6.4. особливості податкового права як інституту фінансового праваПодаткове є складним інститутом фінансового права, який регулює основи дохідної частини бюджету. Складний характер інституту податково- го права означає визначену ієрархічну структуру. Ця структура містить са- мостійні базові інститути оподаткування (інститут оподаткування фізичних осіб; інститут місцевих податків і зборів; інститут податкової відповідаль- ності та ін.). Таким чином, податкове право: 1) виступає як інститут предметний, тобто присвячений суто визначе- ному предмету — різновиду відносин, що складаються з приводу встанов- лення, сплати та стягнення податків і зборів, їх зміни і скасування; 2) регулює суспільні відносини щодо встановлення, справляння і стя- гнення податкових платежів, їх зміни та скасування; розподіл і використан- ня як бюджетних коштів, які перебувають за межами податкових відносин, так і питання щодо встановлення і стягнення неподаткових платежів та ін- ших державних зборів; 3) встановлює обов’язок юридичних і фізичних осіб щодо сплати по- датків і зборів, а також регламентує процедуру обчислення та сплати подат- ків і зборів, порядок здійснення податкового контролю та застосування за- ходів відповідальності за порушення податкового законодавства; 4) виступає як складний інститут, що містить сукупність своєрідних фінансово-правових норм. Ця специфіка передбачає аналіз відносин, які охоплюють рух коштів від платників до відповідних фондів (бюджетів) у формі податкових платежів2. Саме тому, якщо предмет фінансового права охоплює відносини, пов’язані з рухом державних коштів, то податкове право розрізняє тільки
2000. — С. 285; Кучерявенко М. П. Основи податкового права: Навч. посіб. — Х.: Легас, 2001. — С. 63; Кучеров И. И. Налоговое право России: Курс лекций. — М.: Учебкон- сульт. центр «ЮрИнфор», 2001. — С. 42–49. 2Див.: Кучерявенко Н. П. Курс налогового права. В 6 т. Т. III: Учение о налоге. — Х.: Легас; Право, 2005. — С. 26–28. відносини щодо односпрямованого руху коштів знизу вгору — від платни- ків до бюджетів у формі податків і зборів. Специфічним є і метод правового регулювання, що має яскраво виражений імперативний характер1. Джерелами податкового права є форми вираження правотворчої дія- льності держави з приводу прийняття компетентними державними органа- ми нормативних актів, що встановлюють норми податкового права. Джерела податкового права розподіляються за декількома принци- пами:
I. На підставі владно-територіальної ознаки (зазвичай це стосується видів нормативних актів): 1. Загальнодержавні нормативні акти. 2. Республіканські (Автономна Республіка Крим). 3. Місцеві нормативні акти. II. За характером правових норм: 1. Нормативні — акти, які містять правові норми загального характеру, при- йняті компетентними органами у встановленому порядку. 2. Ненормативні — акти, що не містять правових норм загального харак- теру. III. За особливостями правового регулювання та характером встанов- лення: 1. Звичай, який санкціонується компетентними органами у встановленому порядку. Найчастіше мова йде про звичай, на який посилаються в законі. Звичаєм, зазвичай, регулюються процесуальні сторони функціонування по- даткових актів, межа компетенції державних органів у сфері оподаткування. 2. Прецедент отримав широке поширення в правових системах англо- саксонського типу, особливо за наявності пробілу в законодавстві. Специ- фіка в цьому випадку полягає в тому, що правозастосовчий орган фактично виступає як нормотворча структура. 3. Міжнародні договори (конвенції, угоди) важливого значення набувають у регулюванні подвійного оподаткування. 4. Правова доктрина характерна для мусульманських країн, де, перебуваю- чи одним з важливих джерел шаріату, заповнює прогалини законодавства відповідно до приписів мусульманської доктрини. 5. Нормативний правовий акт — найважливіше, а іноді — єдине, джерело податкового права. У деяких випадках інші джерела розглядаються як похі- дні від нормативного акту.
ния. — М.: Олита, 2003. — С. 71. |
|