Роль і місце бухгалтерського обліку, контролю й аналізу в розвитку економічної науки і практики - Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 6—7 грудня 2012 р.

ІнфляцІйний ризик І його вІдображення у фІнансовІй звІтностІ пІдприЄмств

 

Серед ризиків, притаманних економіці Україні, слід виділити інфляційний ризик, оскільки він має вплив на всі сфери госпо- дарської діяльності. Інфляційний ризик — це ризик, який харак- теризується підвищенням цін на товари, роботи та послуги, і, ві- дповідно, зниженням купівельної спроможності. Дослідження показали, що на сьогодні не визначено порядку відображення да- ного ризику у фінансових звітах звітного періоду, що позбавляє можливості оперативного та стратегічного управління підприєм- ством.

При здійсненні операційної діяльності виробничих підпри- ємств інфляційний ризик може проявлятися у вигляді зростання собівартості товарів, робіт, послуг, що зумовлюється зростанням: витрат на собівартість сировини та матеріалів; розміру заробітної плати працівників задіяних у виробництві або у процесі надання

послуг у частині проведеної індексації; транспортних витрат; та- рифів за комунальні послуги, орендної плати. У фінансовій та ін- вестиційній діяльності — це, наприклад, ризик зростання відсот- кової ставки, тощо.

Дослідження нормативно-правової бази свідчать, що порядок коригування собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг)

та товарів передбачено п. 13 П(С)БО 22 «Вплив інфляції». Ско- ригована собівартість виготовленої продукції (робіт, послуг) ви- значається шляхом додавання скоригованої вартості залишку не- завершеного виробництва на початок року до скоригованої суми витрат на виробництво за рік і вирахування скоригованої вартості залишку незавершеного виробництва на кінець року. Однак, згід-

но із вище зазначеним стандартом, у фінансовій звітності розк- риття інформації про таке коригування не передбачено. Також, не передбачається відображення впливу даного фактора у фінан- совій звітності згідно з П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результа- ти», що позбавляє можливості користувачів фінансової інформа- ції  оцінити  ефективність  операційної  діяльності  підприємства.

Оскільки інфляція спричиняє зниження купівельної спроможнос-

ті грошей, то вплив інфляції доцільно відображати у статті ви-

трат. Тому пропонується у даному звіті додати рядок 095 «Ре- зультат впливу інфляційних коливань». При цьому визначений фінансовий результат від операційної діяльності враховуватиме фактор інфляції, що дозволить без додаткових розрахунків об’єктивно оцінити результати операційної діяльності підприєм- ства за звітний період.

Одним із проявів впливу інфляційного ризику на фінансову та інвестиційну діяльність є його взаємозв’язок із відсотковим ри- зиком, тому що, зазвичай, відсоткові ставки зростають разом з інфляцією, що знижує вартість вкладених інвестицій. Так, напри-

клад, з метою компенсації втрати купівельної спроможності, кре- дитори підвищуватимуть розмір відсоткової ставки, що підви- щить ризик зростання терміну окупності інвестицій. Тому перед прийняттям рішення щодо реалізації інвестиційного проекту ке- рівництво підприємства оцінює майбутню вартість інвестиційно- го проекту, яка розраховуються за формулою:

МВіп = ПВіп × (1 + ВС)t,     (1)

 

де МВ — майбутня вартість інвестиційного проекту (сума, яка буде отримана через t період); ПВіп  — поточна вартість інвести- ційного проекту; ВС — відсоткова ставка або дохід; t — період інвестування.

Щоб оцінити ефективність здійснених капіталовкладень, не-

обхідно визначити реальну відсоткову ставку, яка буде врахову-

вати інфляційний ризик. При цьому, інфляційний ризик має вра-

ховувати  майбутню  економічну  ситуацію  країни,  тобто  бути

прогнозованим. Реальна відсоткова ставка розраховується за фо-

рмулою:

ВС       =

1 + ВС

 

ном.

 

1 ,        (2)

реал.

1 + і

 

де ВСреал. — реальна відсоткова ставка; ВСном. — номінальна від-

соткова ставка; і — індекс інфляції.

Визначений ефект впливу інфляції має бути відображено у фі-

нансовій звітності, і, зважаючи на те, що звітом про фінансові ре-

зультати передбачено вписаний  рядок  165  «Прибуток (збиток)

від впливу інфляції на монетарні статті», а інфляція в Україні на-

була постійного явища, то відображення її впливу у фінансовій

звітності теж має бути постійним.

Серед факторів негативного впливу інфляції на реалізацію ін-

вестиційного проекту слід виділити невідповідність амортизацій-

них відрахувань зростаючому рівню цін, і, як наслідок, завищен-

ня бази оподаткування. Твердження щодо зменшення бази опода- ткування доходу підприємства можна визначити, як економічний ефект обліку інфляційного ризику та необхідності відображення його результатів у фінансовій звітності підприємства.

Незважаючи на те, що п. 14 П(С)БО 22 «Вплив інфляції» пе- редбачено відображення впливу інфляції на результати звичайної діяльності підприємства у вписаному рядку 165 «Прибуток (зби- ток) від впливу інфляції на монетарні статті». Однак, у стандар- тах, які безпосередньо регулюють порядок розкриття даної інфо- рмації у кожній із форм фінансової звітності, про відображення

впливу інфляції на результати діяльності також нічого не зазна- чено. Така невідповідність свідчить про нехтування досліджува- ного фактора ризику при формуванні звітів про результати діяль- ності підприємств, що в свою чергу, впливає на достовірність інформації про фінансовий стан суб’єкта господарювання за звіт- ний і попередні періоди.

Отже, можна зробити висновок, що недосконалість норматив- но-правової бази та підвищення вимог до інформативності фі- нансової звітності, зумовлюють необхідність дослідження впливу інфляційних ризиків на всі сфери господарської діяльності підп- риємства в подальшому та визначення методики їх відображення у фінансовій звітності у розрізі окремих видів діяльності.

 

Лисенко Н. М.,

канд. екон.наук, професор кафедри обліку підприємницької діяльності,

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»