Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

18.4. чайові

Немало відвідувачів  кафе та ресторанів після закінчення тра- пези або ще й до неї чи під час неї думають про те скільки грошей дати офіціанту « на чай» або ж чи давати їх взагалі. На чеках інколи можна бачити одразу про те, що винагорода офіціанту  вітається, але давати її чи ні — залишається на роздум клієнта.

У низці країн Європи чайові сплачуються автоматично. Прак- тично завжди чайові включаються у рахунки у ресторанах сканди- навських країн. Їх розмір — 7–10 відсотків від вартості замовлен- ня. У Німеччині, Австрії, Греції розмір чайових приблизно такий же — 10\%. У Фінляндії чайові сягають 15–18\%.

У США і Канаді чайові вважаються частиною зарплати офіці- антів. Розмір чайових там більший.

Дослідницька компанія «Synovate» вивчала практику чайови- ми у 55 країнах світу. Виявилось, що чайові залишають 69\% клі- єнтів, 15\% залишали на чай менш, ніж 10\% від вартості рахунку.

14\% жертвували 15–20\%. Основна маса клієнтів взагалі не думала про розмір рахунку. Майже третина відвідувачів ресторанів та кафе не знають, яку суму вони мають залишати на чай.

Існують  країни, де чайові офіційно  заборонені. Як приклад, можна вказати Китайську Народну Республіку.

 

В Україні оплата праці офіціантів  — змішана.  Вони отриму- ють як зарплату, так і «на чай». Офіційного  регулювання  цього аспекту не існує.  Пересічно чайові складають 10\%.  У столичних елітних ресторанах чайові є більшими, а у провінційних — менши- ми (5–10\%). Часто округлюється рахунок. Наприклад, за рахунок потрібно сплатити 92 грн. Шляхетно вважається сплатити 100 грн. Зустрічається в Україні і практика автоматичного включення чайо- вих у рахунок. Це відбувається і в Києві. Автоматичне включення чайових до рахунку формально вважається порушенням прав спо- живачів. Чи часто споживачі на це скаржаться — статистика про це змовчує.

У ресторанах швидкого харчування (фастфудах) чайові давати не прийнято. Можна не давати чайові, якщо не сподобалося обслу- говування чи якість страв.

Чайові в Україні доцільно давати. У протилежному випадку на клієнта  можуть  «покласти  зуб» і наступного  разу обрахува- ти його чи не знайти для нього вільного столика.  До тих же, хто

«на чай» залишає, краще ставляться у наступних відвідинах. Біль- шість українців чайові залишає.