Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

4.3. сезонність у пошуках роботи

Літній пошук роботи

Літню відпустку можна  використати кількома способами. Можна кудись поїхати і зовсім не думати про жодну роботу. Мож- на попрацювати,  наприклад, фізично. Колись Мойша запитував Абрама:

–          Ты не знаешь зачем Иван песок привез?

–          Наверное, в отпуск идет.

Пояснимо читачеві,  що пісок  знадобився Івану для будівни- цтва.

Під час відпустки можна і пошукати роботу, яка є кращою за попередню.

Більшість рекрутерів дотримуються думки, що літо є мертвим сезоном — ніхто нікому не потрібний. Існує й думка, що зазначе- ний вислів не завжди відповідає дійсності. Вважають, що червень

 

є найбільш активним місяцем для працевлаштування — вакансій в цей час багато, а бажаних кандидатів для заповнення вакансій — мало. Серпень має підстави вважатися найменш зручним місяцем для пошуку роботи.

Пошук роботи в Україні ще не став виключно сезонним яви- щем. Той, хто хоче знайти роботу — її завжди знайде.

Влітку шанси на успіх  у пошуку роботи є кращими. Це по- яснюється тим, що основна маса населення влітку шукає  не де б попрацювати,  а де б відпочити. Влітку пошукачеві конкуренцію складають  випускники вузів,  але вони є конкурентами лише на найнижчих щаблях кар’єрної драбини. Влітку діяльність  ре- крутерів активується.

Якщо стоїть дилема як провести відпустку — відпочиваючи чи шукаючи роботу — то фахівці радять використати відпустку на від- починок. З нуля знайти гідну  роботу за час відпустки практично неможливо. Відпустку брати для пошуку роботи варто тоді, коли рекрутери подають сигнали про високу ймовірність працевлашту- вання на очікуваній посаді. Слід врахувати ту обставину, що про відпустку слід попереджати свого роботодавця щонайменше за два тижні до її початку.

Роботу слід шукати незалежно від сезону. Хоч цей світ і не є тим місцем, де відпочивають,  все ж таки  відпочивати  потрібно. Недарма ж жителі Чорногорії кажуть: «Щоб добре вночі поспати, потрібно вдень добре відпочити».

Пошук роботи взимку

Існують професії, попит на які взимку збільшується, порівню- ючи з іншими порами року.  Зокрема, це стосується працівників готельної та туристичної сфери. Активізація попиту на працівників особливо помітна на гірськолижних курортах. В Україні ці курор- ти розпочинають працювати наприкінці листопада. У грудні вони працюють, як кажуть, «за повною програмою». Гірськолижні бази залишаються повністю завантаженими до кінця січня.

Взимку зростає попит на лікарів всіх спеціальностей, розпо- чинаючи  від терапевтів і закінчуючи травматологами. Ожеледь і завірюхи спричиняють популярність травматологів. Кінець грудня

 

та січень — це період свят. Зрозуміло, що вони не обходяться без переїдання і «перепивання».  Отже, зростає потреба у дієтологах та стоматологах.

Довгі  вечори, короткий день, відсутність сонячного сяйва, зменшення вживання вітамінів викликають апатії, депресії, стре- си. Внаслідок цього зростає попит на психологів та психоаналіти- ків.

Зима — сприятливий час для пошуку роботи програмістами. Багато веб-проектів приурочено до знаменних  подій календаря. Взимку їх чимало. Розпочинається випуск нової продукції, ство- рюються портали і сайти. Опрацьовуються нові проекти,  переви- пускаються існуючі. Скрізь потрібні  програмісти.

Зимовий час є сприятливим для працевлаштування дизайнерів, зокрема, тих, що створюють нові поштові листівки та різноманітні поздоровлення. На думку фахівців десятьма найпопулярнішими з точки  попиту робочої сили є такі спеціальності:  промоутери; пра- цівники готельного і туристичного бізнесу; актори та музиканти; медики;  програмісти; водії снігоприбиральних машин;  парикма- хери; дизайнери одягу, візажисти; інструктори із зимових видів спорту; менеджери з продаж; сценаристи.

Не забудемо й ту обставину, що Новий рік і Різдво святкуються теж взимку. Передноворічні дні вважаються чудесною порою для підробітків чи постійного працевлаштування. Якщо  у вас немає постійної роботи або хочете підзаробити додаткову копійку, то пе- редноворічні дні створюють для цього гарні шанси. Багатьом фір- мам саме наприкінці року потрібні  помічники. Саме в цей період з»являється багато тих можливостей підробітку, яких бракувало впродовж всього року. Підзаробіток може перетворитися у постійну роботу, бо період найбільшої  активності на ринку вакансій  при- падає саме на січень.

Нескладно влаштуватися у мережу роздрібної торгівлі. В цей період крамниці потребують додаткових  робочих рук.  Одним з плюсів такої роботи можуть  бути скидки для своїх працівників на товари, що їх реалізує фірма.

Доставка новорічних подарунків має виконуватися вчасно, тому склади і центри розсилки  наймають працівників, здатних упаковувати товари і готувати посилки для відправлення. Тим біль- ше, що зростає кількість покупців, які замовляють товари через

«Інтернет».

 

В цей період року починають продаватися ялинки та різнома- нітні новорічні прикраси. Знову ж таки виникає  попит на їх про- давців. У ресторанах відбуваються корпоративні вечірки. Можна попрацювати в обслуговуванні вечірок як у ресторанах, так і у фір- мах. З»являється робота в компаніях, що опікуються організацією культурних заходів.

З’явилася і така професія як таємничий покупець. Цей праців- ник відвідує крамниці, видаючи себе звичайним покупцем, а потім робить висновки про якість обслуговування. Результати його праці є особливо актуальними в період передсвяткового ажіотажу, що охоплює торгівлю.

Перед пошуком тимчасової роботи необхідно визначитися зі сферою, у якій би хотілося себе випробувати. Можна  звернутися безпосередньо до організації, яку запримітили. Фахівці не рекомен- дують звертатися за допомогою електронної пошти до менеджера з персоналу. Краще зателефонувати. Ресторани та крамниці виві- шують оголошення про пошук співробітників прямо на стінах чи у вітринах своїх закладів.  Не слід також забувати про газети та

«Інтернет». Завжди доцільно пам’ятати прислів’я: «Хто шукає — той завжди знайде». Коли гора не захотіла йти до Магомета, то він пішов до неї. Результат — зустріч врешті-решт відбулася.

Переходимо до пошуків роботи під час кризи.

Кризовий пошук роботи

Економічна криза викликає скорочення зайнятості. Зростає безробіття. Воно особливо зачіпає фінансистів, співробітників де- велоперських компаній, маркетологів, піаристів, адміністративних працівників, працівників виробничої сфери.

Звичною стала ситуація, коли працівники переводяться на ре- жим  неповного робочого дня або їх відправляють у відпустку без збереження заробітної плати.

Матеріальне становище погіршується внаслідок інфляції та скорочення заробітної плати (як офіційної, так і «в конвертах»). Звільнення з роботи, напевно, мало у кого викликає радість.

Фахівці радять звільненим  не кидатися  негайно на пошуки роботи, а взяти невеличкий тайм-аут. За цей час вляжуться емоції (в австрійській армії колись можна було скаржитися на свого на-

 

чальника  лише через три доби після виникнення образи), відійде тривога, душевний стан стане спокійним і з»явиться можливість подумати про те, що ж робити далі. Не слід впадати у відчай, жаліти себе, зачинятися  вдома. Можна певний час використати на вико- нання справ, до яких раніше не доходили руки. Потів — шукати роботу. Слід пам’ятати, що в період кризи попит і пропозиція робо- чої сили модифікуються, порівнюючи з благополучними періодами стану економіки. Американський фахівець Карен Бернс у журналі

«US News and World Report» давав такі поради як діяти у випадку втрати роботи. Потрібно:

1. Піднятися рано та зробити зарядку.

2. Прийняти душ, зробити зачіску, красиво одягтися та смачно поснідати.

3. Написати колишньому босу листа з вдячністю, а також листи всім, з ким працювали. У листі слід внести контактну інформацію.

4. Підрахувати свої фінансові резерви та визначити  зони, де потрібно негайно скоротити  витрати.

5. Трішки пожуритися.

6. Поспілкуватися з дотепною і діловою людиною, яка допо- може повернути позитивний заряд та підвищити самооцінку.

7. Скласти план дій (стати на облік безробітних, зібрати дані про вакансії  тощо).

8. Обновити резюме.

9. Скласти перелік знайомих та інших осіб, які можуть допо- могти у пошуку роботи.

10. Подумати про майбутнє. Можливо безробіття є шансом для зміни роду вашої діяльності.

Непросто знайти роботу, навіть,  висококваліфікованим фа- хівцям. Знаючи собі ціну, все ж таки слід слідкувати за тим, що діється на ринку праці і відповідним чином коригувати свої амбіції.

У росіян є прислів’я «Не до жиру, лишь бы живу». Воно до- речне для пошуків працевлаштування  у кризовий період. Слід шукати не вакансії, а можливості заробити копійку. Можливості є завжди. Навіть, за найгіршою економічної ситуації.

Тим, хто шукає  роботу, фахівці радять самооцінити  свій до- свід і зрозуміти  у яких ще сферах його можна застосувати. Слід розглядати всі пропозиції, не відмовлятися  від співбесід, навіть, у маловідомих фірмах. Ретельно збирайте інформацію про праце- давців. Стримуйте свої очікування щодо розміру заробітної плати.

 

Слід відшліфувати  резюме, придумати як відповідати під час співбесіди, активізувати свої зв’язки. Не слід повністю поклада- тися на рекрутерів та Інтернет. Часто компанії не оприлюднюють інформацію про певні вакансії.

Якщо  звільнення  відбулося через кризу, то цю обставину

не слід приховувати і соромитися. Під час співбесіди бажано про- мовчати про некоректну поведінку попереднього роботодавця при звільненні. Таке трапляється. У багатьох керівників — «рильце в пушку» і краще у будинку повішеного про мотузку не згадувати.

Оскільки масло каші не псує, то не завадило б мати про запас рекомендаційні листи від попереднього роботодавця та інших до- речних джерел.

Вакансії є і під час кризи. Започатковуються нові компанії, а отже з»являються нові вакансії. Багато фірм на місце скорочених фахівців беруть нових співробітників. Вакансії на ринку праці ніко- ли не зникають. Мова може йти хіба що про їх кількість та якість.

Успішність пошуку залежить від активності кандидата та його рівня кваліфікації. Грамотні люди роботу собі знаходять завжди. Розумна людина бідною не буває, але Бог допомагає тому, хто до- помагає сам собі.

Відомий український телеведучий Ігор Пелих розповідав, як заробив гроші  під час навчання у першому класі звичайної тер- нопільської школи. Йому і другу дуже хотілося придбати досить дорогі на ті часи чеські ковзани «Salvo». Батьки грошей не це не да- вали. Перед Різдвом хлопці вивчили з десяток довгих і оригіналь- них колядок і вони пішли з ними по сусідах. Колядники заробили

150 карбованців. На початку 80-х років — це місячна зарплата ін- женера. Було придбано ковзани, кубик Рубика та хокейну ключку. Різдво виявилося вдалим сезоном для реалізації мрії.