Тактика перевірки показань на місці - Науково-практичний посібник (Заяц Д.Д.)

Додатки

Додаток А

ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРКИ ПОКАЗАНЬ НА МІСЦІ

 

1. Кримінальна справа № _________________________________

2. Особа, показання якої перевіряються ____________________

3. Мета і завдання перевірки показань на місці______________

4. Час і місце перевірки показань на місці___________________

5. Коло учасників перевірки показань на місці______________

6. Організаційно-підготовчі заходи:________________________

(наприклад, розіслати повістки, узгодити питання охорони місця перевірки, побувати на місці проведення перевірки, підготувати засоби фіксації, узгодити питання надання транспорту тощо)

Опорні

пункти

 

Показання особи щодо обставин події, які підлягають перевірці та уточненню

 

Питання, що підлягають з’ясуванню, та їх послідовність

Використання тактичних прийомів

Черговість дослідження даного опорного пункту

Примітки

Опорний

пункт №1

(місце зустрічі співучасників злочину)

 

 

 

 

 

Опорний пункт №2

(шлях пересування на місце події)

 

 

 

 

 

Опорний пункт №3

(будинок потерпілого)

 

 

 

 

 

Опорний пункт №4

(місце приховування трупу)

 

 

 

 

 

 

Додаток Б

ОРІЄНТОВНИЙ ЗРАЗОК ПРОТОКОЛУ ПЕРЕВІРКИ ПОКАЗАНЬ НА МІСЦІ

(відтворення обстановки та обставин події)

 

ПРОТОКОЛ ПЕРЕВІРКИ ПОКАЗАНЬ НА МІСЦІ

 

м. Красноград 12 жовтня 2006 року

 Розпочато 10 год. 00 хв.

 Закінчено 12 год. 50 хв.

Слідчий слідчого відділу Красноградського РВ ГУ УМВС України в Харківській області капітан міліції Чернов А. С., у присутності понятих – Орлова Федора Миколайовича, що мешкає в м. Красноград по вул. Нагорній, буд. № 8, та Самойлова Віктора Сергійовича, що мешкає в м. Красноград по вул. Динамівській, буд. № 14, за участю експрта-криміналіста відділення НДЕКЦ Красноградського РВ майора міліції Руденко Т. Р., оперуповноважених ВКР Красноградського РВ капітана міліції Славіна О. А. та ст. лейтенанта міліції Петрова В. В., водія 4 роти ППСМ Красноградського РВ ст. сержанта Колосова М. М., з дотриманням вимог ст. 194 УПК України, з метою уточнення та перевірки показань обвинуваченого Міронова Андрія Андрійовича, які він давав на допиті 2 жовтня 2006 р., а саме: яким чином останній проник до магазину «Ювілейний» звідки таємно, через отвір у цегляній перегородці підвального приміщення, викрав державне майно, здійснив відтворення обстановки та обставин події, про що, відповідно до ст. ст. 85, 195 КПК України, склав цей протокол.

Перед початком слідчої дії всім її учасникам роз’яснено їх право бути присутніми при всіх діях слідчого і робити зауваження з цього приводу, які обов’язково будуть занесені до протоколу, а також повідомлено, що при проведенні цієї слідчої дії буде проводитись фотозйомка фотоапаратом «Зеніт 12 СД» з об’єктивом «Геліос – 44 М – 4» на фотоплівку «Konika – 200».

Понятим Орлову Ф. М. та Самойлову В. С., крім цього, відповідно до вимог ст. 127 КПК України роз’яснено їх обов’язок засвідчити своїми підписами факт і результати цієї слідчої дії, відповідність записів у протоколі виконаним діям.

 Орлов (підпис)

 Самойлов (підпис)

Обвинуваченому Міронову А. А. відповідно до вимог ст. 85 УПК України, розяснені процесуальні права обвинуваченого, передбачені ст. ст. 43 та 142 УПК України. Останній після цього заявив, що сам висловив бажання прийняти участь у цій слідчій дії і знову дає на це добровільну згоду.

Міронов (підпис)

Всі учасники слідчої дії вийшли з приміщення СВ Красноградського РВ і розташувались у мікроавтобусі «Газель» державний номер №0398. Обвинувачений Міронов А. А. сів на перше сидіння салону з правого боку, слідчий та поняті розмістились зліва від нього, інші учасники – на сидіннях позаду них.

Після розташування всіх у мікроавтобусі слідчим було запропоновано Міронову А. А. вказати водію Колосову шлях, яким він пересувався від свого помешкання, що знаходиться біля райвідділу, по вул. Динамівській буд. № 17, до магазину «Ювілейний», розташованому по вул. Динамівській, 32/1 м. Краснограда («опорний пункт» № 1).

Міронов А.А. у відповідь сказав водію: «Що необхідно їхати прямо по дорозі і через три квартали слід пригальмувати, тому що після бані з назвою «Баня – сауна», яка знаходиться з правої сторони, необхідно повернути ліворуч, там і буде магазин «Ювілейний».

Пересуваючись на мікроавтобусі по вул. Динамівській були видимі приватні будинки, які праворуч по ходу пересування закінчувались будівлею з

Поняті: (Орлов)

 (Самойлов)

Продовження протоколу перевірки показань на місці від 12 жовтня 2006 р.

назвою «Баня – сауна», біля якої Міронов А. А. запропонував повернути ліворуч і проїхати метрів сорок, де з лівої сторони буде розташований магазин «Ювілейний». Після повороту Міронов запропонував водію зупинитись біля магазину і пояснив, що саме з нього ним було викрадене майно.

Учасники слідчої дії вийшли з мікроавтобуса і побачили, що магазин «Ювілейний» розташований по вул. Динамівській 32/1. На відстані 70 метрів від нього знову починається приватний сектор, на протилежному боці знаходиться вулиця Ентузіастів і зупинка маршрутного автобуса № 11. Потім всі підійшли до магазину і з’ясували, що він працює з 8 години до 20 годин з перервою від 13 до 14 години.

Далі слідчий запропонував Міронову показати, в якому напрямку він пересувався далі та яким чином він проник до зазначеного вище магазину.

Міронов сказав, що він нагнувшись пройшов вздовж правої стіни магазину, де є вікно, зайшов до заднього двору магазину і побачив на тильній стороні вхідні двері у підвал. Він підійшов до цих дверей, стукнув по них ногою з метою перевірити, чи спрацює сигналізація, та, почекавши деякий час і упевнившись в тому, що сигналізація відсутня, почав ламати замок на дверях («опорний пункт» № 2).

Всі присутні пішли слідом за Міроновим по вказаному ним маршруту. Міронов пішов до правої стіни магазину, біля нього праворуч знаходився експерт-криміналіст, який проводив фотозйомку, позаду йшли слідчий та поняті, за ними – інші учасники слідчої дії. Міронов дійшов до металевого паркану, зайшов у фіртку, яка на момент скоєння злочину була не замкнута, пройшов у двір магазину і вказав на двері через які він проник у підвал. Двері Міронов відчинив шляхом зламу, за допомогою ломика, навісного замка.

Поняті: (Орлов)

 (Самойлов)

Продовження протоколу перевірки показань на місці від 12 жовтня 2006 р.

Слідчий запропонував Міронову відтворити свої дії щодо зламу замка. Для чого йому був наданий заздалегідь приготовлений ломик ідентичний тому, що використовувався під час скоєння злочину.

Міронов пійшов до дверей, взяв ломик, вставив його поміж замком та дверима і рухом зверху-вниз зламав замок. Після цього обвинувачений сказав, що зайшов у підвал і за допомогою запальнички, персуваючись вздовж правої стіни підвалу, дійшов до протилежної стіни, побачив у ній отвір і переліз через нього в складське приміщення магазину («опорний пункт» № 3).

Всі учасники слідчої дії зайшли слідом за Міроновим у підвал і пересуваючись вздовж правої його стіни дістались до отвору в стіні, про який він щойно сказав. На питання слідчого: «Чи це той отвір та чи відповідають його розміри тим, що були на момент скоєння злочину», обвинувачений Міронов відповів: «Що саме цей отвір і розміри його не змінились». Під час огляду встановлено, що даний отвір знаходиться на відстані 3 м 40 см від лівої стіни та 1м 52 см від правої стіни підвалу, неправильної округлої форми, розміри якого становлять: ширина – 51 см, висота 43 см.

Після ознайомлення з вказаним місцем слідчий запропонував Міронову продемонструвати як він перелазив в складське приміщення через цей отвір. Міронов спробував кілька раз перелізти через отвір, міняючи положення свого тіла але маючи повну статуру, і так і не зміг цього зробити. Упевнившись в цьому, Міронов заявив, що разом з ним у скоєнні злочину брав участь неповнолітній Рудий, який і перелазив через отвір та подавав викрадене з складського приміщення майно Міронову.

Після цього всі учасники слідчої дії повернулись до мікроавтобуса і на ньому приїхали до райвідділу.

Поняті: (Орлов)

 (Самойлов)

Продовження протоколу перевірки показань на місці від 12 жовтня 2006 р.

Під час перевірки показань Миронова на місці події злочину були сфотографовані вказані ним місця та обєкти:

1. Шлях, яким він 28 вересня 2006 р. пересувався до магазину «Ювілейний».

2. Магазин «Ювілейний», розташований по вул. Динамівській 32/1 м. Краснограда, з якого, як показав Миронов, він викрав майно.

3. Вхідні двері у підвал магазину «Ювілейний», які обвинувачений зламав за допомогою ломика.

4. Отвір у стіні підвального приміщення, через який, як зізнався Миронов, проник у складське приміщення магазину «Ювілейний» неповнолітній Рудий і передавав йому викрадене майно.

Під час слідчої дії була складена схема місцевості і пересування по ній всіх учасників перевірки показань на місці, яка додається до протоколу слідчої дії.

Протокол прочитан всім учасникам слідчої дії уголос, ніяких зауважень відносно порядку проведення перевірки показань на місці та змісту протоколу не надійшло.

Підписи: (Поняті)

(Водій)

(Експерт-криміналіст)

(Оперуповноважений ВКР)

(Обвинувачений)

(Слідчий)

 

Наукове видання

 

Заєць Дмитро Дмитрович

 

Тактика перевірки показань на місці

 

Науково-практичний посібник

 

Редактор М. М. Власюк

Комп’ютерна верстка О. Ф. Півень

 

Підп. до друку 25.05.2008. Формат 60х84 1/16. Друк трафарет. Папір офсет. Ум.-друк. арк. 5,6. Обл.-вид. арк. 4,2. Наклад 100 прим. Зам. 19

Видавництво

Харківського національного університету внутрішніх справ

61080, Харків, пр-т 50 річчя СРСР, 27

Свідоцтво про внесення суб’єкта видавничої справи до Державного реєстру видавців, виготовників і розповсюджувачів видавничої продукції ДК № 3087 від 22.01.2008 р.