Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 26 зовнІшньоекономІчна дІяльнІсть

Зовнішньоекономічна діяльність це діяльність, яка в процесі її здійснення суб’єктами підприємництва потребує перетинання мит- ного кордону України майном, яке визначається сукупністю речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у вироб- ничій діяльності суб’єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб’єктів або робочою силою.

Зовнішньоекономічна  діяльність  провадиться  на  принципах

свободи її суб’єктів добровільно вступати у зовнішньоекономічні відносини, здійснювати їх у будь-яких формах, не заборонених зако- ном, та рівності перед законом усіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

 

Загальні умови та порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктами господарювання визначаються Цивільним кодексом, законом про зовнішньоекономічну діяльність та іншими нормативно-правовими актами.

Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності визнаються учас- ники господарських відносин, які здійснюють господарську діяль- ність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господар- ських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відпові- дальність по своїх зобов‘язаннях в межах цього майна, крім випадків передбачених законодавством.

Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності є:

•           господарські  організації  —  юридичні  особи,  створені  відпо- відно до цивільного кодексу, державні, комунальні та інші під- приємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють госпо- дарську діяльність та зареєстровані у встановленому законом порядку;

•           громадяни  України,  особи  без  громадянства та  іноземці,  які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповід- но до закону як підприємці;

•           філії, представництва, інші відокремлені підрозділи, утворені ними для здійснення господарської діяльності.

Види зовнішньоекономічної діяльності, перелік зовнішньоеко- номічних операцій, що здійснюються на території України, умови та порядок їх здійснення суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, а також перелік товарів (робіт, послуг), заборонених для експорту та імпорту, визначаються законом.

Зовнішньоекономічні договори (контракти)

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укла- дати будь-які зовнішньоекономічні договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України.

 

Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається у пись- мовій формі, якщо інше не встановлено законом або чинним міжна- родним договором, згоду на обов’язковість якого дано Верховною Радою України.

Форма зовнішньоекономічного договору визначається правом місця його укладення. Місце укладення договору (контракту) виз- начається відповідно до законів України. Форма зовнішньоеконо- мічних договорів (контрактів) щодо земельних ділянок, будівель та іншого нерухомого майна, розташованого на території України, ви- значається законами України.

Права та обов’язки сторін зовнішньоекономічного договору (контракту) визначаються правом місця його укладення, якщо сто- рони не погодили інше. Порядок визначення права, яке має застосо- вуватись до договору (контракту), у разі не досягнення згоди сторін стосовно вказаного порядку, встановлюється законом про зовнішньо- економічну діяльність.

Зовнішньоекономічний договір (контракт), може бути визнаним не дійсним у судовому порядку, якщо він не відповідає вимогам за- конів України, або чинним міжнародним договорам, згоду на обов’яз- ковість яких дано Верховною Радою України.

Законом може бути встановлений особливий порядок укладен- ня, виконання і розірвання окремих видів зовнішньоекономічних договорів (контрактів).

Держава здійснює митне регулювання зовнішньоекономіч- ної діяльності, яке здійснюється відповідно до Митного кодексу України, закону про зовнішньоекономічну діяльність та інших законів, Єдиного митного тарифу та чинних міжнародних до- говорів.

Митний контроль на території спеціальних митних зон, ре- гулюється окремими законами та чинними міжнародними дого- ворами.

 

Валютний контроль зовнішньоекономічної діяльності

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право відкри- вати будь-які не заборонені законом валютні рахунки в банківських установах, розташованих на території інших держав.

Порядок відкриття валютних рахунків в установах банків на те- риторії інших держав регулюється законодавством відповідної дер- жави. У разі відкриття валютного рахунку в банківській установі за межами України суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності зобов’я- заний повідомити про це Національний банк України не пізніш, як у триденний строк. Порушення такої дисципліни тягне адмініст- ративно-господарську відповідальність у порядку встановленому законом.

Відкриття валютного рахунку в установі банку за межами України суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності, у статутному фонді якого є частка державного майна, здійснюється за погоджен- ням з Фондом державного майна України.

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності зобов’язані надава- ти відомості про виконання своїх валютних рахунків податковим органам у порядку встановленому законодавством.

Валютною виручкою суб’єкти підприємницької діяльності піс- ля сплати всіх податків та обов’язкових платежів розпоряджаються самостійно.

Законом може бути запроваджено режим обов’язкового розпо-

ділу виручки між суб’єктами зовнішньоекономічних операцій.

Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності можуть одержувати в іноземних фінансових установах валютні кредити на договірній основі. При цьому умови кредитного договору не можуть суперечи- ти законодавству України.

Якщо у статутному фонді суб’єктів зовнішньоекономічної діяль- ності є частка державного майна, вони можуть укладати кредитні договори з іноземними фінансовими установами лише за згодою Фонду державного майна України.

 

Види майна, що не може бути предметом застави у разі одер- жання валютного кредиту в іноземній фінансовій установі, визнача- ються законом.