4.4. аналіз валюти бухгалтерського балансуІндикатором оцінки фінансового стану підприємства служить бухгалтерський баланс. «Разом» балансу називається валютою балансу і характеризує суму коштів, що знаходяться у розпорядженні підприємства. Для загальної оцінки фінансового стану підприємства складають ущільнений баланс, в якому групують однорідні статті. При цьому скорочується число статей балансу, що підвищує його наочність і дозволяє порівнювати його з балансами інших підприємств. Для проведення аналізу фінансового стану підприємства необхідно сформувати аналітичний баланс. У табл. 4.7 наведено один з варіантів побудови ущільненого аналітичного балансу.
На підставі аналітичного балансу проводиться розрахунок та оцінка динаміки ряду коефіцієнтів, що характеризують ліквідність, фінансову стійкість, ефективність виробництва. За результатами аналізу здійснюється прогноз ймовірності банкрутства підприємства і дається оцінка його кредитоспроможності. Доцільно порівняти баланс з плановим балансом, з балансами минулих років того самого підприємства, з даними підприємств-конкурентів. Для одержання загальної оцінки динаміки фінансового стану можна порівняти зміни підсумку зі змінами фінансових результатів господарської діяльності (виручкою від реалізації продукції, прибутком від реалізації, прибутком від фінансово-господарської діяльності), використовуючи форму 2 «Звіт про фінансові результати». Коефіцієнт зростання валюти балансу розраховується таким чином: кБ = Бсер^" Бсер0 -100, (4.18) Бсер0 де кБ - коефіцієнт зростання валюти балансу; Бсер1, Бсер0 - середня величина підсумку балансу за звітний і попередній періоди. Коефіцієнт зростання виручки від реалізації продукції розраховується за формулою: кв = -100. (4.19) Випередження темпів зростання виручки від темпів реалізації продукції свідчить про покращання використання коштів на підприємстві порівняно з попереднім періодом, відставання характеризує погіршення використання коштів підприємства. Заключним етапом проведення фінансового аналізу є розробка програми фінансового «оздоровлення».
Питання для самоконтролю Для яких цілей складається ущільнений аналітичний баланс? Розрахуйте коефіцієнт зростання валюти балансу. Як розраховується зростання виручки від реалізації продукції? |
|