Ділова кар’єра - Навчальний посібник (Дахно І. І.)

3.9. сувеніри

У  більшості   випадків  сувеніри  вписуються   у  формулу

«Дріб’язок, але приємно». Не завадить пам’ятати про них і впро- довж ділової кар’єри.

У зв’язку, наприклад, з новорічними святами виникає  про- блема — що подарувати начальнику та колегам.

Фахівці радять, щоб подарунок начальнику був функціональ- ним, красивим  і не занадто дешевим. Кажуть, що за правилами гарного тону мінімальна ціна подарунка шефу має бути 30 доларів. Можна дарувати картину, гарну репродукцію, подарункове видан- ня його улюбленої книги. Можна  подарувати пляшку марочного вина або набір аксесуарів до нього (наприклад — штопор чи відерко для шампанського).

Співробітникам рівного з вами статусу рекомендують дарувати подарунки одного рівня, вартістю 10–25 доларів. Можна дарувати радіоприймач для робочого кабінету чи що — небудь із стильних і якісних канцелярських товарів, а також візитівницю, попільнич- ку, підставку під диски тощо.

Сувенір, який працівник хоче подарувати своєму підлеглому або просто знайомому, що перебуває на нижчому щаблі кар’єрної драбини, має поєднувати у собі практичність і невелику ціну. Один з варіантів  — якийсь предмет з логотипом вашої фірми. Бажано щоб подарунок був цікавим і містив елемент гумору.

Сувенір досягне своєї мети, якщо той, хто його одержав, три- валий час згадуватиме вас. Підлеглим слід дарувати сувеніри у ці- новому діапазоні 5–10 доларів.

Вибираючи подарунок, слід мати на увазі кілька правил.

Правило перше. Слід купувати подарунок не собі, як це багато хто неусвідомлено робить, а тій людині, яка його отримає. Важливо знати, що б хотіла отримати у подарунок та людина.

Правило друге. Не слід покладатися  на пам’ять, а потрібно скласти перелік людей, яким ви хотіли б вручити ваші подарунки.

 

Навпроти кожної людині  слід зазначити можливі варіанти суве- нірів. Купуючи подарунки, потрібно керуватися  індивідуальним підходом.

Правило третє. Слід звертати увагу не на витрати на подарун- ки, а на ті емоції, які викличуть ці подарунки.

Правило четверте. Сувеніри мають бути чимось незвичайним. Правило п’яте. Обов’язково слід придбати кілька запасних сувенірчиків для подарунків сусідам, приятелям та іншим людям,

з якими ви несподівано побачилися.

Вдалими новорічними подарунками можуть бути:

•           компактні диски з улюбленою музикою;

•           косметика  у вигляді невеличкого кошика;

•           декоративні свічки;

•           торт, виготовлений за замовленням;

•           футболка з написом у вигляді імені чи побажання на згад- ку;

•           іграшки;

•           ручка з ароматним чорнилом;

•           келих, що змінює колір;

•           брелок — підсвічувальник для ключів;

•           розмальована комп’ютерна мишка;

•           настільна фоторамка — візитівниця у вигляді  кумедної людини;

•           різноманітні тримачі для фото;

•           фотоколаж на полотні;

•           шкіряний щоденник ручної роботи або візитківниця;

•           іменний  китайський амулет із зображеннями  щастя, до- бробуту, кохання тощо.

Дарувати квіти є досить давньою традицією. У стародавні часи створювали букети спеціально навчені на це майстри. Букети вру- чалися лише високопосадовцям та багатим людям. Нині привілею на це високопосадовці та багатії вже не мають.

Більшість чоловіків вважають,  що подарунок жінці має бути практичним, тому дарують духи, косметику, електроніку, побутову техніку. Існує й точка зору про те, що дарувати жінці праски, ско- ворідки, пилососи — ознака негарного смаку. Нею ж є й подарунки чоловікам типу трусів з новорічною тематикою та краваток.

Не дивлячись на практицизм сучасного життя, квіти залиша- ються традиційним знаком уваги.

 

Бажано знати, яким квітам й кольорам віддає перевагу жінка. Можливо у неї є алергія чи неприязнь до якоїсь квітки. Букет слід вибирати за характером жінки, якій він дарується. Характер,  як відомо, у різних жінок — різний.

У спеціалізованих крамницях, що торгують квітами, можуть дати поради про те, які квіти є доречними до того чи іншого  ви- падку. Існують і служби доставки квітів.

Поміж недорогих подарунків користаються  популярністю флешки для мобільного Інтернету,  тарифні карточки для без- платних  розмов. Новинки техніки оцінять  люди з активним ха- рактером. Модем для мобільного телефону вважається гарним і доступним подарунком. Наприкінці 2009 року модем можна було придбати за 1 грн. за тарифом «Торнадо». На додаток до модему пропонувалося 999 Мб за 99 грн. щомісяця.

За 10 грн. можна було придбати тариф «Супер МТС без попо- внень». Впродовж року у мережі МТС можна було говорити без будь — якого поповнення. Тариф мав ще й такий плюс — за дзвінки на інші мережі за кожні внесені 30 грн. нараховувалося 90 грн.

Нині друзям та знайомим не обов’язково слід надсилати пошто- ві листівки з поздоровленнями. Можна обмежитися надісланням SMS. Це — швидко і недорого. Наприклад 2009 року тариф « МТС Супер Безліміт»  без контракту за 49 грн.  надавав 1500 хвилин,

25 SMS, 25 MMS і 25 Мб мобільного Інтернету.

Після закінчення безплатних хвилин, пакет послуг можна було замовити знову.

Рекомендують перелік знайомих і близьких, кому збираєтеся надіслати SMS чи з ким маєте намір поговорити, скласти завчасно. Це доцільно для того, щоб нікого не забути.

Англійцям можна дарувати календарі, блокноти, фірмові ав- торучки, і навіть,  дорогі алкогольні напої. Решту ж подарунків можуть розглядати як хабар.

У Японії, як сувеніри, використовуються невеликі подарунки. На знак поваги їх вручають обома руками. Подарунок не повинен складатися з 4 або 9 предметів. Японці вважають, що така кількість приносить нещастя.

В аптеці на запитання  покупця про те, чи мають щось щодо сивини, йому відповіли: «На жаль, нічого, окрім глубокої поваги».