Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

4.2. досвід роботи

Пошуки роботи слід розпочинати якомога раніше. Не завадить розпочати робити це ще сидячи на студентській лаві. Бажаю, щоб на час закінчення вузу вас вже чекали на робочому місці. Одержати досвід за спеціальністю  можна ще під час навчання.  Наприклад, для проходження практики доцільно вибирати ті компанії, на яких хотілося б працювати у майбутньому.

Влаштовуючись  на першу роботу, молода людина не повинна забувати про перспективу. Наприклад, майбутньому бухгалтеру краще йти працювати помічником бухгалтера, ніж влаштовувати- ся вантажником чи кур’єром. Робота помічника може виявитися з меншою зарплатою, але ж при цьому набувається професійний досвід. Вища освіта і практика у відомій  компанії є запорукою успішної кар’єри.

У фахівцях без досвіду роботи зацікавлені далеко не всі ком- панії. Часто за це вину можна покласти  на кандидатів. Багато з них, ще не маючи досвіду роботі, вимагають високу зарплату, від- мовляються працювати за ненормованим графіком. Незнання іно- земних мов все ще залишається «Ахіллесовою п’ятою» вітчизняних випускників.

Відсутність досвіду роботи не є нездоланною проблемою для працевлаштування. У багатьох компаніях є програми навчання випускників для виконання ними професійних обов’язків.

Молодь, яка не має досвіду роботи, найбільше беруть великі компанії. Вони готують собі співробітників у спеціальних навчаль-

 

них центрах. Трапляються і компанії, які пропонують  програми стажування  і проходження практики ще під час навчання у вузі. Головні вимоги  до молодих фахівців  — бажання  працювати  та наявність  базових університетських знать У більшості  випадків роботодавці пропонують новачкам пристойну  зарплату і не нама- гаються економити  на відсутності  у них досвіду роботи. Інакше вони ризикують втратити такого молодого фахівця після того як він здобуде необхідний досвід.

Молоді фахівці мають свої переваги. Вони зберігають вірність компанії, яка повірила у їх спроможності на старті професійної кар’єри. Помічено й те, що навчати з нуля корпоративним стан- дартам простіше,  ніж перевчати фахівців,  які прийшли з інших компаній. Молоді фахівці є ініціативними і мають багато ідей.

Конкурс на привабливі місця у компаніях, що беруть на робо- ту випускників вузів, зазвичай, є чималим.  У багатьох випадках обійти конкурентів допомагає знання іноземної мови. Якщо ж мо- лодий фахівець знає їх кілька, то його шанси на успішну кар’єру різко зростають.