Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

2.5. відображення транспортних засобів у реєстрах обліку та формах звітності

Реєстри бухгалтерського  (фінансового)  обліку. Перелік ре-

єстрів бухгалтерського обліку та їхню форму підприємства обирають

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

самостійно. В умовах ручних форм та автоматизації  облікових робіт бухгалтерії автотранспортних  підприємств застосовують різні за фо- рмою облікові реєстри — журнали, журнали-ордери, відомості.

Якщо підприємство вирішило дотримуватися типових форм ре- єстрів, то слід застосувати реєстри обліку відповідно до Методичних рекомендацій із застосування реєстрів бухгалтерського обліку, за- тверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 р. за

№ 356. Для ручного ведення обліку найпоширенішою є журнально- ордерна форма, основними реєстрами якою є накопичувальні відо- мості,  розроблювальні  таблиці  (реєстри  аналітичного  обліку),  жур- нали-ордери і головна книга (реєстри синтетичного обліку).

У реєстрах аналітичного обліку наводиться детальна інформа- ція про придбання, рух та вибуття транспортних засобів. Ступінь де- талізації даних про операції підприємства встановлюють самостійно. В синтетичних реєстрах аналітичні дані по дебету й кредиту уза- гальнюються до рівня субрахунків синтетичних рахунків, на яких враховуються автотранспортні засоби — 10 «Основні засоби» (суб- рахунок 105 «Транспортні засоби»), 11 «Інші необоротні активи», 15

«Капітальні вкладення».

В умовах автоматизації облікових робіт розробники програмно- го забезпечення пропонують підприємствам різні набори реєстрів. Зокрема, в типовій конфігурації програми 1С Бухгалтерія 8.0 пропо- нується застосовувати такі реєстри.

Реєстри синтетичного обліку:

– Обігово-сальдова відомість по рахунку;

– Обіг по рахунку;

– Аналіз рахунка;

– Головна книга.

Реєстри аналітичного обліку:

– Картка рахунка;

– Аналіз субконто;

– Картка субконто;

– Обігово-сальдова відомість по субрахунку (аналітичному ра-

хунку).

Поряд з тим, в обліку основних засобів автотранспортних  підп- риємств традиційно заповнюються  такі реєстри аналітичного  обліку, які рекомендовані Мінстатом України:

ОЗ-6 «Інвентарна карта обліку основних засобів»;

ОЗ-7 «Опис інвентарних карток з обліку основних засобів»;

ОЗ-8 «Картка обліку руху основних засобів»;

 

ОЗ-9 «Інвентарний список основних засобів»;

ОЗ-16 «Розрахунок амортизації автотранспорту».

Реєстр за формою № 6 «Інвентарна карта обліку основних за- собів» використовується для аналітичного (пооб’єктного) обліку тра- нспортних засобів. Картку відкривають на кожний інвентарний об’єкт (групу). Якщо до інвентарного об’єкта належать окремі пристрої та прилади, що становлять із ним одне ціле, то в картці наводять пере- лік цих частин. Наприклад, до картки, що стосується вантажного ав- томобіля, можуть бути занесені дані про кількість запасних автошин, дисків, навісного обладнання тощо (якщо такі об’єкти не враховані як малоцінні предмети або запчастини). До картки не вносять усіх пока- зників технічної документації. Характеристика автотранспортних за- собів має бути лаконічною і відображати індивідуальні особливості об’єкта. Окремо відображають суми дооцінок та уцінок об’єкта. Карт- ки недіючих об’єктів групують окремо.

Дані інвентарних карток узагальнюються в Опису інвентарних карток з обліку основних засобів (форма № ОЗ-7).

Форма № ОЗ-8 «Картка обліку руху основних засобів» узагаль-

нює операції, пов’язані з оприбуткуванням,  вибуттям об’єктів, у тому числі й автомобілів.

Інвентарний список основних засобів за формою № ОЗ-9 відо-

бражає автотранспорті  та інші об’єкти за місцем їхньої експлуатації. Наприклад, за цехами, філіями тощо. Кількісні дані пооб’єктного об- ліку в усіх аналітичних реєстрах мають бути тотожні. Одночасно су- марні дані карток мають збігатися з даними синтетичного  обліку ос- новних засобів та інших необоротних активів.

Форма № ОЗ-16 «Розрахунок  амортизації автотранспорту»  ви- користовують для нарахувань суми амортизації (зносу) по автотран- спортними засобами в разі ручних форм обліку.

В умовах автоматизованих форм обліку розглянуті реєстри аналітичного обліку застосовують на розсуд підприємства. Якщо ре- єстри аналітичного  обліку автоматизації  містять необхідну інформа- цію про автотранспортні  засоби, передбачену  зазначеними  типови- ми формами обліку, то останні можуть не застосовуватися і, таким чином, не допускається дублювання даних. Конкретні варіанти ана- літичного обліку передбачаються  в наказі про облікову політику під- приємства.

Загальна схема заповнення реєстрів обліку автотранспортних

засобів показана на рис.1.

 

При придбанні, продажу, обмі- ні, безоплатній передачі, внут- рішньому переміщенні ОЗ

 

При списанні ОЗ

При ремонті, реконструкції або модернізації ОЗ

 

 

ОЗ-1

Акт приймання-передачі

(внутрішнього переміщення)

 

ОЗ-4

Акт списання основних засобів (автотранспортних засобів)

ОЗ-2

Акт приймання-передачі відремонтова-

них, реконструйованих, модернізованих

об’єктів

 

ОЗ-6

Інвентарна картка обліку основних засобів

ОЗ-16

Розрахунок амортизації

 

ОЗ-9

Інвентарний список основних

засобів

ОЗ-7

Опис інвентарних карток

основних засобів       ОЗ-8

Картка обліку руху основних

засобів

 

 

Фінансова звітність

Дані синтетичного обліку основних засобів

 

Рис. 1. Схема процесу заповнення реєстрів обліку автотранспортних засобів

 

Фінансова звітність. Дані про залишок автотранспорту в складі основних засобів відображають у Балансі (ф. № 1) по рядках: 030 — залишкова вартість, 031 — первісна вартість, 032 — знос засобів. Ва- ртість не введених в експлуатацію  автомобілів на кінець звітного пе- ріоду показують у складі незавершених капітальних вкладень у рядку

020. Крім того, в Примітках до фінансових звітів наводиться більш де- тальна інформація про основні засоби, в тому числі й транспортні за- соби, у формі сальдо-обігової відомості (залишок на початок року, надходження, вибуття, нарахування зносу, залишок на кінець року).