Бухгалтерський облік - Навчальний посібник (Мисака Г.В., Шарманська В.М.)

Тема 4. бухгалтерський баланс

 

План

Зміст, будова та види бухгалтерського балансу.

Характеристика розділів активу та пасиву балансу.

Типи операцій, які спричинюють зміни в балансі.

 

1. Зміст, будова та види бухгалтерського балансу.

Управління фінансово-господарською діяльністю підприємс­тва потребує своєчасної та достовірної інформації про стан та рух господарських засобів за складом і розміщенням, джерелами фо­рмування та цільовими призначеннями. Такі відомості можна отримати за допомогою бухгалтерського балансу. Бухгалтерсь­кий баланс - метод узагальнення даних про склад майна суб'єкта діяльності за видами (складом і використанням) і джере­лами утворення на певну дату в узагальненому вартісному вимір­нику.

За формою баланс являє собою двосторонню таблицю, ліва сто­рона якої називається активом і призначена для відображення госпо­дарських засобів за складом і розміщенням, а права сторона, що на­зивається пасивом, призначена для відображення джерела форму­вання господарських засобів. Така форма побудови бухгалтерського балансу називається горизонтальною. Вона широко використовуєть­ся в країнах континентальної Європи, в тому числі й в Україні. Анг­ломовні країни використовують вертикальну форму побудови бала­нсу, коли спочатку показують склад активу, а потім - пасиву.

У бухгалтерському балансі всі господарські засоби підприєм­ства та джерела їх формування об'єднані в економічно однорідні групи, які називають статтями балансу. Статті балансу мають за­гальну назву, окремий код і записуються окремими сумами. Стат­ті бухгалтерського балансу поділяють на активні (ті, що розміще­ні в активі балансу) і пасивні (ті, що розміщені в пасиві балансу).

Статті активу характеризують господарські засоби: основні засоби, запаси, кошти, дебіторську заборгованість тощо. Статті пасиву характеризують джерела власних і залучених коштів: ста­тутний капітал, прибуток, кредити банку, кредиторську заборго­ваність тощо.

Загальні підсумки активу і пасиву балансу дорівнюють один одному. Це обов'язкова умова правильності його складання. Рів­ність підсумків активу і пасиву балансу зумовлена тим, що в обох його частинах відображені у вартісній оцінці одні й ті самі госпо­дарські засоби, які згруповані за різними ознаками: в активі за складом і розміщенням, а в пасиві - за джерелами їх формування. Кожна група господарських засобів, розміщених в активі, має ві­дповідне джерело їх формування, відображене в пасиві балансу. Відсутність рівності підсумків активу і пасиву балансу свідчить про наявність помилок, допущених при його складанні. Підсумок активу або пасиву (оскільки вони мають дорівнювати один одно­му) називається валютою балансу.

У практиці бухгалтерського обліку мають місце такі види ба­лансів:

початковий (вступний) - складається на дату створення пі­дприємства;

річний - складається за календарний рік як основний звіт­ний період в діяльності підприємства;

періодичний - складається за проміжні звітні періоди (мі­сяць, квартал);

об'єднувальний - складається при злитті кількох підпри­ємств в одне;

розподільний - складається у разі поділу одного великого підприємства на декілька менших суб'єктів господарюван­ня з правами юридичних осіб;

зведений - складається об'єднанням підприємств і містить звітні дані всіх суб'єктів господарювання - учасників тако­го об'єднання;

консолідований - складається шляхом впорядкованого до­давання показників фінансової звітності дочірніх підпри­ємств до аналогічних показників фінансової звітності мате­ринського підприємства з урахуванням внутрішньогрупо-вих сальдо;

ліквідаційний - формується у випадку ліквідації підприєм­ства з урахуванням умов розподілу активів для покриття зобов'язань підприємства та повернення коштів засновни­кам.

Змістовна частина балансу визначається його будовою та структурою. Розміщення статей в активі та пасиві у світовій і віт­чизняній практиці істотно відрізняється (табл. 4.1).

2. Характеристика розділів активу та пасиву балансу.

Форма балансу та порядок його заповнення в Україні регу­люються ПСБО 2 "Баланс". Згідно зі ст. 11 "Загальні вимоги до фінансової звітності" Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" баланс (табл. 4.2), разом із зві­том про фінансові результати, звітом про рух грошових коштів, звітом про власний капітал та примітками до звітів, є складовою фінансової звітності підприємства.

Таблиця 4.2

Структура бухгалтерського балансу

 

Актив

Пасив

І розділ "Необоротні активи"

І розділ "Власний капітал"

II розділ "Оборотні активи"

II розділ "Забезпечення наступних витрат і пла­тежів"

III розділ "Витрати майбутніх пе­ріодів"

ІІІ розділ "Довгострокові зобов'язання"

 

IV розділ "Поточні зобов'язання"

 

V розділ "Доходи майбутніх періодів"

 

У І розділі активу "Необоротні активи" наводяться статті: нематеріальні активи, основні засоби (за первісною та залишко­вою вартістю, яка включається до валюти балансу, та сумою зно­шення), незавершене будівництво, довгострокові фінансові інвес­тиції, довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоро­тні активи.

Другий розділ активу - "Оборотні активи" містить дані про виробничі запаси, незавершене виробництво, готову продукцію, товари, векселі одержані, поточну дебіторську заборгованість, поточні фінансові інвестиції, грошові кошти та їхні еквіваленти.

У ІІІ розділі активу "Витрати майбутніх періодів" відображають витрати майбутніх періодів. Це витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступ­них періодів (сплачені аванси за узяті в оренду необоротні активи, оплачена передплата на періодичні видання, оплачена абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо).

У І розділі пасиву "Власний капітал" подають інформацію про статутний, неоплачений, вилучений, пайовий, додатковий і резерв­ний капітал та нерозподілений прибуток (непокриті збитки).

Другий розділ пасиву "Забезпечення наступних витрат і пла­тежів" містить інформацію про визнані в звітному періоді майбу­тні витрати та платежі, величина яких на дату складання балансу може бути розрахована тільки шляхом прогнозних оцінок (забез­печення виплат відпусток, гарантійних зобов'язань, додаткове пенсійне забезпечення); залишки коштів цільового фінансування, які формуються за рахунок зовнішніх надходжень і мають бути використані виключно за передбаченою цільовою ознакою (суб­сидії, асигнування з бюджету і позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб тощо).

У ІІІ розділі пасиву балансу "Довгострокові зобов'язання" наводять дані про кошти, залучені на довгостроковій основі шля­хом випуску підприємством цінних паперів власного боргу, дов­гострокові кредити банків та інші зобов'язання підприємства з строком погашення, що перевищує 12 місяців з дати балансу.

У ГУ розділі пасиву балансу "Поточні зобов'язання" відобра­жають зобов'язання за одержаними кредитами банку та за вида­ними векселями зі строком погашення до 12 місяців з дати балан­су, кредиторську заборгованість за товари, роботи і послуги, по­точні зобов'язання за розрахунки з бюджетом, зі страхування, оплати праці тощо.

У V розділі пасиву балансу "Доходи майбутніх періодів" ві­дображаються доходи, які отримані протягом поточного або по­передніх звітних періодів, які належать до наступних звітних пе­ріодів (одержані аванси за здані в оренду необоротні активи, оде­ржана передплата на періодичні видання, виручка від продажу квитків транспортних і театрально-видовищних організацій, стяг­нута абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо).

 

3. Типи операцій, які спричинюють зміни в балансі

У процесі господарської діяльності відбувається безперерв­ний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни у джерелах їх формування, що призводить і до зміни окремих статей балансу в активі і пасиві. В деяких випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших. За характером впливу на баланс усі господарські операції поділяються на чотири типи:

перший - спричиняє структурні зміни в активі балансу: одна стаття активу збільшується, а інша зменшується на однакову суму. Загальний підсумок балансу не змінюється;

другий - спричиняє структурні зміни в пасиві балансу: одна стаття пасиву збільшується, а інша зменшується на однакову суму. Загальний підсумок балансу не змінюється;

третій - спричиняє одночасне збільшення статей активу і паси­ву балансу. Загальний підсумок балансу збільшується;

четвертий - спричиняє одночасне зменшення статей активу й па­сиву балансу. Загальний підсумок балансу зменшується (рис. 4.1).

Рис. 4.1. Зміни в балансі під впливом чотирьох типів операцій

 

Кожна господарська операція викликає зміни не менше як двох статей балансу. Це зумовлено особливостями кругообороту капіталу і пояснюється двоїстою сутністю господарських опера­цій. При цьому обов'язково зберігається збалансованість активу і пасиву. Підсумок активу і пасиву балансу змінюється тільки тоді, коли господарська операція стосується одночасно засобів і дже­рел їх утворення. Рівність підсумків активу і пасиву балансу збе­рігається після будь-якої операції, в чому полягає контрольний прийом подвійного відображення операцій.

Бухгалтерський баланс - це форма фінансової звітності, яка містить суттєву інформацію про фінансово-майновий стан підп­риємства, тому для прийняття обгрунтованих управлінських рі­шень проводиться аналітичне дослідження економічної сутності взаємозв'язків між складовими балансу.

Загальний аналіз даних балансу проводиться на основі таких аналітичних співвідношень:

А = П. "Активи дорівнюють пасивам" - балансове рівнян­ня, що є необхідною умовою розгляду балансу як за фор­мою, так і за змістом.

А = К+З. "Активи дорівнюють сумі капіталу та зо­бов'язань" - структурне співвідношення балансу, яке дає уявлення про склад майна підприємства та осіб (власники, кредитори), які брали участь у його формуванні.

К = А-З. "Капітал дорівнює різниці між активами і зо­бов'язаннями" - характеризує вартість чистих активів, тобто майна, яке після вирахування зобов'язань є власніс­тю підприємства і може бути об'єктом розподілу між акці­онерами при ліквідації підприємства.

 

Питання для самоконтролю

Дайте визначення бухгалтерському балансу.

У чому полягає призначення бухгалтерського балансу?

Які форми балансу вам відомі? Відобразіть їх графічно.

Що таке стаття балансу?

Що характеризують статті активу балансу?

Що характеризують статті пасиву балансу?

Порівняйте особливості побудови балансу у світовій і вітчиз­няній практиці.

Охарактеризуйте структуру бухгалтерського балансу.

Типи господарських операцій, що впливають на баланс.

10.       До якого типу господарських операцій, що впливають на ба- ланс, відноситься операція з:

виплати нарахованої заробітної плати працівникам?

купівлі товарів на умовах наступної оплати?

передачі матеріалів у виробництво?

перерахування коштів в погашення заборгованості перед постачальником?

розподілу прибутку на збільшення резервного капіталу?

відвантаження товарів покупцям на умовах наступної оплати?

одержання готівки в касу з поточного рахунку?

зарахування на поточний рахунок кредиту банку?

нарахування заробітної плати працівникам основного ви­робництва?

видачі векселя за придбані матеріали?

-           отримання векселя за відвантажену готову продукцію? 11.   На основі яких аналітичних співвідношень проводиться ана­ліз балансу?

 

Тестові завдання

Статтями балансу називають:

а)         економічно однорідні групи, в які об'єднані господарські засо- би підприємства та джерела їх формування;

б)         підсумки активу і пасиву;

в)         господарські засоби підприємства та джерела їхнього форму- вання, згруповані за бухгалтерськими рахунками;

г)         ліву та праву сторони балансу.

Статті бухгалтерського балансу поділяють на:

а)         дебетові та кредитові;

б)         основні та допоміжні;

в)         активні та пасивні;

г)         основні та регулюючі.

Баланс - це метод відображення:

а)         господарських засобів за їх складом і джерелами утворення у вартісній оцінці за звітний період;

б)         господарських засобів за їхнім складом і джерелами утворення у вартісній оцінці на певну дату;

в)         доходів, витрат і фінансових результатів у вартісній оцінці за звітний період;

г) доходів, витрат і фінансових результатів у вартісній оцінці на певну дату.

Бухгалтерський баланс може формуватися в таких формах:

а)         діагональній;

б)         вертикальній;

в)         комбінованій;

г)         горизонтальній.

В Україні баланс складається переважно в:

а)         діагональній формі;

б)         вертикальній формі;

в)         комбінованій формі;

г)         горизонтальній формі.

Світова практика передбачає групування активів у балансі за:

а)         зростанням ліквідності;

б)         убуванням ліквідності;

в)         зростанням строків погашення;

г)         скороченням строків погашення.

В Україні пасиви в балансі розміщуються за:

а)         убуванням ліквідності;

б)         зростанням строків погашення;

в)         зростанням ліквідності;

г)         зобов'язаннями перед власниками коштів: спочатку своїми, а потім чужими.

В Україні передбачено групування активів у балансі за:

а)         зростанням ліквідності;

б)         убуванням ліквідності;

в)         зростанням строків погашення;

г)         скороченням строків погашення.

Світова практика передбачає групування пасивів у балансі за:

а)         убуванням ліквідності;

б)         зростанням строків погашення;

в)         зростанням ліквідності;

г)         зобов'язаннями перед власниками коштів: спочатку своїми, а потім чужими.

10.       Актив балансу складається з:

а)         двох розділів;

б)         трьох розділів;

в)         чотирьох розділів;

г)         п'яти розділів.

Пасив балансу складається з:

а)         двох розділів;

б)         трьох розділів;

в)         чотирьох розділів;

г)         п'яти розділів.

Перший тип операцій, що викликають зміни в балансі, стосується:

а)         структурних змін у складі пасиву;

б)         змін у складі активу та пасиву у бік збільшення;

в)         структурних змін у складі активу;

г)         змін у складі активу та пасиву у бік зменшення.

Другий тип операцій, що викликають зміни в балансі, сто­сується:

а)         змін у складі активу та пасиву у бік зменшення;

б)         змін у складі активу та пасиву у бік збільшення;

в)         структурних змін у складі активу;

г)         структурних змін у складі пасиву.

Третій тип операцій, що спричинюють зміни в балансі, стосується:

а)         структурних змін у складі пасиву;

б)         структурних змін у складі активу;

в)         змін у складі активу та пасиву у бік збільшення;

г)         змін у складі активу та пасиву у бік зменшення.

Четвертий тип операцій, що спричинюють зміни в балан­сі, стосується:

а)         змін у складі активу та пасиву у бік збільшення;

б)         структурних змін у складі пасиву;

в)         змін у складі активу та пасиву у бік зменшення;

г)         структурних змін у складі активу.

Співвідношення А = К+3 засвідчує:

а)         склад майна підприємства і учасників його формування;

б)         рівність активів і пасивів;

в)         вартість чистих активів;

г)         класифікацію засобів підприємства.

Співвідношення К = А-3 характеризує: а) структуру балансу;

б)         вартість чистих активів;

в)         склад майна підприємства і учасників його формування;

г)         рівність активів і пасивів.

У бухгалтерському балансі відображаються:

а)         доходи, витрати та фінансові результати;

б)         засоби та джерела їх утворення;

в)         обороти за всіма бухгалтерськими рахунками;

г)         кореспонденції за всіма господарським операціями.

У складі оборотних активів у балансі наводиться інфор­мація про:

а)         основні засоби, запаси, грошові кошти;

б)         запаси, грошові кошти, витрати майбутніх періодів;

в)         нематеріальні активи, дебіторську заборгованість, товари;

г)         товари, готову продукцію, поточні інвестиції.

У складі необоротних активів у балансі наводиться інфо­рмація про:

а)         основні засоби, запаси, грошові кошти;

б)         нематеріальні активи, витрати майбутніх періодів;

в)         капітальні вкладення, довгострокові інвестиції,;

г)         товари, векселі одержані, поточні інвестиції.

Третій розділ активу балансу містить інформацію про:

а)         необоротні активи;

б)         оборотні активи;

в)         доходи майбутніх періодів;

г)         витрати майбутніх періодів.

У складі поточних зобов'язань у балансі наводиться інфо­рмація про:

а)         основні засоби, дебіторську заборгованість, грошові кошти;

б)         кредиторську заборгованість, доходи майбутніх періодів;

в)         короткострокові кредити, заборгованість перед бюджетом;

г)         поточні інвестиції, векселі одержані.

У складі довгострокових зобов'язань у балансі наводиться інформація про:

а)         кредиторську заборгованість, грошові кошти, векселі одержані;

б)         кредити зі строком погашення понад 1 рік, заборгованість за випущеними облігаціями;

в)         доходи майбутніх періодів, кредиторську заборгованість;

г)         поточні інвестиції, векселі видані, внески засновників.

До власного капіталу в балансі відносять:

а)         прибуток, основні засоби, грошові кошти;

б)         грошові кошти, довгострокові інвестиції;

в)         прибуток, додатковий капітал, грошові кошти;

г)         статутний капітал, резервний капітал, прибуток.

Забезпеченням наступних витрат і платежів вважається:

а)         резерв сумнівних боргів;

б)         резерв на виконання гарантійних зобов'язань;

в)         резерв на виплату відпусток;

г)         резервний капітал.

До доходів майбутніх періодів відносяться:

а)         аванси за здані в оренду основні засоби;

б)         аванси покупців за товари;

в)         одержана абонентна плата за користування засобами зв'язку;

г)         здійснена передплата на газети, журнали, періодичні видання.

До витрат майбутніх періодів відносяться:

а)         аванси постачальникам за товари;

б)         авансові платежі за орендовані основні засоби;

в)         здійснена абонентна плата за користування засобами зв'язку;

г)         одержана виручка від продажу квитків транспортних і видови- щних підприємств.

Статті активу балансу характеризують:

а)         господарські засоби;

б)         джерела формування засобів;

в)         доходи підприємства;

г)         витрати підприємства.

Статті пасиву балансу характеризують:

а)         доходи підприємства;

б)         витрати підприємства;

в)         господарські засоби;

г)         джерела формування засобів.

Чисті активи підприємства - це:

а)         вартість майна, яке після вирахування зобов'язань є власністю підприємства;

б)         первісна вартість майна підприємства;

в)         балансова вартість майна підприємства;

г)         залишкова вартість майна підприємства.

Практичні завдання

 

Задача 1

Завдання

Відновити зміст господарської операції. Визначити тип господар­ської операції та її вплив на валюту балансу. Вихідні дані. Кореспонденція рахунків господарських операцій.

 

№ з/п

Зміст господар­ської операції

Тип операції

Кореспонденція рахунків

 

 

 

Дебет

Кредит

1.

 

 

"Короткострокові позики"

"Рахунки в банках"

2.

 

 

"Виробництво"

"Виробничі запаси"

3.

 

 

"Розрахунки з постачальни­ками та підрядниками"

"Рахунки в банках"

4.

 

 

"Готова продукція"

"Виробництво"

5.

 

 

"Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)"

"Статутний капітал"

6.

 

 

"Нематеріальні активи"

"Розрахунки з пос­тачальниками та під­рядниками"

7.

 

 

"Адміністративні витрати"

"Знос (амортизація) необоротних активів"

8.

 

 

"Розрахунки з постачальни­ками та підрядниками"

"Короткострокові векселі видані"

9.

 

 

"Короткострокові векселі одержані"

"Розрахунки з поку­пцями та замовника­ми"

10

 

 

"Забезпечення майбутніх витрат і платежів"

"Розрахунки з опла­ти праці"

Задача 2

Завдання

Скласти баланс підприємства на 1 січня 200Х р. за встановленою формою. При складанні балансу по кожній статті активу та паси­ву дати обгрунтування належності до відповідного розділу. Вихідні дані.  Підприємство мало такі залишки засобів на 01.01.200Хр.:

 

Назва майна та джерел його утворення

Сума, грн

1.

Основні засоби

1 470

2.

Резерви майбутніх витрат і платежів

70

3.

Розрахунки з дебіторами за товари та послуги

850

4.

Нематеріальні активи

100

5.

Розрахунки за нарахованими податками

30

6.

Виробничі запаси

960

7.

Короткострокові позики банку

1 000

8.

Каса

1

9.

Розрахунки з кредиторами за товари та послуги

390

10.

Незавершене виробництво

110

11.

Векселі видані

20

12.

Поточні рахунки в національній валюті

130

13.

Розрахунки з оплати праці

50

14.

Малоцінні та швидкозношувані предмети

40

15.

Поточні рахунки в іноземній валюті

20

16.

Векселі одержані

60

17.

Статутний капітал

1 876

18.

Готова продукція

240

19.

Зобов'язання з оренди

20

20.

Нерозподілений прибуток

510

21.

Розрахунки зі страхування

15

 

Виконання задачі оформити в таблиці такої форми:

 

Актив

Пасив

Найменування статей      І Сума, грн І       Найменування статей       І Сума, грн

І Баланс

Баланс

 

Задача 3

Завдання

На основі даних для виконання задачі:

Відкрити рахунки бухгалтерського обліку.

Відобразити на рахунках бухгалтерського обліку господарські операції методом подвійного запису.

Підрахувати обороти і кінцеві залишки.

За записами на рахунках скласти обігову відомість і шахову відомість.

Скласти баланс спрощеної форми на початок і кінець звітного періоду.

 

Вихідні дані. Залишки на рахунках на 1 травня 200Х року (в гривнях):

основні засоби - 2500; статутний капітал - 3000; нерозподіле­ний прибуток - 2000; короткострокові кредити - 2000; виробничі запаси - 1800; незавершене виробництво - 900; резервний капітал - 400; розрахунки з бюджетом - 440; розрахунки з соціального страхування - 500; розрахунки з оплати праці - 1015; розрахунки з іншими кредиторами - 60; готова продукція - 400; каса - 15; поточні рахунки - 2800; розрахунки з дебіторами за товари та по­слуги - 750; розрахунки з іншими дебіторами - 250.

Задача 4

Завдання

На основі даних для виконання задачі:

1. На основі даних про залишки на 1 травня 200Х р. скласти ба­ланс.

Відкрити рахунки бухгалтерського обліку.

Відобразити на рахунках бухгалтерського обліку господарські операції методом подвійного запису.

Підрахувати обороти і кінцеві залишки.

За записами на рахунках скласти Шахову оборотну відомість і баланс спрощеної форми на початок і кінець звітного періоду.

Вихідні дані. Залишки на рахунках на 1 серпня 200Х р. (грн): статутний капітал - 3000; нерозподілений прибуток - 2 200; ос­новні засоби - 2240; короткострокові кредити - 1000; виробничі запаси - 700; малоцінні швидкозношувані предмети - 900; виро­бництво - 800; готова продукція - 560; поточні рахунки - 2 500; каса - 20; резервний капітал - 300; резерв на оплату відпусток -200; заборгованість покупців за відвантажену продукцію - 400; заборгованість інших дебіторів - 80; зобов'язання перед постача­льниками - 300; зобов'язання перед бюджетом - 150; зобов'язан­ня зі страхування - 250; зобов'язання з оплати праці - 800.

Задача 5

Завдання

На основі даних для виконання задачі:

Відкрити рахунки синтетичного обліку за наведеними даними.

Відкрити рахунки аналітичного обліку за наведеними даними (аналітичні рахунки відкривати за тією самою формою, що й синтетичні).

Зареєструвати в журналі і записати на рахунках синтетичного і аналітичного обліку господарські операції. Кожну операцію записують послідовно в журналі реєстрації, потім - на синте­тичному рахунку і після цього на аналітичному рахунку.

Підрахувати підсумок у журналі операцій, обороти і сальдо на рахунках синтетичного і аналітичного обліку.

Скласти оборотну відомість за рахунками синтетичного обліку і порівняти її обороти з підсумком журналу реєстрації операцій.

Скласти оборотні відомості за аналітичними рахунками і порі­вняти їх підсумки з підсумками за відповідними рахунками синтетичного обліку.

Скласти баланс спрощеної форми на кінець звітного періоду.

Вихідні дані. Баланс АТ "Інструмент" на 01.08.200Х року:

 

Актив

 

Пасив

 

Найменування статей

Сума, грн

Найменування статей

Сума, грн

Основні засоби

535 000

Статутний капітал

658 300

Виробничі запаси

106 000

Нерозподілений прибуток

50 000

Малоцінні та швидко-

 

Розрахунки з оплати праці

63 700

зношувані предмети

26 000

Розрахунки із соціального стра-

 

Незавершене виробництво

75 000

хування

25 000

Каса

1100

Розрахунки з постачальниками

 

Поточний рахунок

146 400

 

94 000

Розрахунки з підзвітними осо­бами

1500

 

 

Баланс

891 000

Баланс

891 000

 

Відомість залишків за рахунком "Розрахунки з підзвітними             особами" на 01.08.200Х року         

№ з/п

Прізвище, ініціали, посада підзвітної особи

Сума за дебетом рахунка

1. 2.

Борисенко П.Т. - агент відділу постачання Сомов В.Г. - завідуючий господарством

800 700

 

Разом

1500

 

Відомість залишків за синтетичним рахунком "Розрахунки з             постачальниками" на 01.08.200Х року      

№ з/п

Найменування постачальника

Сума за кредитом рахунка, грн

1.

АТ "Торгінструмент"

26 500

2.

АТ "Кольорові метали"

23 500

3.

АТ "Чорні метали"

44 000

 

Разом

94 000

Господарські операції за серпень 200Х р.

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума, грн

 

 

Часткова

Загальна

1.

Акцептовано рахунок АТ "Чорні метали" за матеріа­ли, що надійшли на склад

 

35 400

2.

Перераховано в погашення заборгованості: АТ "Торгінструмент" АТ "Кольорові метали" АТ "Чорні метали"

26 500 23 500

44 000

94 000

3.

Агент постачання Борисенко П.Т. придбав малоцінні та швидкозношувані предмети

 

650

4.

Від агента постачання Борисенко П.Т. прийнято в ка­су залишок невикористаного авансу

 

150

5.

Акцептовано рахунок АТ "Чорні метали" за отримані матеріали

 

37 800

6.

Завідуючий господарством придбав електролампи

 

750

7.

Відшкодування перевитрат за авансовим звітом зав­госпу Сомову В.Г.

 

50

8.

Перераховано в погашення заборгованості АТ "Чорні метали"

 

35 400

9.

Видано у підзвіт агенту постачання Борисенко П.Т. на господарські потреби

 

600

10.

Акцептовано рахунок АТ "Чорні метали" за матеріа­ли

 

47 400

 

Разом