5.2. учасники бюджетного процесуДо учасників бюджетного процесу належать: 1. Верховна Рада України, яка затверджує Основні напрямки бюджет- ної політики, на основі чого складається проект бюджету, розглядає проект бюджету та проект закону про державний бюджет, затверджує його. На ста- дії виконання бюджету контролює та вносить зміни, доповнення до Закону про Державний бюджет. На заключній стадії розглядає звіт щодо виконання державного бюджету та, в разі згоди, затверджує його. Верховній Раді України протягом всіх стадій бюджетного процесу допомагають всі її комі- тети, насамперед профільні, — Комітет з питань бюджету та Комітет з пи- тань фінансової та банківської діяльності1. 2. Рахункова палата, до основних функцій якої належать:
№ 116 // Відом. Верхов. Ради України. — 1995. — № 19. — Ст. 134. • контроль за виконанням законів України та постанов з фінансових питань, що були прийняті ВРУ, за фінансуванням загальнодержавних про- грам, виконанням державного бюджету України; • контроль за своєчасним та повним надходженням доходів до держа- вного бюджету, за квартальним розподілом доходів і видатків відповідно до показників, а також за видатками щодо обслуговування внутрішнього та зо- внішнього боргу України; • перевірка в межах компетенції кошторисів видатків, які пов’язані з діяльністю ВРУ, апарата ПУ та КМУ; • контроль за витрачанням коштів державними бюджетними устано- вами та організаціями, які здійснюють свою діяльність за межами України1; • контроль за використанням коштів державного бюджету та місце- вих бюджетів в частині фінансування повноважень місцевих державних адміністрацій та делегованих місцевому самоврядуванню повноважень ор- ганів виконавчої влади щодо доходів та видатків (ст. 98 Конституції Укра- їни, Висновки Конституційного Суду України від 21 грудня 2000 р., № 4- в/2000)2. 3. Президент України як голова держави відповідно до статей 96, 106 Конституції України, визначає основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики, на яких ґрунтується бюджетна політика загалом. До суб’єктів бюджетного процесу належать: 1. Органи виконавчої влади (органи місцевого самоврядування, фі- нансові органи та органи фінансового контролю, органи, які сприяють збо- ру доходів та всіх обов’язкових платежів — органи державної податкової служби, митної служби та ін.). 2. Державні позабюджетні фонди (створюються компетентними орга- нами та використовуються тільки за цільовим призначенням, наприклад, Пенсійний фонд України, Фонди соціального страхування та ін.). 3. Розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи в особі їх ке- рівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бю- джетних зобов’язань та здійснення видатків з бюджету). 4. Бюджетні установи, державні та муніципальні установи, інші одер- жувачі бюджетних коштів. 5. Банківські установи. 6. Органи державного фінансового контролю. Слід зауважити, що основним принципом діяльності суб’єктів бю- джетних правовідносин є забезпечення дотримання публічного фінансового інтересу та соціальна спрямованість бюджетних повноважень.
Верховної Ради України. — 1996. — № 43. — Ст. 212 2Див.: Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Офіційний вісник України. — 2000. — № 52. — Ст. 2276. Контрольні запитання 1. Розкрийте поняття бюджету та його значення для економіки. 2. Що є бюджетним правом як інститут фінансового права? 3. Дайте визначення предмету бюджетного права. 4. Що таке бюджетно-правові норми? 5. Розкрийте зміст та особливості бюджетних правовідносин. 6. Які структурні елементи має бюджетна система України? 7. Назвіть стадії бюджетного процесу. 8. Які методи міжбюджетного регулювання застосовуються в Україні? 9. У чому полягає зміст бюджетних прав? 10. Які бюджетні права мають Україна та місцеві органи самовряду- вання? |
|