Банківські операції - Навчальний посібник ( Капран В.І.)

4.3. касові операції банків

Касове обслуговування — це сукупність банківських операцій з прийняття готівкових коштів від клієнтів і зарахування їх на відповідні банківські рахунки та видачі з клієнтських рахунків через касу банку готівкових коштів згідно з розпорядженням клієнтів на цілі, передбачені чинним законодавством.

Касові операції виконуються відповідно до інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 № 129.

Для проведення касових операцій у банку створюється структурний підрозділ — касовий апарат.

Операційна каса — це структурний підрозділ банків, який проводить операції з касового обслуговування клієнтів. Операційна каса може включати окремі види кас, а саме: прибуткову, видаткову, вечірню, касу перерахунку. Як правило, основний обсяг готівки в системі комерційних банків проходить через прибутково-видаткові каси.

Відповідно до чинного порядку ведення касових операцій в Україні усі підприємства незалежно від форм власності зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. Разом з тим для забезпечення поточних потреб у готівкових коштах підприємства можуть тримати певну суму готівкових грошей у власній касі в межах встановленого ліміту залишку готівки в касі.

Ліміт каси встановлюється для кожного підприємства комерційними банками за місцем відкриття поточного рахунка щорічно протягом першого кварталу кожного року з урахуванням режиму та специфіки роботи підприємства, його віддаленості від банку, розміру касових оборотів, порядку здавання виручки в банк тощо.

Готівка приймається прибутковими касами за такими документами: оголошення на внесення готівки, повідомлення, прибуткові касові ордери.

За оголошенням на внесення готівки приймаються гроші від суб'єктів господарської діяльності для зарахування внесених сум на їхній поточний рахунок, а також від громадян до вкладів (про що робиться запис у вкладній книжці). Платежі від населення приймаються за повідомленням. Усі інші надходження, в тому числі й від працівників банку, оформлюються прибутковими касовими ордерами з видачею підписаних касиром копій прибуткових ордерів з відбитком їх печатки.

Найбільша сума готівки проходить через касу банку за оголошенням на внесення готівки. По суті, даний прибутковий документ складається з трьох окремих документів, а саме: оголошення, квитанції і ордера.

Уся готівка, що надійшла до закінчення операційного дня, оприбутковується до операційної каси і зараховується на відповідні поточні рахунки контрагентів або синтетичні балансові рахунки за балансом комерційного банку у той самий робочий день.

Вечірні каси створюються для поліпшення обслуговування клієнтів і з метою залучення готівкових коштів.

Вони здійснюють приймання грошей від підприємств, установ, організацій і населення після закінчення операційного дня. Жодних видаткових операцій (за винятком операцій за вкладами та з цінними паперами) працівники вечірніх кас не проводять. Кошти, що надходять до вечірніх кас, повинні бути зараховані на рахунки клієнтів наступного дня.

Основним документом при здійсненні видаткових операцій готівки є грошовий чек встановленої форми. У внутрішньобан-ківських операціях використовується видатковий касовий ордер. Цей документ також заповнюється індивідуальними позичальниками, що одержують позики в банках, вкладниками і пенсіонерами.

Установи комерційних банків задовольняють потреби клієнтів у готівці насамперед за рахунок грошей, що надійшли в їхні каси від клієнтів, які здають готівку в банки. Проте готівки інколи надходить недостатньо для забезпечення поточних виплат, що спричинюється нерівномірністю надходжень і видач готівки по окремих банках та нерівномірністю розподілу клієнтури між банками. Тому установи банків заздалегідь визначають свої потреби в підкріпленні операційної каси, виходячи з прогнозних розрахунків готівкових надходжень та виплат. За два-три дні до настання дати, коли можливі видатки готівки перевищать надходження, установа банку подає регіональній установі НБУ заявку на підкріплення каси. Установи комерційних банків також повідомляють регіональні установи НБУ про продаж їм надлишків готівки зі своїх операційних кас. Ця інформація дає можливість установам НБУ своєчасно відрегулювати свої оборотні каси для задоволення заявок установ комерційних банків для підкріплення операційних кас.

Підкріплення операційних кас банків здійснюється з оборотних кас регіональних установ НБУ за платіжними дорученнями, поданими їм установами банків. Указана в дорученні сума готівки списується з коррахунку установи комерційного банку і видається їй в той самий день. Доставку одержаної готівки установи банків здійснюють власними засобами або через інкасаторів НБУ.

Установа банку може підкріпити операційну касу шляхом купівлі готівки в іншій установі того самого чи іншого банку. Видача готівки з операційної каси банку-продавця здійснюється після перерахування на її коррахунок відповідної суми грошей з рахунку грошей з коррахунку банку — покупця готівки. Про таке підкріплення своєї операційної каси банк повинен повідомити відповідну установу НБУ.

Операції з приймання та видачі готівки можуть здійснюватися за допомогою банківських ідентифікаційних карток та банківських автоматів.

Банкомат — це пристрій для автоматизованого обслуговування клієнтів. Банкомати включаються в систему автоматизації банків і можуть виконувати такі операції:

інформувати клієнтів про стан їхніх рахунків;

видавати готівку з рахунків;

приймати готівку для розміщення на рахунках клієнтів;

приймати готівку для погашення позичок;

приймати доручення про переведення грошей з одного рахунку клієнта на інший тощо.

Визначення окремих термінів до розділу 4

Акредитив — це зобов'язання банку оплатити платіжну вимогу, яку він дає на прохання свого клієнта-платника його контрагенту-постачальнику (бенефіціару) за умови дотримання останнім передбачених в акредитиві умов поставки та платежу.

Касова готівка — готівкові гроші в касах, банкоматах та обмінних пунктах банків, філій, безбалансових установ.

Касові операції — операції, які здійснює банк, а саме: видача готівки, приймання її та обмін не придатних до обігу банкнот (монет) на придатні до обігу банкноти (монети), банкнот на монети, монет на банкноти, банкнот (монет) одного номіналу на банкноти (монети) іншого номіналу, вилучення з обігу сумнівних банкнот (монет), валютно-обмінні операції та операції з банківськими металами.

Операційна каса — це приміщення банку (філії, відділення), у яких здійснюються касові операції.

Платіжне доручення — це письмовий документ стандартної форми з дорученням клієнта банку, що його обслуговує, на перерахування визначеної суми коштів з його рахунку на рахунок одержувача.

Платіжна вимога-доручення — це комбінований документ, в якому передбачаються два види дій: 1) вимога продавця до покупця оплатити надіслані йому комерційні документи на відвантажені товари; 2) доручення покупця (платника) своєму банку оплатити вказані документи і перерахувати кошти продавцю.

Реквізити документів — обов'язкові дані для документів, передбачені діючими правилами або законом, без яких вони не можуть бути підставою для здійснення операцій (найменування, дата, сума і т.д.).

Розрахунковий чек — це документ, що містить письмове розпорядження власника рахунку (чекодавця) установі банку (банку-емі-тенту), яка веде його рахунок, сплатити чекодержателю зазначену в чеку суму коштів.

Завдання для самоконтролю до розділу 4

1. Дати відповіді на наведені нижче запитання:

Які банківські рахунки відкриваються підприємствами в Україні?

Які документи необхідно подати до банку юридичній особі для відкриття рахунка в національній валюті?

Які форми розрахункових документів використовуються для здійснення безготівкових розрахункових операцій?

Що таке платіжна вимога-доручення?

Які види акредитивів може відкривати банк-емітент?

За якими документами приймається готівка прибутковою касою банку?

У яких випадках здійснюється підкріплення операційної каси банку?

Яким чином установа банку може підкріпити операційну касу?

2. Вибрати правильні варіанти відповіді до наведених далі завдань:

1. Документи, що надійшли в банк після операційного часу зі штампом «вечірня» повинні бути відображені на рахунках бухгалтерського обліку:

а)         у цей же робочий день;

б)         протягом 3 днів;

в)         протягом 7 днів;

г)         не пізніше наступного робочого дня.

Документи, що надійшли в банк протягом визначеного часу, повинні бути відбиті на рахунках бухгалтерського обліку:

а)         не пізніше наступного робочого дня;

б)         у цей же робочий день;

в)         протягом звітного місяця;

г)         протягом звітного кварталу.

Який з документів не може служити підставою для прийому готівки від клієнтів у касу комерційного банку:

а)         оголошення на внесок готівки;

б)         прибутковий касовий ордер;

в)         заява власника коштів;

г)         повідомлення розрахункової книжки для платежів за ко- мунальні послуги?

Який вид каси не відноситься до кас комерційного банку:

а)         прибуткова;

б)         каса перерахування;

в)         операційна;

г)         оборотна?

Як документально повинна бути оформлена одночасна здача клієнтом готівки в касу банку й одержання такої ж суми грошей на заробітну плату:

а)         оголошенням на внесок готівки;

б)         прибутковим касовим ордером;

в)         грошовим чеком клієнта;

г)         одночасно оголошенням на внесок готівки і грошовим че- ком клієнта?

У якому випадку банк не прийме платіжне доручення клієнта для розрахунку за матеріали на суму 20 тис. гривень:

а)         при попередній оплаті;

б)         при наявності коштів на рахунку в суму 35 тис. грн;

в)         при наявності коштів на рахунку в суму 19 тис. грн;

г)         при платежі за отримані матеріали?

Указати кількість чеків, за якими можна одержати готівкові кошти протягом одного дня:

а)         1;

б)         2;

в)         3;

г)         необмежено.

Указати кількість внесків клієнтами готівки в банк протягом одного дня:

а)         необмежено;

б)         2 рази;

в)         1 раз;

г)         3 рази.

Укажіть граничний термін дії чека, виписаного з розрахункової чекової книжки:

а)         десять днів із дня виписки;

б)         тридцять днів, не вважаючи дня виписки;

в)         п'ять днів, не вважаючи дня виписки;

г)         десять днів, не вважаючи дня виписки.

Який з документів не може служити підставою для прийому готівки від клієнтів у касу комерційного банку:

а)         оголошення на внесок готівкою;

б)         прибутковий касовий ордер;

в)         накладна до інкасаторської сумки;

г)         заява на відкриття рахунка?

Укажіть причини зменшуваного попиту на банківські послуги:

а)         клієнти не знають про новий вид банківських послуг,

б)         пропонована банком послуга випереджає вимоги клієнтів;

в)         насичення ринку даним видом послуг;

г)         баланс між попитом та пропозицією банківських послуг.

Кожному з наведених нижче положень, відзначених цифрами, знайдіть відповідне наведене під буквою поняття:

Вексель. Б. Чек.

Кредитна картка.

а)         боргове зобов'язання, що дає право власнику вимагати від боржника зазначену в ньому суму;

б)         іменний документ, що дає можливість оплачувати покуп- ки з використанням ЕОМ;

в)         наказ власника поточного рахунка банку про виплату су- ми іншій особі.

 

 

 

5