Біохімія та технологія оліє-жирової сировини - Навчальний посібник (Пешук Л. В., Носенко Т. Т.)

9.2. основнІ джерела одержання рослинних бІлкІв

Насіння багатьох сільськогосподарських культур містить значну кількість білків. Високий вміст білків характерний для зернових, олійних та інших культур. Проте рекордсменом за вмістом білку є насіння культур, що відносяться до родини бобових, і впершу чергу соєві боби. Вміст білків в насінні основних сільськогосподарських культур наведено в Таблиці 9.1.

Таблиця 9.2.

Вміст білків в насінні основних сільськогосподарських культур

 

Культура

Вміст білків (у \% на суху речовину)

Пшениця

8-27

Для технології одержання білкових продуктів важливим є не тільки загальний вміст білку, а й вміст окремих фракцій білків. Фракційний склад білків деяких олійних культур, одержаний в результаті екстракції білків різними розчинниками, наведений в Таблиці 9.2.

Таблиця 9.2.

Фракційний склад білків деяких олійних культур

 

Культура

Масова частка окремих фракцій білків,\%

 

альбуміни

глобуліни

глютеліни

Соя

<2

85-90

Сліди

Льон

Сліди

85-90

2-3

Соняшник

Сліди

97

Сліди

Арахіс

Сліди

97

Сліди

Джерелом для одержання концентрованих білкових продуктів є в першу чергу шроти насіння олійних культур. Хімічний склад шроту відрізняється від складу насіння, зокрема, вміст білків у шротах вищий, аніж в насінні. В Таблиці 9.3 наведено хімічний склад соняшникового та соєвого шроту.

Особливістю хімічного складу насіння соняшника є високий вміст хлорогенової та кавової кислоти, яка після знежирення насіння залишається в шроті. Вміст хлорогенової кислоти в соняшниковому шроті становить від 1 до 6,5 \%. Такі кислоти здатні полімеризуватись з утворенням пігментів коричневого кольору. Хлорогенова кислота утворює також нерозчинні комплекси з білками, внаслідок чого їх біологічна цінність зменшується.

Хлорогенова кислота є водорозчинною сполукою, на цій властивості базуються методи її вилучення із шроту або білкових ізолятів. Вміст цієї кислоти можна значно зменшити шляхом промивання вилучених білків водою або розчином етанолу протягом 2-6 годин.