Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 30 ІншІ види  спецІальних режимІв господарськоЇ дІяльностІ

Виключна (морська) економічна зона  України

Це морські райони, зовні прилеглі до територіального моря України, включаючи навколо островів, що їй належать, становлять виключну морську економічну зону України.

 

Ширина виключної морської зони становить до двохсот морсь- ких миль, відлічених від тих самих вихідних ліній, що і територіаль- не море України.

З метою забезпечення суверенних прав України на розвідку, експлуатацію, збереження живих ресурсів та управління ними у ви- ключній (морській) економічній зоні держава вживає заходів (вклю- чаючи огляд, інспекцію, арешт і судовий розгляд) щодо забезпечен- ня додержання суб’єктами господарювання законодавства України.

Держава у виключно (морській) економічній зоні України має

виключне право створювати, а також дозволяти і регулювати спо- рудження, експлуатацію та використання штучних островів, устано- вок і споруд для морських наукових досліджень, розвідки і розробки природних ресурсів, інших економічних цілей відповідно до законо- давства України.

Режим здійснення господарської діяльності у виключно (морській)

економічній зоні встановлюється Законом про виключно (морську)

економічну зону Господарським кодексом України.

Особливості здійснення господарської діяльності на державному кордоні України

Господарська діяльність на державному кордоні України:

•     судноплавство;

•           користування водними об’єктами для потреб лісосплаву та інші види водокористування;

•     створення гідроспоруд;

•     провадження інших робіт у внутрішніх водах України;

•     користування землею, лісами, об’єктами тваринного світу;

•           ведення геологічних розвідувань та інша господарська діяль- ність здійснюється з урахуванням особливостей державного кордону України та чинних міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

На окремих ділянках за рішенням Кабінету Міністрів України може бути тимчасово обмежено чи припинено або встановлено заходи

 

карантину для людей, тварин, вантажів, насіннєвого, садивного ма- теріалу та іншої продукції тваринного та рослинного походження, що перетинають державний кордон України.

Господарська діяльність у санітарно-захисних та інших охо- ронних зонах, зонах санітарної охорони та інших охоронних зонах, об’єктах природоохоронного фонду, курортних, лікувально-оздоров- чих, рекреаційних та інших територіях і об’єктах здійснюється з урахуванням режиму таких зон.

У Збройних силах України може здійснюватися лише некомер-

ційна (неприбуткова) господарська діяльність. Це специфічна діяль- ність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України пов’язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяль- ності, що передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду ру- хомого і нерухомого військового майна за винятком озброєння, боє- припасів, бойової та спеціальної техніки.

В умовах надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуа- ції тимчасово допускається обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод громадян, а також юридичних осіб та покладає на них додаткові обов’язки, встановлені відповідно до Конституції України указом Президента України про введення надзвичайного стану в Ук- раїні або в окремих її місцевостях.

В умовах воєнного стану, введеного в окремих місцевостях, пра- вовий режим господарської діяльності визначається на основі Закону про оборону України, інших законодавчих актів щодо забезпечення обороноздатності України.

 

ДОДАТКИ

Положення про державну реєстрацію

ПОЛОЖЕННЯ

про державну реєстрацію

суб’єктів підприємницької діяльності

Державна реєстрація суб’єктів підприємницької діяльності про- водиться у виконавчих комітетах міських і районних державних адміністраціях за місцем знаходження або місцем проживання суб’є- кта, якщо інше не передбачено законом.

Для державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності — юридичної особи власник (власники), уповноважений ним (ними) орган чи особа (заявник) особисто або поштою (рекомендованим листом) подають до органу державної реєстрації:

•           установчі документи в повному обсязі для створюваної органі-

заційно-правової форми  суб’єкта  підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства:

•           рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним

(ними) органу про створення юридичної особи (крім приватно- го підприємства). Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір, а також протокол установчих зборів (конференції) у випадках, передбачених законом;

 

•           статут, якщо відповідно до законодавства це необхідно для створення організаційно-правової форми суб’єкта підприєм- ницької діяльності;

•           реєстраційну картку встановленого зразка, яка є одночасно

заявою  про  державну  реєстрацію  (додаток  до  цього  Поло-

ження);

•           документ, що засвідчує оплату державної реєстрації;

•           документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб’єкта підприємницької діяльності в роз- мірі, передбаченому законом.

При створенні у процесі приватизації та/або корпоратизації від- критих акціонерних товариств повинен також бути поданий звіт про наслідки підписки на акції, затверджений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Громадяни, які мають намір здійснювати підприємницьку діяль- ність без створення юридичної особи, подають реєстраційну картку встановленого зразка, що є водночас заявою про державну реєстра- цію, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера громадянина — платника податків та інших обов’язкових платежів і документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію.

Власник, засновник або уповноважені ним органи несуть від- повідальність за невідповідність вимогам законодавства та недосто- вірність документів, що подаються до реєстрації, є підставою для відмови в державній реєстрації суб’єкта господарювання. Відмова в державній реєстрації з інших причин не допускається.

Державна реєстрація суб’єктів господарювання здійснюється не більше 10 днів з моменту подання документів. Реєструючий орган зобов’язаний протягом цього строку видати суб’єкту господарюван- ня свідоцтво про його державну реєстрацію.

На печатках і штампах суб’єкта господарювання повинен заз- начатись ідентифікаційний код, за яким цього суб’єкта включено до державного реєстру, або ідентифікаційний код громадянина- підприємця.

 

Свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта господарювання та копія документа, що підтверджує взяття його на облік в органах державної податкової служби, є підставою для відкриття рахунків в установах банків.

Відомості щодо державної реєстрації суб’єкта господарювання включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загаль- ного ознайомлення.

Відомості щодо державної реєстрації суб’єкта господарювання, внесення змін до них підлягають опублікуванню реєструючим орган у спеціальному додатку до газети «Урядовий кур’єр» або у друко- ваному виданні органів державної влади чи органу місцевого самов- рядування за місцезнаходженням протягом десяти днів з моменту внесення змін до відомостей державної реєстрації в порядку, вста- новленому Кабінетом Міністрів України.

Діяльність незареєстрованого суб’єкта господарювання, який підлягає державній реєстрації забороняється. Доходи, одержані та- ким суб’єктом, стягуються до державного бюджету.

Скасування (припинення) державної реєстрації суб’єкта госпо- дарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на під- ставі рішення суду або здійснення діяльності, що суперечить закону, або в інших випадках передбачених законом.

Скасування державної реєстрації припиняє господарську діяль-

ність і є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації суб’єкта господарювання.

Скасування державної реєстрації за рішенням Господарського

суду можливе у разі:

•           визнання не дійсними або такими, що суперечать законодавст- ву, установчим документам, провадження діяльності, що супе- речить установчим документам чи законодавству;

•           несвоєчасне повідомлення суб’єктом підприємницької діяльності про зміну його назви, організаційної форми, форми власності та місцезнаходження;

•           визнання суб’єкта підприємницької діяльності банкрутом;

 

•           неподання  протягом  року  до  органів  державної  податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звіт- ності згідно із законодавством;

•           провадження діяльності, що суперечить законодавству;

•           несвоєчасне повідомлення громадянином підприємцем про змі-

ну свого місце знаходження (проживання).

Скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності — юридичної особи здійснюється органом державної реє- страції шляхом виключення його з Реєстру суб’єктів підприємниць- кої  діяльності  після  проведення  ліквідаційною  комісією  заходів щодо ліквідації суб’єкта підприємницької діяльності і подання до органів державної реєстрації таких документів:

•           заяви (рішення) власника (власників) чи рішення Господарсько-

го суду у випадках передбачених законодавством;

•           акта ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом затвердже- ним органом, що призначав ліквідаційну комісію, довідки ауди- тора, якщо це необхідно до вимог законодавства для перевірки достовірності ліквідаційного балансу;

•           довідки установ банків про закриття рахунків;

•           довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку;

•           підтвердження про опублікування в друкованих засобах масо- вої інформації оголошення про ліквідацію суб’єкта підприєм- ницької діяльності;

•           довідки архіву про прийняття документів, які підлягають довго-

строковому зберіганню;

•           довідки  органу  внутрішніх  справ  про  прийняття  печаток  і штампів;

•           оригіналів установчих документі (статут, установчий договір);

•           свідоцтва про державну реєстрацію.

Інвестиційними та інвестиційними компаніями додатково надсилаються повідомлення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів, інвестиційних фондів та інвестиційних компаній.

 

Скасування державної реєстрації позбавляє суб’єкта підприєм- ницької діяльності статусу юридичної особи і є підставою для вик- лючення його з Єдиного державного реєстру підприємств та органі- зацій України.

Скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької ді- яльності — фізичної особи здійснюється шляхом виключення його з Реєстру суб’єктів підприємницької діяльності на підставі таких до- кументів:

•           особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (Го-

сподарського суду) у випадках передбачених законодавством;

•           довідки державної податкової служби про зняття його з обліку;

•           довідки установ банків про закриття рахунків;

•           довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів;

•           оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію.

Орган державної реєстрації у десятиденний термін повідомляє ор- гани державної податкової служби та державної статистики про скасу- вання державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Реєстраційна справа суб’єкта підприємницької діяльності, дер- жавну реєстрацію якого скасовано, передається органом державної реєстрації до місцевої державної архівної установи в установленому порядку.