Тема 10РОЗВИТОК УВАГИ У ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Хід заняття Обговорення теоретичного матеріалу Лекції № 10. Контроль самостійної роботи (виготовити наочний матеріал для роботи з розвитку уваги дошкільника — наприклад, для завдань «Лабіринт», «Знайди різницю», «Розклади у правильній послідовності», «Чого не вистачає на малюнку»). Презентація методичних матеріалів студентами. Під час презентації студент повинен назвати вік дитини, сформулювати приблизну інструкцію до завдання; вказати, у чому полягає його правильне розв'язання та як допомогти дитині, якщо вона помиляється; розкрити значення завдання для розвитку уваги дитини. Групова дискусія «Який вплив на розвиток уваги дитини має оволодіння мовленням?» Завдання для самоконтролю. Підсумок.
Методичне забезпечення заняття І. Запитання до групової дискусії Який вплив на розвиток уваги дитини має оволодіння мовленням? У результаті обговорення студенти роблять висновок. Розвиток мовлення спричиняє появу елементів довільної уваги, керованої дорослим. Малюк вчиться утримувати увагу не тільки на предметах, але і на словах, фразах. Він починає вислуховувати і виконувати інструкцію дорослого, якщо вона сформульована стисло і вказує на знайомі дитині дії або предмети: «принеси м'яч», «візьми ложку». ІІ. Завдання для самоконтролю 1. Який недолік уваги проявляється у ситуації? Для якого віку він характерний? Малюк іноді так занурюється в роботу, що не помічає навколишнього, не чує слів дорослого. Наприклад, малюючи, він не помічає, що перекинув банку з фарбою, не реагує на вказівку дорослого її підняти. Який недолік уваги проявляється у ситуації'? Для якого віку він характерний? Дитина не здатна довго і послідовно виконувати якусь роботу. Малюк, що так захоплено грався з лялькою, бачить у однолітка машинку — і забуває про ляльку. Який недолік уваги проявляється у ситуації? Для якого віку він характерний? Дитина легше за все фіксує незначущі, але найяскравіші ознаки об'єктів. І як тільки зникає їх новизна, емоційна привабливість, згасає і увага до них. Яка закономірність у підтримці стійкості уваги проявляється у ситуаціях, коли дитина довго спостерігає за рибками в акваріумі, щоб взнати, де вони сплять, або за хом'яком, щоб побачити, коли він їстиме свої запаси. Для кого віку вона характерна? Які досягнення у розвитку уваги проявляються у ситуаціях, коли дитина по дорозі в зоопарк каже: «Я хочу подивитися спочатку мавпочок, а потім крокодилів». Для якого віку вони характерні? Які досягнення у розвитку уваги проявляються у таких ситуаціях? Наприклад, малюку хочеться приєднатися до гри інших дітей, але не можна. Він сьогодні чергує по їдальні. Спочатку потрібно допомогти дорослому накрити на стіл. І малюк зосереджується на виконанні цієї роботи. Поступово його привертає сам процес чергування, йому подобається, як він красиво розставляє прилади. Для якого віку вона характерна? У чому полягає найважливіше завдання дошкільного виховання з розвитку уваги дитини? Обґрунтуйте, чому. Який принцип виховання уваги проявляється у прикладі? Дитина гралася з лялькою і готова вже її кинути. Вихователь пропонує: «Побудуй для ляльки будиночок». І тоді діяльність набуває нового значення і змісту, а увага зберігається. Прояви якого виду уваги спостерігаються у дитини відразу після народження, коли вона здригається на різкий звук, відвертається від яскравого світла?
На основі якого безумовного рефлексу виникає реакція зосередження у дитини на перших місяцях життя? Який подразник уваги стає найбільш значущим для немовляти? Яка властивість уваги малюка проявляється у здатності діяти одночасно з двома предметами? Коли вона виникає? Яка властивість уваги проявляється у здатності малюка складати кульки в коробочку? Коли вона виникає? У чому полягає значення реакції зосередження? Коли вона виникає? Який вплив на розвиток уваги дитини має оволодіння ходінням? Коли воно відбувається?
|
|