Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

7.1. завдання та варіанти обліку витрат

Основне  завдання  обліку витрат полягає  в формуванні  сукуп-

них витрат на експлуатацію автотранспорту. Яка мета такого обліку?

За допомогою бухобліку автотранспортні підприємство мають можливість:

– проконтролювати кожну статтю витрат;

– проаналізувати витратний механізм підприємства;

– підготувати дані для калькулювання собівартості одиниці транспортних послуг;

– використати дані обліку для планування витрат на майбутнє;

– заповнити форми фінансової звітності — «Звіт про фінансові результати»  (ф.№ 2) та «Примітки  до фінансової  звітності» (ф. № 5) в частині витрат діяльності.

Можливі два варіанти ведення обліку витрат. За першого варіа- нту в системі бухгалтерського обліку, а точніше — в системі фінансо- вого обліку, проводиться весь комплекс робіт, включаючи калькуляцію собівартості послуг. При другому варіанті в системі рахунків фінансового обліку ведеться лише узагальнюючий облік витрат на рахунках синтети- чного обліку і вирішується лише завдання зі складання фінзвітності. Ре- шта завдань (контроль, аналіз, прогноз витрат, калькуляція собівартості одиниці перевезень) вирішується в системі управлінського обліку. Обраний  варіант  обліку  зазначається  в  наказі  про  облікову  політику АТП. Залежно від обраного варіанта ведення обліку бухгалтерія АТП за- здалегідь обирає методику відображення витрат на рахунках.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

Основним нормативним документом з методики обліку витрат є Методичні рекомендації  з формування  собівартості  перевезень  (ро- біт, послуг) на транспорті, затверджені наказом Міністерства транс- порту та зв’язку України від 05.02.2001 р. № 65 (надалі — Рекомен- дації № 65).

Розглядаючи Рекомендації № 65, можна помітити їхню спрямо- ваність на другий варіант ведення обліку. На користь такого підходу вказує відсутність у Рекомендаціях будь-якого згадування про рахун- ки бухгалтерського обліку та форми фінансової звітності.