Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

11.3. перепочинок

11.3.1. Офісні ігри

Для офісних працівників виникає  потреба у перепочинку, — як взимку, так і влітку, у будь-яку  пору року.  Відомо, що деякі види перепочинку є шкідливими. Це, передусім, тютюнопаління. Відомо, що: «Від роботи коні дохнуть». Можливо, це й так. Медики стверджують, що тютюнопаління завдає організму значно більшу шкоду, ніж найінтенсивніша робота.

Найкращим відпочинком для офісних працівників є актив- ний. Він дозволяє зняти стрес, розім’яти м’язи. Для цього потрібно не так вже й багато зусиль, ресурсів та часу. Місце, де можна було б відпочити, є практично у всіх офісах.

Мабуть, не в усіх офісах є штанги  та гімнастичні бруси, які б працівники могли використовувати у вільну  хвилину. Фахівці радять до невеликої розминки вдаватися на порожній шлунок. Після ситного обіду займатися інтенсивними фізичними вправами не можна.

Далі увазі читача пропонується перелік офісних ігор, про які писалося у газетах.

1. Міні-баскетбол. Під час стрибків добре витягується хребет, який зазвичай перебуває у стиснутому стані.

2. Веселі іграшки. Існує велика кількість каучукових анти- стресів, на які дуже приємно натискувати. Універсальним покра- щувачем настрою вважається «мішок зі сміхом». Коли його натис- кують  лунає заразливий регіт. Груша для боксу може зняти стрес після неприємного спілкування з начальником. Набір «Рахуємо дні до відпустки!» дозволяє підрахувати  дні до довгоочікуваної відпустки.

 

3. Дартс. Метання дротиків — захоплююче заняття практич- но для всіх співробітників офісу. Місце для цієї гри знайдеться завжди.

4. Масаж і самомасаж.

5. Батут, басейн, душ. Зрозуміло, ці речі є не на кожній фірмі, але там де вони є, то використовуються для активних процедур, — рухомих і водних. Добре знімають стрес.

Ще далеко не на всіх фірмах створені умови для того, щоб спів- робітники могли у будь-який момент зняти стрес. Там, де цього ще нема, працівникам слід самим потурбуватися про себе ж. Напри- клад, придивитися, де можна віджиматися. Врешті-решт доцільно пройтися кроком  у коридорі, а ще краще — вулицею.

Якщо людина хвилюється, — їй потрібно рухатись.

Не завадить провітрювати  офіс. Для знаття стресу можна за- йнятися малюванням або іншим чином зайняти свої руки.

Дихальні вправи допомагають впоратися із зрослим серцебит- тям, нормалізувати артеріальний тиск та зняти стрес.

Не забувайте, що за допомогою телефону можна виговоритися людині, до якої є довіра.

11.3.2. Заходи обідньої перерви

Обідня перерва може бути використана працівниками не лише власне для обіду. У всі часи, — як радянські, та і пострадянські, — під час обідньої перерви вирішувалося багато справ.

У пресі описувалися, наприклад, такі варіанти проведення обі- дньої перерви.

1. Відвідання співбесіди про працевлаштування в іншій фірмі. Багато працівників шукають роботу ще не звільнившись з попе- редньої. Була інформація про низьку результативність  співбесід, проведених під час обідньої перерви. Можливо, це зумовлювалося порівняно невеликою тривалістю перерви.

2. Підвищення рівня своєї освіти. Тобто виконання контроль- них робіт, підготовка до іспитів та заліків, читання  наукової чи художньої літератури.  Для багатьох працівників обідня перерва є єдиною можливістю не розучитися  читати,  бо як каже  україн- ське прислів’я: «На ярмарку  цигани  не дають можливості жити, а дома — діти».

 

Були й рекомендації про те, щоб під час обідньої перерви спів- робітники вивчали іноземні  мови. Стверджувалося, — якщо  цим кожен день опікуватись по півгодини, то наприкінці своєї трудової діяльності працівник стане поліглотом.

3. Любовні побачення. Писалося, що обідня перерва зручна особливо для першого побачення. У випадку, коли події розви- ватимуться не так як хотілося, чи щось не сподобалося, то можна зустріч хутко припинити зіславшись на те, що обідня перерва за- кінчується і роботодавець чекає гігантських трудових досягнень. Якщо ж учасникам зустрічі сподобалося, то продовження зустрічей може відбуватися вже у післяробочий час. Можливо хтось здатний вчиняти радикальні дії і під час обідньої перерви. То вже як карта ляже.

4. Купання у літню спеку — це один з чудесних заходів бо- ротьби з глобальним потеплінням та зниженням продуктивності праці. Вода допомагає, якщо тому вірити, не лише розслабитися, але і змити негативну  енергію. У містах є можливість відвідати басейн.

Відомо, що на безриб’ї і рак — риба. Якщо в офісі немає басей- ну, то не завадять душові кабіни.

На початку 2008 року преса повідомляла, що міністр охорони здоров’я Великої Британії Алан Джонсон  закликав роботодавців установлювати в офісах душові кабіни. Цей захід, на думку  міні- стра, буде стимулювати працівників відмовитися від громадсько- го транспорту і добиратися до офісу велосипедом або виконувати ранкову пробіжку від дому до робочого місця. Після цих процедур працівники на робочому місці могли прийняти душ. Велосипед та пробіжка вважалася складовою кампанії з оздоровлення працюю- чого населення. На лікарняних британська казна щороку втрачала великі кошти.

5. Міні-сієста. Це можливо,  коли в офісі є тихий  закуточок з канапою, на якій можна зручно влаштуватися та подрімати кіль- ка десятків  хвилин. Для вчасного просинання  не завадить мати будильник.

Під час свого перебування восени 1995 року у США, автор цієї книжки бачив, що у кабінетах професорів юридичного факультету Балтиморського університету (штат Мериленд) були канапи.

Коли ж випала нагода на 10 днів злітати в Батон-Руж (столиця штату Луїзіана) і там канап не було у професорських кабінетах,

 

то виникло запитання  про причину відсутності. Професор фран- цузького походження рідною йому мовою відповів: «Це небезпеч- но» («C’est dengerous»). Автору бракує фантазії здогадатися про небезпеку від канапи, тому він сподівається, що про це здогада- ються молодші читачі цієї книжки.

З огляду на службове становище та інші чинники, автор книж- ки у ХХІ столітті  не мав нагоди вдень півгодинки подрімати. Про що жалкує. Таку можливість інколи мав у ХХ столітті.

На початку  жовтня 2008 року повідомлялося про плани ство- рення для співробітників берлінської ратуші  спальних місць,  де вони могли б подрімати під час обідньої перерви. Ініціатори запро- вадження полуденного сну керувалися висновками  медиків  про те, що людина не може з рівномірною віддачею працювати 8 годин поспіль.

Проект назвали «Сон для підвищення продуктивності праці» вже здійснювався у муніципальних закладах Берліна. У резуль- таті проведених досліджень виявилося,  що після  обіду реакція людини помітно сповільнюється. 20–30 хвилин полуденного сну підвищують швидкість реакції  на 16\%,  а здатність концентрува- тися — на 35\%.

6. Міжофісний конкурс. Обідня перерва — зручний  для цьо- го час. Конкурс сприяє зміцненню дружби  між  департаментами компанії. Темою конкурсу можуть бути різноманітні (наприклад,

«Найкраща  посмішка», «Найкращий паперовий літачок»). Від конкурсу буде користь  і компанії. Співробітники компанії зна- йомляться. Відбувається тімбілдинг (див 6.2.1).

7. Духовне збагачення. Можна, наприклад, відвідати  якусь виставку, якщо вона поряд, чи інший мистецький захід.

8. Шопинг.  Це настільки давнє і поширене явище, що існує думка про створення обідньої перерви саме для шопингу. Пояс- нювати, що воно таке — ще непристойніше ніж пояснювати,  що цукор — солодкий.

Необхідні умови:

–          порівняно тривала перерва;

–          наявність поблизу робочого місця крамниць.

Вивченню  може піддано все — від асортименту до цін.  Шо- пинг — це ще й можливість прогулятися. Шопинг перетворюється у вправи з фітнесу.

 

Психологи майже одностайно стверджують,  що для лікуван- ня стресу у жінок найкраще  підходить  шопинг. Це лікування, до того ж є приємним і необтяжливим. Якщо й існують певні про- блеми, то їх лише дві:

–          наявність чоловіка;

–          відсутність грошей.

Як свідчить багатий практичний досвід, чоловіки до такого лікування своїх дружин ставляться негативно. Негативність може бути відверто агресивною особливо тоді, коли дружини беруть своїх чоловіків із собою до крамниць. Коли ж чоловік бачить принесену додому дружиною купу покупок, то починає бурчати з огляду на те, що навколишній світ стає не таким чудовим, яким він насправді є.

Жіноцтво опрацювало кілька способів нейтралізації негатив- ного ставлення супутників життя до шопингу:

–          не брати чоловіків на шопинг;

–          приспати пильність чоловіків під час шопингу.

Коли ж немає грошей, то лікувати стрес за допомогою шопингу дуже важко. Пропонують спробувати шопинг у двох варіантах.

Варіант № 1. Набрати у крамниці у кошик все те, що милує око і не дивитися  при цьому на ціни. Перед касою слід круто розвернутися і поставити всі товари на ті полички, де вони сто- яли.

Всім, за винятком крамниці, від цього користь. Гроші — цілі. У квартирі не з’явилися непотрібні речі. У чоловіка — настрій не зі- псовано.

Варіант № 2. Використовуючи журнали посилкової  торгівлі та сайти інтернет-магазинів, складіть перелік всього того, що вам сподобалося. Після складання якомога більшого переліку з усіма записами про ціни, цей перелік відкладається до завтра. Половина того, що вибрали, наступного  дня здається зовсім непотрібними речами, бо нікуди дівати аналогічні речі, які вже є.

Знову ж таки всі будуть задоволені і цим варіантом. На шляху стресу стоятиме міцний заслін.

Отже, пам’ятаймо: ката, який працював на електричному кріс- лі, було оштрафовано за перевитрату електроенергії.

 

11.3.3. Безсвідома робота мозку

Тривалий час існувала думка про те, що втрата концентра- ції при виконанні того чи іншого  завдання заважає адекватній роботі.

Група американських психологів 2008 року дійшла висновку, що таке упереджене ставлення до джерел завад не знаходить під- твердження.  Психологи стверджують,  що ті хвилини, впродовж яких працівника відволікають від його прямих обов’язків, можуть, швидше за все, допомогти, ніж завадити.

Справа у тім, що у момент переключення на нову проблему за- пускається так званий «механізм безсвідомої роботи мозку». Коли працівник знову повертається до розв’язання свого завдання, то мо- зок включає свідомість з підвищеною енергією.

Вчені для експерименту залучили 130 добровольців. Розділили їх на дві групи. Половину учасників прохали повністю відключи- тися на 5 хвилин  від першопочаткового завдання і зосередитись на чомусь сторонньому.

Після  повернення до свого першопочаткового завдання ця група демонструвала краще і швидше вирішення завдання ніж та група, яка не відволікалася на стороннє.

Дослідження, яке виконала група вчених з Північно-Західного університету штату Іллінойс, суперечить більш раннім висновкам про те, що відволікання на відповіді  електронною поштою та SMS понад вдвічі  знижують показник інтелекту IQ подібно тому, як це відбувається під час паління марихуани.

Керівником проекту  був Адам Галінскі. Він пояснював, що думка, яка працює в усвідомленому режимі, є гарною для прийнят- тя прямих  аналітичних рішень.  Безсвідома розумова діяльність, за якої у людини відключається концентрація при розв’язуванні однієї проблеми, переключаючись на іншу, є особливо ефективною при розв’язанні складних проблем.

Вчені університету штату Орегон (США)  довели, що людина не може одночасно виконувати більше, ніж чотири справи. Мозок людини не здатний сумішувати більше чотирьох процесів мислен- ня. Це обмеження не можна подолати ні силою волі, ні тривалими тренінгами.

Пам’ятаймо  що:

 

–          римські юристи встановили: «Не можна віддати більше, ніж маєш»;

–          французький письменник Стендаль зазначав: «Найкраси- віша жінка не може дати більше, ніж вона може дати».

Звідси випливає висновок — мозок слід берегти від перенаван- тажень, бо він ще вам знадобиться.

Звільнений Рабинович звертається до юридичної консультації:

– Чи може дирекція...

– Може!

– Але у такому випадку чи можу я...

– Не можете!