Фінанси підприємств - Навчальний посібник (Непочатенко О. О.)

Тема 1. основи фінансів підприємств

Питання для вивчення

1. Поняття,  суть і місце фінансів підприємств  у фінансовій системі.

2. Функції фінансів підприємств.

3. Поняття  грошових фондів і фондів фінансових ресурсів під- приємств.

4. Джерела формування фінансових ресурсів підприємств.

5. Основи організації фінансів підприємств.

6. Особливості фінансів підприємств у різних сферах і галузях економіки.

7. Зміст і завдання фінансової роботи на підприємстві.

Основні терміни і поняття: грошові кошти; грошові фонди; комерційний розрахунок; організація фінансів підприємств; само- окупність; самофінансування; фінанси підприємств; фінансова ді- яльність підприємств; фінансова інвестиція; операційна діяльність; фінансовий механізм; фінансові ресурси; фінансова робота; функції фінансів підприємств.

Фінанси підприємств — це система грошових відносин у проце- сі формування і використання грошових фондів. В основі фінансів підприємств лежать закономірності відтворювального процесу та

 

грошові  відносини, що виникають між  учасниками суспільного виробництва на всіх стадіях процесу відтворення, на всіх рівнях господарювання, у всіх сферах суспільної діяльності.

Фінанси  підприємств виконують такі функції:

1. Ресурсоутворююча — формування грошових фондів у процесі виробничо-господарської діяльності.

2. Розподільча — розподіл та використання грошових фондів за окремими напрямками для забезпечення виробничо-господарської діяльності підприємств.

3. Контрольна — контроль за формуванням та ефективним ви- користанням грошових фондів у процесі відтворення.

Фінанси підприємств безпосередньо пов’язані з рухом грошових коштів. Саме тому досить часто поняття  «фінанси підприємств» ототожнюється з грошовими коштами, наявними фінансовими ре- сурсами. Однак не всі грошові відносини належать до фінансових. Грошові відносини перетворюються на фінансові, коли рух грошо- вих коштів стає відносно самостійним. Таке відбувається в процесі формування, розподілу, використання грошових доходів та фондів згідно з цільовим призначенням  у формі фінансових ресурсів.

З руху коштів розпочинається і ним же завершується круго- оборот засобів підприємства,  оборот усього капіталу. Саме тому рух коштів, грошовий  оборот на підприємстві є основною лан- кою  в процесі обороту капіталу. Грошові  фонди — це частина грошових  коштів, які мають цільове спрямування. До грошових фондів належать: статутний  фонд, фонд оплати праці,  амортиза- ційний фонд (на державних  підприємствах), резервний фонд та інші. Статутний  фонд використовується  підприємством  для ін- вестування коштів в оборотні та основні фонди. Фонд оплати пра- ці — для виплати основної та додаткової заробітної плати праців- никам. Амортизаційний фонд — для фінансування  відтворення основних  і позаоборотних активів. Резервний фонд — для по- криття збитків, подолання тимчасових фінансових ускладнень. Кошти підприємства використовують не тільки у фондовій формі. Так,  використання підприємством  коштів для виконання фінан- сових зобов’язань перед бюджетом та позабюджетними  фондами, банками,  страховими організаціями здійснюється  в нефондовій формі. У нефондовій формі підприємства також одержують дотації та субсидії, спонсорські внески.

 

Під фінансовими ресурсами слід розуміти грошові кошти, що є в розпорядженні підприємств. Таким чином, до фінансових ресурсів належать грошові  фонди й та частина грошових  коштів, яка ви- користовується в нефондовій формі.

Фінансові ресурси підприємств — це сукупність власного, по- зичкового та залученого грошового капіталу, який використовується для формування активів підприємства  та здійснення  виробничо- фінансової діяльності з метою отримання прибутку. Формування та використання фінансових ресурсів на підприємствах — це процес утворення грошових фондів для фінансового забезпечення операцій- ної та інвестиційної діяльності, виконання фінансових зобов’язань перед державою та іншими суб’єктами господарювання.

Фінансові ресурси

 

 

Основний капітал

 

 

 

 

Основні засоби

 

 

 

 

Нематеріальні активи

 

 

 

Фінансові інвестиції

(довгострокові)

 

 

 

Незавершені довгострокові фінансові інвестиції

 

 

 

Оборотний капітал

 

 

 

Матеріальні оборотні

активи

 

 

 

Кошти у поточних

розрахунках

(зобовязання)

 

 

 

Фінансові вкладення

(короткострокові)

 

 

 

 

Кошти

 

 

 

Рис. 1.1. Розміщення фінансових ресурсів підприємства

Джерелами формування фінансових ресурсів підприємств  є ре- ально зароблені доходи від реалізації продукції та від фінансових інвестицій. Економічна відповідальність підприємства настільки ве- лика, що його можуть оголосити банкрутом у разі завеликих збитків та неспроможності виконати зобов’язання перед кредиторами.

 

 

 

 

ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВ

 

 

 

 

 

 

 

ВЛАСНІ ПОЗИЧЕНІ

БЮДЖЕТНІ АСИГНУВАННЯ

ЗАЛУЧЕНІ

Рис. 1.2. Джерела формування фінансових ресурсів

Організація фінансової діяльності  підприємства  має бути по- будована так,  щоб це сприяло підвищенню ефективності вироб- ництва.

Вчені-економісти розглядають фінансові ресурси з точки  зору підприємств  (на мікро-рівні) та з боку держави (на макро-рівні), що і наведено в табл. 1.1. У підприємств формуються взаємовідно- сини з бюджетом та державними цільовими фондами, створеними для підтримання комерційних засад в організації підприємництва. Держава встановлює податкові платежі, обов’язкові збори та вне- ски на такому рівні, щоб не підірвати зацікавленості підприємств у розвитку виробництва та підвищенні його ефективності. Бюджетні асигнування виділяються  підприємствам  у вигляді  цільових  суб- сидій та субвенцій.

До державного сектору належать ті організації, які повністю або частково фінансуються з державного бюджету. Створюються також підприємства зі змішаною формою власності, у яких держава є основним держателем корпоративних прав: енергетика, вугільна промисловість,  машинобудування та ряд інших. На організацію фінансів впливають організаційно-правові форми господарювання, сфера та характер  діяльності  підприємств. Це проявляється  в процесі формування капіталу, розподілу  прибутку, утворення грошових фондів, у взаємовідносинах з бюджетом тощо.

 

Таблиця 1.1

Визначення поняття «фінансові ресурси підприємств»

на макро- і мікро-рівнях

 

Макро-рівень

Мікро-рівень

 

Завгородній   Т. С.,  Вознюк Г. Л., Смовженко Т. С. — «Су- купність коштів, що перебува- ють у розпорядженні держави та суб’єктів господарювання»

 

Підручник під. ред. Поддєрьо- гіна А. М. — «Під фінансовими ресурсами слід розуміти грошо- ві кошти, що є в розпорядженні підпри-ємств. Таким  чином до фінансових ресурсів належать усі грошові фонди й та частина грошових коштів, яка викорис- товується в нефондовій формі»

 

Павлюк  К. В. — «Це грошові нагромадження і доходи, які утворюються в процесі розпо- ділу й перерозподілу валового внутріш-нього продукту й зо- середжуються у відповідних фондах для забезпечення без- перервності розширеного від- творення і задоволення інших суспільних потреб»

 

Опарін В. М. — «Фінансові ре- сурси — це сума коштів, спря- мованих в основні засоби та обі- гові кошти підприємства»

Буряковский В. В. — «Фінан- сові ресурси підприємств — це грошові фонди цільового при- значення,  які формуються в процесі розподілу  і перероз- поділу національного багат- ства, валового внутрішнього продукту, національного  до- ходу і використовуються для здійснення статутних цілей підприємства»

 

Буряковський В. В. — « Фінан- сові ресурси — це грошові  ко- шти що акумулюються у фон- дах цільового призначення для здійснення певних витрат»

 

Макро-рівень

Мікро-рівень

Зятковський І. В. — «Фінансо- вими ресурсами підприємства можна вважати сукупність грошових  фондів цільового призначення, сформованих у процесі розподілу  і перероз- поділу валового внутрішнього продукту створеного на під- приємстві, якими воно розпо- ряджається на правах власнос- ті або повного господар-ського відання і використовує на ста- тутні потреби»

 

Бєлолипецкий В. Г. — « Фінан- сові ресурси фірми — це части- на грошових коштів у формі до- ходу і зовнішніх надходжень, призначених для виконання фінансових зобов’язань і здій- снення витрат для забезпечення розширеного відтворення»

 

Слід звернути увагу,  що фінанси макро- та мікрорівня мають загальні і специфічні ознаки (рис. 1.3).

 

Загальні ознаки

 

 

 

 

ність економічних відносин, які пов’язані з рухом грошових коштів (розподілом внутріш- нього продукту)

 

 

 

 

 

Фінанси  – це розподільчі відносини

 

 

 

Фінанси – це економічні від- носини, які пов’язані

з формуванням та використан- ням грошових надходжень

 

 

 

Специфічні ознаки

Фінанси  підприємств виникають за первинного розподілу вартості внутрішнього продукту

За первинного розподілу грошових надходжень (валового доходу, виручки від реалізації продукції, робіт, послуг) формується децентралізовані фонди

Суб’єктом економічних відносин завжди виступає власне підприємство

Рис. 1.3. Класифікація ознак, притаманних фінансам підприємств

 

Фінанси  підприємств  сприяють  управлінню матеріальними  і фінансовими ресурсами і забезпечують їх збалансованість. Орга- нізація фінансів підприємств  передбачає використання певних принципів (рис. 1.4).

Саморегулюючий механізм

 

Самозабезпече- ність

Самоокуп- ність

Самофінансу- вання

 

 

Комерційний розрахунок

 

 

Рентабельність підприємства

Матеріальна відповідаль- ність за резуль- тати роботи

 

 

Наявність фінан-

сових резервів           Плановість

 

Матеріальна зацікавленість у кінцевих результатах роботи

 

Контроль за фінансово- господарською діяльністю

 

 

Рис. 1.4. Принципи організації фінансів підприємств

Організація фінансів підприємств — це форми, методи, спо- соби формування та використання фінансових ресурсів, контроль за їх кругообігом з метою досягнення найвищих економічних ре- зультатів.

В основу організації фінансів підприємств  покладено комер- ційний розрахунок. Комерційний розрахунок — це метод ведення господарської діяльності, який полягає в порівнянні доходів і ви-

 

трат з метою одержання максимального прибутку при мінімальних витратах капіталу та мінімально можливого ризику. Він базується на принципах: саморегулювання,  самоокупності  і самофінансу- вання.

Фінансова діяльність підприємства — це практична робота підприємства із ресурсного забезпечення реалізації його стратегії та росту ринкової вартості. Фінансова діяльність забезпечує стабі- лізацію  економічного розвитку  підприємства.  Головні напрямки фінансової роботи:

–   фінансове планування;

–   оперативна фінансова робота;

–   контрольно-аналітична робота.

Фіннсова робота — це система економічних заходів визначення фінансових ресурсів в обсягах, необхідних  для забезпечення ви- конання планів економічного і соціального розвитку підприємств, контролю за цільовим їх використанням.

Фінансовий механізм підприємства — це система управління фінансами, призначена для організації взаємодії фінансових від- носин і грошових фондів з метою оптимізації їх впливу на кінцеві результати його діяльності. Оптимальна взаємодія фінансових від- носин досягається використанням усіх фінансових категорій (ви- ручка, прибуток, амортизація, оборотні кошти, кредит,  бюджет, податки), нормативів, різного роду стимулів, пільг, санкцій та ін- ших фінансових важелів.

До головних  завдань фінансового менеджменту належать: ви- явлення фінансових джерел розвитку  виробництва;  визначення ефективних напрямків інвестування фінансових ресурсів; раціона- лізація операцій із цінними паперами; налагодження оптимальних стосунків із фінансово-кредитною  системою, суб’єктами господа- рювання.

Безпосереднім завданням управління фінансами підприємств є забезпечення формування та правильного розподілу виручки від ре- алізації продукції для відновлення оборотних коштів, формування амортизаційного фонду, валового та чистого доходу. Кожне підпри- ємство має забезпечити ліквідність оборотних активів, формування та використання амортизаційних відрахувань.  Першочерговим завданням також є своєчасне виконання фінансових зобов’язань перед бюджетом, державними цільовими фондами, банками, стра- ховими компаніями та іншими суб’єктами господарювання.

 

Ф І Н А Н С О В И Й

Д И Р Е К Т О Р

 

 

Бухгалтерія

 

 

 

Аналітичний відділ

 

 

 

Відділ оперативного управління

 

 

 

Відділ фінансового планування

 

 

 

Відділ цінних паперів

 

 

Рис. 1.5. Структура фінансової служби підприємств

Практичні завдання

Практичне завдання 1.1. Визначити обсяг фінансових ресурсів підприємства.

Вихідні дані: підприємство на звітну дату мало такі  дані за ба- лансом (табл. 1.1.1).

Розв’язок оформити у вигляді таблиці 1.1.2:

 

 

 

Дані підприємства за балансом, тис. грн

Таблиця 1.1.1

 

Подпись: Основи фінансів підприємствПодпись: Грошовий оборот та система грошових розрахунків підприємстваПодпись: 15

 

 

ɉɨɤɚɡɧɢɤɢ

ȼɚɪɿɚɧɬɢ

1 - ɣ

2 - ɣ

3 - ɣ

4 - ɣ

5 - ɣ

6 - ɣ

7 - ɣ

8 - ɣ

9 - ɣ

10 - ɣ

1. ɋɬɚɬɭɬɧɢɣ ɤɚɩɿɬɚɥ

7100

7200

7100

7000

7149

6987

7550

5482

6238

7000

2.ɉɚɣɨɜɢɣ ɤɚɩɿɬɚɥ

120

134

128

152

166

239

182

348

450

180

3. ȱɧɲɢɣ ɞɨɞɚɬɤɨɜɢɣ ɤɚɩɿɬɚɥ

87

120

143

179

89

54

262

114

88

135

4. Ɋɟɡɟɪɜɧɢɣ ɤɚɩɿɬɚɥ

440

520

410

398

426

507

394

679

256

422

5. ɇɟɪɨɡɩɨɞɿɥɟɧɢɣ ɩɪɢɛɭɬɨɤ

1020

980

1100

1112

1068

994

839

987

1035

1110

6.ɇɟɨɩɥɚɱɟɧɢɣ ɤɚɩɿɬɚɥ

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

7.Ⱦɨɜɝɨɫɬɪɨɤɨɜɿ ɤɪɟɞɢɬɢ ɛɚɧɤɿɜ

55

52

55

61

48

39

40

60

55

63

8.Ⱦɨɜɝɨɫɬɪɨɤɨɜɿ ɮɿɧɚɧɫɨɜɿ ɡɨɛɨɜ’ɹɡɚɧɧɹ

 

48

 

44

 

42

 

47

 

48

 

51

 

59

 

55

 

61

 

62

9.Ɂɚɛɟɡɩɟɱɟɧɧɹ ɜɢɩɥɚɬ ɩɟɪɫɨɧɚɥɭ

 

347

 

352

 

296

 

305

 

328

 

346

 

389

 

351

 

400

 

399

10. ȱɧɲɿ ɡɚɛɟɡɩɟɱɟɧɧɹ

542

530

525

563

500

490

486

508

512

538

11.Ʉɨɪɨɬɤɨɫɬɪɨɤɨɜɿ ɤɪɟɞɢɬɢ ɛɚɧɤɿɜ

 

300

 

268

 

270

 

275

 

280

 

285

 

290

 

295

 

305

 

310

12. ɉɨɬɨɱɧɚ ɡɚɛɨɪɝɨɜɚɧɿɫɬɶ ɡɚ ɞɨɜɝɨɫɬɪɨɤɨɜɢɦɢ ɡɨɛɨɜ’ɹɡɚɧɧɹɦɢ

 

60

 

65

 

70

 

75

 

80

 

64

 

72

 

74

 

83

 

90

13.Ʉɪɟɞɢɬɨɪɫɶɤɚ ɡɚɛɨɪɝɨɜɚɧɿɫɬɶ ɡɚ ɬɨɜɚɪɢ, ɪɨɛɨɬɢ ɬɚ ɩɨɫɥɭɝɢ

 

642

 

547

 

569

 

584

 

595

 

603

 

610

 

612

 

638

 

654

Подпись: Тема 1Подпись: 16Подпись: Модуль 1

Продовження таблиці 1.1.1

 

14.ɉɨɬɨɱɧɿ ɡɨɛɨɜ’ɹɡɚɧɧɹ ɡɚ

ɪɨɡɪɚɯɭɧɤɚɦɢ:

- ɡ ɨɞɟɪɠɚɧɢɯ ɚɜɚɧɫɿɜ

 

673

 

623

 

622

 

654

 

673

 

548

 

523

 

780

 

742

 

715

-ɡ ɛɸɞɠɟɬɨɦ ɩɨ ɫɩɥɚɬɿ ɩɨɞɚɬɤɿɜ

386

390

395

400

405

410

423

415

295

300

- ɡ ɩɨɡɚɛɸɞɠɟɬɧɢɯ ɩɥɚɬɟɠɿɜ

53

55

58

60

62

65

64

78

68

90

- ɡɿ ɫɬɪɚɯɭɜɚɧɧɹ

41

40

38

45

46

48

53

58

57

60

- ɡ ɨɩɥɚɬɢ ɩɪɚɰɿ

138

140

127

123

145

137

132

148

153

146

-ɡ ɭɱɚɫɧɢɤɚɦɢ ɩɨ ɜɢɩɥɚɬɿ

ɞɢɜɿɞɟɧɞɿɜ

 

464

 

435

 

426

 

458

 

469

 

397

 

415

 

433

 

502

 

488

- ɿɧɲɿ ɩɨɬɨɱɧɿ ɡɨɛɨɜ’ɹɡɚɧɧɹ

40

34

32

36

37

39

44

46

48

55

 

Таблиця 1.1.2

Склад і структура фінансових ресурсів підприємства

 

 

Види фінансових ресурсів

Фінансові ресурси

 

тис. грн

 

структура, \%

Власні

 

 

Позичені

 

 

Залучені

 

 

Всього

 

100,0

 

Контрольні питання до теми

1. Охарактеризуйте суть фінансів підприємств.

2. Розкрийте місце фінансів підприємств у фінансовій системі.

3. Які загальні ознаки мають фінанси мікро- і макрорівня?

4. Дайте характеристику функцій фінансів.

5. Розкрийте  загальні  і специфічні  ознаки  фінансів підпри- ємств.

6. Назвіть умови, за яких грошові  відносини  можуть  перетво- рюватись на фінансові.

7. Охарактеризуйте поняття грошових коштів, грошових фондів і фінансових ресурсів.

8. Назвіть  джерела формування фінансових ресурсів підпри- ємства.

9. Назвіть основні економічні методи регулювання фінансових ресурсів підприємств.

10. Охарактеризуйте  поняття  «організація фінансів підпри- ємств» та «фінансова діяльність  підприємств».

11. Як  форми власності та галузева специфіка  впливають на особливості організації фінансів підприємств?

12. Розкрийте зміст фінансової роботи на підприємстві. Назвіть основні її напрямки.

Тестові завдання

1. Фінанси підприємств — це:

а) грошові кошти підприємства;

 

б) грошові відносини  у сфері розподілу грошових  доходів, на- копичення, формування і використання фондів грошових коштів;

в) економічні відносини у сфері грошового обороту.

2. Який вид грошових відносин можна назвати фінансами під- приємств?

а) отримання грошей в рахунок  оплати праці з каси підприєм- ства;

б) оплата готівкою товару, що купляється;

в) формування на підприємстві фонду оплати праці.

3. Матеріальний зміст фінансів підприємств — це:

а) наявність грошових коштів на підприємстві;

б) наявність фінансових ресурсів на підприємстві;

в) наявність фондів грошових коштів на підприємстві.

4. Принципи організації фінансів підприємства — це:

а) самоокупність і самофінансування;

б) господарський розрахунок і самоокупність;

в) фінансове планування і прогнозування;

г)  демократичний централізм і контроль  за результатами ді- яльності підприємства.

5. Фінансові ресурси підприємства — це:

а) грошові кошти підприємства;

б) грошові фонди підприємства;

в) грошовий капітал підприємства.

6. Економічні відносини, пов’язані із рухом коштів — це:

а) організація фінансів підприємств; б) принципи фінансів підприємств; в)  об’єкт фінансів підприємств.

7. Чим стають грошові кошти, коли вони концентруються у від- повідні фонди:

а) оборотними засобами;

б) фінансовими ресурсами;

в) основними засобами.

 

8. Фінанси підприємств  безпосередньо пов’язані з …

а) рухом грошових коштів;

б) рухом суспільних відносин;

в) економічним механізмом.

9. Що не належить до обов’язкових передумов ефективного функціону-вання фінансів підприємств:

а) різноманітність форм власності;

б) вільне ринкове ціноутворення і конкуренція;

в) кругообіг виробничих  фондів.

10. За якими напрямками проводиться аналіз фінансового ста- ну під-приємства:

а) аналіз та оцінка складу майна;

б) аналіз ліквідності балансу;

в) аналіз фінансової стійкості підприємства;

11. Методи, форми і способи формування та використання фі- нансових ресурсів а також контроль за їх кругообігом — це…

а) оперативне фінансове планування; б) організація фінансів підприємств; в) комерційний розрахунок.

12. Система використання різних форм і методів для фінансо- вого забез-печення функціонування  підприємств та досягнення ними поставленої мети — це…

а) комерційна діяльність;

б) фінансова діяльність;

в) не має правильної відповіді.

13. Функцією фінансів є:

а) формування фінансових ресурсів;

б) встановлення цін.

14. До власних коштів підприємства не відносяться:

а) статутний фонд;

б) амортизаційний фонд;

в) позичковий фонд.

 

15. Залучені кошти — це…

а) статутний фонд;

б) отримані кредити, кошти мобілізовані на фінансовому рин- ку;

в) амортизаційний фонд.