Тема 2ОСНОВНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ У ДОШКІЛЬНОМУ ДИТИНСТВІ Хід заняття Обговорення теоретичного матеріалу Лекції № 2. Контроль самостійної роботи (конспект: Кононко О. Орієнтир сьогодення — компетентна особистість // Дошкільне виховання. — 2005. — № 7. — С. 7—10). Практична робота «Складання пам'ятки про основні закономірності психічного розвитку у дошкільному дитинстві». Розв'язання психологічних завдань та виконання завдань. Програмований контроль знань. Підсумок.
Методичне забезпечення заняття I. Практична робота «Складання пам'ятки про основні закономірності психічного розвитку у дошкільному дитинстві». Розробити пам'ятку про основні закономірності психічного розвитку у дошкільному дитинстві (10—12 положень): а) для вихователя; б) для батьків. 2. Перевірка виконання. Психологічні завдання 1. Мама Наташі (4 міс.) весь час — і на прогулянці, і вдома — розмовляє з нею, наспівує пісні. Сусідка сказала їй: «Ну що ти з нею розмовляєш, вона все одно ще нічого не розуміє!» Чи правильно робить мама Наташі? Який вплив на розвиток психіки дитини має мовлення дорослого? Коли батько підійшов до дочки Олі (11 міс.) у незнайомому кашкеті, дівчинка раптом гірко розплакалась. • Чому це сталося? Саша (4 міс.), знаходячись у манежі, весь час пересувається. Ось він звернув увагу на іграшку — яскраву машинку. Він тягнеться ручками, виставив їх далеко вперед, до іграшки, намагається схопити її, але промахнувся. Чому так відбувається? Що повинен зробити дорослий, щоб навчити дитину діяти з предметами, іграшками?
Колі (9 міс.) дуже подобається розкидати іграшки з ліжка або манежа. Просовуючи іграшки в отвори сітки манежу, Коля випускає їх з рук: падають кульки, брязкальця та ін. Мама постійно піднімає іграшки та кладе їх у манеж, а син дістає їх й знову кидає на підлогу. Як повинна поводитися мама в цій ситуації? Який вид мислення розвивається в малюка при подібних діях з іграшками, предметами? Студентка, спостерігаючи за діями дітей з іграшками в групах дітей другого та третього року життя, відзначила: Сергій (1 р. 1 міс.), граючись різними іграшками, діє приблизно однаково: стукає, кидає, тягне, стискує їх та ін.; Катя (2 р. 1 міс.), граючись тими ж іграшками, діє інакше: ляльку — гойдає, машинку — везе, олівцем — малює та ін. Як називаються дії з іграшками Сергія та Каті? У чому їх відмінність? Яка послідовність оволодіння дітьми раннього віку предметними діями? Юра (2 р. 4 міс.) намагається сам одягатись. Нічого не виходить. Втручається мама зі своєю допомогою. Я сам! — протестує дитина. Сиди спокійно, у тебе нічого не виходить. Я хочу сам! — знову говорить дитина. Чи можна назвати поведінку Юри впертістю, чи це прояв розвитку особистості? Яку рису особистості характеризує така поведінка? Яку самостійність повинен заохочувати дорослий? Дайте відповідь на запитання
Чи є дитина істотою соціальною від самого народження? Як дорослий повинен задовольняти потреби немовляти у спілкуванні? Як розвивати таке спілкування? Діти якого саме дошкільного віку ставлять такі запитання: «Куди летить дим? Чому місяць світить тільки вночі? Звідки взялася гора? Куди біжать хмарки?» тощо? ПІ. Програмовані завдання 1. Які з наведених нижче дій називають «співвіднесеними», а які «орудійними»? а) нанизування кілець пірамідки; б) закривання коробки кришкою; в) маніпулювання молотком; г) складання матрьошки; д) дії ложкою. Яке за видом мислення дає змогу дитині з розрізнених картинок складати фігуру людини, а з кубиків — будинок і т. ін.: а) наочно-дійове; б) наочно-образне; в) словесне. Який вид уваги притаманний дошкільникам: а) післядовільна і довільна; б) мимовільна; в) довільна. Комплексом пожвавлення називають: а) реакцію, коли дитина фіксує предмет очима; б) позитивну емоційну реакцію дитини на дорослого; в) реакцію, коли дитина тягнеться до джерела їжі. Яку діяльність називають провідною? а) найулюбленішу, найцікавішу для дитини діяльність; б) діяльність, у зв'язку з якою відбуваються найголовніші змі- ни у психіці дитини; в) діяльність яка посідає найбільше місце в житті дитини. У дітей раннього віку переважає гра: а) предметна; б) маніпуляційна; в) сюжетно-рольова.
|
|