Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

16.3. новий рік

Новорічні вечори компанії влаштовують для своїх співробіт- ників, клієнтів, партнерів і рекламодавців. Думаючи про те брати чи не брати участь у новорічному  корпоративі, слід не забувати, що зв’язки вирішують все. Найкраще і найпростіше заводити нові

 

знайомства у святковій атмосфері. Відомо що у Європі й Америці Різдво має більшу популярність ніж Новий Рік. Там корпоративи влаштовуються на Різдво. Повідомлялося у пресі, що на різдвя- ні корпоративи у грудні  2008 року лише лондонські  компанії ви- тратили за два дні 100 млн фунтів стерлінгів. У грудні  2007 року на різдвяні вечірки ці ж компанії витратили близько 120 млн фун- тів стерлінгів.

У нічному штормовому морі затонув корабель. Капітан і боцман вхопились за якусь колоду. Боцману акула відкусила ногу. Боцман протягує  капітану флягу з ромом і пропонує випити  за тих, кому гірше ніж їм.

Автор зичить читачам значно кращого новорічного свята.

16.3.1. Передсвяткові проблеми

Слід навчитися долати передсвяткові проблеми, які виникають на роботі. Свята, як відомо, підкрадуються непомітно, а чужі діти ростуть швидко. Свята спонукають мозок думати про подарунки та вечірки. У рідному офісі на працівників можуть чекати проблеми напередодні Нового року.  Оскільки проблеми виникають, то по- трібно їх вирішувати.

Опишемо деякі проблеми та порекомендуємо шляхи  їх подо- лання.

1. Неочікуваний подарунок. Припустимо, що колега вручив його вам. У вас же у шухлядах стола немає чим віддячити. Не вар- то червоніти і бубніти якісь  вибачення. Недоцільно негайно бігти до крамнички і купувати там якусь дрібничку. Достатньо даруваль- нику надіслати електронну листівку з висловом вдячності.

Якщо  ви сповнені рішучості вручити  подарунок у відповідь, то слід придбати щось у тому ж ціновому діапазоні. Якщо не можете збагнути, що саме придбати, то згадайте чим цікавиться колега або запитайте це у співробітників які його краще знають. Якщо і вони не нададуть вам рекомендацій,  то купуйте щось з універсальних сувенірів — відкритки, випічки, настінні календарі, щоденники.

Автор цих рядків  дотримується думки, що найкращі і най- універсальніші подарунки — це його книги. Зокрема, Енциклопе- дичний  довідник  «Країни світу»,  довідник  «Історія  країн світу», англійські тлумачні словники з інтелектуальної власності, геогра-

 

фії, Європейського Союзу та інші посібники. Без сумніву, гарним подарунком є і ця книжка.

2. Участь у новорічній корпоративній вечірці. Вважайте її сво- їм візитом ввічливості. Ставтеся до нього як до частини виробничо- го процесу, зокрема у тому випадку, коли на цей корпораитив вам не хочеться йти. На вечірці слід побути хоч трішки. На ній будуть присутні більшість співробітників та керівництво компанії. Ваша відсутність буде помічена. І, як співалося колись: «Ничто на земле не проходит бесследно!».

Якщо вечірка для вас не цікава, — все ж таки спробуйте вича- вити з неї максимум вигоди. Поспілкуйтеся з тими співробітниками фірми, з якими не пересікаєтесь під час роботи. Якщо до вечірки будете ставитися як до частини виробничого процесу, то вам про- стіше буде контролювати  себе і стримуватися  від вживання над- мірної дози алкоголю.

3. Святкова відпустка.  З’явилася тенденція брати декілька днів відпустки за свій рахунок. У поєднанні з святковими та ви- хідними днями утворюється період достатньої тривалості для ви- рішення  особистих завдань і відпочинку. Чим раніше ви обгово- рите зі своїм начальством питання своєї зимової відпустки, – тим більше шансів на те, що питання  буде вирішене на вашу користь. Якщо  шефу повідомите завчасно, то вам простіше буде скоригу- вати з ним ваш подальший робочий графік.  Завчасне вирішення питання допоможе уникнути ситуації, коли приходите з питанням про відпустку, а тут начальство розпочинає важливий проект і ке- рівництву потрібні  працівники. Може бути й таке, що прудкіші співробітники домовилися з начальством про свої відпустки, хоч підстав для відпустки у них було менше, ніж у вас. Начальство, з огляду на обставини, вже не зможе надати вам короткотермінову відпустку і ви змушені будете працювати за себе та ще й «за того парня».

4. Один в полі — воїн. Це ситуація коли у святкові дні на робо- чих місцях  знаходяться, так би мовити, чергові працівники ком- панії. У цей час роботи практично може і не бути.

За радянських часів, коли частина солдат йшли «в увольни- тельную», існувало гасло: «Кому  удовольствие, а кому — продо- вольствие». Гасло означало, що солдати, які пішли у місто, хар- чуються там за свої гроші, або ж ходять голодні. Ті ж солдати, які

 

залишилися у військовій частині, з’їдали свої порції та ще й порції відсутніх солдатів.

Ось так  і на виробництві. Відсутність цейтноту,  наявність вільного часу слід використовувати на користь  працівника. Слід негайно ж заглибитися у справи, до яких раніше не доходили руки з огляду на надзвичайну занятість важливими справами. Зокрема доцільно в цей період:

—   привести у порядок своє робоче місце;

—   позбутися старих непотрібних паперів;

—   розкласти документи по текам;

—   усунути непотрібні повідомлення електронної пошти.

16.3.2. Підготовка до вживання спиртних напоїв

Мудрець колись сказав: «Ніщо так не скорочує життя як очіку- вання першої чарки». День, коли святкують зустріч Нового року, тягнеться нескінченно довго. Стрілки на годиннику ніби завмер- ли. Очікуючи «накриття святкової галявини», не можна весь день голодувати. Вранці слід добре поснідати,  а вдень можна посидіти на фруктово-овочевій дієті. За 2–3 години до святкового столу мож- на сьорбнути грам 50 горілки. Цей крок підготує  організм до по- дальшого серйозного навантаження. Чарочка буде вашим сигналом вашому ж організму: «Це квіточки, незабаром будуть ягідки».

Знавці рекомендують перед вживанням алкоголю з’їсти щось жирне або випити сире яйце. Це перешкоджатиме швидкому всмок- туванню алкоголю в кров. Можна приготувати крем із сиру. Для цього змішують 100 грам вершкового масла з 200 грамами сме- тани, 40 грамами тертого сиру, 10 грамами солі, 10 грамами перцю,

1 жмутком петрушки та соком з двох лимонів. Ця маса намазується на хліб та з’їдається 2–3 бутерброди.

Щоб сильно не сп’яніти, перед тим як іти в гості слід випити велику чашку дуже міцно завареного з м’ятою чорного або зеленого чаю. У гостях або після повернення до дому пиття чаю слід повто- рити. Сп’яніння мине досить швидко. Перед «поляною» варто на- тщесерце випити одну або дві столові ложки оливкової олії. Існує ймовірність того що ви взагалі не сп’янієте. Перед очікуванням

«накриття галявини» доцільно випити чашку добре завареної чор- ної кави (не розчинної) з лимонним соком або шматочком лимону.

 

Після «галявини»  ту ж процедуру слід повторити. Протверезіння настає досить швидко. Тим, хто має якісь проблеми з серцем, пити міцний чай чи каву не рекомендується. Пам’ятайте, що алкоголь, вжитий в невеликому обсязі, здійснює сприятливий вплив на де- які життєві функції людини, але вже після дози в 200–300 грамів алкоголь отруює організм. Згадаймо, що під рекламою алкоголь- них напоїв пишуть: «Надмірне вживання алкоголю шкодить  ва- шому здоров’ю». Саме надмірне, а не будь-яке. Зрозуміло, що доза у кожного своя. Ще за радянських часів у гумористичному журналі

«Перець» доводилося бачити сцену. Стоять два бегемоти у закусоч- ній.  Один пропонує іншому: «Давай ще по відру — та й додому». Порада — на новорічній вечірці не слід змагатися з бегемотами.

16.3.3. Правила грамотного вживання алкоголю

Тяжкого похмілля, а також проблем з печінкою та шлунком можна уникнути, якщо правильно організувати своє святкове до- звілля.

Подаємо перелік правил про те, як потрібно правильно пити. Зрозуміло, що правила стосуються не лише Нового року:

1. Пити  слід лише один алкогольній напій  (наприклад  вино сухе, напівсухе, міцне) або горілку, віскі тощо. Намагайтеся не змі- шувати різні види напоїв. Змішування неодмінно призведе до ран- кового головного болю. Правило «не змішувати» відомо практично всім, але його дотримуються далеко не завжди. Працівнику, який на вечірці хоче протриматися якомога довше, можна випити ков- ток «Шампанського» під тост президента компанії, а надалі слід обрати собі якийсь один алкогольний напій на весь вечір. Медики довели, що від солодких вин похмільний синдром є тяжчим. Напої що містять  вуглекислий газ (шампанське,  пиво, газована вода), призводять до швидкого сп’яніння. Головне ж правило є постійним- не пити більше, ніж своя норма.

2. Якщо накрито багатий стіл, то не слід пити напівсолодкі чи солодкі напої. Це допоможе уникнути їх бродіння у шлунку. За- пивати їжу краще за все мінеральною водою, соком чи несолодким напоєм. Якщо їжа розкішна, то краще не пити і пиво, бо воно теж бродить у шлунку.

 

3. Горілку слід закусувати  висококалорійними закусками. Найкраще-жирними. Жири сповільнюють  травлення їжі і також сповільнюють  всмоктування алкоголю в кров. Можна закусувати соліннями. Наприклад: грибами, огірками чи квашеною капустою. Сіль, потрапивши в організм, притягує воду. Вона розбавляє кон- центрацію алкоголю в крові. Соління діють проти сп’яніння трохи слабкіше, ніж жирна їжа. Солінням потрібний для цього і більший проміжок часу, ніж жирам.

4. Ніколи не потрібно запивати міцні напої газованою водою. Вона сприяє прониканню алкоголю  в кров.  Прискорює  процес сп’яніння. Лимонади  та інші газовані напої подразнюють сли- зову оболонку шлунку. Вони також містять  велику  кількість цукру.

5. Якщо людина відчуває, що випила зайве, то слід з’їсти шма- точок свіжого лимону або випити лимонного соку без цукру. Вони багаті на аскорбінову кислоту, яка заблокує токсини і полегшить ранкові  страждання. Після  закінчення святкового вечора можна випити  чашку міцного  чаю з м’ятою  чи лимоном, або каву з ли- моном. Легке сп’яніння швидко  мине. Для вигнання з організму сильнішого хмелю, рекомендують сполоснути чарку  рослинною олією, влити у чарку один жовток яйця,  додати 1–2 чайні ложки томатного соусу, трішки чорного й червоного перцю, кілька кра- пель горілки і небагато лимонного соку.  Всі ці компоненти  слід змішати і чарку випити залпом.

6. Люди, хворі на астму чи алергію, в жодному випадку не по- винні експериментувати з незнайомими стравами чи напоями. Слід утримуватися  від вживання всього того, реакцію на що важко пе- редбачити. Алергію, яка раптово виникла, можна полегшити анти- гістамінними засобами. Слід не забувати, що такі засоби не можна поєднувати навіть з незначними дозами алкоголю.

7. Шампанське вважається традиційним новорічним  напоєм. Його не слід пити натщесерце. У новорічну ніч краще відмовитись від солодких вин, коктейлів та лікерів. Ідеальним напоєм є сухе вино. Воно у поміркованих дозах сприяє травленню їжі.

 

16.3.4. Похмілля

Існує жартівливий вислів про те, що похмілля є стародавнім російським народним святом, яке відзначається зранку.

Коли ж жарти залишити осторонь, до доводиться констатувати що похмілля є серйозним випробуванням для організму. Ставитися до похмілля слід серйозно. Головний біль є класичною  ознакою похмілля. Біль виникає внаслідок впливу різноманітних токсинів на мозок голови. Можуть також спостерігатись остуда, загальна слабкість, прискорене серцебиття, тремтіння рук, порушення трав- лення їжі.

Найкращий спосіб уникнути похмілля-це взагалі не пити. Не буде причини — не буде і наслідків. Зрозуміло, що утриматися важко. Тим більше, що алкоголь посідає значне місце у нашому менталітеті. Недарма ж батько, проводжаючи  сина з села у жит- тєвий шлях,  казав: «Синок, ти бійся людини яка не п’є. Ото вона або хвора, або велика падлюка». Варто також пам’ятати, у зв’язку з вживанням алкоголю,  прислів’я: «Чим краще ввечері, тим гір- ше зранку». Якщо ж похмілля настало, то виходити з цього стану слід поступово, не перевантажуючи організм. Рекомендується пе- редусім поповнити  втрату організмом  рідини  та мікроелементів. Не рекомендується пити газовані напої з хімічними барвниками та ароматизаторами. Можна вживати морси, чай (особливо зелений), лужну мінеральну воду (наприклад  «Боржомі»). Не зашкодять  і народні засоби — огірковий розсіл чи квашена капуста.

Фізичне навантаження  того дня слід звести до мінімуму. Ко- лись відомий гумористичний артист Тарапунька  говорив: «Щоб добре похмелитися, потрібно випити  більше, ніж було випито на п’янку». Фахівці рекомендують не вживати  алкоголь як ліки, бо ефект може виявитися діаметрально протилежним від бажаного Дехто ж неправильно вважає, що клин слід вибивати клином.

Кожна людина є ковалем свого ж щастя. Кожна людина має вирішити чи пити їй, а якщо  пити – то скільки, якщо  вона хоче уникнути стану похмілля. Батько автора цих рядків колись казав, що не має більшого злочину як напоїти людину та не дати їй по- хмелитися.

 

16.3.5. Рецепти на ранок Нового року

Спочатку  нагадаємо анекдот. У ньому відбувається розмова між  батьком (Б) і сином (С).

Б. — Синок, подай склянку води, я помираю.

С. — Ранком Нового року всі помирають.  Встань сам і випий води.

Отже, нагадаємо про деякі з рецептів, про які повідомляла пре- са і які спрямовані на те, щоб людина не померла та дожила до на- ступного Нового року.

1. Настойка м’яти. 20 крапель настойки  м’яти  розвести в од- ному стакані  холодної води. Рекомендується випити  все відразу. Сп’яніння минає швидко, Зменшується головний біль.

2. Узвар.  Похмілля можна  позбутися  за допомогою узва- ру. Напій  потрібно настояти впродовж трьох днів. Тоді у ньому з’являються цілющі якості.

3. Лимонна кірка. Взяти свіжу лимонну кірку діаметром 2 сан- тиметри. Очистити шкіру від білої речовини. Прикласти до скроні вологим боком. Невдовзі під кіркою утвориться червона пляма. Вона розпочне горіти і свербіти. Ваш стан стане дещо кращим. Го- ловний біль зникне взагалі.

4. Яйце. Сколотити в склянці сире яйце. Після цього змішати його з оцтом, сіллю, гострим кетчупом. Випити залпом. Похмілля полегшиться.

5. Диво-суміш. Змішати  чарку  горілки з кількома ложками сметани. Додати туди ложку меду та трохи льоду. Випити повільно.

6. Нашатирний спирт. 5–6 крапель нашатирного  спирту роз- чинити в одній склянці холодної води. Випити за один прийом. Метод застосовується для термінового протверезіння.

7. Молочна суміш.  У склянці молока змішати  дві ложки кас- торового масла. Підігріти на повільному  вогні.  Додати ложечку перцю. Поволі випити  поки  суміш  є теплою. Суміш  вважається добрим засобом проти похмілля.

8. М’ятний спирт. Налити 20 крапель м’ятного спирту у склян- ку  з холодною водою і випити. Через одну-дві хвилини настане повне позбавлення від наслідків випитого.

9. Розсіл. У склянку розсолу додається чайна ложка  олії. На- тщесерце відразу випивається половина склянки.

 

10. Часник і петрушка. Корисно  проковтнути розчавлений зубок часнику  та «закусити» його свіжими листками петрушки.

16.3.6. Післяноворічна дієта

Оскільки на вітчизняних просторах запроваджується тради- ція святкувати від католицького Різдва до православного, то це значною мірою позначається на учасниках (можливо,  передусім, на учасницях) такого гастрономічного марафону. До тіла прирос- тають зайві кілограми. З’являється відчуття дискомфорту. За со- ціалістичних часів жартівливо говорили, що радянська жінка сти- кається з двома проблемами:

—   де дістати харчі?

—   як схуднути?

Сучасна жінка часів ринкової  економіки першої проблеми не має. Харчі є, були б гроші. Друга проблема залишається такою ж актуальною, якою вона була і раніше за часів командно-адміністра- тивної економіки. Часи змінилися, а проблема залишилася.

Фахівці пропонують  низку порад про те як  суттєво у після- святковий період полегшити стан шлунково-кишкового тракту та допомогти позбутися накопичених кілограмів.

Зрозуміло, що є і жартівливі рекомендації.

Так, в одному з анекдотів, який стосувався боротьби з ожирін- ням, наводилась така послідовність дій:

ранок — кекс,  обід — кекс,  ввечері — секс;

якщо  не допомагає, то ранок — секс, обід — кекс,  ввечері —

секс;

якщо  й це не допомагає, то від борошняних  виробів слід від- мовитись повністю.

У реальній, а не в анекдотичній дійсності, дієтологи рекомен- дують ніколи не відмовлятися від сніданку. Калорійність снідан- ку лікарі рекомендують тримати у межах щонайменше 400 ккал. Якщо буде менше, то організму доведеться добирати калорії під час обіду. До речі, цілодобова пересічна (на душу населення) кількість калорій  має складати майже 3 000 (це –міжнародний стандарт). Країни, де цей показник є меншим, — недоїдають, а де вищий — переїдають. В енциклопедичному довіднику автора цих  рядків

 

«Країни світу»міститься 13-й показник — «Харчування (денно калорій на душу населення)».

Лікарі рекомендують  керуватися  принципом — «їсти мен- ше, але частіше».Організм має перейти від святкового переїдання до нормального режиму. Недоцільно запроваджувати екстремаль- ний режим, — тобто сідати на багатогодинне голодування.

Дещо про меню. Овочі і м’ясо рекомендується готувати на пару. Слід скоротити вживання солі. Вона стимулює апетит. Зменшують апетит також цитрусові.  Вони організму  надають вітаміни. Реко- мендується не забувати про кисло — молочні продукти, оскільки вони містять необхідний кожній людині кальцій.

Щодоби слід пити щонайменше 2 літри рідини. Бажано щоб це були негазована мінеральна вода і зелений чай. Доречно збільшити споживання овочів, фруктів та ягід. Вони є джерелами рослинної клітковини. Вона сприяє виведенню з організму  надлишкового холестерину.

Дієтологи рекомендують не відмовлятися повністю віл солодо- щів з огляду на те, що людському організму взимку потрібен серо- тонін. Він підтримує гарне самопочуття і піднімає настрій. Зрідка не завадить потішити себе долькою чорного шоколаду, низькока- лорійними солодощами, а також фруктами.  З цією метою можна використовувати і молочні коктейлі, але за умови, що вміст калорій в них знижено до мінімального рівня.

Звільнення  від зайвої ваги можна  сумістити з одержанням насолоди від приємних запахів.  Аромати цитрусових, мигдалю, ванілі,  а також ефірні оливи м’яти, здатні знижувати апетит і на- лаштовувати мозок на думки, що не пов’язані з їжею.  Для цього можна використовувати аромалампи та ароматичні палички, гарні парфуми з натуральними  ефірними оливами.

У тому випадку, коли перехід на здорову їжу  не допоміг по- збутися зайвих складок,  слід згадати ще й про те, що у світі існує ще й фізкультура. Звичайна нетривала зарядка надасть бадьорос- ті до кінця дня. Фіззарядка також допоможе спалити непотрібні калорії.

Лікарі радять завжди пам’ятати про добрий сон. Помічено, —

той хто лягає спати у гарному настрої, — у такому ж і просинається.

Рекомендується заварювати чай з м’ятою або приготувати будь- який напій, що спроможний заспокоїти нерви і налаштувати на очі-

 

кування сну. Людина солодко спить і втрачає зайві калорії, коли їй сняться сни.

Взявшись за таку важливу справу, якою є позбавлення від за- йвої ваги, слід пам’ятати, що ця справа, як  і будь — яка інша, увінчається бажаним результатом лише у тому випадку, коли до неї буде належне ставлення. Худнути потрібно з гарним настроєм і за- доволенням. Тоді й настануть очікувані результати.

Насамкінець — про те, що виходити зі свят та втягуватись в ро- боту слід поступово. Після  свят залишається чимало приємних згадок.  Помічено,  що після закінчення тривалого періоду ново- річного відпочинку, багато людей страждають від дивного відчуття

«післяноворічного пригнічення». Це відчуття піддається, слава Богу, лікуванню. Методів усунення такого відчуття існує немало. Більшість з них — досить приємні. Зокрема, столичні  лікарі ра- дять якомога більше думати про гарне: нові плани і перспективи, якомога  більше відпочивати  в перші робочі дні, часто змінювати обстановку, а також не забувати хвалити себе за досягнення.

У перший робочий день занурюватися в роботу слід поступово. Спочатку слід спокійно навести порядок на робочому місці. Потім скласти план найважливіших робочих питань,  які необхідно ви- рішити протягом робочого тижня.

Не можна  нехтувати  перерви у роботі. Доцільно  пообідати у спокійній обстановці, обмінятися  з колегами враженнями про новорічний відпочинок.

Пам’ятаючи те, що клин  вибивають клином, на вітчизняних просторах доцільно відсвяткувати ще й Новий рік за старим сти- лем. Найголовніше — налаштувати себе на щось позитивне: весну, наступні свята, нові цікаві проекти і знайомства.