Біохімія та технологія оліє-жирової сировини - Навчальний посібник (Пешук Л. В., Носенко Т. Т.)

7.11. родина стеркулових (sterculiaceae)

Рослини цієї родини — напівкущі, рідше кущі и трав'янисті рослини, розповсюджені переважно в Південній Африці. Родина налічує приблизно 300 видів.

Шоколадне дерево (Theobroma сасао L)

 

 

Шоколадне дерево - це невисоке дерево висотою до 10-15 м, утворює підлісок у вологих тропічних лісах. Листя велике, цільнокрайнє, вічнозелене. Квіти дрібні, рожеві, виходять пучками зі стовбура, часто навіть із самої основи. Це явище кауліфлорії зустрічається і в інших рослин тропічного лісу, що є біологічним пристосуванням до запилення метеликами. Метелики не здатні підніматися до верхівок дерев, тому не всі квіти запилюються, і дерево приносить лише 20-50 плодів.

Батьківщина шоколадного дерева - тропічна Америка, басейн і острови Мексиканської затоки, береги рік Магдалени, Оріноко й Амазонки. Через величезну потребу в насінні, уже з XVII століття стали вирощувати плантації шоколадного дерева, спочатку в Південній Америці, особливо в Бразилії. Нині найбільші площі шоколадне дерево займає в тропічній Західній Африці, у Нігерії, Гані та в інших областях навколо Гвінейської затоки, шоколадне дерево розводять також у Шрі-Ланці й Індонезії. Дерево починає плодоносити на 3-й рік, але найбільший врожай збирають на 8-10-му році життя.

Плід ягода, яйцеподібної форми, з витягнутою верхівкою із 10 широкими ребрами, гладкими чи горбистими, жовтий, жовто-червоний

 

 

(смугастий) чи червоний, до 25 см довжиною і 10-12 см товщиною, оболонкатовста, шкіряста (Рис.7.20). Насіння, невірно назване бобами, розташоване в 5 рядів, щільно притиснуте одне до одного й оточене соковитою м'якоттю, кількість насіння в плоді 25-50 штук (Рис. 7.21). Популярність насіння какао і шоколаду відобразилась у ботанічній назві рослини (з грецької - Theos - бог і broma - їжа).

Насіння містять алкалоїди теобромін (до 2 \%) і кофеїн (сліди) вміст жирної олії складає до 50 \%. Крім цих основних компонентів, у насінні присутні нітрилглікозиди, дубильні речовини, органічні кислоти і сліди холіну. Алкалоїди знаходяться в листі, навколопліднику та інших частинах рослини.

Дерево цвіте і плодоносить протягом року. Зрілі плоди зрізують із плодоніжок якомога далі від стовбура, поскільки нові квіти виникають в безпосередньому сусідстві з залишками старих плодоніжок. Відрізаний плід розкривають круговим розрізом у нижчій його частині. Завдяки цьому легко і повністю виймається весь стрижень з усіма його рядами насіння. Насіння звільняють від м'якоті, кислувато-солодку й освіжаючу на смак м'якоть використовують як харчовий продукт. Одне дерево дає 1-4 кг насіння в рік. Насіння складають в баки для ферментації, внаслідок якої ядро набуває фіолетово-коричневого кольору, ніжного солодкувато-маслянистого смаку і тонкого аромату. Після бродіння насіння піддають повільному сушінню. Свіже і швидко висушене насіння має терпкий гіркуватий смак, без запаху.

Готове насіння овально-сплюснутої форми, довжиною 2-2,5 см, покрите темно-коричневою, тонкою, дерев'янистою оболонкою. Під оболонкою знаходиться залишок ендосперму у вигляді тонкої плівочки, що проникає між складками м'ясистих сім'ядолей, розділяючи їх на нерівні частини. Паренхіма сім'ядолей тонкостінна, містить жирну олію, алейронові зерна і невелику кількість дуже дрібних крохмальних зерен. Хімічний склад какао бобів та продуктів їх переробки наведено в Табл.7.59.

Таблиця 7.59.

Хімічний склад какао бобів та продуктів їх переробки

 

Компонент

Какао боби

Какао терте

Какао порошок

Волога

6.0

2.2

4.0

Білки

12.8

13.5

24.2

Ліпіди

53.2

54-56

12-14

Моно- і дисахариди

1.4

2.0

3.5

Крохмаль та інші полісахариди

8.0

13.6

24.4

Мінеральні речовини

2.7

2.8

6.3

Насіння підсмажують, після чого тонка оболонка легко знімається за допомогою спеціальних машин. Оболонка становить 10-15 \% від маси насіння і називається какаовела, використовується для добування алкалоїду теоброміну. Ядро насіння містить 45-55 \% жирної олії, білкові речовини, 1-2 \% теоброміну. Його розтирають між вальцями, після чого масу піддають гарячому пресуванню. Гарячу олію фільтрують на фільтрах і виливають у форми, де вона швидко застигає при кімнатній температурі. Схему переробки плодів какао можна зобразити наступним чином:

Олія какао — це шматки світло-жовтого кольору (при прогіркан-ні біліє), приємного запаху, плавиться при температурі 30-40 °С.

Складається з трьох- і двокислотних тригліцеридів. Фізико-хімічні властивості олії-какао наведені в Таблиці 7.60.

Таблиці 7.60.

Фізико-хімічні властивості олії-какао

 

Показник

Значення

Температура плавлення,

20-30 °С

Масова частка вологи, \%

0.05

Масова частка вільних жирних кислот, \%

1.75

Масова частка неомилюваних речовин, \%

0.35

Пероксидне число, мМоль 1/2 О/кг

1.0

Жирнокислотний склад какао олії наведено в Таблиці 7.61.

Жирнокислотний склад олії какао

Макуху подрібнюють і використовують як порошок какао для напоїв. При виготовленні шоколаду залежно від сорту до порошку какао додають олію какао, цукру, іноді молоко, ваніль та інші інгредієнти і масу виливають у форму.

Історична довідка. Під час завоювання Південної і Центральної Америки іспанці звернули увагу, що всі жителі тропічних лісів вживають насіння какао (мексиканські індіанці називали насіння «ка-каутл»). Підсмажене насіння очищали від дерев'янистої оболонки, варили з водою, розтирали, додавали кукурудзяного борошна, ароматизували ваніллю і збивали в піну. Застиглу масу їли холодною і називали її «чоколатл» (від слів: чоко - піниста, атл - вода), звідси європейська назва «шоколад».