Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

8.2. договірні відносини перевізника й замовника та їхній вплив на методику обліку доходів

Розглянемо вплив договірних відносин та методику фінансово- го обліку на прикладі пасажирських  автоперевезень.  На ринку авто- послуг використовуються  різні за змістом та формою договори. Єди- ної типової форми договору не існує. У будь-якому випадку вони регулюють  відносини  між автостанцією  та перевізником.  Основною формою  договірних  відносин  на перевезення  пасажирів  є Договір на продаж квитків і надання автостанційних  послуг (договір на надання послуг).

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

8.2.1. Договір на перевезення пасажирів між автостанцією та перевізником

Відповідно до п. 13 Правил 141, пасажирський перевізник ук- ладає з власником автовокзалу,  автостанції  (далі — АС) договір на продаж квитків і надання обов’язкових  послуг. У договірній практиці договір на продаж квитків і надання автостанційних  послуг має різні назви. Наприклад, «Договір на забезпечення перевезень пасажирів і багажу»,  «Договір  доручення  на перевезення  пасажирів  і багажу»,

«Договір про автостанційні послуги» (Додаток 1).

На сьогодні  автовокзали  (автостанції)  в Україні  перебувають, як правило, у власності обласних підприємств з перевезення паса- жирів, які успадкували назву з радянських часів, — «Облавтотранс». Наприклад,  у  Житомирській  області  таке  підприємство  має  назву

«Житомироблавтотранс», у Сумський області — «Сумиоблавтот- ранс» і т.ін. Такі підприємства здебільшого були приватизовані в 90- х роках і зараз сьогодні мають статус приватних господарств у формі товариств з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) або акціонерних компаній (АК).

За  ст.  42 закону  про  автомобільний  транспорт  умовою  укла- дання зазначеного  договору  є наявність  у Перевізника  (АТП) дого- вору із замовником (організатором) перевезень — з місцевими орга- нами влади чи обласними автоуправліннями. Тобто такий договір є додатковим для АТП, яке здійснює перевезення.

Необхідні додатки до договору на послуги (перевезення):

1. Розклад руху автобуса (автомобіля).

2. Вартість перевезення на маршрутах (усього коп/км, у т.ч. та-

риф, ПДВ, страховий збір).

3. Таблиця  граничної  вартості  проїзду  пасажирів  в автобусах

(окремо для приміських, міжміських, міжобласних перевезень).

4. Паспорт маршруту.

5. Схема маршруту.

У розділі договору «Порядок розрахунків» передбачається ви- нагорода на користь автостанції за продаж квитків як складової час- тини послуги з перевезення  пасажирів. З юридичної точки зору і до- говір на перевезення, і договір доручення на перевезення є формами договору доручення — різновидами посередницького  договору. От з цього й повинна виходити бухгалтерія АС «Облавтотрансу» при ви- знанні власних доходів і складанні бухгалтерських проводок на дохо- ди, витрати та їхнє відображення  у формах фінансової, податкової і

РОЗДІЛ 8. ОБЛІК ДОХОДІВ

статистичної  звітності. Це впливає, зокрема і на порядок розрахунку бази оподаткування учасників перевезень.

Для Перевізника (АТП) форма та зміст договору також має значення, оскільки впливає на методику визнання доходів та витрат в обліку. В одному варіанті доходом АТП є виторг від продажу квит- ків у межах тарифу на перевезення, в другому — в повній сумі вито- ргу за продаж квитків. В останньому випадку послуги автостанції для АТП є видом витрат, що відображаються  на витратних рахунках фі- нансового й податкового обліку АТП.

Оскільки  законодавством  встановлено  обов’язкове  страхуван- ня життя і здоров’я пасажирів від нещасних випадків на транспорті, Перевізник зобов’язаний  укласти договір на страхування  від нещас- них випадків на транспорті зі страховою компанією.

Виходячи  з умов договору  на перевезення,  бухгалтерам  АС і АТП важливо знати і відповідно достовірно відображати в обліку до- ходів такі моменти:

1) за яким документом оприбутковують  готівку від про-

дажу квитків.  Основним  первинним  документом  є відомча форма

«Відомість продажу квитків» (ф. № 20-АСС) (Додаток 5). На підс- таві цієї відомості гроші видаються представникові Перевізника з ка- си  АС  або  перераховуються  на  банківський  рахунок  Перевізника. Крім того, прихід грошей до каси АС оформлюють прибутковим ка- совим ордером (ф.№ КО-1);

2) який розмір і порядок сплати комісійної винагороди на

користь АС. Як правило, розмір винагороди встановлюється  в ме- жах 8–12\% суми валових надходжень від реалізації квитків на проїзд (без вартості провозу багажу). У договорі повинно бути зазначено, як відобразяться ці кошти: перевізник перераховує їх на банківський рахунок АС («Облавтотранс»)  чи вони утримуються із загального ви- торгу від продажу квитків під час кожного перерахування  коштів Пе- ревізникові і лишаються на АС;

3) у якому розмірі і порядку перераховуються  суми стра- хових  платежів.  Як  правило,  згідно  з  договором  доручення,  їх утримує  і  перераховує  на  користь  страхової  компанії  «Облавтот- ранс» (власник автостанції) в розмірі 2\% вартості проїзду за мінусом

10 \% комісійної винагороди за посередницькі  послуги зі збору стра-

хових платежів;

4) який розмір доходу від продажу багажних квитків. На практиці застосовують варіант «50 на 50\%», тобто ці доходи поділя- ються навпіл між АС і Перевізником;

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

5)  у  якому  порядку  застосовуються   штрафні   санкції, яким документом вони оформлюються. На практиці штрафи накладають на АТП найчастіше за невчасну подачу автобуса на по- садку. На АС штраф  може бути накладений,  наприклад,  за відсут- ність диспетчерського зв’язку або невчасне відправлення автобуса в рейс тощо.

6) як часто звіряються  взаєморозрахунки  між АС і Пере- візником і яким документом це оформлюється. Звіряння розраху- нків є важливою складовою відносин між АС і Перевізником. Як пра- вило,   такий   факт   оформлюється   актом   звірення.   Один   раз  на квартал або рік.

8.2.2. Договір на страхування пасажира

Сторонами   договору   на  страхування   пасажира   виступають

«Принципал»  (страхова  компанія)  і  «Агент»  (перевізник).  Важливі умови договору  на обов’язкове  страхування  від нещасних  випадків на транспорті:

– на які маршрути  поширюється  договір.  Як правило,  на всі  затверджені  маршрути  міжобласного,  міжміського  в ме- жах однієї області і приміських сполучень;

– розмір страхового платежу з пасажира (крім тих, хто має право на безоплатний  проїзд) — у розмірі 2\% вартості тари- фу без суми ПДВ. Відповідна сума внеску утримується  з ви- торгу від продажу квитків і не надходить на рахунок АТП, оскільки перераховується на користь страхової компанії.

– розміри страхових сум. Наприклад, вони можуть становити

500 неоподатковуваних  мінімумів  доходів громадян.  Ці пла- тежі не надходять в АТП, не використовуються  ним і, відпо- відно, не відображаються в його обліку.

За законодавством, усі розрахунки із застрахованими пасажи- рами проводить страхова компанія («Принципал»). Для пасажирів важливим є положення договору про те, що страховик не несе зо- бов’язань за страховими випадками з пасажирами, які придбали кви- ток не через каси АС (у водія або їздять без квитків).

РОЗДІЛ 8. ОБЛІК ДОХОДІВ

8.2.3. Договір на перевезення між перевізником та пасажиром

Договір між фізичною особою — пасажиром і Перевізником у класичному варіанті, як правило, не складається. Письмовим підт- вердженням укладеного договору, відповідно до ст. 52 Закону про автомобільний транспорт, є квиток на проїзд (проїзний документ), квитанція. Істотними умовами такого договору є: найменування та місцезнаходження перевізника; вид автотранспортного засобу;  ма- ршрут проходження; вартість перевезення; час відправлення і при- буття до пункту призначення.