Основи економічної теорії дидактичний матеріал для вивчення та самоконтролю знань студентів - Збірник (Ковальов Є.В.)

Короткий словник економічних термінів

 

АГРАРНІ ВІДНОСИНИ - економічні відносини, які виникають у процесі виробництва з приводу використання землі як головного засобу виробництва.

АКЦІОНЕРНІ ТОВАРИСТВА  - організації створені за угодою юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їхніх вкладів з метою здійснення господарської діяльності.

АМОРТИЗАЦІЯ - процес поступового перенесення вартості засобів праці:

у міру їх зносу на вироблений продукт і вико­ристання цієї вартості для наступного  відтворення /заміщення, відновлення/ засобів праці

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО- підприємство, в яке вкладені кошти різних суб’єктів/ держави, підприємств, фермерів/, а також кошти різних верств населення, що купилі акції цього товариства.

АКЦІЯ - цінний папір без встановленого строку, що засвідчує вкладення певного паю в статутний фонд акціонерного товариства. Дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь в управлінні акціонерним това­риством, в розподілі майна при його ліквідації

БІЗНЕС-ПЛАН -  аналітичний документ прогнозуючого характеру, змістом якого є всебічне обґрунтування діяльності підприємства.

БАНКНОТИ - кредитні знаки грошей , які випускаються емісійними баню ми для заміни грошей як засобу обігу та плате­жу.

БІРЖА - простий, але найефективніший інструмент оперативного реа­гування на зміни попиту споживачів, особливий ринок, на якому через посередників здійснюється. оптова торгівля товарами, цінними паперами, ва­лютою. Біржа - загальноекономічна категорія, надбання цивілізації в процесі розвитку товар­но-грошових відносин.

БІРЖА ВАЛЮТНА - особливий ринок, на якому здійснюються операції купівлі-продажу іноземних валют, зливків та виробів з благородних металів відбувається котирування валют.

БІРЖА ПРАЦІ - установа ринкової економіки, яка здійснює посеред­ницьку місію між найманими працівниками та роботодавцями в процесі купівлі-продажу робочої сили.

БІРЖА ТОВАРНА -  особливий ринок, на якому купуються і продаються великі партії якісно однорідних взаємозамінних товарів, без їх фактичного пред’явлення, але з наступною поставкою.

БІРЖА ФОНДОВА - установа, яка зосереджує попит та пропонування цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курс та здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України, статуту і правил.

БІРЖОВИЙ ТОВАР -товар, на посередницькій діяльності в реалізації якого спеціалізується товарна біржа.

БІРЖОВІ ОПЕРАЦІЇ: за готівку - обидва контрагенти домовляються при укладенні угоди про негайне виконання взятих зобов’язань; строкові угоди термін виконання відкладається на визначений строк або з поставкою за повідомленням, операції на різницю угоди, розраховані на отримання додаткового доходу при зміні курсів чи цін, угоди з преміями - строкові угоди, в яких одному контрагенту за відповідну плату, що назива­ється премією, надається право відмовитися від договору або його частини.

ВАЛОВИЙ ДОХОД -  це реалізований чистий продукт. Різниця між вируч­кою від реалізації продукції і поточними матері­альними затратами та амортизаційними відрахуваннями;   фонд оплати праці і чистий доход підприємства.

 

ВАЛОВИЙ ПРОДУКТ ПІДПРИЄМСТВА - маса вироблених матеріальних благ і послуг у грошовому виразі за певний період /місяць, квартал, рік і т.д./.

ВИВІЗ КАПІТАЛУ - експорт капіталу в інші країни як приватними кор­пораціями, так і державою у вигляді надання між­народних кредитів /вивіз позичкового капіталу/ або шляхом будівництва за кордоном власних під­приємств, а також придбання акцій уже діючих   підприємств /вивіз підприємницького капіталу.

ВІДТВОРЕННЯ  -   постійне відновлення, безперервне повторення процесу виробництва. Розрізняють просте відтворення якщо обсяг виробництва не змінюється, й розширене відтворення, коли масштаби виробництва збільшуються. Відтворення включає відтворення: а/ сукупного суспільного продукту; 6/робочоЇ сили ; в/ виробничих відносин ;г/ природних ресурсів.

ВІДТВОРЕННЯ ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН - охоплює відносини власності на засоби виробництва, становище соціальних груп, трудових колективів, окремих працівників, орга­нізаційно-економічні зв'язки. На сучасному етилі відтворення виробничих відносин веде до розвитку товарно-грошових відносин на основі плюралізму форм власності, їх рівноправності й змагальності

ВІДТВОРЕННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ - відновлення природних умов економічного зростання /родючості землі, лісових ресурсів, рибних запасів та ін/, збереження й облаго­родженим середовища проживання людини.

ВІДТВОРЕННЯ РОБ0ЧОЇ СИЛИ - безперервне відновлення та збереження працездатності працівників, зайнятих у народною господарстві, збільшення їх чисельності. У цьому процесі відбувається постійне відновлення х підвищення трудової кваліфікації людей, зростав ня їх загальноосвітнього і професійного рівня.

ВІДТВОРЕННЯ СУКУПНОГО СУСПІЛЬНОГО ПРОДУКТУ   - відновлення всіх його частин    за вартістю /фонду спожитих засобів виробництва, необхідного продукту, додаткового продукту/ і за натуральною формою /засобів виробництва і предметів споживання. Типовим для ринкової економіки є розширене відтворення суспільного сукупного продукту, що означає його зростання за обсягом, поліпшення структури та якості.

ВАЛОВИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРОДУКТ-  важливий економічний показник, який виражає сукупну вартість виготовлених кінце­вих матеріальних, нематеріальних благ та наданих послуг. Включає вартість :

а/ спожитих населенням предметів споживання й послуг;

б/ державних закупок ;

в/ капітальних вкладень ;

г/ сальдо платіжного балансу.

ВАЛОВИЙ СУСПІЛЬНИЙ ПРОДУКТ - сума валової продукції всіх галу­зей матеріального виробництва.

ВАЛЮТА - в економічному розумінні вживається для визначення типу грошової системи, яка діє в даній країні (золотий, паперовий), а також грошової одиниці даної країни (карбованець, долар, гривня).

ВАЛЮТА ТВЕРДА - має стабільний або навіть зростаючий курс по. відношенню до інших валют. У минулому твердість валют, тобто здатність не піддаватися інфляційним процесам, забезпечувалася золотим запасом та іншими коштовностями. В даний час основою стабільності  валют є високоефективне виробництво, здатне забезпечити широкий асортимент високоякісних то­варів, конвертованих на світовому ринку.

ВАРТІСТЬ - уречевлена в товарах праця; виражає відносини між товаровиробниками з приводу затрат їхньої праці на виробництво продуктів, котрими вони обмінюються як товарами.

ВАРТІСТЬ ДОДАТКОВА - вартість, створена працівником понад вартість його робочої сили і безкоштовно привласнена власником засобів виробництва.

ВАРТІСТЬ ТОВАРУ РОБОЧА СИЛА - сума вартості матеріальних і ду­ховних благ, які необхідні для нормального відтворення робочої сили і робітника як особистості, а також утримання його сім'ї.

ВЕКСЕЛЬ - письмове боргове зобов’язання встановленої форми, яке дає його власнику /векселю держателю/ без­застережне право після збігу визначеного часу вимагати з боржника оплати суми грошей.

ВЕЛИЧИНА ВАРТОСТІ ТОВАРУ     - суспільне необхідні   затрати праці на виробництво товару.

ВИРОБНИЧА ІНФРАСТРУКТУРА - комплекс галузей, які обслуговують основне виробництво.

ВІДРЯДНА ОПЛАТА - передбачає залежність заробітку від кваліфікації працівника та кількості виготовленої продукції

ВІДСОТОК - частина чистого продукту, створеного у виробництві і вираженого в грошах, яка сплачується власнику обліга­ції за тимчасове користування коштами.

ВЛАСНІСТЬ - відносини, що виникають між людьми з приводу привлас­нення матеріальних і духовних благ. Включає такі групи відносин:

І/ відносини з приводу привласнення умов виробництва його результатів ;

2/ відносини господарського використання майна,

З/ економічні форми реалізації відносин власності.

ВЛАСНІСТЬ ДЕРЖАВНА - форма власності, за якої володарем засобів виробництва і його результатів виступає держава.

ВЛАСНІСТЬ КООПЕРАТИВНА - колективна власність кооперативів, їхніх об'єднань, що виникає на основі добровільного усуспільнення їх членами всіх або частини належних їм засобі виробництва, а також грошових внесків /паїв/ з наступ ним Її розвитком за рахунок внутрішніх нагромаджень.

ВЛАСНІСТЬ ПРИВАТНА - економічні відносини, за яких окремі особи відносяться до умов і результатів виробництва як до своїх.

ВЛАСНІСТЬ СУСПІЛЬНА - система економічних відносин, що характеризується спільним привласненням засобів виробництва :створеного продукту.

ГІПЕРІНФЛЯЦІЯ - надвисока і вкрай небезпечна інфляція, що сягає трицифрового й більше числа., а її наслідки трагічно непередбачені.

ГРОШІ - загальний еквівалент, який виділився з ряду товарів у процесі розвитку мінової форми вартості і закріпився за золотом.

ГРОШІ КРЕДИТНІ - грошові знаки, що виникають на основі кредиту і виконують функції засобу обігу та засобу платежу.

ГРОШІ ПАПЕРОВІ - грошові знаки, замінники повноцінних грошей, які є знаками вартості.

ГРОШОВА РЕФОРМА- повна або часткова зміна грошової системи, ще виражається в заміні одних грошових знаків іншими. Скорочення грошової маси в обігу може мати тимчасовий характер, якщо не здійснити радикальні економічні реформи, не припинити гонку озброєнь, не усунути дефіцит державного бюджету, не зруйнувати затратний механізм господарювання та не ліквідувати безгосподарність.

ГРОШОВИЙ ОБІГ  - безперервний рух грошей у сфері обігу та їх функціонування як засобу обігу й платежу.

ДИВІДЕНД  - частина прибутку акціонерного товариства, яка

розподіляється серед акціонерів пропорційно їх вкладеному капіталу. Доход, що виплачується за акцією.

ДЕВАЛЬВАЦІЯ- така реформа грошового обігу, яка проводиться шляхом законодавчого зменшення металевого вмісту грошової одиниці або пониження курсу валюти даної країни по відношенню до ціни на золото, коштовності чи до конвертованих валют.

ДЕРЖАВНЕ СТРАХУВАННЯ - економічні відносини, які виникають між державою, підприємствами, організаціями й громадян нами в процесі формування й розподілу страхового фонду для відшкодування втрат і надання матеріаль­ної допомоги.

ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ - система грошових відносин , яка виникає між

державою, з одного боку, і підприємствами, органі­заціями та населенням - з іншого, з метою формуван­ня та використання централізованого фонду державним грошових  ресурсів для задоволення потреба

ДЕПОРТ - біржова угода на строк, що укладається спекулянтами, які грають на пониження з метою отримання курсової різ­ниці.

ДЕФЛЯЦІЯ - протилежний інфляції процес зменшення кількості па­перових грошей  в обігу шляхом здійснення комплексу заходів для оздоровлення економіки й фінансів, що виражаються в реформі податкової системи, скороченні обсягів кредитів тощо.

ДОСКОНАЛА /ЧИСТА/ КОНКУРЕНЦІЯ - умови ринку, на якому існує безліч покупців і продавців, однорідність продукції, що продається, ґрунтовне знання агентами господарської діяльності. Її характеристик, вільний доступ фірм на ринок.

ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ - узагальнююче поняття, яке виражає істотно сторони економічних явищ і процесів, відбиває глибинні процеси економічного розвитку.

ЕКОНОМІЧНИЙ ЗАКОН- стійкий, істотний, причиново - наслідковий зв’язок і взаємозалежність у явищах і процесах еко­номічного життя.

ЕЛАСТИЧНІСТЬ ПОПИТУ- ступінь зміни попиту на певну продукцію під впливом зміни ціни на неї.

ЕЛАСТИЧНІСТЬ ПРОПОНУВАННЯ - ступінь зміни пропонування на певну продукцію під впливом зміни ціни на неї.

ЕМІТЕНТ -  юридична або фізична особа, яка випускає цінні папери й зобов'язується суворо виконувати обов'язки, що випливають з умов Їх випуску /дивіденд, відсоток /.

ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ - сучасний етап інтернаціоналізації господарського життя, який передбачає міждер­жавне регулювання економічних процесів, поступове формування єдиного регіонального народногосподарсько­го комплексу, усунення адміністративних та економічних бар'єрів на шляху вільного пересування товарів, робочої сили і фінансових ресурсів у межах регіону, зближення внутрішніх економічних умов у державах, які беруть участь в інтеграційних об'єднаннях.

ЕКОНОМІЧНИЙ ЗАКОН НАГРОМАДЖЕННЯ - закон, згідно з яким необхід­ність зростання життєвого рівня населення об'єктивно обумовлює зростання обсягу та якості національного багатства на основі нагромадження. Формами прояву цього закону є взаємозв'язок вели­чини виробничого нагромадження і розмірів споживання населення, безперервне зростання й удосконалення функціонуючих виробничих фондів, збільшення кількості зайнятих працівників та вдосконалення структури сукупного працівника, примноження національного багат­ства, підвищення життєвого рівня населення. Методами використання закону нагромадження є регулювання капітальних вкладень, забезпечення їхньої ефективності, використання всіх факторів, що визначають розміри нагромадження.

ЕФЕКТИВНІСТЬ КАПІТАЛЬНИХ ВКЛАДЕНЬ - відношення між приростом на­ціонального доходу і капітальними вкладеннями

КАЗНАЧЕЙСЬКІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ - цінні папери, які засвідчують внесен­ня їх власниками грошових коштів до бюджету та  право на отримання  фіксованого доходу.

КАПІТАЛ ЗМІННИЙ - частина капіталу, що витрачається на купівлю робочої сили.      

КАПІТАЛ ПОСТІЙНИЙ - суспільна форма засобів виробництва.

КІНЦЕВИЙ СУСПІЛЬНИЙ ПРОДУКТ  - вартість готової до споживання

продукції /предметів споживання і засобів пра­ці /.

КЛІРИНГОВА СИСТЕМА - система внутрішніх та міжнародних безго­тівкових розрахунків за поставлені товари й надані послуги та інші операції, які базують­ся на заліку взаємних вимог і зобов'язань.

КЛІРИНГ БАНКІВСЬКИЙ - зумовлює розрахунки між банками лише в обсязі різниці між сумами платежів та надходження грошей.

КЛІРИНГ ВАЛЮТНИЙ - визначає порядок безготівкових міжнародних розрахунків за зовнішньоторговельні та інші економічні зв'язки між державами клірингової системи. Реалізується шляхом відкриття емісій­ними банками країн - учасниць спеціальних ра­хунків. Якщо в кліринговій системі беруть участь країни з неконвертованими валютами, то сальдо заборгованості оформляється як кредит і погашається наступними товарними поставками У разі клірингу з конвертованим сальдо заборгованість погашається за домовленістю вільноконвертованою валютою або товарами.

КОНВЕРТОВАНІСТЬ    - гарантована здатність національної грошової одиниці обертатися. Конвертованість, з економічної точки зору, означає свободу будь-якої юридичної або фізичної особи брати участь у зов­нішньоекономічний діяльності  право вільно купувати, продавати або обмінювати національну валюту на іноземну за існуючим курсом без будь-яких обмежень чи прямого втручання держави.

КОНВЕРТОВАНІСТЬ    ВНУТРІШНЯ - відсутність обмежень у використанні зробленої валюти, привнесення в народне господарство елементів іноземної конкуренції  переборення замкненості національної економіки, збалансування товарно-грошової маси на внутрішньому ринку наближення структури внутрішніх цін до світових показників.

КОНВЕРТОВАНІСТЬ    ЗОВНІШНЯ- здатність національної валюти вільно обертатися в будь-яку іноземну валюту і в широкий асортимент товарів та майна.

КОНВЕРТОВАНІСТЬ    ПОВНА –означає  відсутність будь-яких обмежень у поточних і фінансових операціях. Часткова конвертованість свідчить про збереження тих     чи інших обмежень.

КОНКУРЕНЦІЯ - процес суперництва між товаровиробниками, поста­чальниками і покупцями товарів за найвигідніших умов Їх виробництва та реалізації.

КРЕДИТ - система економічних відносин, спрямована на мобіліза­цію тимчасово вільних коштів і передачу їх на потреби розширеного відтворення.

КОНТРОЛЬНИЙ ПАКЕТ АКЦІЙ - певна кількість акцій, яка забезпечуй більшість голосів на зборах акціонерів.

КУРС АКЦІІ - ціна, за якою акція продається.

КАПІТАЛЬНЕ ВКЛАДЕННЯ – затрати на створення нових, а також на розширення, реконструкцію і технічне пере­озброєння діючих основних фондів народного господарства. Джерелами фінансування капі­тальних вкладень є кошти державного бюджету прибуток і амортизаційний фонд підприємства кредити банків.

КОНЦЕПЦІЯ МАРКЕТИНГУ - фіксація існуючої ситуації, що склалася на ринку, і визначення цілей маркетингової діяльності підприємства в перспективі.

КООПЕРАТИВ - добровільне об'єднання громадян для спільного ве­дення господарської й іншої діяльності.

КООПЕРАТИВНІ ЦІНИ - ціни, які: а/  встановлюються кооперативом самостійно ;

б/ визначаються за домовленістю зі споживачем; в/ установлюються централізовано державними органами ; г/ роздрібні ціни.

ЛІЗИНГ - форма економічних відносин, яка  реалізується через придбання у виробника орендодавцем за проханням   орендаря майна на умовах купівлі-продажу й одержання цього майна орендарем від орендодавця у виключне ко­ристування на певний строк.

МАСШТАБ ЦІН - маса золота, яка міститься в грошовій одиниці   та її складових частинах.

МЕТОД НУЛІФІКАЦІЇ ВАЛЮТ - проголошення знецінених паперових грошей недійсними, супроводжуване їх вилученням з обігу й поверненням до повноцінних металевих   грошей. Нині нуліфікація означає заміну в обігу знеціненої грошової одиниці на більш стабільну з     відповідним курсом.

МІНІМАЛЬНИЙ СПОЖИВЧИЙ БЮДЖЕТ - це комплексний показних, який виражає рівень споживання, нормативне достатній для відтворення життєдіяльності людини.

МІНОВА ВАРТІСТЬ - кількісна пропорція, в якій споживні вартості одного роду обмінюються на споживні вартості ін­шого роду; форма вартості товару.

МОНОПОЛІСТИЧНА КОНКУРЕНЦІЯ - умови ринку, які передбачають ди­ференціацію продукту, пов'язану або з особливостями самого продукту /якість, марка, упаковка/, або з місцезнаходженням продавців чи з особливими послугами, що супроводжують продаж товару.

МАРКЕТИНГ - комплекс взаємопов'язаних форм і методів господарювання в умовах цивілізованої ринкової економіки, що охоплює всі стадії руху товару, починаючи з вивчення потреб, попиту, виробництва виробів і надання різних послуг, доведення їх до кінцевого споживача і закінчуючи організацією після продажного обслуговування /аж до утилізації /.

МАРКЕТИНГОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ РИНКУ- визначення об'єктивних економі них тенденцій його розвитку: попиту, пропонування, ціни, стану конкуренції  тощо.

МАРКЕТИНГОВЕ УПРАВЛІННЯ – довгострокове /перспективне/ планування і прогнозування, що спирається на дослідження рин­ку, товару і покупців; використання комплексних методів формування попиту і стимулювання збуту; орієнтація на товари "ринкових новинок", які задовольняють вимоги потенційних покупців.

МЕНЕДЖЕР - професійний управляючий, головне завдання якого - координація й організація діяльності колективів на основі врахування вимог об'єктивних законів і закономірностей, тобто управління на науковій основі.

МЕНЕДЖМЕНТ - сукупність принципів, методів, засобів і форм управління виробництвом, спрямованих на досягнення ці­лей підприємства

МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ - конкретні способи досягнення цілей.

МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ- переміщення працездатного населення за межі країн його походження, яке викликається причинами економічного характеру.

МІЖНАРОДНИЙ МАРКЕТИНГ - форма організації управління, орієнто­ваного на споживача в умовах ринкової економіки з урахуванням економічного середови­ща в світі, інтернаціоналізації світового господарства, зміни співвідношення між різними країнами та особливостей зовнішньоеко­номічних відносин.

МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ- система господарських відносні між різними країнами світу, яка включає міжнародне науково-технічне і виробниче співробітництво, вивіз капіталу і міжнародний кредит, світову торгівлю, міжнародну мі­грацію робочої сили і міжнародні валютні відносини.

МОРАЛЬНИЙ ЗНОС - втрата засобами праці частини вартості через конструктивне старіння, винайдення засобів праці незалежно від фізичного зносу.

МОТИВ - свідоме бажання людини діяти у певному напрямі, яке виникає під впливом зовнішніх обставин /стимулів/, пов'язаних з потребами.

НАГРОМАДЖЕННЯ - використання частини національного доходу на збільшення основних і оборотних фондів, а та­кож страхових запасів. Розширення та якісне вдосконалення основних фондів сфери матеріаль­ного виробництва становить виробниче нагромадження ; розширення, реконструкція, оновлення житлового фонду, лікарень, навчальних закладів, об'єктів культури, спорту, науки - невиробниче нагромадження.

НОРМА АМОРТИЗАЦІЇ- відношення річного обсягу амортизаційних відрахувань до середньорічної вартості основна фондів, виражене у відсотках.

НОРМА НАГРОМАДЖЕННЯ - відношення коштів, що спрямовують на нагромадження, до всього додаткового продукту.

НАТУРАЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО - господарство, в якому продати праці призначаються для задоволення власних потреб безпосередніх виробників життєвих блат, для внутрішньогосподарського споживання.

НАЦІОНАЛЬНЕ БАГАТСТВО- вся сума матеріальних і духовних благ, які є в розпорядженні суспільства.

НЕВИРОБНИЧА СФЕРА - армія, міліція, держапарат, апарат  громадських рухів.

НОРМА ДОДАТКОВОЇ ВАРТОСТІ - ступінь експлуатації, відношення маси додаткової вартості до величини змінного капіталу

ОБЛІГАЦІЯ - цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов'язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу в передбачений у ньому строк з виплатою фіксованого ;

відсотка.

ОЛІГОПОЛІСТИЧНА КОНКУРЕНЦІЯ - умови ринку, на якому однорідну продукцію /або близькі субститути/ продають декілька /два-три/ подавців.

ОПЦІОН -привілей, який купують, сплативши  певну суму грошей, на отримання товару по заздалегідь встановленій ціні протя­гом певного строку.

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ - господарський механізм, за допомогою якого здійснюється організації й управління народним господарством.

ОСНОВНЕ ВИРОБНИЦТВО - галузі матеріального виробництва, де без­посередньо виготовляються предмети споживання і засоби виробництва.

ОЩАДНИЙ СЕРТИФІКАТ - цінний папір, письмове свідоцтво банку про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вклад­ника на отримання після закінчення  встановленого строку депозиту і відсотків по ньому.

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯ - сукупність певним чином пов'язаних між собою відносинами підлеглості управлінсь­ких ланок.

ОРГАНІЗАЦІЯ - група людей, діяльність яких свідомо координується для досягнення певної мети або цілей.

ОРЕНДА - форма відносин між власником, який безпосередньо не веде господарство на даному державному підприємстві /організації/, і юридичне вільним та економічно само­стійним суб'єктом -підприємцем, якому власник /орендо­давець/ передає за орендну плату майно на основі договору в строкове платне володіння і користування.

ОРЕНДНА ПЛАТА - економічна форма доходу орендодавця-власника

за передане майно у строкове платне володіння і користування.

ПАДАЮЧА ВАЛЮТА - знецінена валюта у порівнянні з номіналом, з одного боку, й у відношенні до інших стабільних валют - з іншого.

ПАРИТЕТ ВАЛЮТНИЙ - ринкове співвідношення між валютами різних країн, яке відповідає металевому вмісту їх грошових одиниць.

ПАРИТЕТ МОНЕТНИЙ - співвідношення вагової кількості чистого золота чи срібла порівнюваних між собою монетно-грошових одиниць.

ПОПИТ - потреба, забезпечена грошима.

ПРАЦЯ - цілеспрямована, свідома діяльність людини, направлена на створення матеріальних і духовних благ, а також інша діяльність, зумовлена суспільними потребами.

ПРАЦЯ АБСТРАКТНА - затрати робочої сили взагалі безвідносно до її конкретної форми, прирівняна суспільна праця, що створює вартість товару.

ПРАЦЯ КОНКРЕТНА - праця конкретного виробника, результатом якої є конкретна споживна вартість.

ПРАЦЯ ПРИВАТНА - праця відособленого і незалежного товаровиробника, внаслідок чого його конкретна праця виступає як безпосередньо приватна.

ПРАЦЯ СУСПІЛЬНА - прихована відособлена праця товаровиробників у сфері виробництва, яка виявляється лише на ринку, де товари обмінюються, тобто  коли конкретні види праці зводяться до абстрактної.

ПРОДУКТ ДОДАТКОВИЙ- надлишок над необхідним продуктом.

ПРОДУКТ НЕОБХІДНИЙ- частина чистого продукту, що необхідна для належного відтворення робочої сили трудя­щих, зайнятих продуктивною працею. На його основі формується фонд особистого споживані або так званий фонд життєвих засобів.

ПОФАЗНА СТРУКТУРА СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА - це власне виробництво, розподіл, обмін і споживання.

ПРИВАТИЗАЦІЯ   - процес придбання у власність громадян усіх або частини акцій /паїв/ акціонерних това­риств, інших господарських товариств, а та­кож підприємств, заснованих на державній або колективній власності.

ПРИВЛАСНЕННЯ -     система економічних зв'язків між людьми, які встановлюють їх відношення до певних речей як до своїх.

ПРОДУКТИВНІСТЬ - затрати конкретної праці на одиницю виготов­леного продукту; результативність, ефектив­ність праці.

ПРОДУКТИВНІ СИЛИ - засоби виробництва і трудові ресурси, що їх використовують у виробництві.

ПРОПОНУВАННЯ    -  сукупність товарів, які представлені на ринку.

ПІДПРИЄМЕЦЬ     -  суб'єкт пошуку і реалізації нових можливостей у генеруванні та освоєнні новаторських ідей розробці якісних продуктів і технологій, здійсненні нововведень і опануванні перспективними факторами розвитку, знаходженні но­вих способів обслуговування споживачів, по­шуку нових сфер прикладання капіталу.

ПІДПРИЄМНИЦТВО  -  самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик діяльність щодо виробництва продукції, виконання послуг та заняття тор­гівлею з метою одержання прибутку.

ПІДПРИЄМСТВО ІНДИВІДУАЛЬНЕ- підприємство, засноване на власності окремої особи та виключно її праці.

ПІДПРИЄМСТВО СІМЕЙНЕ - підприємство, що засноване на власності та праці членів однієї сім'ї, які прожи­вають разом.

ПЛАНУВАННЯ - управлінський процес визначення цілей підприємства і засобів їх досягнення, створення і підтримки від­повідності між ними.

ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС - співвідношення між платежами держави за кордо­ном і валютними надходженнями з-за кордону за певний проміжок часу ; він має активне сальдо, якщо валюти надходження перевищують платежі за кордоном, і зво­дяться з дефіцитом, якщо платежі за кордон перевищують валютні надходження з-за кордону.

ПРИБУТОК - конкретна форма тієї частини чистого доходу, яка реа­лізується і з самого початку надходить на державне підприємство у вигляді різниці між суспільне необхідними затратами, які фіксуються в оптовій ціні, та індиві­дуальними тактичними витратами виробництва /точніше собівартістю /.

ПРИВАТИЗАЦІЙНІ ЦІННІ ПАПЕРИ –приватизаційні майнові сертифікати, житлові чеки та земельні бони. Це - види державних цінних паперів, що засвідчують право їхнього власник на безоплатне одержання у процесі приватизації части майна державних підприємств, державного житлового фонду та земельного фонду.

ПРИНЦИП УПРАВЛІННЯ - основні засади які притаманні всім компонентам системи управління в процесі її функціонування на всіх етапах її розвитку.

ПРИОРИТЕТНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ- на кожному етапі розвитку суспільства - ті галузі господарства, яким надається перевага в капітальних вкладеннях. На сучасному етапі особливо пріоритетними є галузі виробництва, що створюють предмети для особистого споживання.

РЕПОРТ -    продаж цінних паперів на певний строк банку з правок викупу їх після певного строку за більш високим кур­сом.

РЕВАЛОРИЗАЦІЯ ВАЛЮТИ - процес відновлення до інфляційної вартості паперових грошей. Ревалоризація внаслідок здійснень комплексу фінансових та економічних заходів завершу­ється реставрацією валюти.

РЕСТАВРАЦІЯ ВАЛЮТИ - відношення обміну паперових грошей на золото за номінальною їхньою вартістю; нині - відновлення до інфляційної сили та курсу валюти по відношенню до інших вільноконвертованих валют.

РИНКОВИЙ МЕХАНІЗМ - механізм взаємозв'язку та взаємодії основних елементів ринку : попиту, пропонування й ціни.

РИНОК -  спосіб організації економічного життя, сфера товарного обігу, місце, де здійснюється купівля продаж; сукуп­ність економічних відносин у сфері обміну між усіма  виробниками і споживачами, покупцями і продавцями да­ного товару.

РИНОК ВІЛЬНИЙ - ринок з великою кількістю виробників однорідної продукції, необмеженою інформацією стосовно продуцентів споживачів, посередників, якості продукції. Ціни тут встановлюються під впливом попиту й пропонування.

РИНОК МОНОПОЛІЗОВАНИЙ- ринок, на якому діє незначна кількість виробників певного товару, застосовується його диферен­ціація, існує дефіцит необхідної інформації, ускладне­ний доступ до ресурсів.

РИНОК РЕГУЛЬОВАНИЙ - ринок, який контролюється  і регулюється державою за допомогою спеціальних заходів.

РОБОЧА СИЛА - здатність людини до праці, або сукупність її фізичних   розумових здібностей, що використовуються в процесі створення матеріальних і духовних благ.

РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ - перетворення державних підприємств у такі, що засновані на інших /недержавних/ формах власності.

РЕНТА - економічна форма реалізації земельної власності, частина прибутку, яка виступає в формі плати за право користуватися землею.

РЕСУРСИ -  основні елементи економічного потенціалу, якими розпоряджається країна. Поділяються на матеріальні, фінансові, трудові, природні.

РІШЕННЯ - вольовий акт вибору мети дій і засобів її досягнення окремою людиною, колективом, основний результат управлінської діяльності.

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ- суспільно-економічні стосунки, що виникають між людьми з приводу виробництва, розподілу, обміну й споживання матеріальних і духовних благ.

СПЕКУЛЯЦІЯ - біржові угоди купівлі-продажу цінних паперів з метою отримання курсової різниці.

СПОЖИВНА ВАРТІСТЬ  -    корисність речі-товару, завдяки якій за­довольняється та чи інша потреба людини.

СПОЖИВНА ВАРТІСТЬ ТОВАРУ РОБОЧА СИЛА - здатність робітника створювати додаткову     вартість.

СТАТУТНИЙ ФОНД БІРЖІ- сукупність коштів, неподільні фонди /земля, нерухомість, обладнання тощо/, які є основою стабільної незалежної підприєм­ницької діяльності біржі і не підлягають     продажу, вживаються в натуральній формі, а їхня вартість частинами переноситься в   активи біржового товариства.

СУСПІЛЬНО НЕОБХІДНИЙ РОБОЧИЙ ЧАС- час, обумовлений суспільне нормальними умовами виробництва та середнім у даному суспільстві рівнем уміння, кваліфікації, продуктивності та інтенсив­ності праці ; визначає величину вартості товару.

СУСПІЛЬНІ ФОНДИ СПОЖИВАННЯ -фонди, за допомогою яких реалізу­ється частина необхідного продукту і забезпечується (або частково) задоволення потреб в освіті, культурі, охороні здоров'я, утри­манні непрацездатних членів суспільства.

СВІТОВЕ  ГОСПОДАРСТВО - сукупність національних економік і особливої сфери суспільно-виробничих зв'язків, які виходять за територіальні межі окремих країн - міжнародних економічних відносин. Процес формування світового господарства закінчився наприкінці XIX ст., коли переважаючими у системі міжнародних економічних відносин замість торгових стали   виробничі зв'язки, які базуються на вивозі капіталу.

СВІТОВИЙ РИНОК  -  сфера торгових відносин між різними держава­ми, зв'язаних між собою міжнародним поділом праці. На ньому діє особлива система світо­вих цін, що формуються на основі інтернаціональної вартості.

СЕГМЕНТАЦІЯ РИНКУ- процес розбивки споживачів на групи на основі відмінностей в потребах, характеристиках і поведінці.

СЕГМЕНТ РИНКУ  -  сукупність споживачів, що однаково реагують на певний набір збуджуючих стимулів маркетингу.

СОБІВАРТІСТЬ - виражені у грошовій формі поточні затрати під­приємства на виробництво і реалізацію продукції

СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ - розробка маркетингових завдань під­приємства на тривалу перспективу /3-5 ро­ків /.

СТРАТЕГІЯ - узагальнена модель дій,   які необхідно здійснити, щоб досягти поставлених цілей шляхом координації та розподілу ресурсів.

СТРАТЕГІЯ МІЖНАРОДНОГО МАРКЕТИНГУ- орієнтація його організації на довгострокові оцінки  кон’юнктури попиту і пропо­нування та номенклатури товарів.

СТРУКТУРА ПІДПРИЄМСТВА- внутрішня його будова, певне співвідно­шення і форми взаємозв'язку складових елементів, що визначають життєдіяльність підприємства,

ТАРИФНА СИСТЕМА - включає тарифно-кваліфікаційні довідники, що містять характеристику робіт і вимоги щодо знань і вміння їх виконавців, тарифну сітку з по розрядними тарифними коефіцієнтами, які показують відмінність оплати кожного розряду порівняно з першим, і тарифну ставку першого розряду.

ТЕХНІЧНА БУДОВА ВИРОБНИЦТВА- кількість засобів виробництва, що використовуються одним робітником.

ТОВАР - зовнішній предмет, продукт праці й природи, річ, що задовольняє завдяки своїм властивостям певні потреби людини й призначена для обміну шляхом купівлі-продажу на ринку.

ТОВАРНЕ ВИРОБНИЦТВО- виробництво, в якому продукти праці призначаються не для власного споживання, а для обміну через ринок шляхом купівлі-продажу.

ТАКТИКА МІЖНАРОДНОГО МАРКЕТИНГУ- орієнтація його організації /в найближчі 1-5 років/ шляхом розробки принципів пропонування товарів, реклами, стимулювання, продажу відповідно до життєвого циклу товару і вихід на ринок /сегмент/ нового товару.

ФІНАНСИ -    сукупність економічних відносин з приводу утворення /акумуляції/ та використання фондів грошових коштів для задоволення потреб розширеного відтворення.

ФІНАНСИ ДЕРЖАВИ- система грошових фондів, які має держава і які спрямовує на фінансове забезпечення своїх функцій: на управління, оборону, соціальні гарантії, охорону навколишнього середовища.

ФІНАНСИ НАСЕЛЕННЯ - грошові фонди, які утворюються у населення країни з надходжень, отриманих від трудової, госпо­дарської та іншої діяльності і які спрямовують на примноження їхньої власності та підвищення добробуту.

ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ- система економічних відносно яка пов'язана з формуванням і розподілом грошових доходів та нагромаджень, утворенням і використанням фондів грошових коштів, за допомогою яких забезпе­чуються поточна господарська діяльність, виробничий та соціальний розвиток.

ФОНДОВА БІРЖА- установа, яка створена для забезпечення сприятливих умов вільної купівлі-продажу цінних паперів за ринковими цінами на регулярній та упорядкований основі.

ФОНДОВІДДАЧА - відношення вартості продукту до основних виробничих фондів. Вона виражає ефективність використання засобів праці, тобто показує, скільки виробляється готової продукції на одиницю основних виробничих фондів. Нерідко її розрахо­вують як відношення валового продукту до всіх виробничих фондів.

ФОРВАРДНІ УГОДИ- угоди із зобов'язанням поставити товари в майбутньому.

Ф'ЮЧЕРНІ БІРЖІ -біржі, на яких здійснюються спекулятивні угоди, в результаті яких поставки товарів не відбува­ються, а ліквідуються контракти і проводяться  розрахунки між брокерами на основі різниці цін.

Ф'ЮЧЕРНІ /ТЕРМІНОВІ/ УГОДИ - угоди із зобов'язанням поставити то­вар, заздалегідь обумовлений за всіма парамет­рами, який буде вироблений у майбутньому.

ЦІНА - грошова форма виразу вартості товару.

ЦІНА ПОПИТУ - граничне максимальна ціна, за якою покупці ще згодні брати товар.

ЦІНА ПРОПОНУВАННЯ - граничне мінімальна ціна, за яку продавці ще готові пропонувати свій товар.

ЦІНА РІВНОВАГИ - ціна, за якою попит дорівнює пропонуванню.

ЦІННІ ПАПЕРИ -  це грошові документи, що засвідчують право володіння або відносин позики, визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їхнім власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або від­сотків, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають із цих докумен­тів, іншим особам.

ЧЕКИ  - письмовий наказ власника поточного рахунку в банку про виплату зазначеної суми чекодержателю або про переведення її на рахунок.

ЧИСТИЙ ПРОДУКТ -продукт, який залишається після відрахування з валового національного продукту вартості засобів праці, що надходить для відшкодування їх зношеної частини.

ЧИСТИЙ ДОХОД - різниця між вартістю продукції та цінами її реалізації і повною собівартістю.

ЧИСТИЙ ПРОДУКТ -  1) різниця між вартістю валового продукту підприємства і вартістю засобів виробництва, яка перенесена на вироб­лений продукт;

2) вартість предметів споживання, що призначені для задоволення особистих потреб працюючих на підприємстві, а також частково засобів вироб­ництва, які використовуються для нагромадження

3).продукт живої праці, втіленої у даному році: необхідний та додатковий продукт.