Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 4 господарська комерцІйна дІяльнІсть (пІдприЄмництво)

Поняття та види  підприємницької діяльності

Підприємництво  —  це  самостійна,  ініціативна,  система-

тична, на власний ризик діяльність, що здійснюється суб‘єктами

 

господарювання (підприємцями) з метою досягнення та одержання економічних та соціальних результатів.

Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно,

самостійний баланс, печатку із своїм найменуванням, розрахунко- вий та інші рахунки в банках має право набувати майнові і особисті немайнові права, бути позивачем і відповідачем в судах.

Підприємство не може мати у своєму складі інших юридичних осіб.

Підприємства і установи, як юридичні особи відрізняються по формі організації їх діяльності — підприємства працюють на госпо- дарському розрахунку, а установи на бюджетному фінансуванні.

Основними видами підприємницької діяльності є виробництво продукції, реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг та заняття торгівлею.

Підприємці мають право без обмежень, самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Особливості здійснення окремих видів підприємницької діяль-

ності встановлюється законодавчими актами.

Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензу- ванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво яких забо- роняється, встановлюється виключно законом.

Здійснення підприємницької діяльності може бути заборонено органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Підприємницька діяльність посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується у  випадках передбачених частиною другою статті 64 Конституції України (в умовах воєнного і надзвичайного стану можуть встанов- люватись окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень).

Принципи підприємницької діяльності

Підприємництво здійснюється на основі:

•     вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяль-

ності;

 

•           самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляє- ться, залучення матеріально-технічних, фінансових, та інших видів ресурсів, використання яких не заборонено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону;

•           вільного найму працівників;

•           комерційного розрахунку та власного комерційного ризику;

•           вільного розпорядження прибутком, що залишається у підпри- ємця після сплати податків, зборів та інших платежів передба- чених законом;

•           самостійного  здійснення  підприємцем  зовнішньоекономічної

діяльності, використання підприємцем належної йому  частки валютної виручки на свій розсуд.

Право  найму працівників і їх соціальні гарантії

Підприємці  мають  право  укладати  з  громадянами  договори щодо використання їх праці. При цьому підприємець зобов’язаний забезпечити належні і безпечні умови праці, оплату праці не нижче від визначеної законом, та її своєчасне одержання працівниками, а також інші соціальні гарантії, включаючи соціальне, медичне стра- хування та соціальне забезпечення відповідно до закону.

Загальні гарантії прав підприємців

Усім підприємцям держава гарантує:

•           рівні права та рівні можливості для залучення і використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів;

•           забезпечення  підприємця  матеріально-технічними  ресурсами, що централізовано розподіляються державою з метою вико- нання підприємцем поставок, робіт чи послуг для державних потреб.

 

•           Держава  гарантує  недоторканість  майна  і  забезпечує  захист майнових прав підприємця. Вилучення у підприємця основних і оборотних фондів, іншого майна допускається відповідно до ст. 41

Конституції України на підставах і в порядку, передбачених за-

коном.

•           Збитки, завдані підприємцю внаслідок порушення громадянами чи юридичними особами, органами державної влади чи органа- ми місцевого самоврядування його майнових прав відшкодову- ються в порядку встановленому законодавством.

•           Підприємець або  громадянин, який працює у  підприємця по найму, у передбачених законом випадках може бути залучений до виконання в робочий час громадських або державних обов’яз- ків, з відшкодуванням підприємцю відповідних збитків. У разі виникнення спорів, спори вирішуються судом.

Відповідальність підприємців

Підприємці зобов’язані:

•           не завдавати шкоди довкіллю;

•           не порушувати права та законні інтереси громадян та інших суб’єктів господарювання, установ, організацій, права місцево- го самоврядування, і держави;

•           нести  майнову  та  іншу  відповідальність за  завдану  шкоду  і збитки.

Припинення підприємницької діяльності

Підприємницька діяльність припиняється:

•           з власної ініціативи;

•           у разі закінчення строку дії ліцензії;

•           у разі припинення діяльності підприємця;

•           на  підставі рішення суду  у  випадках передбачених законо-

давством.