Фінанси підприємств - Навчальний посібник (Непочатенко О. О.)

Тема 4. формування і розподіл прибутку

Питання для вивчення

1. Економічний зміст прибутку.

2. Формування чистого прибутку підприємства.

3. Прибуток від реалізації продукції і його формування.

4. Методи розрахунку прибутку.

5. Суть і методи обчислення рентабельності.

6. Розподіл і використання прибутку.

Основні терміни і поняття: балансовий прибуток; базова рен- табельність; використання прибутку; дивіденди; додатковий про- дукт; нерозподілений прибуток; прибуток від основної діяльності; прибуток від оперативної діяльності; прибуток від фінансових опе- рацій;  прибуток від надзвичайних  подій; прибуток від реалізації продукції; резервний фонд; рентабельність; собівартість продукції; чистий прибуток.

Фінансовий результат діяльності підприємства — це економіч- ний підсумок його виробничої діяльності. Найважливіший по- казник, який характеризує  фінансовий результат — прибуток підприємства. Прибуток — це частина додаткової вартості, ви- робленої і реалізованої, готової до розподілу. На рівні підприємства

 

прибутком вважається частина чистого доходу, що розраховується як різниця між чистим доходом, отриманим від продажу продукції (обчислена за реалізаційними цінами без податку на додану вартість і акцизного збору) та витратами на її виробництво і реалізацію.

За розміром прибуток від реалізації менший за чистий дохід під- приємства на суму, яка залишається в залишках готової продукції, використаної на внутрігосподарські потреби.

Крім прибутку від реалізації, на підприємствах розраховується прибуток від основної діяльності, прибуток від інвестиційної та фінансової діяльності, прибуток (збиток) від позареалізаційних операцій, загальний прибуток, чистий прибуток. Отримання при- бутку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) залежить від здійснення основної діяльності суб’єктів господарювання. Прибу- ток є складовою частиною виручки від реалізації. Однак на відміну від виручки, надходження якої на поточний рахунок підприємства фіксується  регулярно,  обсяг отриманого прибутку визначається тільки за певний період (квартал,  рік)  на підставі  даних бухгал- терського обліку.

Прибуток від реалізації продукції безпосередньо залежить від двох основних показників: обсягу реалізації продукції та її собівар- тості. На зміну обсягу реалізації продукції впливає зміна обсягу виробництва, залишків нереалізованої продукції, частки прибутку в ціні продукції (рентабельність продукції).

Собівартість продукції (робіт, послуг) — це виражені в гро- шовій формі поточні витрати підприємства на їх виробництво (ви- конання).

Без обчислення собівартості неможливо визначити  фінансовий результат виробничо-господарської діяльності підприємства. Ско- рочення витрат на виробництво продукції, тобто зниження її собі- вартості, є важливим фактором збільшення прибутку від реалізації. Цього можна досягти за рахунок  використання численних факто- рів, що впливають на скорочення витрат на виробництво продукції. Для цього необхідно знати: повний перелік указаних витрат; осо- бливості складу і формування витрат з урахуванням сфери й галузі діяльності підприємства.

До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включа- ють:

–   прямі матеріальні витрати;

–   прямі витрати на оплату праці;

 

–   інші прямі витрати;

–   загальновиробничі витрати

Витрати,  пов’язані з операційною діяльністю, які не включа- ються до виробничої собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), поділяються на:

–   адміністративні витрати,

–   витрати на збут;

–   інші операційні витрати.

Управління формуванням прибутку від реалізації  продукції (товарів, робіт, послуг) передбачає розрахунок  його планового об- сягу. Планування, прогнозування суми прибутку суб’єктів госпо- дарювання необхідне для складання поточних  і перспективних фінансових планів.

На підприємствах виробничої сфери можуть  бути використані три методи розрахунку прибутку від реалізації продукції: прямого розрахунку, за показником витрат на одну гривню продукції, еко- номічний (аналітичний) метод.

Метод прямого розрахунку.  Прибуток розраховується за окре- мими видами продукції, що виробляються і реалізуються.

Розрахунок прибутку на підставі показника витрат на 1 грн продукції. Це укрупнений метод. Може застосовуватись по підпри- ємству в цілому за розрахунку прибутку від випуску, реалізації всієї продукції. Передбачається використання даних про виробничі витрати та реалізацію продукції за попередній період, а також очі- кувану їх зміну, що прогнозується в наступному періоді.

Економічний (аналітичний) метод. Може використовуватися для розрахунку прибутку від випуску (реалізації)  продукції. Він відрізняється від уже розглянутих методів розрахунку прибутку тим, що дає змогу визначити  не тільки загальну суму прибутку, а й вплив на неї зміни окремих чинників: обсягу виробництва (реа- лізації) продукції; собівартості продукції; рівня оптових цін і рен- табельності продукції; асортименту та якості  продукції.

Із розглянутих методів обчислення прибутку метод прямого роз- рахунку практично може бути використаний на підприємствах різних сфер діяльності  і галузей економіки. Щодо аналітичного методу розрахунку і методу з використанням показника витрат на

1 грн продукції, то методологія й окремі положення  можуть бути застосовані також і на підприємствах сфери послуг.

 

Абсолютна сума прибутку, отримана підприємством, у тім числі прибуток від основної діяльності, є дуже важливими показниками. Однак вони не можуть характеризувати рівень ефективності госпо- дарювання. За інших однакових умов більшу суму прибутку отри- має підприємство,  яке володіє більшим капіталом, використовує більше живої і матеріалізованої праці, більше виробляє і реалізує продукції (робіт, послуг).

Прибуток — це частина отриманого на вкладений капітал чи- стого доходу підприємства, що характеризує його винагороду за ри- зик підприємницької діяльності. Щоб зробити висновок про рівень ефективності роботи підприємства, отриманий прибуток необхідно порівняти зі здійсненими  витратами.  По-перше, витрати можна розглядати як поточні витрати діяльності підприємства,  тобто со- бівартість продукції (робіт, послуг).  Тут можливі різні  варіанти визначення поточних  витрат і прибутку, що використовуються у розрахунках. По-друге, витрати можна розглядати як авансовану вартість (авансований капітал) для забезпечення виробничої та фінансово-господарської діяльності підприємства. Співвідношення прибутку з авансованою вартістю або поточними витратами харак- теризує таке поняття, як рентабельність.

Рентабельність — це відносний  показник інтенсивності ви- робництва, який характеризує рівень прибутковості підприємства, що вимірюється у відсотках. На практиці розраховують рентабель- ність виробництва і реалізації продукції, рентабельність виробни- чих фондів. Рентабельність безпосередньо пов’язана з отриманням прибутку. Однак її не можна ототожнювати  з абсолютною сумою отриманого прибутку.

Для розрахунку рівня рентабельності підприємств  можуть ви- користовуватися: загальний прибуток; прибуток від реалізації про- дукції (робіт, послуг), тобто від основної діяльності. При цьому при- буток зіставляється з авансованою вартістю, яку можна визначати в різних варіантах (весь капітал підприємства,  власний капітал, позичковий капітал, основний капітал, оборотний капітал).

Отриманий підприємством прибуток є об’єктом розподілу, одер- жаного від звичайної і надзвичайної діяльності у звітному періоді. На першому етапі розподілу частина прибутку спрямовується на формування бюджету у вигляді податків. Прибуток, що залишаєть- ся в розпорядженні підприємства розподіляється між  сторонами, що забезпечують його створення. Чистий  прибуток підприємства

 

спрямовується на фінансування витрат, пов’язаних із розвитком підприємства,  будівництвом  об’єктів невиробничого призначен- ня, утриманням об’єктів соціальної інфраструктури тощо. Отже, чистий прибуток — це частина прибутку, що залишався в під- приємства після сплати податків. Отримання і сплата штрафів те- пер враховуються при визначенні прибутку від іншої операційної діяльності, тобто в процесі формування прибутку. Отже, сплата штрафів підприємством  безпосередньо не впливає на обсяг його чистого прибутку, як це мало місце раніше. Згідно з прийнятими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку не передбачено формування за рахунок прибутку ряду цільових фондів, як це мало місце раніше. Передбачено облік використання чистого прибутку на створення резервного фонду, виплату дивідендів,  поповнення статутного фонду, інші напрямки використання.

Нерозподілений прибуток визнається фінансовим резервом під- приємства і може бути використаний в майбутньому для покриття збитків, фінансування інвестиційних проектів тощо.

Практичні завдання

Завдання 4.1. Планування прибутку від продажу товарної продукції

Вихідні дані: підприємство мало такі дані для планування при- бутку від продажу товарної продукції. — таблиця 3.1.1.

Необхідно: Розрахувати прибуток, що одержить підприємство від продажу  продукції. Розрахунок  провести у вигляді  таблиці

4.1.1.

Методичні вказівки: Розрахунок надходжень грошових коштів (виручки) від продажу кожного виду продукції та її собівартості здійснюється множенням ціни та собівартості 1 ц на всю кількість продукції, що реалізується.

 

Таблиця 4.1.1

Розрахунок прибутку від реалізації продукції

 

 

Вид продук- ції

 

Кіль- кість, ц

 

Ціна за

1 ц, грн

 

Собі- вар- тість

1 ц, грн

 

Ви- ручка всьо- го, тис. грн

 

Собі- вар- тість всього, тис.

грн

При- буток (+), зби- ток

(-), тис. грн

«А»

 

 

 

 

 

 

«Б»

 

 

 

 

 

 

«В»

 

 

 

 

 

 

«Г»

 

 

 

 

 

 

«Д»

 

 

 

 

 

 

Інша  продук- ція

 

Х

 

Х

 

Х

 

8772,8

 

7940,8

 

Залишки гото- вої продукції на початок пла- нового року

 

Х

 

Х

 

Х

 

160,0

 

130,0

 

Залишки го- тової продук- ції на кінець планового року

 

Х

 

Х

 

Х

 

140,0

 

120,0

 

Всього

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток від продажу кожного виду продукції визначається у вигляді різниці між виручкою та собівартістю.

Прибуток від продажу всієї товарної продукції розраховується так: прибуток від продажу виготовленої готової продукції в плановому (фактичному)  році плюс прибуток, отриманий від продажу залишку готової продукції на початок  планового року, мінус прибуток, що знаходиться в залишках готової продукції на кінець планового року.

 

Завдання 4.2. Розрахунок впливу факторів на зміну обсягу прибутку від продажу продукції.

Вихідні дані: Підприємство  має такі дані по продукції, що реа- лізується (таблиця 3.1.1.).

Необхідно: 1. Визначити обсяг прибутку від продажу продукції за планом і фактично.

2. Визначити відхилення фактичного прибутку від планової його величини і вплив факторів на зміни обсягів прибутку.

Методичні вказівки: результат від продажу одиниці продукції як за планом, так і фактично визначається як різниця між  ціною і собівартістю одного центнера.

Прибуток (збиток) від продажу всієї продукції за планом і фак- тично розраховується шляхом множення  результату від продажу

1 ц на кількість продукції, що реалізується, за планом і фактич- но.

Відхилення фактичного обсягу прибутку від продажу всієї кіль- кості  продукції від його планової величини розраховується у ви- гляді різниці між  цими величинами.

Вплив зміни кількості проданої продукції на величину прибут- ку  визначається шляхом  множення  фінансового результату від продажу 1 ц продукції за планом на різницю між  фактичним та плановим обсягами продажу.

Вплив зміни  собівартості на величину прибутку від продажу продукції розраховується шляхом множення  фактичного  обсягу проданої продукції на величину різниці між фактичною та плано- вою собівартістю.

Вплив зміни  ціни  продажу  на прибуток від продажу  продук- ції визначається шляхом множення  фактичного  обсягу проданої продукції на величину різниці між фактичною та плановою ціною (таблиця 4.2.1).

Завдання 4.3. Розрахунок розміру дивідендів. Статутний ка- пітал підприємства  становить 10000 тис.грн. Його поділено на

9000 звичайних і 1000 привілейованих акцій. На загальних зборах акціонерів вирішено спрямувати  прибуток, що залишився після створення резервного фонду в розмірі 3000 тис.грн  на дивідендні виплати. У характеристиці акцій засвідчено, що ставка дивідендів по привілейованих акціях становить 30 \%. Необхідно: Визначити

 

на розмір яких дивідендів може розраховувати власник звичайної акції?

Проаналізуйте, як зміниться розмір дивідендів за такого розпо- ділу статутного фонду:

–   5000 звичайних акцій і 5000 привілейованих;

–   4000 звичайних акцій і 6000 привілейованих.

Завдання 4.4. Розрахунок загального (балансового) та чисто- го прибутку та їх розподіл.

Вихідні дані: результати виробничо — фінансової діяльності підприємства за звітний  рік такі (таблиця 4.4.1).

Необхідно: 1. Розрахувати: валовий прибуток; прибуток від опе- раційної діяльності; прибуток від звичайної діяльності; загальний (балансовий0 прибуток; податок на прибуток; чистий прибуток.

2. Розподілити визначений чистий прибуток.

Розрахунок всіх видів прибутку здійснити за формою, поданою в таблиці 4.4.2.

Методичні вказівки: У статті «Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається загальний до- ход (виручка) від реалізації продукції без вирахування податку на додану вартість та акцизного збору тощо.

У статті «Податок на додану вартість» відображається сума ПДВ, яка включена до складу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

У статті «Акцизний збір» відображається сума акцизного збору, яка врахована у складі доходу (виручки) від реалізації продукції.

У статті «Інші вирахування з доходу (виручки)» відображаються надані знижки, вартість повернутих товарів та інші суми, що під- лягають утриманню з доходу (виручки) від реалізації продукції.

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції розраховується шляхом вирахування  з доходу (виручки) від реалізації продукції податку на додану вартість, акцизного збору та інших вирахувань з доходу (виручки) від реалізації продукції.

У статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається виробнича собівартість реалізованої про- дукції, яка розраховується як сума витрат на сировину, матеріали, напівфабрикати, паливо та енергію, витрат на основну та додаткову заробітну плату робітникам з відрахуваннями на соціальне страху- вання. витрат, пов’язаних з підготовкою та освоєнням виробництва

 

продукції, витрат на утримання та експлуатацію устаткування, загально виробничих витрат та інших виробничих витрат. Загаль- на величина собівартості реалізованої продукції наведена в умові завдання.

Валовий прибуток (збиток) розраховується як різниця між чис- тим доходом (виручкою) від реалізації  продукції і собівартістю реалізованої продукції.

У статті «Інші операційні доходи» відображаються суми інших доходів від операційної  діяльності: доход від операційної  оренди активів; доход від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; доход від реалізації оборотних активів та ін., які наведені в умові завдання.

У статті «Адміністративні витрати» показуються загальногос- подарські  витрати,  пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства: основна та додаткова заробітна плата управлінського персоналу з відрахуваннями на соціальне страхування; витрати на службові  відрядження управлінського персоналу; витрати на утримання основних засобів, інших нематеріальних необоротних активів загальногосподарського  призначення  (амортизація, ре- монт, опалення, освітлення, водопостачання та інші); витрати на зв’язок; витрати,  пов’язані з підготовкою кадрів тощо. Сума за- гальних витрат наведена в умові завдання.

У статті «Витрати на збут» відображаються витрати підприєм- ства, пов’язані з реалізацією продукції — витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції; витрати на рекламу та доставку продукції споживачам, витрати на пакувальні матеріа- ли; витрати на ремонт тари та передпродажну підготовку продукції; витрати на оплату праці продавцям, торговим агентам та ін.

У статті «Інші операційні витрати» показується  собівартість реалізованих виробничих  запасів та втрати від знецінення  таких запасів, сумнівні (безнадійні) борги, визнані  економічні санкції, втрати від операційних курсових різниць, відрахування для забез- печення наступних операційних витрат, а також інші витрати, що відносяться до операційної діяльності підприємства.

Прибуток (збиток) від операційної діяльності підприємства ви- значається як сума валового прибутку та інших операційних до- ходів за вирахуванням адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

 

У статті «Доход від участі у капіталі» відображається доход, отриманий від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підпри- ємства, облік яких ведеться методом участі у капіталі.

У статті «Інші фінансові доходи» враховуються дивіденди, від- сотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій.

У статті «Інші доходи» показується доход від реалізації фінан- сових інвестицій, необоротних активів і майнових комплексів, а також від не операційних курсових  різниць  та інші доходи, які виникають в процесі звичайної діяльності.

У статті «Фінансові витрати» відображаються витрати на сплату відсотків за користування кредитами, отриманими за облігаціями, випущеними за фінансовою орендою та інші витрати підприємства, пов’язані із залученням позикового капіталу.

У статті «Втрати від участі у капіталі» показується сума збитку, спричиненого інвестиціями в асоційовані, дочірні або спільні під- приємства, облік яких ведеться методом участі у капіталі. Даних витрат у підприємства не має.

У статті «Інші витрати» відображаються: собівартість реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів, майнових комплек- сів; втрати від не операційних курсових різниць; втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів; інші витрати, які виникають в процесі звичайної діяльності.

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності визначається як сума прибутку від операційної (основної) діяльності, доходу від участі у капіталі, фінансових та інших доходів за вирахуванням  втрат від участі у капіталі, фінансових та інших втрат.

У статті «Надзвичайні доходи» враховуються страхове відшкоду- вання за втрачене майно внаслідок надзвичайних подій (стихійних лих), кошти, отримані у порядку покриття втрат від надзвичайних ситуацій, інші джерела відшкодування втрат від надзвичайних подій. Сума надзвичайних доходів наведена у відповідних пунктах умови завдання.

У статті «Надзвичайні витрати» відображають: невідшкодовані збитки  від втрати майна внаслідок стихійного лиха; витрати на заходи по запобіганню надзвичайних  подій тощо.

Загальний (балансовий) прибуток (збиток) визначається як сума прибутку від звичайної діяльності, скоригованого на суму надзви- чайних доходів і витрат.

 

У статті «Податок на прибуток»  показується сума податку,  ви- значеного у встановленому порядку згідно із Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств». У нашому випадку  сума податку визначається множенням встановленої ставки податку на суму загального (балансового) прибутку.

Чистий прибуток розраховується як різниця між загальним (ба- лансовим) прибутком і сумою податку на прибуток.

Розрахований чистий  прибуток підлягає  розподілу.  Порядок розподілу чистого прибутку визначає власник підприємства.  Ви- користання чистого прибутку може здійснюватись  за такими  на- прямками:

–   відрахування до резервного фонду;

–   на збільшення статутного капіталу;

–   на виплату дивідендів;

–   на інші цілі (на погашення економічних санкцій за порушен- ня податкового законодавства, на сплату відсотків за про- строчені кредити тощо). Частина прибутку може залишатись нерозподіленою.

Розміри відрахувань від чистого прибутку, напрями його вико- ристання визначаються підприємством самостійно. Однак значна частина (35–50 \%) повинна направлятись на поповнення відповід- них фондів. У нашому завданні розподіл чистого прибутку здій- снюється за такою схемою: до резервного фонду та на збільшення статутного капіталу — відповідно 15 \% і 28 \%; на виплату диві- дендів — 10 \%; на інші цілі — 5 \%.

Завдання 4.5. Розрахунок результату від фінансової діяль- ності підприємства.

Вихідні дані: склад окремих видів фінансових доходів та витрат наведений в таблиці 4.5.1.

Необхідно: розрахувати результат (прибуток, збиток) від фінан- сової діяльності підприємства.

Розрахунок здійснити в таблиці 4.5.2.

Методичні вказівки: порядок відображення доходів і витрат у відповідних статтях наведений в завданні 4.4.

 

 

 

Ɋɨɡɪɚɯɭɧɨɤ ɜɩɥɢɜɭ ɮɚɤɬɨɪɿɜ ɧɚ ɡɦɿɧɭ ɨɛɫɹɝɭ ɩɪɢɛɭɬɤɭ ɜɿɞ ɩɪɨɞɚɠɭ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

Ɍɚɛɥɢɰɹ 4.2.1

 

 

ȼɢɞ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

Ɉɛɫɹɝ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ, ɰ

ɋɨɛɿɜɚɪɬɿɫɬɶ 1

ɰ, ɝɪɧ

ɐɿɧɚ 1 ɰ ,ɝɪɧ

Ɋɟɡɭɥɶɬɚɬ ɜɿɞ ɩɪɨɞɚɠɭ

(ɩɪɢɛɭɬɨɤ, ɡɛɢɬɨɤ)

ȼɿɞɯɢɥɟɧɧɹ ɩɪɢɛɭɬɤɭ, ɬɢɫ. ɝɪɧ

 

ɩɥɚɧ

 

ɮɚɤɬ

 

ɩɥɚɧ

 

ɮɚɤɬ

 

ɩɥɚɧ

 

ɮɚɤɬ

ɧɚ 1 ɰ, ɝɪɧ

ɧɚ ɜɟɫɶ  ɨɛɫɹɝ,

ɬɢɫ.ɝɪɧ

 

ɜɫɶɨɝɨ

ɍ ɨɦɭ ɱɢɫɥɿ ɡɚ ɪɚɯɭɧɨɤ ɡɦɿɧɢ

 

ɩɥɚɧ

 

ɮɚɤɬ

 

ɩɥɚɧ

 

ɮɚɤɬ

ɤɿɥɶɤɨɫɬɿ ɩɪɨɞɚɧɨʀ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

ɋɨɛɿ- ɜɚɪ- ɬɨɫɬɿ

 

ɰɿɧɢ

Ⱥ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

«Ⱥ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ȼ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«ȼ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ƚ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ⱦ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подпись: Формування і розподіл прибуткуПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 71

Подпись: Тема 4Подпись: 72Подпись: Модуль 1

Ɍɚɛɥɢɰɹ 4.4.1

Ɋɟɡɭɥɶɬɚɬɢ ɜɢɪɨɛɧɢɱɨ – ɮɿɧɚɧɫɨɜɨʀ ɞɿɹɥɶɧɨɫɬɿ ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ ɡɚ ɡɜɿɬɧɢɣ ɪɿɤ, ɬɢɫ. ɝɪɧ

 

 

ʋ

 

ɉɨɤɚɡɧɢɤɢ

ȼɚɪɿɚɧɬɢ

1 - ɣ

2 - ɣ

3 - ɣ

4 - ɣ

5 - ɣ

6 - ɣ

7 - ɣ

8 - ɣ

9 - ɣ

10 - ɣ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

1

Ⱦɨɯɨɞ (ɜɢɪɭɱɤɚ) ɜɿɞ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿʀ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ (ɬɨɜɚɪɿɜ, ɪɨɛɿɬ, ɩɨɫɥɭɝ)

 

36316

 

36730

 

35890

 

35938

 

36274

 

36550

 

36722

 

36843

 

35994

 

36424

2

ɉɨɞɚɬɨɤ ɧɚ ɞɨɞɚɧɭ ɜɚɪɬɿɫɬɶ

4633

4654

4538

4532

4598

4678

4694

5004

4452

4625

3

Ⱥɤɰɢɡɧɢɣ ɡɛɿɪ

-

30

-

-

45

-

44

24

-

-

4

ȱɧɲɿ ɜɢɪɚɯɭɜɚɧɧɹ ɡ ɞɨɯɨɞɭ

-

-

14

-

-

10

34

40

-

10

 

5

ɋɨɛɿɜɚɪɬɿɫɬɶ ɪɟɚɥɿɡɨɜɚɧɨʀ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

 

22740

 

22540

 

20980

 

21200

 

24548

 

25372

 

24844

 

25682

 

22538

 

23426

 

6

Ⱦɨɯɨɞ ɜɿɞ ɨɩɟɪɚɰɿɣɧɨʀ ɨɪɟɧɞɢ ɚɤɬɢɜɿɜ

 

-

 

10

 

-

 

8

 

4

 

-

 

-

 

12

 

-

 

5

 

7

Ⱦɨɯɨɞ ɜɿɞ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿʀ ɨɛɨɪɨɬɧɢɯ ɚɤɬɢɜɿɜ

 

44

 

38

 

35

 

29

 

36

 

40

 

44

 

48

 

46

 

42

8

Ⱥɞɦɿɧɿɫɬɪɚɬɢɜɧɿ ɜɢɬɪɚɬɢ

3125

3212

3145

3098

3220

3118

3100

3226

3178

3150

 

9

ȼɢɬɪɚɬɢ ɩɿɞɩɪɢ-ɽɦɫɬɜɚ, ɩɨɜ’ɹɡɚɧɿ ɡ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿɽɸ ɩɪɨɞɭɤɰɿʀ

 

1507

 

1500

 

1490

 

1485

 

1496

 

1505

 

1510

 

1465

 

1480

 

1475

10

ȼɢɬɪɚɬɢ ɧɚ ɪɟɤɥɚɦɭ

30

26

28

32

34

36

35

31

30

29

 

11

ɋɨɛɿɜɚɪɬɿɫɬɶ ɪɟɚɥɿɡɨɜɚɧɢɯ ɜɢɪɨɛɧɢɱɢɯ ɡɚɩɚɫɿɜ

 

44

 

43

 

42

 

41

 

40

 

41

 

42

 

43

 

44

 

45

 

12

ȼɢɬɪɚɬɢ ɜɿɞ ɡɧɟɰɿɧɟɧɧɹ ɡɚɩɚɫɿɜ

 

100

 

95

 

96

 

97

 

98

 

99

 

100

 

101

 

102

 

103

Подпись: Формування і розподіл прибуткуПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 73

ɉɪɨɞɨɜɠɟɧɧɹ ɬɚɛɥɢɰɿ 4.4.1

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

ȼɢɡɧɚɧɿ ɟɤɨɧɨɦɿɱɧɿ ɫɚɧɤɰɿʀ

37

38

39

40

40

38

37

36

35

34

 

14

ȼɿɞɪɚɯɭɜɚɧɧɹ ɞɥɹ ɡɚɛɟɡɩɟɱɟɧɧɹ ɧɚɫɬɭɩɧɢɯ ɨɩɟɪɚɰɿɣɧɢɯ ɜɢɬɪɚɬ

 

881

 

880

 

878

 

876

 

875

 

883

 

882

 

885

 

884

 

890

 

15

Ⱦɨɯɨɞ ɜɿɞ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ ɜ ɫɩɿɥɶɧɿ ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ

 

20

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

22

 

23

 

24

 

21

 

16

ȼɿɞɫɨɬɤɢ, ɨɬɪɢɦɚɧɿ ɜɿɞ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

 

26

 

25

 

24

 

23

 

20

 

28

 

29

 

30

 

26

 

25

 

17

Ⱦɨɯɨɞ ɜɿɞ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿʀ ɧɟɨɛɨɪɨɬɧɢɯ ɚɤɬɢɜɿɜ ɬɚ ɮɿɧɚɧɫɨɜɢɯ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

 

204

 

200

 

202

 

198

 

195

 

205

 

208

 

210

 

212

 

210

 

18

ȼɿɞɫɨɬɤɢ, ɫɩɥɚɱɟɧɿ ɡɚ ɤɨɪɢɫɬɭɜɚɧɧɹ ɩɨɡɢɤɨɜɢɦ ɤɚɩɿɬɚɥɨɦ

 

25

 

26

 

28

 

30

 

20

 

24

 

22

 

25

 

23

 

27

 

19

ɋɨɛɿɜɚɪɬɿɫɬɶ ɪɟɚɥɿɡɨɜɚɧɢɯ ɧɟɨɛɨɪɨɬɧɢɯ ɚɤɬɢɜɿɜ ɬɚ ɮɿɧɚɧɫɨɜɢɯ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

 

50

 

52

 

53

 

54

 

51

 

57

 

56

 

55

 

50

 

52

 

20

ɋɬɪɚɯɨɜɟ ɜɿɞɲɤɨɞɭɜɚɧɧɹ, ɹɤɟ ɧɚɞɿɣɲɥɨ ɡɚ ɜɬɪɚɱɟɧɟ ɦɚɣɧɨ ɜɿɞ ɫɬɢɯɿɣɧɨɝɨ ɥɢɯɚ

 

25

 

24

 

23

 

22

 

20

 

21

 

26

 

28

 

27

 

25

 

21

Ʉɨɲɬɢ, ɹɤɿ ɧɚɞɿɣɲɥɢ ɜ ɩɨɪɹɞɤɭ ɜɿɞɲɤɨɞɭɜɚɧɧɹ ɜɢɬɪɚɬ ɜɿɞ ɧɚɞɡɜɢɱɚɣɧɢɯ ɩɨɞɿɣ

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

10

 

9

 

8

 

10

 

22

ȼɢɬɪɚɬɢ, ɳɨ ɜɢɧɢɤɥɢ ɜ ɡɜ’ɹɡɤɭ ɡ ɜɬɪɚɬɨɸ ɦɚɣɧɚ ɜ ɪɟɡɭɥɶɬɚɬɿ ɫɬɢɯɿɣɧɨɝɨ ɥɢɯɚ

 

36

 

35

 

34

 

32

 

33

 

30

 

39

 

37

 

38

 

35

 

Таблиця 4.4.2

Розрахунок фінансових результатів діяльності підприємства

 

 

 

Показники

Сума,

тис. грн

1

2

3

 

1.

Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

 

2.

Податок на додану вартість

 

3.

Акцизний збір

 

4.

Інші вирахування з доходу (виручки)

 

5.

Чистий  доход (виручка) від реалізації продукції

 

 

6.

Собівартість реалізованої продукції (товарів, ро- біт, послуг)

 

7.

Валовий прибуток (збиток)

 

8.

Інші операційні доходи

 

9.

Адміністративні витрати

 

10.

Витрати на збут

 

11.

Інші операційні витрати

 

12.

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

13.

Доходи від участі у капіталі

 

14.

Інші фінансові доходи

 

15.

Інші доходи

 

16.

Фінансові витрати

 

17.

Витрати від участі у капіталі

 

18.

Інші витрати

 

 

19.

Прибуток (збиток)  від звичайної  діяльності  до оподаткування

 

20.

Надзвичайні доходи

 

21.

Надзвичайні витрати

 

22.

Загальний (балансовий) прибуток (збиток)

 

23.

Податок на прибуток

 

24.

Чистий  прибуток

 

 

 

 

Розподіл чистого прибутку

25.

На збільшення статутного капіталу

 

 

26.

Відрахування до резервного фонду

 

27.

На виплату дивідендів

 

28.

На інші цілі

 

29.

Нерозподілений прибуток

 

 

Таблиця 4.5.2

Розрахунок результату від фінансової діяльності підприємства

 

 

 

Показники

Сума,

тис. грн

1.

Доход від участі у капіталі

 

2.

Інші фінансові доходи

 

3.

Інші доходи

 

4.

Разом доходів

 

5.

Фінансові витрати

 

6.

Втрати від участі у капіталі

 

7.

Інші витрати

 

8.

Разом витрат

 

9.

Фінансовий результат — (+) прибуток, (-) збиток

 

 

Фінансовий результат (прибуток, збиток) від фінансової діяль- ності визначається як різниця між  загальною сумою доходів і за- гальною сумою витрат від здійснення фінансових операцій.

 

 

 

ȼɢɯɿɞɧɿ ɞɚɧɿ ɞɨ ɡɚɜɞɚɧɧɹ 4.5

Ɍɚɛɥɢɰɹ 4.5.1

 

 

ʋ

 

ɉɨɤɚɡɧɢɤɢ

ȼɚɪɿɚɧɬɢ

1 - ɣ

2 - ɣ

3 - ɣ

4 - ɣ

5 - ɣ

6 - ɣ

7 - ɣ

8 - ɣ

9 - ɣ

10- ɣ

 

1.

Ⱦɨɯɨɞ, ɨɬɪɢɦɚɧɢɣ ɜɿɞ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ ɜ ɫɩɿɥɶɧɿ ɩɿɞɩɪɢɽɦɫɬɜɚ

 

20

 

21

 

22

 

29

 

23

 

24

 

25

 

26

 

27

 

28

2.

ȼɿɞɫɨɬɤɢ ɨɬɪɢɦɚɧɿ ɜɿɞ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

26

25

24

23

22

21

20

21

22

23

3.

Ⱦɨɯɨɞ ɜɿɞ ɪɟɚɥɿɡɚɰɿʀ ɮɿɧɚɧɫɨɜɢɯ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

205

207

202

198

179

164

205

210

283

200

 

4.

ȼɿɞɫɨɬɤɢ, ɫɩɥɚɱɟɧɿ ɡɚ ɤɨɪɢɫɬɭɜɚɧɧɹ ɩɨɡɢɤɨɜɢɦ ɤɚɩɿɬɚɥɨɦ

 

25

 

24

 

26

 

23

 

21

 

29

 

30

 

19

 

20

 

26

 

5.

ɋɨɛɿɜɚɪɬɿɫɬɶ ɪɟɚɥɿɡɨɜɚɧɢɯ ɮɿɧɚɧɫɨɜɢɯ ɿɧɜɟɫɬɢɰɿɣ

 

50

 

49

 

53

 

52

 

51

 

44

 

39

 

59

 

48

 

55

Подпись: Тема 4Подпись: 76Подпись: Модуль 1

 

Завдання 4.6.

Визначити суму чистого доходу підприємства, використовуючи такі дані:

За звітний період підприємством реалізовано продукції на суму

1490 тис.грн.

Протягом звітного періоду покупцям було повернуто продукції на суму 18 тис. грн.

Матеріальні витрати й амортизація становить 650 тис. грн; за- робітна плата — 238 тис. грн.

Завдання 4.7.

Визначити доходи від фінансових операцій, якщо: Підприємство  планує придбати у травні акції на суму 12 тис.

грн; за цими акціями очікується виплата дивідендів у розмірі 25 \%

річних.

У вересні підприємство  має вкласти  на депозитний  рахунок тимчасово вільні  кошти в розмірі 5 тис. грн на 4 місяці  під 16 \% річних.

Підприємство  бере участь у спільній діяльності іншого підпри- ємства. Його частка в статутному капіталі становить 18 \%. Спільне підприємство передбачає отримати прибуток від господарської ді- яльності в розмірі 35 тис. грн між учасниками передбачається роз- поділити 25 \% прибутку.

Контрольні питання до теми

1. Дайте визначення поняття  «загальний  прибуток підприєм- ства».

2. Назвіть  складові прибутку від основної операційної  діяль- ності.

3. Назвіть складові прибутку від іншої операційної діяльності.

4. Назвіть складові прибутку від іншої звичайної діяльності.

5. З яких складових формується прибуток від фінансових опе- рацій.

6. Назвіть показники за якими обчислюється валовий прибуток підприємства.

7. Дайте визначення економічної сучасності рентабельності..

8. Назвіть напрямки використання прибутку.

9. Дайте визначення терміну «чистий прибуток».

 

Тестові завдання

1.Собівартість реалізованої продукції складається із:

а) витрат на виробництво і реалізацію продукції;

б) загальновиробничих витрат;

в) виробничої собівартості, нерозподілених постійних загально- виробничих  витрат, наднормативних виробничих  витрат.

2.До виробничої собівартості продукції не включають:

а) прямі матеріальні витрати;

б) прямі витрати на оплату праці; в) загальногосподарські витрати; г)  інші прямі витрати.

3.Витрати, пов’язані з операційною діяльністю, які не вклю- чаються до виробничої собівартості реалізованої продукції, поді- ляються на:

а) загальновиробничі витрати;

б) витрати на збут;

в) інші прямі витрати.

4.За методом прямого розрахунку прибуток розраховується:

а) за окремими видами продукції, що виробляються і реалізу- ються;

б) за виробничими витратами за попередній період;

в) за порівнянною і непорівнянною продукцією.

5. Нерозподілений прибуток — це:

а) прибуток від реалізації продукції, що ще не розподілявся;

б) прибуток, який не підлягає розподілу;

в) частина чистого прибутку, яка залишається у розпорядженні підприємства для виплати дивідендів, формування резервно- го капіталу. Поповнення статутного капіталу та ін.

 

Оподаткування підприємств

 

МОДУЛЬ 2

ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОТОЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ