрному секторі економіки, він залишається в надзвичайно важкому фінансовому стані, має величезні  проблеми із забезпеченням  розширеного відтворення основних елементів аграрного ресурсного потенціа- лу, що в свою чергу створює значні труднощі для забезпечення подальшого сталого розвитку сільського господарства. Кризовий стан аграрного сектора  економіки може розглядатися як одна із фаз його циклічного розвитку. Як зазначив академік О.М.Шпи- чак, „...однією  з головних причин кризової ситуації є відсутність елементарного економічного механізму, в якому могла б функціо- нувати виробнича структура будь-якої форми господарювання. Не заперечуючи форм власності та форм господарювання,  ... потрібне економічне  середовище, в якому може існувати  і колективний господар і власник” [317,  с. 132]. Рішенням Четвертих річних зборів Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників (25-26 червня 2002 р.) було передбачено внести Міністерству аг- рарної політики України  та Українській  академії аграрних наук пропозиції  щодо розробки Національної  програми поетапного розвитку агропромислового комплексу України  на 2005-2010 рр., спрямованої на забезпечення продовольчої безпеки країни.  У програмі мав бути розроблений економічний  механізм  функціо- нування аграрного виробництва в ринкових умовах [279, с. 719]. Отже, можна стверджувати, що проблеми формування економіч- ного механізму розширеного відтворення сільськогосподарського виробництва займають чільне місце в аграрній економічній науці.

Тенденції економічного розвитку сільського господарства, проблеми його розширеного відтворення, розробки відповідно- го економічного  механізму перебувають у центрі уваги вчених економістів-аграрників, про що свідчать численні публікації   з

 

цієї проблематики [30, 50, 65,   72, 124, 165, 166, 206, 260, 284,

289, 307, 380 та ін.]. Досить багато уваги проблемам формуван- ня економічного  механізму  функціонування  аграрного сектора економіки  в умовах формування ринкових  відносин  приділя- ють російські вчені [ 27, 68, 154, 295, 341, 378 та ін].

Комплексні дослідження проблем відтворення в сільському господарстві проводили В.Г.Андрійчук, І.І.Лукінов,  В.Я.Месель- Веселяк, М.Й.Малік, О.М.Онищенко,  П.Т.Саблук, В.М.Трегоб- чук, А.Е.Юзефович, В.В.Юрчишин та інші вчені. Оскільки  тен- денції відтворення в сільському господарстві  значною мірою залежать від ефективності  сільськогосподарського виробницт- ва, можна стверджувати, що всі дослідження, спрямовані на підвищення його ефективності, є також складовою досліджень відтворювального процесу.

Проблеми удосконалення  економічного  механізму  функці- онування аграрного сектора економіки в цілому й окремих його елементів досліджували В.М.Алексійчук, В.І.Бойко, В.О.Білик, М.Я.Дем’яненко, С.І.Дем’яненко, Ф.В.Зінов’єв,  Ю.М.Новиков, Г.М.Підлісецький, В.Я.Плаксієнко, М.М.Федоров, Г.В.Черевко, О.М.Шпичак та ін.

Разом з тим у теорії  відтворення  сільськогосподарського виробництва й економічного  механізму функціонування аграр- ного сектора економіки в ринкових умовах є чимало нерозв’я- заних проблем. Дискусійними  залишаються  питання сутності та співвідношення  категорій  „ринковий  механізм”, „економіч- ний механізм”,  „господарський механізм”;  необхідності  розши- реного відтворення в сільському господарстві України;  необхі- дності  й обсягів  державного втручання в ринкову економіку; оцінки й урахування циклічної  компоненти  економічної дина- міки в ринкових умовах.   Постійного  вдосконалення  потребу- ють основні елементи економічного механізму: цінова, подат- кова, кредитна, страхова, амортизаційна політика. Саме на розв’язання цих проблем і спрямоване дане дослідження.

Автор буде вдячний за зауваження та побажання щодо по- дальшої розробки проблем удосконалення  економічного механ- ізму розширеного відтворення   в аграрному секторі економіки.