Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

8. 1. загальні положення бухгалтерського (фінансового)

обліку доходів

Одним з принципів бухгалтерського (фінансового) обліку є принцип нарахування та відповідності. Згідно зі статею 4 закону про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні № 996, для ви- значення фінансового результату звітного періоду необхідно по- рівняти  доходи звітного  періоду  з витратами,  що були здійснені для отримання  цих доходів. При цьому доходи і витрати відобра- жаються в бухгалтерському  обліку та фінансовій звітності в мо- мент їхнього виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Тобто доходи і витрати відображають на рахунках обліку за принципом нарахування.

Момент (дата) виникнення доходу від наданих автопослуг фік- сується в первинних документах, які надходять до бухгалтерії, — ак- тах виконаних  робіт, товаротранспортних  накладних,  реєстрах  про-

РОЗДІЛ 8. ОБЛІК ДОХОДІВ

даних квитків і т.п. Факт і дата отримання коштів не мають значення для дати визначення доходу від автопослуг у бухобліку. Проте факт оплати свідчить про отримання економічних вигід від здійснення дія- льності. У бухгалтерському обліку при цьому закриваються рахунки дебіторів.

Специфікою  обліку доходів  автотранспортних  послуг є те, що за окремими  видами  послуг,  таких  як продаж  квитків  на автобуси, дати надання послуги та отримання коштів збігаються. Тому принцип (метод) нарахувань у часі збігається з методом касовим.

Основою достовірності оцінки доходу є затверджені тарифи на перевезення вантажів та пасажирів. Тарифи можуть бути договірни- ми (вільними) та регульованими державою. Методика розрахунку договірного тарифу розглянута нами в розділах 7 та 9 посібника.

Відображаючи  дохід від послуг, одночасно слід вказувати собі- вартість наданих послуг. Для автопослуг характерна відсутність не- завершеного виробництва, тому всі витрати діяльності АТП одразу списують на фінансовий результат (рахунок 79).

Доходи від перевезень обліковують на субрахунку 703 «Доходи

від реалізації робіт і послуг». Причому це не залежить від того, осно- вним чи допоміжним видом діяльності підприємства є транспортні послуги. Додатково підприємства можуть відкривати аналітичні ра- хунки за видами  послуг, наприклад,  7031 «Пасажирські  перевезен- ня», 7032 «Вантажні перевезення» і т.д.