Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

7.4. одиниці та методи калькулювання автопослуг

Кінцевою  метою калькулювання  є визначення  фактичної  собі-

вартості одиниці транспортних робіт, послуг.

Собівартість перевезень (робіт, послуг) — це виражені в грошовій формі поточні витрати транспортних підприємств, безпосередньо пов’язані з підготовкою та здійсненням процесу пе- ревезень вантажів і пасажирів, а також виконанням робіт, послуг, що забезпечують перевезення (п.3 Рекомендацій № 65).

Приступаючи  до калькуляції  в умовах конкретного  підприємст- ва, слід визначитися  з методом  обчислення  витрат та калькуляцій- ною одиницею.

Калькуляційна  одиниця. Під калькуляційною  одиницею розу-

міють те, собівартість чого розраховується. До речі, в Рекомендаціях

№ 65 стосовно автотранспорту не наведено, які саме калькуляційні одиниці слід використовувати. Але сказано про узагальнюючу каль- куляційну  одиницю  транспортної  роботи — показник  суми витрат, що припадає на 1 гривню отриманих підприємством доходів (п. 46).

Методи калькулювання. Якими методами калькулювання ко- ристуються  автотранспортні  підприємства?  На  практиці  переважа- ють два методи: простий та позамовний.  Рекомендації  № 65 дода- ють до цього ще нормативний метод, або стандарт-костінг.

Нормативний  метод у Рекомендаціях  № 65 (п. 42–45) описа-

ний більше за інші, але прикладу розрахунку  не наведено.  До речі, як і за іншими методами. Головна відмінність цього методу полягає в тому, що базовою є нормативна (планова) калькуляція одиниці та всього обсягу перевезень. Фактичну собівартість розраховують не за прямим  методом,  а за допомогою  відхилень  від норм. Суми відхи- лень можуть бути як позитивні, так і негативні. На практиці цей ме- тод застосовують у повному обсязі рідко.

Простий метод (не описаний у Рекомендаціях  № 65) викорис-

товують переважно в дійсно простих умовах — на малих або вузько-

РОЗДІЛ 7. ОБЛІК ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ТА КАЛЬКУЛЯЦІЯ АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

спеціалізованих  підприємствах,  коли  підприємство  надає  один-два види послуг і передбачає усіх витрат звітного періоду на кількість ви- конаних послуг (кілометри пробігу, тонно-кілометри, пасажиро- кілометри,   години  роботи).  Наприклад,   АТП  за  місяць  виконало

100 000  кілометрів   пробігу  автобусами.   Загальна  сума  прямих операційних  витрат за цей період становила  60 000 грн. Відтак, середня  собівартість  1 км пробігу  автобуса  становить  0,60 грн (60 000 : 100 000).

Позамовний  метод  є найбільш  поширений.  Застосовується за умови, якщо:

– маршрути пасажирських  або вантажних перевезень і тоннаж вантажу, що перевозиться, кожного разу різні;

– використовуються  різні марки та модифікації автобусів, авто-

мобілів під час надання платних послуг замовникові;

– до різних замовників застосовується  різний підхід щодо вар-

тості пального, ступеня сервісу на маршрутах;

– інші індивідуальні ознаки послуг.

Застосування позамовного методу буде розглянуто нижче на прикладі (табл. 7.4).