Експертиза ювелірних виробів під час розслідування злочинів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

4.5. закріплення ювелірних каменів у виробах

Закріплення ювелірних каменів є останнім етапом виготовлення ювелірного виробу.

Належне закріплення розкриває красу каменю і в значній мірі впливає на художню та естетичну цінність ювелірного виробу. Місце, в яке вставляється і де закріплюється камінь, називається оправою або кастом.

Найбільш поширеними видами закріплення каменів у виробах є крапанове, кармезинове, гризантне (закріплення в корнери), гладке (глухе).

Крапанове закріплення. Це спосіб, при якому камінь стискується в лапках, які називають крапанами. Каст виробу має як правило круглу або овальну форму без денця. У верхній частині касту розташовані крапани, які своїми кінцями обжимають вставлений камінь по рундисту.

Подпись: Рис. 15. Крапанове закріпленняКрапани вигото­вляють за допомо­гою штампування стрічки дорогоцін­ного металу, лиття за виплавленими моделями або випи­люванням вручну, якщо камінь має нестандартну форму.

Крапанові кас­ти застосовують для закріплення прозо­рих дорогоцінних або напівдорогоцінних каменів.

В обручках зі срібла закріплення у крапанах часто роблять і без касту: просвердлюють отвори у шинці обручки, по обводу цього отвору випилюють крапани, вставляють камінь (частіше за все фіаніт) і обтискують.

Кармезинове закріплення. Оправа або каст при цьому закріпленні мають складну форму. В центрі шинки (якщо камінь вставляють в обручку), корпуса (броші, сережки, кулона, і т.ін.) розташований каст без крапанів, у який кріпиться великий прозорий камінь; навколо центрального касту є невеликі касти, в які закріплено невеликі камені, іноді іншого кольору, які підкреслюють красу основного каменя у виробі.

Закріплення в корнери (або гризантне) полягає в тому, що камені закріплюються в отворах самого виробу, при цьому спеціальними штихелями на рундист каменя насувають часточки металу.

Отриманий обідок обробляють гризантом. Гризант — це обробка країв бортика металу навколо каменя дрібною насічкою. Таке закріплення застосовується в тих випадках, коли у виробі кріпиться велика кількість дрібних каменів на малій відстані один від одного, що називається "в обсипку".

Подпись: Рис. 16. Глухе закріпленняГлухе (гладке) закріплення (або в обтиск) передбачає, що камінь кріпиться у каст, який не має крапанів. Край касту кантом обтискує камінь по всьому периметру. Таке закріплення ча­стіш за все застосовують для ви­робних непрозорих або напівпро­зорих кабошонів, хоча бувають і випадки закріплення в такий спосіб каменів із діамантовим ог­ранюванням у коронці, а нижче рундиста — кабошоном (див. рис. 16).

Закріплення на клей застосовується переважно для закріплення скляних вставок або пластмаси у каст із денцем.

Закріплення на штифтах із клеєм використовується частіше для кріплення перлів чи коралів, які мають неповні отвори у зернах.

Після закріплення каменів в оправі перевіряється надійність та міцність їх закріплення, а потім вироби ще раз обережно полірують на кружалі з вовни.