Фінанси - Навчальний посібник (Вдовенко Л. О., Сушко Н. М., Фаюра Н. Д.)

Тема 1. економІчна природа І призначення фІнансІв

1.1. Необхідність та сутність фінансів.

1.2. Функції фінансів.

1.3. Зв’язок фінансів з іншими вартісними  економічними катего- ріями.

 Основні   терміни  і поняття: фінанси,  фінансові  відносини, об’єкти фінансових відносин, суб’єкти фінансових відносин, гроші, функції фінансів, первинний розподіл, перерозподіл, економічна сис- тема, кредит, ціна, собівартість, заробітна  плата, валовий  внутрішній продукт, національне багатство.

1.1. Необхідність та сутність фінансів

Виникнення фінансів  пов’язане з розвитком товарно-грошових відносин і розвитком держави як органу влади. Фінанси досягли най- більшого розвитку  у ХХ ст., коли значно розширились функції  дер- жави і стали провідними товарно-грошові відносини.

Основними причинами виникнення фінансів є:

– поглиблення суспільного  розподілу  праці в результаті  законо- мірного розвитку  суспільно виробничих відносин;

– поширення товарно-грошових відносин;

– необхідність розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту  (дальше  ВВП)  з метою дотримання пропорцій  від- творювання;

– утримання невиробничої сфери,  управління, оборони  країни тощо.

Термін «фінанси» з’явився в XIII столітті і походить від латинсь- кого слова «finansia»  — обов’язкова сплата грошей. Ця сплата пов’я- зувалася  з передачею частини доходу громадянина в розпорядження

 

монарха, короля  або іншого правителя на його утримання та на інші витрати державного змісту.

Термін  «фінанси» за час свого розвитку  нерідко  змінював  своє значення. Інколи цей термін мав різне тлумачення залежно від місце- вості використання. Слово «фінанси» мало як негативне, так і пози- тивне значення.  Так, у XVIII  столітті в Німеччині воно тлумачилося як здирництво чи хабарництво, в багатьох інших державах воно озна- чало сплату  певної суми грошей  королю  або монарху,  досить часто цей термін пов’язувався  із утвореннями державного  господарства певного рівня (земство, міська община).

Вперше у сучасному  тлумаченні  термін «фінанси» став застосо- вуватися  у Франції,  де під фінансами розумілася сукупність  коштів, необхідних  для  задоволення потреб  держави  та різних  суспільних груп. У XVIII  столітті  трактування поняття  фінансів  як державно- го господарства отримало  подальший  розвиток.  Державні  утворення різного рівня стали називатися союзами публічного  змісту, а фінан- си — формами  та методами  добування  коштів  і їх витрачання цими союзами при виконанні покладених  на них функцій.  Форми  та мето- ди мобілізації коштів постійно змінювалися й удосконалювалися, що пов’язано з розвитком економіки держав.

В сучасному суспільно-економічному просторі під фінансами ро- зуміють сукупність  економічних  відносин, що пов’язані з формуван- ням, розподілом  і використанням фондів грошових коштів у процесі розподілу  та перерозподілу валового внутрішнього  продукту  (далі ВНП) і національного доходу (далі НД).

На сучасному етапі основними ознаками фінансів є:

– нерозривний зв’язок з існуванням товарно-грошових відносин;

– обумовленість фінансових  відносин наявністю  держави  як ор- гану управління;

– обмінно-розподільчий характер фінансових  відносин;

– зв’язок фінансових  відносин з формуванням грошових доходів та накопичень;

– забезпечення та відображення руху вартості від одного суб’єкта економічних  відносин до іншого.

Фінансові відносини виникають:

– між державою та юридичними особами;

– між державою та фізичними особами;

 

– між юридичними особами при формуванні виробничих фондів, орендних відносин, тощо;

– між підприємствами, організаціями, установами та їх працівни- ками.

Основне призначення фінансів реалізується шляхом створення й використання різноманітних фондів фінансових  ресурсів на всіх ета- пах діяльності держави, підприємців і кожного громадянина.

Фонди  фінансових  ресурсів,  які  обслуговують  економічні  про- цеси, є досить  різноманітні як за методами  створення,  напрямками використання, рівнем відображення інтересів, так і за суб’єктами еко- номічної діяльності,  методами  виробничої  й суспільної  інтеграції  та кінцевою метою відповідного виду діяльності. Найважливіша роль належить фінансам на рівні господарських структур. Тут створення й використання фондів  фінансових  ресурсів спрямовані  на підвищен- ня ефективності господарської  діяльності,  тобто одержання  високої норми прибутку  на вкладений капітал. Роль фінансів  найвідчутніше проявляється при розв’язанні  соціальних  проблем. Тут створюється фонди фінансових  ресурсів для здійснення соціальних  заходів як на рівні кожного громадянина для покриття витрат на соціальні цілі, так і на рівні господарських структур для задоволення соціальних  благо- дійних потреб, а також фондів фінансових  ресурсів на соціальні цілі в складі бюджетів.

Фінанси як економічний інструмент  здатні кількісно  і якісно впливати  на суспільне виробництво і суспільство в цілому, остільки:

– забезпечують  розподіл  ВВП  на потреби  юридичних  та фізич- них осіб;

– забезпечують  кругообіг фінансових  ресурсів;

– впливають  на суб’єктів розподільчих та обмінних відносин;

– відіграють провідну роль у системі економічних методів управ- ління економікою держави;

– забезпечують  контроль  за формуванням та використанням фі- нансових ресурсів.

Фінанси мають видиму форму прояву і внутрішній  зміст. Ви- димою стороною фінансів є грошові потоки, що рухаються між суб’єктами фінансових  відносин. Ці потоки є предметом практичної фінансової  діяльності.  Внутрішній зміст фінансів  пов’язаний  з тим, що ці грошові  потоки  відображають  рух вартості  створеного  у сус-

 

пільстві ВВП, тобто обмінні й розподільні  відносини. Від налагодже- ності цих відносин залежить ефективність економічної системи і роз- виток суспільства.

Основними об’єктами фінансових  відносин  є валовий  внутріш- ній продукт (далі ВВП) та національне багатство (рис. 1.1).

Об’єкти фінансових відносин

ВВП

Національне багатство

Рис. 1.1. Об’єкти фінансових  відносин

ВВП — сумарна ринкова вартість кінцевих продуктів і послуг, ви- готовлених  на території  країни за певний  період часу, як правило  за рік.

Національне  багатство — вартість  нагромаджених в країні  цін- ностей  та залучених  у виробництво природних  ресурсів.  Склад  на- ціонального багатства: основні засоби, матеріальні ресурси, золотий запас, валютний  запас. Коли  об’єктом фінансових  відносин  є націо- нальне  багатство  для формування доходів використовується те, що створене  попередніми  поколіннями або дане природою.  Це є прий- нятним  в тому разі, коли існують зайві основні засоби чи матеріаль- ні ресурси,  які не використовуються, а також  коли  є значні  запаси природних  ресурсів, що перевищують  потреби даної країни. В інших випадках розпродаж  національного багатства означатиме  марнотрат- ство і втрату ресурсів країни.

Таким чином, в сучасному економічному просторі фінанси вико- нують вагому роль в частині забезпечення необхідних умов для фор- мування,  розподілу  й використання ВВП в державі та забезпечення всіх суб’єктів суспільного  відтворення грошовими  коштами,  достат- німи для здійснення їх діяльності тощо.

 

1.2. Функції фінансів

Вияв  суті фінансів,  вираження їх властивостей та призначення фінансів  як економічної  категорії  проявляється при виконанні від- повідних функцій.

Функції фінансів

Розподільна

Контрольна

Регулююча

Стимулююча

Рис. 1.2. Функції фінансів

Розподільна функція фінансів  полягає у розподілі фінансових  ре- сурсів між галузями, регіонами, різними напрямами видатків підпри- ємств та організацій.  За допомогою цієї функції здійснюється розпо- діл і перерозподіл  валового внутрішнього  продукту, національного доходу, грошової виручки підприємств та організацій.

Контрольна  функція  фінансів  полягає  в тому, що за їх допомо- гою перевіряється стан розвитку  народного  господарства,  ефектив- ність діяльності підприємств, використання грошових ресурсів тощо. Виконання цієї функції дає можливість  здійснювати  господарську діяльність   згідно  з  вимогами   чинного  законодавства.  За  допомо- гою контролюючої функції  суспільство  може контролювати повно-

 

ту і своєчасність  забезпечення фінансовими ресурсами  державу  та суб’єктів господарювання.

Слід зазначити,  що фінансовий контроль  — це один з найдійові- ших видів контролю  у суспільстві.  На відміну від інших він охоплює все суспільство: кожний  суб’єкт перевіряє  кожного. Оскільки фінан- сові показники діяльності  виступають  результативними, то фінансо- вий контроль є наскрізним — він фактично охоплює всі аспекти діяль- ності держави, юридичних і фізичних осіб. Звідси випливають широкі повноваження органів фінансового контролю, їх доступність до будь- яких документів і сфер діяльності. Відповідно і результати контролю підлягають  повному  оприлюдненню.  Фінансова діяльність  кожного суб’єкта має бути прозорою, що створює передумови для її законності.

При виконанні розподільної та контрольної функції фінанси віді- грають надзвичайно важливу роль у суспільстві, забезпечуючи:

– розподіл  ВВП і фінансові  потреби юридичних  і фізичних  осіб та держави;

– кругообіг фінансових  ресурсів, а відтак безперервність відтво- рення виробництва;

– перерозподіл  первинних  і вторинних доходів між галузями, ре- гіонами, соціальними верствами населення, окремими юридич- ними і фізичними особами;

– вплив на інтереси суб’єктів розподільних відносин і регулюють різні напрями  соціально-економічного розвитку;

– провідну  роль у системі економічних  методів управління еко- номікою країни;

– формування системи  фінансових   показників  —  індикаторів стану і розвитку  економічної та соціальної сфер суспільства;

– контроль   між  суб’єктами  обмінно-розподільних відносин  за формуванням і використанням фінансових  ресурсів та доходів тощо.

Регулююча  функція  фінансів  реалізується переважно  тоді, коли потрібно  внести  відповідні  зміни  до розподілу  грошових  ресурсів. Іноді вона застосовується для редагування розподілу  доходів. В ін- ших випадках  регулювання здійснюється для забезпечення стабілі- зації економіки,  усунення  та попередження кризових  явищ.  У ролі фінансових регуляторів виступають: індексація доходів населення, переоцінка   основних  фондів,  фінансовий  захист  підприємств  від

 

конкуренції.  Основними інструментами регулюючої  функції  є по- датки і державні видатки.

Стимулююча  функція  фінансів  реалізується через використання податкових пільг, зниження податкових ставок, звільнення від подат- ків, обмеження  податкової  бази. Об’єктом податкових  пільг є інвес- тиції для  розвитку  спеціальних економічних  зон, деякі  пріоритетні галузі виробництва, засоби підвищення конкурентоспроможності робочої сили. Фінансові стимули  використовуються також для зміц- нення договірної дисципліни та для стимулювання господарської іні- ціативи влади.

Таким  чином, названі функції  взаємопов’язані між собою, їх ви- конання залежить від чітких дій державних фінансових структур, підприємств різних форм власності, стабільного  функціонування економічного та правового механізмів.

1.3. Зв’язок фінансів з іншими вартісними економічними категоріями

Фінанси тісно пов’язані з чинними  економічними категоріями і зокрема такими, як: ціна, кредит, собівартість, заробітна плата.

Зв’язок фінансів з ціною проявляється в тому, що ціна є основою розрахунку пенсій, дотацій, державних витрат, споживчого кошику тощо. Через фінанси держава може змінювати ціну через ПДВ, ак- цизний збір, митні збори і інше.

Взаємозв’язок фінансів і кредиту  проявляється в тому, що вони використовуються в кругообігу коштів і сприяють підвищенню ефек- тивності  виробництва. При  нестачі  фінансових  ресурсів  підприєм- ства залучають кредитні ресурси, а при їх надлишку  — підприємство надає їх в кредит іншим об’єктам.

Взаємозв’язок фінансів і собівартості очевидний: собівартість ви- значає величину  прибутку; може бути об’єктом оподаткування і дже- релом  сплати  окремих  обов’язкових  оподаткувань. Складником со- бівартості є обов’язкові нарахування до державних  цільових  фондів, амортизаційні відрахування.

Зв’язок фінансів і заробітної плати полягає в тому, що держава ре- гулює величину  заробітної плати через податки. Держава за допомо-

 

гою дотацій, субсидій, субвенцій  може стимулювати розвиток  окре- мих видів  діяльності.  Заробітна плата  пов’язана  з таким  фактором як робоча сила, а фінанси  впливають  на використання всіх факторів виробництва. Для виплати заробітної плати на підприємстві створю- ється фонд фінансових  ресурсів. Це свідчить про органічний  зв’язок фінансів  і заробітної  плати. Фінанси створюють  умови для функці- онування  заробітної плати. Кошти, що надходять у розпорядження працівника, є свідченням  того, що відбувся , процес обміну товару.

Проте  людина,  одержавши  заробітну  плату,  використовує її не лише для обміну на товари першої необхідності. Вона створює фон- ди грошових засобів для придбання товарів тривалого користування, цінних паперів із метою одержання  доходів.

Необхідність враховування взаємозв’язку фінансів  з розподіль- чими категоріями є особливо  важливим  на сучасному  етапі, так як ігнорування цих зв’язків у побудові фінансової  політики  може при- звести до небажаних соціально-економічних наслідків.

Фінанси формують  централізовані та децентралізовані фонди фінансових  ресурсів на рівні підприємства і держави.  У процесі ви- користання цих фондів виникають  ситуації, коли на одному підпри- ємстві з’являється тимчасово  вільні кошти, а на іншому — потреба в них.

Отже, фінанси є сукупністю  економічних  відносин, що пов’язані з формуванням, розподілом  і використанням фондів  грошових  ко- штів у процесі  розподілу  та перерозподілу ВВП  і НД. В сучасному світі вони мають своє чітке призначення, ознаки, функції  та відігра- ють надзвичайно велику роль для суспільного розвитку  в частині:

– регулювання соціально-економічних процесів в суспільстві;

– забезпечення перерозподілу грошових потоків між виробничою та невиробничою сферами  діяльності,  між окремими  галузями народного  господарства,  економічними регіонами  і верствами населення;

– здійснення контролю  за формуванням та використанням гро- шових фондів.

 

Контрольні питання

1. В чому полягає сутність фінансів?

2. Які ознаки притаманні  фінансам?

3. В чому полягає відмінність фінансів від грошей?

4. Чим пояснюється необхідність фінансів?

5. В чому полягає сутність і механізм дії розподільної функції фі- нансів?

6. Що являє  собою контрольна  функція фінансів?

7. Поясніть  стимулюючу функцію фінансів.

8. Яку роль відіграють фінанси в економічній системі держави?

9. Назвіть  основні напрямки сучасного використання фінансів.

Самостійна робота

1. Визначити, правильні  чи неправильні такі твердження:

– правильні  (П);

– неправильні (Н).

1. Спочатку  термін «fіпаnsіа» означав  податкові  надходження в бюджет.

2. Матеріальною основою фінансів є гроші.

3. Розподільна функція фінансів  проявляється через заходи фі- нансового впливу.

4. Фінансові відносини за своєю природою є розподільчими.

5. За хронологією  виникнення першою є бюджетна ланка фінан- сової системи.

6. Нерозвинені форми фінансів мали продуктивний характер.

7. Фінанси являють  собою закономірності розвитку  суспільного виробництва.

8. Регулярне надходження коштів у бюджет досягається  створен- ням фіскального апарату.

9. Фінанси не являються економічною та історичною категорією.

10. Фінанси є економічним  інструментом  розподілу  і перероз- поділу валового внутрішнього  продукту і національного доходу.

 

2. Кожному з наведених нижче  положень знайти  відповідний термін або поняття:

а) фінанси;

б) гроші;

в) валовий внутрішній  продукт;

г) національний доход;

д) первинний розподіл.

1. Загальний еквівалент, за допомогою якого насамперед  виміря- ються витрати праці виробників.

2. Сукупність грошових  відносин,  у процесі  яких  здійснюється формування і використання загальнодержавних фондів грошових коштів для здійснення економічних, соціальних і політичних завдань.

3. Чистий національний продукт, за винятком непрямих податків.

4. Економічна категорія, яка відображає створення, розподіл і ви- користання фінансових ресурсів для задоволення потреб розширено- го відтворення.

5. Розподіл доданої вартості й формування первинних  доходів суб’єктів, які беруть участь у створенні ВВП.

3. Тести

1. Фінанси — це:

а) всі види доходів держави і підприємств;

б) еквівалент  грошових коштів;

в) формування і використання засобів державного бюджету;

г) економічні відносини, що складаються при утворенні, розподі- лі і використанні грошових фондів;

д) загальний  еквівалент, за допомогою якого насамперед  виміря- ються витрати праці робітників.

2. Розподільча функція фінансів проявляється через:

а) заходи фінансового впливу;

б) керуючі рішення фінансової  служби;

в) розподіл і перерозподіл  усіх грошових надходжень;

г) концентрацію  фінансових  ресурсів;

д) немає правильної відповіді.

 

3. Спочатку термін «finansia» означав:

а) систему грошових відносин;

б) фонд коштів цільового призначення;

в) обов’язкову сплату грошей;

г) податкові надходження в бюджет.

4. Що є обов’язковим атрибутом участі фінансів в економічно- му житті держави, підприємця?

а) кредити;

б) поточні та тимчасові рахунки;

в) цінні папери;

г) гроші.

5. За  допомогою цих  функцій фінанси впливають на процеси суспільного відтворення, нагромадження фондів  і раціональне їх використання

а) розподільча функція; б) стимулююча функція; в) контролююча  функція; г) всі відповіді правильні.

6. Функціями фінансів є:

а) розподільна;

б) координаційна;

в) контрольна;

г) споживча;

д) корпоративна;

е) регулююча

7. Ця функція фінансів полягає  у тому, що за допомогою фінан- сових  важелів суб’єкт  діяльності залучає економічні ресурси для вирішення фінансових задач...

а) контролююча  функція; б) розподільча функція; в) мобілізація  ресурсів;

г) споживча функція;

д) всі варіанти правильні.

 

8. Економічна система — це:

а) сукупність  грошових відносин;

б) сукупність  фондів грошових засобів;

в) немає правильної відповіді;

г) сукупність  певних підсистем діяльності, спрямованих на ство- рення, розподіл, перерозподіл  і споживання ВВП.

9. Термін «finansia» виник:

а) у 1 ст. до н.е. у Греції; б) у 9–11 ст. у Франції; в) у 13–15 ст. в Італії;

г) у 5–4 ст. до н.е. у Китаї.

10. Поява фінансів та їх розвиток зумовлений:

а) розвитком товарно-грошових відносин;

б) удосконаленням виробництва;

в) економічним  розвитком держави.