Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

6.1. нормативна база обліку

Вимоги  трудового  законодавства  містяться  в  Кодексі  законів про працю України, на нормах якого базуються всі без винятку від- носини між роботодавцями  і найманими  робітниками.  Нормативним документом, що визначає тривалість робочого часу і часу відпочинку водіїв автотранспортних підприємств, є Положення № 18.

РОЗДІЛ 6. ОПЛАТА ПРАЦІ ВОДІЇВ ТА ЇЇ ОБЛІК

Цей документ можна назвати шпаргалкою для бухгалтерів та економістів транспортних підприємств. Він узагальнив у собі норми ві- дносно тривалості робочого і вільного часу водіїв і його обліку, поряд- ку складання графіків змінності, а також щодо організації робочого ча- су  працівників,   задіяних   у  міжнародних   перевезеннях.   Розклад   і графіки руху автотранспортних засобів для всіх видів перевезень по- винні розроблятися відповідно до вимог наказу Мінтранспорту України від 07.06.2010 р. № 340 «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» (далі — Положення № 340).

Відповідно до Положення №18, під робочим часом варто ро- зуміти  час, протягом  якого водій зобов’язаний  виконувати  робо- ту, визначену трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку, а саме:

а) керування автомобілем на маршруті (в рейсі) ;

б) стоянки (під навантаженням, розвантаженням вантажів, посадки і висаджування пасажирів, використання спеціального об- ладнання автомобіля наприклад автокрана);

в) зупинки (для короткочасного  відпочинку, а також для огля-

ду і технічного обслуговування  автомобіля на маршруті (в рейсі) і на кінцевих пунктах);

г) простою не з вини водія;

д) виконання робіт перед виїздом на маршрут (у рейс) чи по-

чатком зміни і після повернення, закінчення зміни;

е) проведення медичних оглядів;

є) охорони автомобіля під час стоянки;

ж) проведення  робіт  з усунення  несправностей  автомобіля на маршруті (в рейсі);

з) інший, передбачений законодавством.

Тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, що затверджуються від імені трудового колективу профспілковим комітетом чи закріплюється в трудовому договорі. Якщо водії, за умовами роботи, не можуть до- триматися щоденної чи щотижневої тривалості робочого часу, допу- скається ведення підсумкового обліку робочого часу, як правило, за місяць. Якщо тривалість робочого часу водія перевищує 12 годин, то в рейс направляються два водії.

Нормальна  тривалість  на тиждень  — не більше  ніж 40 годин (не більше ніж 8 годин на день при 5-денному робочому тижні, 7 го- дин — при 6-денному).

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

При підсумковому  обліку робочого  часу водія нормальна  три-

валість щоденної роботи не повинна перевищувати 10 годин.

Водіям  автотранспортних  засобів  під час роботи  в експедиції чи в польових умовах у разі потреби може встановлюватися  ненор- мований робочий день, тобто понад нормальну тривалість робочого часу. Ця робота не вважається понаднормовою,  і перероблений  час не підлягає додатковій оплаті. Як компенсація за перероблений  час водіям надається щорічна додаткова відпустка чи проводиться від- повідна оплата за виконаний обсяг робіт.