Дошкільна психологія - Навчальний посібник (Дуткевич Т.В.)

Тема 17

ВОЛЯ ТА СИСТЕМА МОТИВІВ У ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

Хід заняття

Обговорення теоретичного матеріалу Лекції № 17.

Контроль самостійної роботи (конспект: Котырло В. К. Раз­витие волевого поведения у дошкольников. — К.: Рад. школа, 1971. — С. 145—161).

Практична робота «Розробка програми спостереження за проявами волі у дошкільника».

Ситуаційні завдання для самоконтролю.

Підсумок.

Методичне забезпечення заняття

Практична робота «Розробка програми спостере­ження за проявами волі у дошкільника».

 

Хід роботи

Обговорення методів дослідження вольової поведінки до­шкільника, визначення показників волі у поведінці дошкільника.

Розробка програми спостереження за схемою: мета і об'єкт (конкретна вольова якість дитини — цілеспрямованість, наполег­ливість, впертість, стриманість тощо) спостереження; його місце і час, систематичність; основні ситуації поведінки дитини, де ви­являється досліджувана вольова властивість; показники волі, які будуть фіксуватись у спостереженні; форми фіксації спостере­жень; додаткові методи вивчення волі дошкільника, що можуть доповнити спостереження.

Презентація студентами розроблених програм спостере­ження, їх групове обговорення.

Ситуаційні завдання для самоконтролю

1. Свідченням якого новоутворення особистості є вну­трішній конфлікт Каті? Для якого віку він характерний?

До Каті Н. іноді приходить няня. Дівчинка ставиться до неї добре, завжди радісно вітає і не забуває сказати «до побачення». Одного разу, коли няня йшла, Катя не вийшла її проводити, схо­валася, виглядала в коридор і знову тікала. Коли няня пішла, ма­ма запитала Катю, чому вона не попрощалася з нянею. Дівчинка пояснила: «Я штовхнула Розу Василівну. Мені було соромно пі­дійти до неї. І зараз соромно... Мені соромно, що я не сказала їй «до побачення».

Які мотиви поведінки виявились у дітей? Які з них свідчать про розвиток особистості дошкільника? У якому віці вони з'являються?

Паша Н., пробігаючи мимо, штовхнув Максима Д. Максим на­здогнав Пашу і теж його штовхнув. У іншій ситуації Максим Д. побачив, що Сергійко Д. б'є малюка. Він підійшов до кривдника, став штовхати його, повторюючи: «Не зачіпай маленьких!»

Результатом якої потреби дошкільника виявилась описана реакція? У якому віці вона виникає?

Максим Д. катався на санках з гори. Скотившись одного разу, він зупинився біля двох хлопчиків 7—8 років. Ті, побачивши Ма­ксима, посміхнулися, і один з них сказав: «Дивися, яка булка до нас приїхаїла». Максим тут же схопився, побіг до мами і став квапливо говорити: «Давай підемо звідси. Я не хочу більше ката­тися!». «Чому ти хочеш піти?» — запитала мати. «Вони мене на­звали булкою», — з образою в голосі відповів хлопчик.

Про які особливості мотивів спілкування з ровесниками сві­дчить ситуація?

Максим Д. (5;4) подружився з Олегом В. (6 р.). Діти постійно гралися разом. Одного разу до них приєднався брат Олега Ваня (8 р.). Він прагнув привернути до себе увагу молодших, показу­вав їм різні іграшки і, врешті-решт, став обливати Максима во­дою. Максим після декількох спроб відхилитися від струменя во­ди сам окропив Ваню. Це побачила мама Вані, зробила Максиму зауваження і відвела братів на інший ігровий майданчик. До Ма­ксима підійшла його мама. «Максиме, ви посварилися?» — запи­тала вона. Хлопчик відповів: «Ваня першим став обливатися... Але я все одно піду вибачуся». — «Але ти ж не винуватий!» — «Ну і що, що не винуватий. Все одно вибачуся. Я хочу, щоб мені дозволили з Олегом гратись».

Який прийом розвитку волі дошкільника використано? Роз­витку яких вольових якостей дитини він сприяє?

Олег С. (6;7) дуже хотів кататися на велосипеді, але прокат велосипеда протягом 15 хв. коштував 2 грн. Хлопчик попросив гроші у тата і витратив їх. Через декілька хвилин Олег став знову просити гроші. Тоді тато запропонував йому таке рішення: «про­кат велосипеда коштує 2 грн, ми тут відпочиватимемо 25 днів. Я тобі дам 50 грн. Ти можеш їх витратити за один день, а можеш кататися щодня по 15 хвилин. Вибирай, що тобі більше подоба­ється». Цього дня хлопчик прокотився на велосипеді ще 4 рази. Наступного дня — всього два, а потім щодня катався по одному разу. Причому він діставав з гаманця гроші, перераховував їх, складав назад в гаманець, з'ясовуючи, скільки разів ще можна буде прокотитися.

Яка особливість самоконтролю виявилась? У чому полягає не­достатній розвиток самоконтролю? Для якого віку він властивий?

Світлана М. будує будинок з кубиків. До неї підходить вихо­ватель.

Вихователь: Світлано, перевір свою роботу. Світлана: Перевірятиму, коли побудую. Вихователь: А навіщо перевірятимеш? Світлана: Щоб криво не вийшло.

7. Для дітей якого віку характерними є такі відповіді? Яка го­ловна умова розвитку самоконтролю у дошкільника?

Багато хто з дошкільників відповідає на запитання вихователя, чи будуть вони перевіряти свою роботу і коли таким чином.

«Не перевірятиму. А навіщо?»; «Не хочеться перевіряти. Хо­четься зайнятися чим-небудь».