Конституційне право України - Навчальний посібник (Серьогін В.О.)

Передмова

Навчальний курс «Конституційне право України» – одна з нормативних дисциплін, що вивчається в усіх вищих юридичних навчальних закладах та відповідних факультетах. Завдання цього курсу полягає в тому, щоб ознайомити студентів, курсантів, слухачів з основами конституційного права України, навчити їх самостійно користуватись конституційно-правовими актами, розуміти роль і значення конституційних термінів та інститутів, вміло застосовувати норми даної галузі у власній політико-правовій практиці.

У системі юридичної освіти цей курс посідає важливе місце. Конституційне право України є першою навчальною дисципліною, що відкриває вивчення галузевих юридичних наук; слугує основою для засвоєння всіх інших галузей як національного, так і міжнародного права.

Предметом конституційного права України як базової навчальної дисципліни є національна політико-правова (конституційно-правова, державно-правова) система, тобто система політико-правових явищ, до якої належать: політико-правові відносини та правові норми, що їх регулюють, політико-правові теорії та політико-правова практика України. Ця система вивчається як в аналітичному, так і в синтетичному плані.

У межах даного навчального курсу вивчаються процеси формування, еволюції та реального функціонування політико-правових явищ, інститутів і норм вітчизняного конституційного права. Опанувавши цю дисципліну, курсанти, студенти та слухачі повинні знати зміст основних інститутів конституційного права України, вміти їх аналізувати в історичному та порівняльному плані, отримати всебічну картину конституційного ладу нашої країни і водночас розуміти ті нормативні положення, які мають вихідне значення для всіх інших галузей права.

У межах даної дисципліни курсанти, студенти, слухачі повинні отримати знання про: еволюцію, сучасний стан й основні тенденції розвитку конституційного права України як провідної галузі національної системи права; предмет і метод конституційно-правового регулювання; основні джерела конституційного права України; основні конституційно-правові поняття й терміни; сутність і зміст засад конституційного ладу України; державні символи України; основи правового становища особи та інститутів громадянського суспільства, конституційні форми безпосередньої демократії в Україні; конституційно-правовий статус органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні; державний та адміністративно-територіальний устрій України, правовий статус адміністративно-територіальних одиниць у складі України.

В основі наукового пізнання конституційно-правових явищ лежать принципи науковості, об’єктивності, позапартійності, всебічності, обґрунтованості, зв’язку теорії з практикою.

Опанування цієї галузі національного права передбачає, насамперед, всебічне засвоєння та осмислення основних положень Конституції України, що є не тільки актом найвищої юридичної сили в Україні, а й національною політичною цінністю. Проте конституційне право не можна зводити до Основного Закону: воно значно глибше за змістом і ширше за колом джерел.

Засвоєння конституційного права України сприяє підвищенню правової культури студентів і курсантів, виробленню навичок самостійного аналізу конституційної дійсності, вмінню використовувати набуті знання під час практичної діяльності та виховує у них глибоку повагу до загальновизнаних моральних і правових цінностей, сучасного юридичного статусу України як такої, що прагне досягти ідеалів демократичної, правової, соціальної держави.

Структура пропонованого посібника фактично відбиває стислий виклад навчального матеріалу згідно з навчальною програмою дисципліни „Конституційне право України”. Для ґрунтовної підготовки до іспиту і з метою засвідчення всебічної ерудованості та фахової компетенції, студентам і курсантам рекомендується звернутися до чинного законодавства, використовуючи офіційні друковані та електронні видання й мережу «Інтернет», існуючої наукової (монографії, статті, матеріали наукових конференцій) та навчальної (підручники, посібники, курси лекцій) літератури.