Біохімія та технологія оліє-жирової сировини - Навчальний посібник (Пешук Л. В., Носенко Т. Т.)

7.6. родина коноплевих (cannabaceae)

Родина коноплевих включає три види — коноплі посівні, коноплі індійські та коноплі дикі. Всі види конопель з давнини використовували для одержання цінного волокна — прядива. Згодом для одержання волокна все більш широко почали використовувати бавовник, шовк, а потім і штучні волокна. Проте насіння конопель є також цінним джерелом рослинної олії.

Коноплі (Cannabis sativa)

Перші згадки про коноплі, як культуру, зустрічаються в китайських та індійських джерелах за 8 тис. років до н.е. Це культура комплексного використання, з неї одержували олію, волокно і наркотичну сировину - гашиш. З Індії коноплю привезли на територію Таджикистану і Казахстану, а звідти вона потрапила на захід.

Коноплі використовувалися для виготовлення одягу раніше, ніж льон. Фрагменти конопляних полотен і одягу були знайдені археологами в Англії (датуються приблизно 440 р. до н.е.), Франції (приблизно 570 р. до н.е.). Волокна, виділені з жіночих рослин, називають пенькою, яка йде на виготовлення парусини, брезенту, мішковини, канатів, паклі. Пенька єдина з усіх рослинних волокон стійка до дії морської води, її волокна - найміцніші: вони довго не перетираються і здатні багаторазово зминатися.

Луб (вторинна флоема) є матеріалом для виготовлення циновок, мочалок, щіток тощо. Особливістю коноплі є здатність до накопичення деревини (костриці). Костриця містить 40...48 \% целюлози, 26 \% лігніну, 22 \% пентозанів та інших хімічних речовин.

Там, де ростуть коноплі не хворіють рослини, немає тлі, яблуневої плодожерки, картопля не заражається фітофторозом. Одна-дві рослини у парнику захищають від хвороб і шкідників огірки, помідори та інші рослини, вона приваблює бджіл, які потім не заражаються кліщем.

Коноплі - однорічна трав'яниста здебільшого дводомна рослина родини Коноплевих. Стебло прямостояче, просте, рідше - розгалужене, біля основи округле, до верхівки ребристе, заввишки до 5 м інколи більше, в діаметрі до 5 см (Рис.7.13). В поперечному розрізі стебло складається з трьох основних шарів: кори (вторинної флое

 

 

ми) - 30...40 \%, деревини - 60...70 \% та серцевини. Листя супротивне, довгочеренкове, пальчастороздільне, з 5-9 довголанцетними, дрібно-зазубленими частками.

Квіти запилюються вітром, пилок переноситься на відстань до12 км. Квіти одностатеві: тичинкові - з простою оцвітиною з 5 білих або жовтуватих пелюсток, зібраних у суцвіття волоть; маточкові - дрібні, сидячі, з оцвітиною у вигляді облямівки в пазушних колосовидних суцвіттях. Плід - горішок, що розкривається лише при проростанні. Цвіте у червні - серпні. На території України коноплі посівні культивують як текстильну та олійну культуру на лівобережному Поліссі.

Відомі три види конопель, які розповсюджені практично по всій Євразії, у Північній Африці, Америці, Австралії.

Коноплі індійські (південні), батьківщиною яких є Пакистан та Індія. їх вирощують в Ірані, Афганістані, Туреччині, Сирії, Північній Африці, які з давніх-давен відомі своїми наркотичними особливостями. В давній Індії під час релігйних свят пили напій із листя коноплі, крім того вона була частиною багатьох благовоній, що використовували як захист від злих духів.

Вегетаційний період цього виду коноплі 125...165 днів. Висота стебла 3,5...4 м, насіння велике, з високим вмістом олії, маса 1000 штук насіння 20...25 г.

Саме індійські коноплі використовують для виготовлення гашишу і подібних до нього препаратів. Як і опіум, вони викликають екзальтичний стан, що змінюється повним виснаженням організму. Систематичне використання цих препаратів спричиняє руйнівну дію на весь організм, в першу чергу на розумові здібності.

Коноплі дикі ростуть на Поволжі, в Західному Сибіру, Казахстані, Середній Азії, на Далекому Сході, в Україні. Сполуки, що спричиняють наркотичну дію, накопичуються в період цвітіння та дозрівання в південних регіонах (Казахстан, Середня! Азія). Висушене листя такої коноплі відоме під назвою анаша. В середніх широтах Російської Федерації та України цей вид не дозріває і не накопичує наркотичних речовин. Цей вид не має і промислового значення.

Коноплі посівні розповсюджені в Азії, Західній Європі, Північній Америці, Австралії, а також на більшості території України та Росії. До північної групи відносяться скоростиглі сорти з вегетаційним періодом 60...75 днів, висотою стебла 50...80 см, дрібним насінням. Вони придатні для вирощування в північних регіонах Європи. До серед-ньоруської групи відносяться сорти з вегетаційним періодом 80...120 днів, висотою стебла 1.5...2 м, насіння середньої величини, маса 1000 штук насіння 15 г. В квітках, пилку і листі коноплі, що росте у південних районах (Середня Азія, Туреччина, Іран, Північна та Південна Америка), містяться наркотичні речовини, але в значно меншій кількості, ніж у індійської коноплі. Саме з цим видом - ототожнюється марихуана. Саме це слово з мексиканського сленгу перекладається як листя коноплі.

У 1937 р. масове споживання коноплі в СІЛА призвело до введення заборони на вирощування коноплі. З часом до СІНА приєдналися інші країни, в тому числі і колишній Радянський Союз. В боротьбі з наркотиками під заборону попала і культурні коноплі.

Селекційна робота з коноплями направлена на максимальне одержання олії і волокна, зниження в ній вмісту наркотичних речовин, вміст в насінні яких не повинен перевищувати 0,3 \%. Сорти Золотонішська, Південнодозріваюча 11, Золотонішська 13, Дніпропетровська однодомна 6, ЮСО-31 і Зіниця практично не містять наркотичних речовин.

Вимоги до якості насіння, що заготовляється, наведені в Таблиці 7.34.

Таблиця 7.34.

Вимоги до якості заготівельного насіння конопель

 

Показники

Базисні норми

Обмежувальні норми

Вологість, \%

13,0

16,0

Чистота, \% не менше

100

90

Зараженість шкідниками хлібних запасів

не допускається

допускається зараженість кліщем

Вміст насіння рицини

не допускається

За вологістю насіння коноплі поділяють на: сухе (вологість до 11\% включно), середньої сухості (від 11,1 до 12\%), вологе (від 12,1 до 14\%) і мокре (вологість вища 14 \%).

За засміченістю насіння поділяють на: чисте (чистота насіння більше 98 \%), середньої чистоти (від 92 до 98 \%), засмічене (чистота менше 92 \%).

Як і дикі, посівні коноплі в помірних та північних широтах не встигають накопичити наркотичні речовини і містять лише їх сліди -0,001 \%.

Макуха конопель є висококалорійним концентрованим кормом для тварин і птиці.

Хімічний склад насіння конопель коливається і залежить від сорту, умов і району вирощування (\% в перерахунку на суху речовину насіння): ліпіди 30,3...38,3; протеїни (К х 6,25) 17,6...25,1; целюлоза 13,8...26,9; мінеральні речовини 2,5...6,8. Крім того, насіння коноплі містить (\% в перерахунку на суху знежирену речовину): кальцій -0,3; фосфор- 0,51; магній - 0,93.

Конопляна олія за жирнокислотним складом подібна до лляної, поскільки переважаючою є ліноленова і лінолева кислоти. Олія конопель використовується для виробництва оліфи, лаків і фарб, після рафінації — придатна для харчування.

Олія з коноплі має зеленуватий відтінок із-за наявності хлорофілу. Фізико-хімічні властивості конопляної олії наведені в Таблиці 7.35.