Філософсько-педагогічні аспекти формування свідомості технічної інтелігенції - Матеріали регіональної науково-практичної конференції (15 березня 2012р.)

Практична реалІзацІя економІчних питань  з охорони працІ у навчальних програмах   внз

В  сучасних  умовах  менеджмент (management) є  ключовим  поняттям

виробничо-господарської діяльності і розглядається як основний фактор управління. Це відноситься як до діяльності підприємства в цілому, так і по відношенню до окремих його складових: фінансовий менеджмент, менеджмент інноваційної діяльності, менеджмент ресурсів і витрат, менеджмент охорони праці та інше.

У  зв'язку  з  істотним  збільшенням  кількості  об'єктів  господарської діяльності різних форм власності, особливо в середньому і малому бізнесі,

ускладнюється  управління  охороною  праці  традиційними  методами  і потрібен переклад його на більш якісно новий рівень. Для цього необхідно

відпрацювати і впровадити в практику підприємства комплекс науково обґрунтованих сучасних методологій, методик і рекомендацій щодо економічного управління охороною праці на всіх рівнях [1].

Отже,  особлива  роль  у  цій  важливій  справі  належить  працівникам фінансово  економічних  служб  підприємств.  Вони  визначають  економічні наслідки незадовільного стану охорони праці, травматизму на виробництві та професійних захворювань, розміри шкоди, заподіяної працівникам внаслідок тимчасової   непрацездатності   і   каліцтв.   Економісти   також   визначають вартість  різних  варіантів організаційно-технічних рішень  щодо  доведення рівня  умов  і  безпеки  праці  до  нормативних  значень.  Цим  обумовлена необхідність  вивчення  студентами  економічних  факультетів  вузів  основ охорони праці. Тому метою статті є розкриття практичних положень з основ викладання дисципліни «Охорона праці» у вузах.

Згідно наказу № 420 Міністерства освіти України від 2 грудня 1998 року

(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 3 лютого 1999 року за №

59/3352) «Основи охорони праці» викладаються для студентів усіх вищих закладів освіти незалежно від рівня акредитації закладу при підготовці фахівців    освітньо-кваліфікаційного    рівня    «молодший    спеціаліст»    та

«бакалавр».

Нормативна  дисципліна  «Основи  охорони  праці»  -   це   соціально- технічна наука, яка виявляє і вивчає виробничі небезпеки і професійні шкідливості, а також розробляє методи їх запобігання (або ослаблення) з метою усунення (або попередження) нещасних випадків, професійних захворювань, аварій та пожеж.

Курс «Основи охорони праці», наведений у цій навчальній програмі, складається з чотирьох основних розділів: правові та організаційні основи охорони праці; виробнича санітарія та гігієна праці; технічна безпека; пожежна безпека і додаткового п'ятого розділу - економічні основи працеохоронної діяльності.

Мета вивчення курсу - формування системи теоретичних і прикладних знань з правових, економічних та організаційних питань створення безпечних умов  праці,  захист  людини на  виробництві. Економічні питання охорони праці у навчальних програмах ВНЗ наведені в рис.1 [2].

Предмет вивчення - захист життя і здоров'я людини на виробництві.

В результаті вивчення курсу студент повинен знати:

-           законодавство про охорону праці, види нормативних документів та актів з питань охорони праці;

-           структуру        та         функції            системи          управління     охороною       праці   на державному, регіональному та виробничому рівнях;

-           особливості   та   завдання   економічного   аналізу   охорони   праці   на виробництві;

-     економічні методи управління охороною праці на виробництві;

-           джерела фінансування заходів з охорони праці на підприємстві.

Студент повинен вміти:

-           орієнтуватися в правовому полі і визначати відповідність стану технічної безпеки на виробництві вимогам законодавчих та нормативних актів з охорони праці;

-           оцінювати   ефективність   системи   управління   охороною   праці   на державному, регіональному та виробничому рівнях;

-           аналізувати  і  попереджати  події,  ситуації,  комбінації  обставин,  які можуть

привести до нещасних випадків або аварій на виробництві;

-           визначити соціально-економічний ефект від  заходів щодо поліпшення умов і безпеки праці на підприємстві;

 

 
-           користуватись первинними засобами пожежогасіння.

Рис. 1. Економічні питання охорони праці.

Розглянемо зміст п'ятого розділу «Економічні основи працеохоронної діяльності».

По-перше, економічний аналіз охорони праці - це система способів вивчення (з використання даних обліку, звітності, планів та інших джерел) ефективності  вкладених  в  охорону  праці  коштів,  оцінки  поліпшення  їх віддачі.

Основним завданням економічного аналізу охорони праці є оцінка ефективності витрат працеохоронного призначення та виявлення резервів поліпшення стану умов і охорони праці.

Основною особливістю економічного аналізу охорони праці є те, що він повинен сприяти пошуку резервів підвищення ефективності працеохоронної діяльності в порівнянні з досягнутим рівнем, зменшення рівня виробничого травматизму та професійної захворюваності за рахунок поліпшення умов праці; зменшення збитків пов'язаних з охороною праці. Це має здійснюватися одночасно     з     підвищенням     ефективності     господарської     діяльності,

поліпшенням використання виробничих ресурсів і зменшенням собівартості продукції,  підвищенням  рентабельності  і  збільшенням  прибутку підприємства.

1.Обгрунтування витрат на охорону праці

Визначення термінів витрати, збитки, економічна ефективність, соціально-економічний  ефект,  інтелектуалізація  праці,  критерій ефективності, працеохоронна діяльність, працеохоронні заходи [3].

2. Страхування від нещасних випадків на виробництві

Основні принципи страхування від нещасного випадку на виробництві згідно ст.5 закону Україна «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності ».

Основні визначення «об'єкт» і «суб'єкт страхування», «страховий ризик» і «страховий випадок», «інвалід», «трудове каліцтво», «професійна працездатність», «відшкодування збитку».

3. Правила відшкодування шкоди.

Докази провини власника, відшкодування шкоди (одноразова допомога, відшкодування частини втраченого заробітку, витрати на медичну та соціальну допомогу) при тимчасовій втраті працездатності після травми, при стійкої втрати працездатності та смертельному нещасному випадку на сім'ю і кожного утриманця (також і на дитину, яка народилася після смерті померлого).

Страховий стаж, розрахунковий період, гранична середньомісячна сума

страхових виплат, середньомісячний дохід, середньомісячна заробітна плата,

вимоги до утриманцям.

Отже,  узагальнюючи  все  вищесказане  можна  зробити  наступні висновки:

1.  В  даний  час  проблема  фінансування  охорони  праці  і   приріст прибутку, особливо, якщо всі економічні процеси господарської діяльності протікають в умовах нестабільності є визначальною в економічній стратегії розвитку промислового підприємства. Тому вивчення питань економіки працеохоронної діяльності є основною умовою попередження несприятливих ситуацій і наслідків у господарській діяльності промислового підприємства.

2. У сучасній науковій і навчальній літературі існують показники і критерії оцінки факторів ризику та невизначеності при оцінці ефективності роботи підприємства.

Література:

1. Ковалев А.А. Правовые и организационные вопросы охраны труда в гидромелиорации.  //   Сборник   науч.   трудов   НАПКС.   Строительство  и

техногенная безопасность. — 2006. — Вып. № 13-14. —С. 84-93.

2. Керб Л.П. Основи охорони праці: Навч.-метод. посібник для самост.

вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2001. — 252 с.

3.  Зайцев  Н.Л.  Экономика  промышленного предприятия. Практикум:

Учеб. пособие. — М.: ИНФ-РА-М, 2000. — 192 с.

УДК 378.622.2

Дяченко Н.І., Поліщук Н.О. (КІІ ДонНТУ)