Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

5.2. первинний та аналітичний облік робіт

А. Технічне обслуговування

Накопичення витрат здійснюється так. Запчастини для прове- дення робіт видаються за лімітними картками, що містять інфор- мацію про кількість і вартість запчастин із зазначенням ліміту, вида- них для ремонту і технічного обслуговування.  Лімітні картки можуть бути різних форм. Більш доцільною є така форма, в якій у розрізі ви- дів техобслуговування (ТО-1,ТО-2, З), видів ремонтів (поточний, ка- пітальний) вказують видані запчастини, вузли, матеріали за кількістю та в твердих облікових або нормативних (постійних) цінах (див. Лімітну  картку  № 361). При цьому  окрема  картка  відкривається  на кожен автомобіль, що ремонтується  (обслуговується).  Номер запча- стини визначає комірник за відповідним каталогом.

Постійна облікова ціна формується  на рівні прийнятої  на пев- ний період (місяць, квартал, рік) на підприємстві ціни (ціна каталогу, прайс-листа постачальника). Її застосування дає змогу:

– спростити вартісний облік запчастин при їх значній номенкла-

турі;

 

– лімітувати  кількість  виданих  запчастин  та матеріалів  (осно- вою ліміту витупає нормативна ціна), порівнюючи з фактом видачі;

– оперативно  контролювати  матеріальні  витрати  за відхилен-

ням від норм витрат

Тверда облікова ціна традиційно застосовувалася  в бухгалтер- ському обліку «радянського взірця». Проте й зараз вона може бути складовою методу нормативних витрат у фінансовому обліку, який рекомендовано П(С)БО 9. Облік за відхиленнями від норм можна й зараз виділити в окрему підсистему управлінського  обліку в ремонт- них цехах автопідприємств та на станціях технічного обслуговування автотранспорту.

За такого даному варіанту організації обліку на рівні первинного й аналітичного обліку запчастин (субрахунок 207) застосовується  по- стійна  (нормативна) ціна. Паралельно на окремому аналітичному ра- хунку,  наприклад   2071,  формуються   відхилення   від  твердих   цін (норм). Ці відхилення можуть включати різницю між твердою ціною і фактичною ціною придбання, а також суму транспортно-заготівельних витрат, які не були включені в тверду ціну. По закінченні місяця бух- галтерія визначає загальну суму відхилень (якщо така є за даними обліку) і здійснює розрахунок розподілу накопичених відхилень на за- лишок запчастин на складі і на запчастини, списані на зроблені робо- ти з ремонту ТЗ. Рахунок відхилень на кінець місяця або кварталу за- кривається і залишків у ньому немає.

Зарплата робітникам-ремонтникам та водіям на період ре- монту  відображається,  згідно  із системою  оплати  праці,  прийнятій на  підприємстві:   в  наряді-замовленні   —  за  відрядною   формою оплати; в табелі обліку робочого часу — за погодинною системою оплати. Оформлені документи протягом місяця чи по його закінчен- ні здаються до бухгалтерії для нарахування оплати працівникам і ві- днесення її на витрати виробництва з подальшим розподілом за від- ремонтованими об’єктами ТЗ. Відрахування в соціальні фонди та пенсійний фонд здійснює бухгалтерія за даними про суму нарахова- ної зарплати. Витрати, пов’язані з відрахуваннями у фонди, відно- сяться на ті самі статті (рахунки) витрат, на які було віднесене нара- хування зарплати.

Витрати, пов’язані з амортизацією об’єктів основних засобів, що використовувалися  під час ремонтних  робіт, визначає бухгалте- рія підприємства з урахуванням обраного методу нарахування амор- тизації.

 

Лімітна картка № 361

на відпуск матеріалів і запасних частин зі складу №  2 ВАТ АТП 15927

(найменування організації)

за   березень_ 20ХХ_р.

Марка автомобіля —  Ланос гаражний номер СВ  20-04

Відпуск здійснюється через  Пашенко І. І.

 

 

Дата

 

№ за- пису

 

Матеріал, деталі

 

Од. вимі- рюван- ня

Обліко- ва (норма- тивна) ціна

Технічне обслугову- вання (ТО-2)

Поточний ремонт

Капітальний ремонт

 

Відпуск дозво- лив

Фактично відпущено зі складу

Наймену-

вання

Но-

менкл.

номер

 

К-ть

 

Сума

 

К-ть

 

Сум

 

К-ть

 

Сума

 

К-сть

 

Сума

Підпис

комірни-

ка

23.03

1

Ручки пе- редніх дверцят

527974

Шт.

75,75

 

 

1

75,75

 

 

Підпис

1

75,75

Підпис

23.03

2

Підшипни-

ки 7305

400723

шт.

10,30

 

 

2

20,60

 

 

Підпис

1

20,60

Підпис

23.03

3

Вкладиші

522574

Шт.

29,42

 

 

1

29,42

 

 

Підпис

1

29,42

Підпис

24.03

4

Роб.

гальм. ци-

ліндр

527885

Шт.

330,0

 

 

2

660,00

 

 

Підпис

2

660,00

Підпис

24.03

5

Голов.

гальм. ци-

ліндр

523605

Шт.

145,83

 

 

1

145,83

 

 

Підпис

1

145,83

Підпис

24.03

6

Гальмівна рідина

017257

л

15,0

2

30,00

 

 

 

 

Підпис

2,0

30,00

Підпис

24.03

7

Мастило моторне

029132

л

25,0

4

100,00

 

 

 

 

Підпис

2

100,00

Підпис

24.03

8

Датчик

456247

Шт.

16,0

 

 

1

16,0

 

 

Підпис

1

16,00

Підпис

Разом:

 

 

 

 

130,00

 

947,60

 

 

 

 

1077,60

 

 

Розподіл загальновиробничих витрат на об’єкти, що ремон- туються (об’єкти калькуляції),  проводиться  відповідно до П(С)БО 16. При цьому за базу розподілу таких витрат на конкретний об’єкт у ре- монтних  виробництвах  доцільно  брати витрати  на оплату праці. Це легко визначається за даними нарядів-замовлень  на кожен об’єкт, що обслуговувався   (відремонтований).   Існує  можливість  використання іншої бази розподілу, наприклад, обсяг діяльності чи прямі витрати.

Б. Поліпшення автомобілів

До поліпшення автомобілів призводять операції, здійснювані в процесі їхньої модернізації,  утім як і операції з реконструкції,  моди- фікації, добудування, доустаткування і т.ін. (далі — витрати на по- ліпшення).  Це приводить  до збільшення  майбутніх  економічних  ви- год, очікуваних від експлуатації  таких автотранспортних  засобів. Це дає підставу відносити витрати на поліпшення до збільшення перві- сної (балансової) вартості автомобіля.

Бухгалтер підприємства, оперуючи усіма перерахованими по- няттями, повинен проконтролювати документальне оформлення операцій, щоб можна було уже на рівні первинного обліку чітко роз- поділити витрати на підтримку автомобілів у робочому стані (поточ- ний ремонт і технічне обслуговування) і витрати на поліпшення ав- томобілів. Такими первинними документами можуть бути: наряд- замовлення;  акти виконаних  робіт;   наряди на проведення  ремон- тних робіт; акти на списання запасних частин і ПММ при виконан- ні технічного обслуговування;   лімітно-забірні  карти чи вимоги на відпуск матеріалів зі складу.

Оформлений  належним чином документ, за підписом механіка (майстра, чи завідувача гаражем) і економіста з нормування праці, надходить до бухгалтерії для відображення в обліку.