Тактика перевірки показань на місці - Науково-практичний посібник (Заяц Д.Д.)

Вступ

Пріоритетним напрямком діяльності слідчих і судових органів є захист прав і законних інтересів учасників кримінального судочинства. Водночас викриття винних та забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний, вимагає неухильного дотримання вимог закону про перевірку всіх доказів щодо винності особи у вчиненні злочину. У зв’язку з цим перевірка показань підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, потерпілого, свідка на місці події злочину є засобом забезпечення об’єктивності, повноти і всебічності розслідування, гарантом необґрунтованого обвинувачення.

Чинний Кримінально-процесуальний кодекс України не визначає окремо таку слідчу дію, як перевірка показань на місці, незважаючи на те, що у слідчій практиці при розслідуванні злочинів проти життя і здоров’я особи, проти власності зазначена слідча дія відноситься до першочергових і проводиться в межах відтворення обстановки і обставин події (ст. 194 КПК). У зв’язку з цим слід погодитися з авторами проекту КПК, які пропонують у новому кодексі визначити перевірку показань на місці як слідчу (ст. 261).

Питання тактики перевірки показань на місці були предметом дослідження таких вчених, як О. В. Авсюка, Р. С. Бєлкіна, І. Є. Биховського, О. М. Васильєва, Н. В. Власенко, Ф. В. Глазиріна, А. В. Дулова, М. О. Корнієнка, О. А. Леві, І. М. Лузгіна, М. М. Михеєнка, П. Д. Нестеренка, Г. І. Пичкальової, М. О. Селіванова, Л. Я. Соя-Сєрка, В. В. Степанова, С. С. Степічева, В. М. Уварова, М. М. Хлинцова, О. В. Ципленкової та ін.

Проте проблема ситуаційного підходу до тактики перевірки показань підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, потерпілого, свідка на місці події злочину недостатньо досліджена криміналістами.

Мета цієї роботи полягає у формулюванні рекомендацій, які сприятимуть підвищенню ефективності діяльності слідчого при виборі тактичних правил і прийомів перевірки показань підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, свідка на місці в умовах типових слідчих ситуацій.

Сформульовані автором висновки та пропозиції, які містяться у роботі, можуть бути використані у законотворчій роботі – при внесенні змін і доповнень до чинного КПК, при доопрацюванні проекту нового КПК; у практичній діяльності – під час впровадження у слідчу діяльність наукових рекомендацій щодо тактики перевірки показань на місці в умовах типових ситуацій; у навчальному процесі – при вивченні слухачами, курсантами і студентами юридичних навчальних закладів курсу «Криміналістика».