Бухгалтерський облік - Навчальний посібник (Мисака Г.В., Шарманська В.М.)

Тлумачний словник

 

Аванси за будівельним контрактом - грошові кошти або інші акти­ви, отримані підрядником у рахунок оплати робіт, що виконувати­муться за будівельним контрактом.

Адміністративні витрати - це витрати, пов'язані з операційною дія­льністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема до їх складу відносяться такі загаль­ногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

Активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті мину­лих подій, використання яких, як очікується, приведе до надходження економічних вигод у майбутньому.

Активи програми - активи фонду та кваліфікований страховий поліс. Активи фонду - активи (окрім фінансових інструментів без права передачі, що емітовані платником внесків) юридичної особи, діяль­ність якого спрямована на здійснення виплат його учасникам, які при­значені тільки для довгострокових виплат його учасникам, на які не може бути звернене будь-яке стягнення відповідно до закону та які не повертаються платнику внесків, крім випадків, якщо залишки активів фонду перевищують зобов'язання за програмою з визначеною випла­тою або повертаються платнику внесків для погашення вже здійсне­них ним виплат учасникам фонду.

Активний ринок - ринок, якому притаманні такі умови: предмети, що продаються та купуються на цьому ринку, є однорідними; у будь-який час можна знайти зацікавлених продавців і покупців; інформація про ринкові ціни є загальнодоступною.

Активні рахунки - це рахунки, які використовуються для обліку на­явності та руху господарських засобів і відкриваються для статей ба­лансу, які знаходяться в активі бухгалтерського балансу. Характер за­писів за активними рахунками такий: початкове сальдо - за дебетом, суми операцій, які викликали збільшення відповідного об'єкта обліку - за дебетом, суми операцій, які викликали зменшення відповідного об'єкта обліку - за кредитом. Сальдо на кінець періоду визначається як сума початкового сальдо та обороту за дебетом, зменшена на обо­рот за кредитом.

Актуарні прибутки (збитки) - прибутки (збитки), які є різницею між попередніми актуарними припущеннями і тим, що фактично відбуло­ся, з урахуванням зміни актуарних припущень.

Актуарні припущення - демографічні та фінансові припущення, що використовуються для обчислення теперішньої вартості зобов'язання за програмою з визначеною виплатою.

Амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Амортизована собівартість фінансової інвестиції - собівартість фі­нансової інвестиції з урахуванням часткового її списання внаслідок зменшення корисності, яка збільшена (зменшена) на суму накопиче­ної амортизації дисконту (премії).

Аналітичні рахунки - це бухгалтерські рахунки, на основі викорис­тання яких у системі обліку формується детальна інформація про конкретні види господарських засобів, джерел їх утворення та госпо­дарських процесів для оперативного управління підприємством, здій­снення контролю за збереженням і використанням ресурсів. Облік, здійснюваний на підставі аналітичних рахунків, називається аналіти­чним. В аналітичному обліку, крім грошового вимірника, широко ви­користовують натуральні та трудові вимірники.

Антирозбавляюча потенційна проста акція - фінансовий інстру­мент або інша угода, конвертація яких у прості акції приведе до збі­льшення чистого прибутку (зменшення чистого збитку) на одну прос­ту акцію від звичайної діяльності в майбутньому. Асоційоване підприємство - підприємство, на яке інвестор має суттє­вий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора. Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська забо­ргованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржни­ком або за якою минув строк позивної давності.

Біологічний актив - тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб еко­номічні вигоди.

Біологічні перетворення - процес якісних і кількісних змін біологіч­них активів.

Близькі члени родини - чоловік або дружина і родичі (визнані таки­ми згідно із законодавством) фізичної особи, що є пов'язаною сторо­ною, які можуть впливати або перебувають під впливом такої фізич­ної особи щодо прийняття рішень з фінансової, господарської та ко­мерційної політики підприємства.

Будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт.

Бухгалтерська звітність - метод підсумкового узагальнення і одер­жання системи економічних показників господарської діяльності під­приємства за звітний період.

Бухгалтерський баланс - метод узагальнення даних про склад майна суб'єкта діяльності за видами (складом і використанням) і джерелами утворення на певну дату в узагальненому вартісному вимірнику. Бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстра­ції, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім кори­стувачам для прийняття рішень. Метою бухгалтерського обліку є на­дання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан і діяльність підприємства користувачам для прийняття рішень. Бухгалтерський рахунок - спосіб систематичного спостереження, поточного групування та відображення інформації про стан та зміни в складі окремих об'єктів обліку (господарських засобів, джерел їх утворення та господарських процесів). Графічно відображається у ви­гляді двосторонньої таблиці, ліва сторона якої називається дебет, а права - кредит.

Валова заборгованість замовникам за роботи за будівельним кон­трактом - сума перевищення проміжних рахунків (без непрямих по­датків) над витратами підрядника і визнаним ним прибутком (за ви­рахуванням визнаних збитків) на дату балансу з початку виконання будівельного контракту.

Валова заборгованість замовників за роботи за будівельним кон­трактом - сума перевищення витрат підрядника і визнаного ним прибутку (за вирахуванням визнаних збитків) над сумою проміжних рахунків (без непрямих податків) на дату балансу з початку виконан­ня будівельного контракту. Валюта звітності - грошова одиниця України.

Валютний курс - установлений Національним банком України курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни. Валютний ризик - імовірність того, що вартість фінансового інстру­мента буде змінюватися внаслідок змін валютного курсу. Вартість поточних робіт, виконаних працівником, - збільшення теперішньої вартості зобов'язання за програмою з визначеною випла­тою в результаті виконання робіт працівником у звітному періоді. Вартість раніше виконаних робіт працівником - збільшення тепе­рішньої вартості зобов'язання за програмою з визначеною виплатою щодо робіт, виконаних працівником у попередніх періодах, яке вини­кає у звітному періоді в результаті запровадження виплат по закін­ченні трудової діяльності чи інших довгострокових виплат працівни­кам або в результаті їхніх змін.

Вартість, яка амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості. Вигоди від відновлення корисності - величина, на яку сума очіку­ваного відшкодування активу (в межах балансової (залишкової) вар­тості цього активу, визначеної на дату відновлення корисності без урахування попередньої суми втрат від зменшення його корисності) перевищує його балансову (залишкову) вартість. Виплати за невідпрацьований час, що не підлягають накопичен­ню, - виплати за невідпрацьований час, право на які не поширюється на майбутні періоди.

Виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, -

виплати за невідпрацьований час, право на отримання яких працівни­ком може бути використано в майбутніх періодах. Виплати інструментами власного капіталу підприємства - випла­ти працівникові, за якими йому надається право на отримання фінан­сових інструментів власного капіталу, емітованих підприємством (або його материнським підприємством), або сума зобов'язань підприємст­ва працівникові залежить від майбутньої ціни фінансових інструмен­тів власного капіталу, емітованих підприємством. Виплати по закінченню трудової діяльності - виплати працівникові (окрім виплат при звільненні та виплат інструментами власного капі­талу підприємства), які підлягають сплаті по закінченню трудової дія­льності працівника.

Виплати при звільненні - виплати працівникові, які підлягають сплаті за рішенням підприємства про звільнення працівника до досяг­нення ним пенсійного віку або за рішенням працівника про звільнен­ня за власним бажанням до досягнення ним пенсійного віку. Виробнича собівартість продукції (робіт, послуг) - це сумарні ви­трати на виробництво продукції, робіт та послуг, до складу яких включаються прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати, змінні загальновиробничі та постійні роз­поділені загальновиробничі витрати.

Витрати - зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) за звітний період.

Витрати (дохід) з податку на прибуток - загальна сума витрат (до­ходу) з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов'язання і відстроченого податкового активу.

Витрати за будівельним контрактом - собівартість робіт за будіве­льним контрактом.

Витрати майбутніх періодів - це витрати, понесені протягом поточ­ного або попередніх звітних періодів для організації та забезпечення діяльності підприємства в таких звітних періодах. Витрати на відсотки за програмою - збільшення протягом звітного періоду теперішньої вартості зобов'язання за програмою з визначеною виплатою в результаті наближення остаточного розрахунку. Витрати на збут - це витрати, пов'язані з операційною діяльністю, які включають такі витрати, пов'язані з реалізацією (продажем) про­дукції (товарів, робіт, послуг).

Витрати на місці продажу - витрати, пов'язані з продажем біологіч­них активів і сільськогосподарської продукції на активному ринку, зокрема комісійні винагороди продавцям, брокерам, непрямі податки, що сплачуються при реалізації продукції.

Відсотковий ризик - імовірність того, що вартість фінансового ін­струмента буде змінюватися внаслідок змін відсоткових ставок. Відстрочене податкове зобов'язання - сума податку на прибуток, який сплачуватиметься в наступних періодах з тимчасових різниць, що підлягають оподаткуванню.

Відстрочений податковий актив - сума податку на прибуток, що пі­длягає відшкодуванню в наступних періодах унаслідок: тимчасової різниці, що підлягає вирахуванню; перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звіт­ному періоді; перенесення на майбутні періоди податкових пільг, якими скористатися у звітному періоді неможливо. Відстрочений податок на прибуток - сума податку на прибуток, що визнана відстроченим податковим зобов'язанням і відстроченим пода­тковим активом.

Відхилення від ціни за будівельним контрактом - зміна ціни буді­вельного контракту внаслідок змін попередньо погодженого обсягу робіт, конструктивно-якісних характеристик і строків виконання бу­дівельного контракту.

Власний капітал - частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань.

Внутрішньогрупове сальдо - сальдо дебіторської заборгованості та зобов'язань на дату балансу, яке утворилося внаслідок внутрішньог-рупових операцій.

Внутрішньогрупові операції - операції між материнським та дочірніми підприємствами або між дочірніми підприємствами однієї групи. Втрати від зменшення корисності - сума, на яку балансова (залишкова) вартість активу перевищує суму його очікуваного відшкодування. Втрати від участі в капіталі є збитками від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, які обліковуються методом участі в капіталі.

Гарантована ліквідаційна вартість: 1) для орендаря - частина лік­відаційної вартості, яка гарантується до сплати орендарем або пов'я­заною з ним стороною; 2) для орендодавця - частина ліквідаційної вартості, яка гарантується до сплати орендарем або незалежною тре­тьою стороною, здатною за своїм фінансовим станом відповідати за гарантією.

Гарантовані виплати працівникові - виплати працівникові, які не залежать від майбутньої трудової діяльності.

Господарська діяльність - це будь-яка діяльність, що пов'язана з виробництвом, обміном і споживанням матеріальних та нематеріаль­них благ.

Господарська одиниця за межами України - дочірнє, асоційоване, спільне підприємство, філія, представництво або інший підрозділ під­приємства, які перебувають або ведуть господарську діяльність за межами України.

Господарські операції - це дії або події в господарській діяльності підприємства, що викликають зміни в складі активів, зобов'язань, ка­піталу або фінансових результатів суб'єкта підприємництва. Грошові кошти - готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.

Група - материнське (холдингове) підприємство та його дочірні під­приємства.

Група активів, яка генерує грошові потоки - мінімальна група ак­тивів, використання якої приводить до збільшення грошових коштів окремо від інших активів (груп активів).

Група біологічних активів - сукупність подібних за характеристи­ками, призначенням та умовами вирощування тварин або рослин. Група нематеріальних активів - сукупність однотипних за призна­ченням та умовами використання нематеріальних активів. Група основних засобів - сукупність однотипних за технічними ха­рактеристиками, призначенням та умовами використання необорот­них матеріальних активів.

Гудвіл - перевищення вартості придбання над часткою покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів та зобов'я­зань на дату придбання.

Дата балансу - дата, на яку складений баланс підприємства. Звичай­но датою балансу є кінець останнього дня звітного періоду. Дата придбання - дата, на яку контроль за чистими активами і діяль­ністю підприємства, що купується, переходить до покупця. Дебет - ліва сторона бухгалтерського рахунка.

Дебітори - юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівален­тів або інших активів.

Дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підпри­ємству на певну дату.

Дебіторська заборгованість, не призначена для перепродажу - де­біторська заборгованість, що виникає внаслідок надання коштів, про­дажу інших активів, робіт, послуг безпосередньо боржникові та не є фінансовим активом, призначеним для перепродажу. Дивіденди - частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підп­риємства.

Діяльність, що припиняється, - призначені за єдиним планом для про­дажу відокремлювана частина підприємства як сукупність активів і зобо­в'язань або окремі активи такої частини підприємства, а також безпосе­реднє припинення (ліквідація) діяльності з виробництва продукції (робіт, послуг), що є суттєвою або географічно відокремлюваною та може бути відділена операційно з метою складання фінансової звітності. Довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської за­боргованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу. Довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є по­точними біологічними активами.

Довгострокові зобов'язання - всі зобов'язання, які не є поточними зобов'язаннями.

Додаткові біологічні активи - біологічні активи, одержані в процесі біологічних перетворень.

Документування - спосіб первинного спостереження і оформлення господарських операцій первинними бухгалтерськими документами. Дослідження - заплановані підприємством дослідження, які прово­дяться ним уперше з метою отримання і розуміння нових наукових та технічних знань.

Доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження акти­вів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників) за звітний період.

Доходи майбутніх періодів - це доходи, отримані протягом поточно­го або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів.

Дочірнє підприємство - підприємство, яке перебуває під контролем материнського (холдингового) підприємства.

Еквіваленти грошових коштів - короткострокові високоліквідні фі­нансові інвестиції, які вільно конвертуються в певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни вартості. Еквіваленти грошових коштів - короткострокові високоліквідні фі­нансові інвестиції, які вільно конвертуються в певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості. Економічний елемент витрат - це економічно однорідна первинна ви­трата, яку не можна розкласти на складові частини. Виділяють такі еко­номічні елементи витрат: матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; амортизація; інші операційні витрати. Елемент витрат - сукупність економічно однорідних витрат. Ефективна ставка відсотка - ставка відсотка, що визначається ді­ленням суми річного відсотка та дисконту (або різниці річного відсо­тка та премії) на середню величину собівартості інвестиції (або зобо­в'язання) та вартості її погашення.

Забезпечення - зобов'язання з невизначеними сумою або часом по­гашення на дату балансу.

Запаси - це активи, які утримуються з метою подальшого продажу, споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та на­дання послуг, управління підприємством чи перебувають в процесі виробництва з метою подальшого продажу. До запасів відносять: ви­робничі запаси, тварин на вирощуванні і відгодівлі, незавершене ви­робництво, готову продукцію, товари.

Збиток - перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати.

Звичайна діяльність - будь-яка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають внаслідок її прове­дення.

Звіт про власний капітал - це фінансовий звіт, метою складання є розкриття інформації про зміни у складі власного капіталу підприємс­тва протягом звітного періоду.

Звіт про рух грошових коштів - це фінансовий звіт, метою складан­ня якого є надання користувачам фінансової звітності повної, правди­вої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися в грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період. Звіт про фінансові результати - це фінансовий звіт, метою складан­ня є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інфо­рмації про доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підпри­ємства за звітний період.

Злиття - об'єднання підприємств (шляхом створення нової юридич­ної особи або приєднання підприємств до головного підприємства), в результаті якого власники (акціонери) підприємств, що об'єднуються, здійснюватимуть контроль над усіма чистими активами об'єднаних підприємств з метою досягнення подальшого спільного розподілу ри­зиків та вигод від об'єднання. При цьому жодна зі сторін не може бу­ти визначена як покупець.

Зменшення корисності - втрата економічної вигоди в сумі перевищення залишкової вартості активу над сумою очікуваного відшкодування. Змінні витрати - це витрати, які змінюються при зміні обсягу вироб­ництва незалежно від характеру таких змін (пропорційно, прогресивно, регресивно).

Знос основних засобів - сума амортизації об'єкта основних засобів з початку його корисного використання.

Зобов'язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшен­ня ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди. Ідентифіковані активи та зобов'язання - придбані активи та зобо­в'язання, які на дату придбання відповідають критеріям визнання ста­тей балансу.

Інвентаризація - метод підтвердження достовірності даних бухгал­терського обліку; проводиться шляхом описування, підрахунку, вимі­ру, зважування і оцінки всіх залишків засобів і коштів в натурі, вияв­лення фактичної наявності і стану залишків майна підприємства і спі-вставлення їх з даними бухгалтерського обліку. Метою проведення інвентаризації є приведення у відповідність облікових даних до фак­тичної наявності цінностей.

Інвестиційна діяльність - придбання та реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою части­ною еквівалентів грошових коштів.

Індекс інфляції - індекс інфляції, оприлюднений центральним орга­ном виконавчої влади у галузі статистики.

Іноземна валюта - валюта інша, ніж валюта звітності. Інструмент власного капіталу - контракт, який підтверджує право на частину в активах підприємства, що залишається після вирахуван­ня сум за всіма його зобов'язаннями.

Інструмент хеджування - похідний фінансовий інструмент, фінансовий актив або фінансове зобов'язання, справедлива вартість яких і грошові потоки від яких, як очікується, компенсуватимуть зміни справедливої ва­ртості або потоку грошових коштів об'єкта хеджування. Ішні довгострокові виплати працівникові - виплати працівникові (крім виплат після закінчення трудової діяльності, виплат при звільненні та виплат інструментами власного капіталу підприємства), які не підля­гають сплаті в повному обсязі протягом дванадцяти місяців після закін­чення місяця, в якому працівник виконував відповідну роботу. Калькулювання - це метод обчислення собівартості виготовлення продукції або виконаних робіт, наданих послуг шляхом вимірювання та розподілу витрат, які належать до того чи іншого об'єкта кальку­лювання (виробу, процесу, замовлення тощо). Облік кругообороту капіталу грунтується на трьох калькуляціях: собівартості придбання (постачання, закупки), виробничої собівартості та повної собівартості реалізованої продукції.

Кваліфікований страховий поліс - виданий страховиком, який не є пов'язаною стороною страхувальника, страховий поліс, на який не може бути звернене будь-яке стягнення відповідно до закону, страхо­ві виплати (надходження) за яким (полісом) використовуються для виплати працівникам страхувальника за програмами з визначеною виплатою та не повертаються страхувальнику, крім випадків, якщо такі виплати (надходження) перевищують зобов'язання працівникам за умовами полісу або повертаються страхувальникові для погашення вже здійснених ним виплат працівникам.

Коефіцієнт ефективності хеджування - частка від ділення відповід­но зміни справедливої вартості або грошових потоків об'єкта хеджу-вання на зміну справедливої вартості або грошового потоку від ін­струмента хеджування.

Коефіцієнт коригування - відношення індексу інфляції на дату ба­лансу (кінець звітного року) та індексу інфляції на дату визнання (пе­реоцінювання) відповідної статті звітності.

Контракт з фіксованою ціною - договір про будівництво, який пе­редбачає фіксовану (тверду) ціну всього обсягу робіт за будівельним контрактом або фіксовану ставку за одиницю кінцевої продукції буді­вництва (кв.м, кількість місць тощо).

Контракт за ціною "витрати плюс" - договір про будівництво, який передбачає ціну як суму фактичних витрат підрядника на виконання будівельного контракту та погодженого прибутку (у вигляді процента від витрат або фіксованої величини).

Контроль - вирішальний вплив на фінансову, господарську і комер­ційну політику підприємства з метою одержання вигод від його дія­льності.

Контрольні учасники - учасники спільної діяльності зі створенням юридичної особи (спільного підприємства), які здійснюють контроль за її діяльністю.

Кореспонденція рахунків (бухгалтерська проводка) - це взаємозв'язок між рахунками, що виникає в результаті подвійного запису господарської операції на бухгалтерських рахунках. Проводки бувають простими, коли кореспондують між собою лише два рахунки, та складними, якщо корес­пондують три і більше рахунків, з яких один дебетується на загальну суму, а інші кредитуються на часткові суми, або навпаки. Кредит - права сторона бухгалтерського рахунка. Кредитний ризик - імовірність втрат однієї зі сторін-укладачів конт­ракту про придбання фінансового інструмента внаслідок невиконання зобов'язання іншою стороною.

Кумулятивний приріст інфляції - добуток індексів інфляції за пері­од, що складається з трьох останніх років, включаючи звітний. Курсова різниця - різниця між оцінками однакової кількості оди­ниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Ліквідаційна вартість - сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуа­тації), за вирахуванням витрат, пов'язаних з продажем (ліквідацією). Ліквідність активів - це ступінь можливості їх конвертування в грошову форму з метою своєчасного забезпечення платежів підпри­ємства за поточними фінансовими зобов'язаннями. Материнське (холдингове) підприємство - підприємство, яке здійс­нює контроль дочірніх підприємств.

Матеріальні активи - це засоби підприємства, які мають матеріаль­но-речову форму. До групи матеріальних активів підприємства вклю­чають: основні засоби, незавершене будівництво, запаси. Метод ефективної ставки відсотка - метод нарахування амортизації дисконту або премії, за яким сума амортизації визначається як різни­ця між доходом за фіксованою ставкою відсотка і добутком ефектив­ної ставки та амортизованої вартості на початок періоду, за який на­раховується відсоток.

Метод участі в капіталі - метод обліку інвестицій, згідно з яким ба­лансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капі­талі об'єкта інвестування.

Мінімальні орендні платежі - платежі, що підлягають сплаті орен­дарем протягом строку оренди (за вирахуванням вартості послуг та податків, що підлягають сплаті орендодавцю, і непередбаченої оренд­ної плати), збільшені: 1) для орендаря - на суму його гарантованої лі­квідаційної вартості; 2) для орендодавця - на суму його гарантованої ліквідаційної вартості. У разі можливості та наміру орендаря придба­ти об'єкт оренди за ціною, нижчою за його справедливу вартість на дату придбання, мінімальні орендні платежі складаються з мінімаль­ної орендної плати за весь строк оренди та суми, яку слід сплатити згідно з угодою на придбання об'єкта оренди.

Монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксо­ваній (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів. Надзвичайна подія - подія або операція, яка відрізняється від зви­чайної діяльності підприємства, та не очікується, що вона повторюва­тиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді. Накопичена амортизація нематеріальних активів - сума аморти­зації об'єкта нематеріальних активів з початку його корисного вико­ристання.

Невідмовна орендна угода - орендна угода, за якою орендарем на початок строку оренди сплачено таку суму орендної плати, яка дає змогу орендодавцю бути впевненим у продовженні строку оренди, або яка може бути розірвана тільки: 1) з дозволу орендодавця; 2) якщо відбулася певна непередбачена подія; 3) у разі укладання орендарем нової угоди про оренду цього самого активу або замість нього іншого аналогічного за призначенням активу з тим самим орендодавцем. Негарантована ліквідаційна вартість - частина ліквідаційної вар­тості об'єкта оренди, отримання якої орендодавцем не забезпечується або гарантується лише пов'язаною з ним стороною. Негативний гудвіл - перевищення вартості частки покупця у спра­ведливій вартості придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань над вартістю придбання на дату придбання.

Негрошові операції - операції, які не потребують використання гро­шових коштів та їх еквівалентів.

Незавершене будівництво - це вартість недобудованих об'єктів, споруд, будівництво яких здійснюється для власних потреб підприємства. Незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи - капітальні інвестиції у придбання, створення і модернізацію нематеріальних активів, використання яких за призначенням на дату балансу не відбулося. Незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні акти­ви - капітальні інвестиції в будівництво, виготовлення, реконструк­цію, модернізацію, придбання об'єктів необоротних матеріальних ак­тивів, уведення яких в експлуатацію на дату балансу не відбулося, а також авансові платежі для фінансування будівництва. Нематеріальний актив - немонетарний актив, який не має матеріа­льної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємст­вом з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для вироб­ництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам.

Нематеріальні активи - це об'єкти довгострокового вкладення (бі­льше року), що мають вартісну оцінку, але не є речовими цінностями (права користування природними ресурсами, майном, права на знаки для товарів і послуг, об'єкти промислової власності, авторські права, гудвіл тощо). Нематеріальні активи, як і основні засоби, переносять свою вартість на витрати виробництва протягом строку їхньої служ­би, шляхом нарахування амортизації за встановленими підприємст­вом нормами.

Немонетарні активи - всі активи, крім грошових коштів, їх еквіва­лентів та дебіторської заборгованості у фіксованій (або визначеній) сумі грошей.

Немонетарні статті - статті інші, ніж монетарні статті балансу. Необоротні активи - 1) всі активи, що не є оборотними; 2) необоро­тні активи - це сукупність майнових цінностей, які багаторазово бе­руть участь у процесі господарської діяльності підприємства. До них належать засоби тривалістю використання більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік), а саме - основні засоби, капітальні інвестиції, інші необоротні матеріальні активи, нематеріа­льні активи, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебі­торська заборгованість, інші необоротні активи.

Непередбачена орендна плата - частина орендної плати, яка не за­фіксована конкретною сумою та розраховується із застосуванням по­казників інших, ніж строк оренди (обсяг продажу, рівень використан­ня, індекс інфляції та цін, ринкові ставки відсотка тощо).

Непередбачене зобов'язання - це: 1) зобов'язання, що може виник­нути внаслідок минулих подій та існування якого буде підтверджено лише тоді, коли відбудеться або не відбудеться одна чи більше неви-значених майбутніх подій, над якими підприємство не має повного контролю; або 2) теперішнє зобов'язання, що виникає внаслідок ми­нулих подій, але не визнається, оскільки малоймовірно, що для врегу­лювання зобов'язання потрібно буде використати ресурси, які втілю­ють у собі економічні вигоди, або оскільки суму зобов'язання не мож­на достовірно визначити.

Непрямі витрати - це витрати, які не мають безпосереднього відно­шення до об'єкта калькулювання, і тому включаються до собівартості продукції, робіт, послуг на основі проведення розподілу пропорційно економічно обгрунтованим критеріям.

Нереалізовані прибутки та збитки від внутрішньогрупових опе­рацій - прибутки та збитки, які виникають внаслідок внутрішньогру-пових операцій (продажу товарів, продукції, виконання робіт, послуг тощо) і включаються до балансової вартості активів підприємства. Несприятливі контракти - контракти, у виконанні яких підприємст­во не зацікавлене через їх збитковість або з інших причин та готове передати їх іншим підприємствам.

Нормальна потужність - очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запла­нованого обслуговування виробництва.

Об'єднання підприємств - з'єднання окремих підприємств у резуль­таті приєднання одного підприємства до іншого або внаслідок одер­жання контролю одним підприємством над чистими активами та дія­льністю іншого підприємства.

Об'єкт будівництва - сукупність будівель і споруд або окремі будів­лі і споруди, будівництво яких здійснюється за єдиним проектом. Об'єкт витрат - продукція, роботи, послуги або вид діяльності підп­риємства, які потребують визначення пов'язаних з їх виробництвом (виконанням) витрат.

Об'єкт основних засобів - це: закінчений пристрій з усіма пристосу­ваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений пред­мет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відо­кремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - пев­ну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого акти­ву, що контролюється підприємством.

Об'єкт хеджування - актив, зобов'язання або майбутня операція, що створюють для підприємства ризик зміни справедливої вартості цих активів і зобов'язань або зміни грошових потоків, пов'язаних з майбу­тньою операцією.

Облікова оцінка - попередня оцінка, яка використовується підпри­ємством з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітни­ми періодами.

Обліковий прибуток (збиток) - сума прибутку (збитку) до оподат­кування, визначена в бухгалтерському обліку і відображена у звіті про фінансові результати за звітний період.

Оборот - це узагальнена інформація про рух об'єкта обліку, що відо­бражається за дебетом та кредитом бухгалтерського рахунку. Оборотна відомість є способом узагальнення оборотів і залишків за звіт­ний період (місяць), який забезпечує взаємозв'язок між балансом і рахун­ками, що має важливе значення для контролю арифметичної правильності облікових записів. Складається у вигляді таблиці, в якій записуються на­зви усіх відкритих бухгалтерських рахунків, сальдо за дебетом та креди­том на початок і кінець періоду та обороти за дебетом і кредитом за звіт­ний період. В оборотній відомості мають місце три пари рівностей: 1) су­ма всіх початкових сальдо за дебетом дорівнює сумі всіх початкових саль­до за кредитом; 2) сума всіх оборотів за дебетом дорівнює сумі всіх оборо­тів за кредитом; 3) сума всіх кінцевих сальдо за дебетом дорівнює сумі всіх кінцевих сальдо за кредитом.

Оборотні активи - грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Оборотні активи - це сукупність майнових цінностей, які обслуго­вують поточну господарську діяльність підприємства і котрі повністю споживаються протягом одного операційного циклу, якщо він менше року, тому всю свою вартість одразу переносять на виготовлену з них продукцію. Як правило, до них належать виробничі запаси, незавер­шене виробництво, готова продукція, товари, дебіторська заборгова­ність, грошові кошти та їх еквіваленти в касі і на рахунках в банку. Обтяжливий контракт - контракт, витрати (яких не можна уникну­ти) на виконання якого перевищують очікувані економічні вигоди від цього контракту.

Оперативний облік - це вид господарського обліку, який використо­вується для спостереження і контролю за окремими операціями та процесами на найважливіших ділянках господарської діяльності з ме­тою управління ними в міру їхнього здійснення.

Операції пов'язаних сторін - передача активів або зобов'язань одні­єю пов'язаною стороною іншим пов'язаним сторонам. Операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю. Операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльніс­тю.

Операційна оренда - оренда інша, ніж фінансова. Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів (еквівалентів грошових коштів) від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг. Операція в іноземній валюті - господарська операція, вартість якої визначена в іноземній валюті або яка потребує розрахунків в інозем­ній валюті.

Оренда - угода, за якою орендар набуває права користування необорот­ним активом за плату протягом погодженого з орендодавцем строку. Орендна ставка відсотка - ставка відсотка, за якою теперішня вар­тість суми мінімальних орендних платежів та негарантованої ліквіда­ційної вартості дорівнює справедливій вартості об'єкта фінансової оренди на початок строку оренди.

Основна діяльність - операції, пов'язані з виробництвом або реалі­зацією продукції (товарів, робіт, послуг), що є головною метою ство­рення підприємства і забезпечують основну частку його доходу. Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з ме­тою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Остаточний розрахунок за програмою з визначеною виплатою -

дія підприємства, якою анулюються всі подальші зобов'язання щодо частини або повного обсягу виплат за програмою з визначеною ви­платою, зокрема одноразова сплата грошовими коштами учасникам програми.

Оцінка - спосіб грошового вимірювання об'єктів бухгалтерського обліку, сутність якого полягає у перерахунку натуральних та трудо­вих характеристик об'єктів обліку у вартісні.

Пасивні рахунки - це рахунки, які використовуються для обліку наявно­сті та зміни джерел утворення і відкриваються для статей балансу, що міс­тяться в пасиві бухгалтерського балансу. Характер записів за пасивними рахунками наступний: початкове сальдо - за кредитом, суми операцій, які викликали збільшення відповідного об'єкта обліку - за кредитом, суми операцій, які викликали зменшення відповідного об'єкта обліку - за дебе­том. Сальдо на кінець періоду визначається як сума початкового сальдо та обороту за кредитом, зменшена на оборот за дебетом. Первинний документ - це належним чином оформлене письмове сві­доцтво, що фіксує та підтверджує факт здійснення господарської опе­рації.

Первісна вартість - історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших ак­тивів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.

Переоцінена вартість - вартість необоротних активів після їхнього переоцінювання.

Підрядник - юридична особа, яка укладає будівельний контракт, ви­конує передбачені будівельним контрактом роботи і передає їх замо­вникові.

Пов'язані сторони - особи, стосунки між якими обумовлюють мож­ливість однієї сторони контролювати іншу або здійснювати суттєвий вплив на прийняття фінансових і оперативних рішень іншою сторо­ною.

Податкова база активу і зобов'язання - оцінка активу і зобов'язан­ня, яка використовується з метою оподаткування цього активу і зобо­в'язання при визначенні податку на прибуток.

Податковий облік - це окремий функціональний облік, що здійсню­ється з метою посилення контрольно-аналітичної функції обліку за правильністю нарахувань та сплати податків. Здійснюється для фор­мування показників валового доходу і валових витрат з метою обчис­лення прибутку і податку.

Податковий прибуток (збиток) - сума прибутку (збитку), визначена за податковим законодавством об'єктом оподаткування за звітний пе­ріод.

Подвійний запис - метод відображення кожної господарської опера­ції одночасно за дебетом одного і кредитом іншого рахунку в одній і тій самій сумі.

Подібні об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне приз­начення та однакову справедливу вартість.

Подія первісного розкриття - перша з таких подій: укладення підп­риємством угод про продаж активів, без яких діяльність, що підлягає припиненню, надалі практично неможлива; затвердження уповнова­женим керівним органом управління підприємства конкретного плану припинення діяльності та його оприлюднення.

Подія після дати балансу - подія, яка відбувається між датою балан­су і датою затвердження керівництвом фінансової звітності, підготов­леної до оприлюднення, яка вплинула або може вплинути на фінансо­вий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства. Постійні витрати - це витрати, які на певному етапі виробничого процесу не залежать від обсягу виробництва.

Потенційна проста акція - фінансовий інструмент або інша угода, які дають право на отримання простих акцій.

Поточна дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгова­ності, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу. Поточний податок на прибуток - сума податку на прибуток, визна­чена у звітному періоді відповідно до податкового законодавства. Поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільсь­когосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, прино­сити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не пере­вищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі. Поточні виплати працівникові - виплати працівникові (крім виплат при звільненні та виплат інструментами власного капіталу підприємс­тва), які підлягають сплаті в повному обсязі протягом дванадцяти мі­сяців після закінчення місяця, в якому працівник виконував відповід­ну роботу.

Поточні зобов'язання - зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протя­гом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу. Похідний фінансовий інструмент - фінансовий інструмент, розра­хунки за яким провадитимуться у майбутньому; вартість якого зміню­ється внаслідок змін відсоткової ставки, курсу цінних паперів, валют­ного курсу, індексу цін, кредитного рейтингу (індексу) або інших змінних, що є базисними; який не потребує початкових інвестицій.

Початок строку оренди - дата, яка настає раніше: дата підписання орендної угоди або дата прийняття сторонами зобов'язань щодо осно­вних положень угоди про оренду.

Предмет бухгалтерського обліку - це господарські засоби за їх складом і використанням, джерела формування та їх цільове призна­чення, господарські процеси, що відбуваються на підприємстві. Претензія за будівельним контрактом - сума майнової відповідаль­ності замовника чи іншої сторони, яку вимагає відшкодувати підряд­ник понад ціну контракту.

Прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними ви­трати.

Прибуток (збиток) від впливу інфляції на монетарні статті - різ­ниця між залишком коштів на кінець року до коригування та скориго-ваним залишком коштів на кінець року в звіті про рух грошових кош­тів.

Прибуток від активів програми - дохід, отриманий від активів фон­ду, за вирахуванням витрат на його управління, податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачуваних безпосередньо цим фондом. Придбання - об'єднання підприємств, внаслідок чого покупець набу­ває контроль над чистими активами та діяльністю інших підприємств в обмін на передачу активів, прийняття на себе зобов'язань або випуск акцій.

Принцип автономності - принцип, який означає, що кожне підпри­ємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власни­ків, у зв'язку з чим особисте майно та зобов'язання власників не по­винні відображатися у фінансовій звітності підприємства. Цим прин­ципом досягається чітке визначення сфери підзвітності, тобто госпо­дарська діяльність пов'язується з конкретним суб'єктом. Принцип безперервності діяльності - принцип, який передбачає, що оцінка активів та зобов'язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати далі. Тобто підприємс­тво не збирається ліквідовуватися та суттєво скорочувати свою діяль­ність - не виникає потреби розподілу активів для покриття зо­бов'язань та розрахунку з власниками.

Принцип єдиного грошового вимірника - принцип вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства у фінансовій звітності у єдиній грошовій оцінці. Підприємства України ведуть бух­галтерський облік і складають фінансову звітність у грошовій одиниці України - гривні. Поряд з тим в аналітичному обліку широко застосо­вуються натуральні і трудові вимірники, іноземні валюти.

Принцип історичної (фактичної) собівартості - принцип, відповід­но до якого пріоритетною є оцінка активів підприємства виходячи з витрат на їх виробництво і придбання. Пріоритетність історичної (фа­ктичної) собівартості стосується головним чином первісної вартості активів і зобов'язань.

Принцип нарахування та відповідності доходів і витрат - принцип означає, що для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати ві­дображаються в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності в мо­мент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів. Виходячи з цього принципу, дохід слід відображати в обліку і звітності в тому періоді, коли вони були зароблені, а витра­ти - на основі відповідності цим доходам. Витрати, які не мають без­посереднього зв'язку з певними доходами, слід відображати у тому періоді, коли вони виникли.

Принцип обачності - принцип, згідно з яким методи оцінювання, що застосовуються в бухгалтерському обліку, повинні запобігати недоо­цінюванню зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і дохо­дів підприємства. Це означає, що витрати та зобов'язання потрібно відображати в бухгалтерському обліку відразу ж після отримання ін­формації про ймовірність їх виникнення, а активи та доходи - лише тоді, коли вони реально отримані або зароблені.

Принцип періодичності - принцип, що означає можливість розподі­лу діяльності підприємства на певні періоди часу з метою складання фінансової звітності. Звітним періодом для складання фінансової зві­тності є календарний рік, а проміжна звітність складається щокварта­льно наростаючим підсумком з початку звітного року. Принцип повного висвітлення - принцип, згідно з яким фінансова звітність повинні містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рі­шення, що приймаються на її підставі. Це означає, що користувачам надана суттєва та доречна інформація про фінансовий стан і результа­ти господарської діяльності підприємства.

Принцип послідовності - принцип постійного (з року в рік) застосу­вання підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової по­літики можлива лише у випадках, передбачених національними по­ложеннями (стандартами) бухгалтерського обліку , і повинна бути об­грунтована та розкрита у фінансовій звітності.

Принцип превалювання змісту над формою - принцип, коли опе­рації обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми. Цей принцип засвідчує, що бухгалтерський облік не є засобом простої фіксації формальних даних. Тому наявність або відсутність первинних документів або законодавчих актів не завжди є підставою для відображення або невідображення операцій у бухгал­терському обліку з метою складання фінансової звітності. Провідний управлінський персонал - персонал, відповідальний за керівництво, планування та контролювання діяльності підприємства. Програми виплат за участю кількох роботодавців - недержавні програми з визначеним внеском або з визначеною виплатою, які ви­користовують сукупність унесених різними підприємствами активів, що не перебувають під спільним контролем, для здійснення виплат працівникам більше ніж одного підприємства.

Програми виплат інструментами власного капіталу підприємства

- угоди, за якими підприємство здійснює виплати працівникам підп­риємства інструментами власного капіталу.

Програми виплат по закінченні трудової діяльності - угоди, за якими підприємство здійснює виплати працівникам по закінченні ни­ми трудової діяльності.

Програми з визначеним внеском - програми виплат по закінченні трудової діяльності, за якими підприємство сплачує визначені відра­хування фонду і не матиме зобов'язання сплачувати подальші внески, якщо фонд не матиме достатньо активів для сплати всіх виплат пра­цівникам, пов'язаних з виконанням ними робіт у звітному та поперед­ніх періодах.

Програми з визначеною виплатою - усі програми виплат по закін­ченні трудової діяльності, крім програм з визначеним внеском. Проміжні рахунки - рахунки за виконані роботи за будівельним кон­трактом, передані замовнику для оплати.

Проценти - плата за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані підприємству.

Процес виробництва - це стадія кругообороту капіталу, на якій від­бувається виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг шляхом поєднання засобів виробництва із робочою силою. Об'єктами обліку процесу виробництва є витрати (засоби праці у розмірі зноше­ної частини, сировина, паливо, енергія, праця та її оплата), собівар­тість продукції, наявність та рух готової продукції. Процес постачання (закупівлі) - це стадія кругообороту капіталу, на якій грошові кошти перетворюються на засоби виробництва і ресурси праці. Підприємство в результаті забезпечується матеріальними і тру­довими ресурсами. Об'єктами обліку процесу постачання є витрати на придбання засобів і ресурсів, обсяг їх заготівлі, розрахункові опе­рації з постачальниками.

Процес реалізації - це стадія кругообороту капіталу, на якій вироб­лена товарна продукція реалізується і приймає грошову форму, що дає можливість продовження наступного операційного циклу. Об'єктами обліку процесу реалізації є витрати, пов'язані з відванта­женням та реалізацією продукції, обсяг відвантаження та реалізації продукції, обчислення доходу та прибутку від реалізації продукції, розрахунки з покупцями та по зобов'язанням з податковими та інши­ми органами.

Прямі витрати - витрати, що можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом. Прямі витрати - це витрати, які мають безпосереднє відношення до об'єкта калькулювання (продукції, що виготовляється, робіт, що вико­нуються, послуг, що надаються), і тому, за способом віднесення на со­бівартість включаються до собівартості відповідних видів продукції, робіт та послуг безпосередньо.

Ризик грошового потоку - імовірність зміни величини майбутнього грошового потоку, пов'язаного з монетарним фінансовим інструмен­том.

Ризик ліквідності - ймовірність втрат внаслідок неспроможності ви­конати свої зобов'язання у зв'язку з неможливістю реалізувати фінан­сові активи за справедливою вартістю.

Ринкова вартість фінансової інвестиції - сума, яку можна отримати від продажу фінансової інвестиції на активному ринку. Ринковий ризик - імовірність того, що вартість фінансового інстру­мента буде змінюватися внаслідок змін ринкових цін незалежно від того, чи спричинені ці зміни факторами, які притаманні конкретному типу цінних паперів чи їх емітенту, або факторами, які впливають на вартість усіх цінних паперів в обігу на ринку.

Робота, виконана працівником, - виконання обов'язків працівником відповідно до угоди з підприємством.

Розбавляюча потенційна проста акція - фінансовий інструмент або інша угода, конвертація яких у прості акції призведе до зменшення чистого прибутку (збільшення чистого збитку) на одну просту акцію від звичайної діяльності в майбутньому.

Розробка - застосування підприємством результатів досліджень та інших знань для планування і проектування нових або значно вдоско­налених матеріалів, приладів, продуктів, процесів, систем або послуг до початку їхнього серійного виробництва чи використання. Роялті - платежі за використання нематеріальних активів підприємс­тва (патентів, торговельних марок, авторського права, програмних продуктів тощо).

Рух грошових коштів - надходження і вибуття грошових коштів та їхніх еквівалентів.

Сальдо - це вартісне вираження інформації про величину залишку об'єкта обліку на початок або кінець періоду за бухгалтерським раху­нком. Розрізняють початкові та кінцеві сальдо.

Середньорічна кількість простих акцій - середньозважена кіль­кість простих акцій, які перебували в обігу протягом звітного року. Синтетичні рахунки - це бухгалтерські рахунки, призначені для об­ліку економічно однорідних груп засобів, їх джерел та господарських процесів у грошовому вимірнику. Облік, який здійснюють на основі таких рахунків називається синтетичним обліком. Сільськогосподарська діяльність - процес управління біологічними перетвореннями з метою отримання сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів.

Сільськогосподарська продукція - актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, пе­реробки або внутрішньогосподарського споживання. Складний фінансовий інструмент - фінансовий інструмент, що міс­тить компонент фінансового зобов'язання і компонент інструмента власного капіталу.

Скоригована середньорічна кількість простих акцій - середньорі­чна кількість простих акцій в обігу, скоригована на кількість потен­ційних простих акцій.

Скоригований чистий прибуток (збиток) - чистий прибуток (зби­ток) після вирахування дивідендів на привілейовані акції, скоригова-ний на вплив розбавляючих простих акцій.

Скорочення програми з визначеною виплатою - дія підприємства, що призводить до суттєвого скорочення кількості працівників, охоп­лених програмою, або до змін умов програми з визначеною виплатою, внаслідок яких виконання робіт теперішніми працівниками в майбут­ньому не враховуватиметься під час визначення виплат або врахову­ватиметься лише при визначенні зменшення таких виплат. Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізова­на протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальнови-робничих витрат та наднормативних виробничих витрат. Спільна діяльність - господарська діяльність зі створенням або без створення юридичної особи, яка є об'єктом спільного контролю двох або більше сторін відповідно до письмової угоди між ними. Спільний контроль - розподіл контролю за господарською діяльніс­тю відповідно до угоди про ведення спільної діяльності. Справедлива вартість - сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата зобов'язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Ставка відсотка на можливі позики орендаря - ставка відсотка, яку мав би сплачувати орендар за подібну оренду або (якщо цей показник визначити неможливо) ставка відсотка за позиками для придбання подібного активу (на той самий термін та з подібною гарантією) на початку строку оренди.

Статистичний облік - це вид господарського обліку, мета якого по­лягає у вивченні та контролі масових суспільно-економічних та окре­мих типових явищ і процесів. При цьому кількісні аспекти статистика досліджує в нерозривному зв'язку з якісним змістом у конкретних умовах місця і часу.

Строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг). Строк оренди - період дії невідмовної орендної угоди, а також пері­од продовження цієї угоди, обумовлений на початку строку оренди. Суборенда - угода про передачу орендарем орендованого ним об'єкта в оренду третій особі.

Субрахунок - це спосіб додаткового групування однорідних аналіти­чних рахунків у межах синтетичного рахунка для отримання узагаль­нених показників.

Сума очікуваного відшкодування активу - найбільша з двох оці­нок: чиста вартість реалізації активу або теперішня вартість майбут­ніх чистих грошових надходжень від активу.

Сума очікуваного відшкодування необоротного активу - найбіль­ша з двох оцінок: чиста вартість реалізації або теперішня вартість майбутніх чистих грошових надходжень від використання необорот­ного активу, включаючи його ліквідаційну вартість.

Сума погашення - недисконтована сума грошових коштів або їх ек­вівалентів, яка, як очікується, буде сплачена для погашення зобов'я­зання в процесі звичайної діяльності підприємства. Сумнівний борг - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої іс­нує невпевненість її погашення боржником.

Суттєвий вплив - повноваження брати участь у прийнятті рішень з фінансової, господарської та комерційної політики об'єкта інвесту­вання без здійснення контролю цієї політики. Свідченням суттєвого впливу, зокрема, можуть бути: 1) володіння двадцятьма або більше відсотками акцій (статутного капіталу) підприємства; 2) представниц­тво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємст­ва; 3) участь у прийнятті рішень; 4) взаємообмін управлінським пер­соналом; 5) забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією.

Твердий контракт - контракт у письмовій формі, що передбачає об­мін визначеної кількості ресурсів за встановленою ціною на конкрет­ну майбутню дату (дати), має визначений строк виконання, не містить відкладальних або скасувальних умов, не може бути розірваний і змі­нений в односторонньому порядку, та передбачає забезпечення вико­нання контракту.

Теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за ви­рахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, бу­де потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльнос­ті підприємства.

Теперішня вартість зобов'язання за програмою з визначеною ви­платою - теперішня вартість (без вирахування активів програми) очі­куваних майбутніх платежів, необхідних для погашення заборговано­сті, що виникає в результаті виконання робіт працівниками у звітному та попередніх періодах.

Тимчасова різниця - різниця між оцінкою активу або зобов'язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов'язання відповідно.

Тимчасова різниця, що підлягає вирахуванню, - тимчасова різни­ця, що призводить до зменшення податкового прибутку (збільшення податкового збитку) у майбутніх періодах.

Тимчасова різниця, що підлягає оподаткуванню, - тимчасова різ­ниця, що включається до податкового прибутку (збитку) у майбутніх періодах.

Управлінський облік - це процес підготовки інформації необхідної керівництву для потреб внутрішнього менеджменту поточної вироб­ничої діяльності підприємства. Здійснюється для формування показ­ників всередині підприємства за центрами відповідальності. Фінансова гарантія - передбачене контрактом право позикодавця отримувати грошові кошти від гаранта і відповідно зобов'язання гара­нта сплатити грошові кошти позикодавцеві, якщо позичальник не ви­конає своїх зобов'язань.

Фінансова діяльність - діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства. Фінансова оренда - оренда, що передбачає передачу орендареві всіх ризиків та вигод, пов'язаних з правом користування та володіння ак­тивом. Оренда вважається фінансовою за наявності хоча б однієї з на­ведених нижче ознак: 1) орендар набуває права власності на орендо­ваний актив після закінчення строку оренди; 2) орендар має можли­вість та намір придбати об'єкт оренди за ціною, нижчою за його спра­ведливу вартість на дату придбання; 3) строк оренди становить біль­шу частину строку корисного використання (експлуатації) об'єкта оренди; 4) теперішня вартість мінімальних орендних платежів з поча­тку строку оренди дорівнює або перевищує справедливу вартість об'­єкта оренди; 5) орендований актив має особливий характер, що дає змогу лише орендареві використовувати його без витрат на його мо­дернізацію, модифікацію, дообладнання; 6) орендар може подовжити оренду активу за плату, значно нижчу за ринкову орендну плату; 7) оренда може бути припинена орендарем, який відшкодовує орендода­вцеві його втрати від припинення оренди.

Фінансове зобов'язання - контрактне зобов'язання: а) передати гро­шові кошти або інший фінансовий актив іншому підприємству; б) об­мінятися фінансовими інструментами з іншим підприємством на по­тенційно невигідних умовах.

Фінансове зобов'язання, призначене для перепродажу, - фінансове зобов'язання, що виникає внаслідок випуску фінансового інструмента з метою подальшого продажу для отримання прибутку від короткоте­рмінових коливань його ціни та/або винагороди посередника. Фінансовий актив - це: а) грошові кошти та їх еквіваленти; б) контракт, що надає право отримати грошові кошти або інший фі­нансовий актив від іншого підприємства; в) контракт, що надає право обмінятися фінансовими інструментами з іншим підприємством на потенційно вигідних умовах; г) інструмент власного капіталу іншого підприємства.

Фінансовий актив, призначений для перепродажу, - фінансовий актив, придбаний з метою подальшого продажу для отримання при­бутку від короткотермінових змін його ціни та/або винагороди посе­редника.

Фінансовий інструмент - контракт, який одночасно приводить до виникнення (збільшення) фінансового активу в одного підприємства і фінансового зобов'язання або інструмента власного капіталу - в іншо­го.

Фінансовий облік - комплексний системний облік майна, господар­ської діяльності підприємства через суцільне, повне й безперервне ві­дображення господарських процесів за звітний період. Ведеться згід­но з вимогами законодавства країни та міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку.

Фінансові активи - це група господарських засобів підприємства у формі готівкових коштів та інших фінансових інструментів, які нале­жать підприємству. До цієї групи належать готівкові кошти в націо­нальній та іноземній валютах, фінансові інвестиції підприємства в цінні папери та статутні капітали інших підприємств, дебіторська за­боргованість різних фізичних та юридичних осіб перед даним підпри­ємством за відвантажену ним продукцію, товари чи надані послуги. Фінансові інвестиції та дебіторська заборгованість можуть бути дов­гостроковими (з терміном повернення понад рік) і поточними (з тер­міном повернення до року). називаються його

Фінансові витрати - це витрати на проценти (за користування кре­дитами отриманими, за облігаціями випущеними, за фінансовою оре­ндою тощо) та інші витрати підприємства, пов'язані із залученням по­зикового капіталу.

Фінансові інвестиції - активи, які утримуються підприємством з ме­тою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вар­тості капіталу або інших вигод для інвестора.

Форма бухгалтерського обліку - це система облікових регістрів, які використовуються в певній послідовності та взаємозв'язку для веден­ня обліку і складання фінансової звітності.

Хеджування - застосування одного чи декількох інструментів хе-джування з метою повної чи часткової компенсації змін справедливої вартості об'єкта хеджування або пов'язаного з ним грошового потоку. Хеджування грошових потоків - хеджування зміни грошових пото­ків щодо ризику, пов'язаного з визнаним активом чи зобов'язанням або з прогнозованою операцією, що впливатиме на чистий прибуток (збиток).

Хеджування справедливої вартості - хеджування змін справедливої вартості визнаного активу чи зобов'язання або ідентифікованої части­ни такого активу чи зобов'язання, яка відноситься до конкретного ри­зику і впливатиме на чистий прибуток (збиток).

Хеджування фінансових інвестицій у господарські одиниці за ме­жами України - хеджування зміни вартості активів та зобов'язань го­сподарської одиниці за межами України внаслідок зміни валютних курсів.

Хронологічний запис - це запис операцій в календарній послідовно­сті їх виникнення.

Ціновий ризик - імовірність цінових змін внаслідок валютного, від­соткового та ринкового ризиків.

Часовий зважений коефіцієнт - частка від ділення загальної кілько­сті днів (місяців), протягом яких акції перебували в обігу, на загальну кількість днів (місяців) у звітному році.

Частка меншості - частина чистого прибутку (збитку) та чистих ак­тивів дочірнього підприємства, яка не належить материнському підп­риємству (прямо або через інші дочірні підприємства). Чиста вартість реалізації активу - справедлива вартість активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію. Чиста вартість реалізації запасів - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію.

Чиста вартість реалізації необоротного активу - справедлива вар­тість необоротного активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію.

Чисті активи - активи підприємства за вирахуванням його зобов'я­зань.

Шахова оборотна відомість - різновид оборотної відомості, що бу­дується за принципом шахової дошки. Всі рахунки в такій відомості записують двічі в одній і тій самій послідовності: по вертикалі і гори­зонталі, за дебетом і за кредитом. Сума в клітинці шахової оборотної відомості показує, який рахунок дебетується, а який кредитується. Обороти за кожним рахунком деталізуються відповідно до кореспон­денції.

Юридичні особи - це суб'єкти господарської діяльності, які мають окрему систему бухгалтерського обліку і складають встановлену звіт­ність з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.