Філософія. Кредитно-модульний курс - Навчальний посібник (Мозговий Л. І., Бичко І. В., Додонов Р. О.)

2. походження свідомості

Категорія свідомість є вихідною для аналізу всіх форм духовного життя людини. Незважаючи на це, питання про визначення свідомос- ті і її походження є одним із найбільш складних у філософії.

 

МОДУЛЬ ІІ. ФІЛОСОФСЬКЕ РОЗУМІННЯ СВІТУ,  ЛЮДИНИ ТА СУСПІЛЬСТВА

Можна   виділити   чотири  можливих  варіанта   розвитку   свідо- мості. Перший — божественний, сформований у рамках  релігійного світогляду, — полягає в тому, що свідомість людини є божественним дарунком, який разом з людиною властивий тільки Богові. У такому випадку свідомість як дарунок божественний постає властивій люди- ні відразу після її появи. Другий варіант — космічний. Він пов’язаний з тим, що невизначена кількість  років тому на землі з’явилися  перші живі космічні прибульці,  які й заснували  весь рід людський.  Третій розкривається відповідно до концепції панспермії, відповідно до якої людина з’явилася з тих первинних органічних кліток, які були занесе- ні на планету Земля метеоритами.  Подальша їх еволюція призвела до зміни форм життя. І, нарешті, четвертий варіант — еволюційний, яко- го дотримується більшість учених і філософи-матеріалісти. Перші дві моделі — абстрактні і позаеволюційні, другі дві — еволюційні. Правда, є ще одна — містична модель, якої дотримуються на Сході (переваж- но в Тібеті і Індії) і в якій так само розглядається еволюція мислячих істот на Землі, але її важко віднести до наукових концепцій, скоріше, вона нагадує релігійну  модель, тому що наші попередники за таким сценарієм  володіли надзвичайною могутністю, а на Землі  скоріше відбувалася не еволюція, а деградація  розумного і духовного начала. Перші  дві моделі розглядати немає сенсу, тому що ніякої  достовір- ної інформації  про божественно  або космічне  походження людини немає. Третя модель у цілому за виключенням початку зводиться  до четвертої. Тому доцільно розглянути тільки четверту.

Згідно  з цією моделлю,  становлення життя  на Землі  пройшло тривалий еволюційний процес.

Первинний етап цього процесу — формування неживої речовини у Всесвіті — пов’язують з концепцією  Великого  Вибуху, що, за оцін- ками  сучасних  фізиків-теоретиків, відбувся  приблизно 14 млрд ро- ків тому. У цей час проходило формування нашого Всесвіту шляхом розтікання (у результаті  вибуху)  первинних  мас. Внаслідок  розши- рення середня температура  Всесвіту знижувалася, падав й його тиск. У результаті  таких процесів приблизно 4–5 млрд років тому Всесвіт прийняв  сучасний  вид. З цього моменту і почалося  формування жи- вої матерії. Однак більшу частину цього часу зайняла  еволюція  най- простіших  одноклітинних, що володіють примітивною подразливіс- тю, і потім формування різноманітного тваринного  світу. На цьому етапі повинна була працювати теорія Ч. Дарвіна. У хребетних тварин

 

ФІЛОСОФІЯ. КРЕДИТНО-МОДУЛЬНИЙ КУРС

виникали лише елементарні  форми психіки, сприйняття. Інтелект з’являється лише  у вищих  форм  тварин,  насамперед  мавп.  І лише тоді, коли був здійснений перехід від мавпи до людини, почалася ево- люція  свідомості.  Найважливіша умова переходу  до людської  фор- ми свідомості  є праця. Свідомість  у цій моделі виникає  як функція складноорганізованого мозку. Але тільки  завдяки  наявності  мови — матеріального носія свідомості (і другої найважливішої умови її по- яви) — відбувалася еволюція форм свідомої діяльності. Мова як сис- тема знаків  є ще й найважливішою умовою внутрішньої діяльності свідомості  (основою  процесів  мислення). Третьою  найважливішою умовою  виникнення і еволюції  свідомості  є формування культури, що виконує  найважливішу функцію  передачі  накопиченого  знання від покоління до покоління.  Завдяки свідомості суб’єкт виділяє  себе з навколишнього середовища  і постає активним.  Ф. Енгельс вважав, що свідомість людини у своєму розвитку проходила дві стадії: стадну (яка  становить  єдину  синкретичну систему  зародкових  знань,  най- простіших  оцінок, емоцій і фактично  співпадає  із самою людиною)  і розумну (на якій вже відбувалося диференціювання форм пізнання  і здатностей людини). Наявність різнорідних соціальних груп у період становлення класового  суспільства  призвело  до значного  розшару- вання форм свідомості. Можливо, саме це і з’явилося причиною виді- лення в рамках релігійно-міфологічного світогляду, що характеризує докласове  суспільство,  нових форм свідомості, пов’язаних  з появою філософії  і науки.