Роль і місце бухгалтерського обліку, контролю й аналізу в розвитку економічної науки і практики - Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 6—7 грудня 2012 р.

ОблІкова ІнформацІя для оцІнки ефективностІ здІйснення освІтньо-професІйноЇ пІдготовки фахІвцІв у внз за рІзними спецІальностями

 

У сучасних умовах функціонування вищих навчальних закла- дів за наявності конкуренції між вишами, демографічного спаду населення, що суттєво впливає на формування контингенту сту- дентів, зміни попиту на ринку праці на фахівців конкретних спе- ціальностей, а також зменшення фінансових надходжень вищих навчальних закладів з різних джерел фінансування актуальним стає питанням розробки підходів до формування оптимального портфелю спеціальностей у конкретних вищих навчальних за- кладах, за якими здійснюється освітньо-професійна підготовка студентів за відповідними спеціальностями. Оцінка ефективності здійснення освітньо-професійної підготовки фахівців у ВНЗ за рі- зними спеціальностями в значній мірі визначається рівнем інфо- рмаційного  забезпечення,  змістове  наповнення  якого  залежить від показників, які використовуються для такої оцінки.

Для оцінки ефективності здійснення освітньо-професійної пі-

дготовки фахівців у ВНЗ за різними спеціальностями запропоно-

вано методику, особливістю якої є застосування показника, кот- рий розраховується як добуток показника рентабельності спеціа- льностей і коефіцієнта, який враховує ринковий попит на фахів- ців різних спеціальностей. Показник рентабельності спеціаль- ностей розраховується як частка показника економічного результату, до якого призводить здійснення освітньо-професійної підготовки студентів за кожною спеціальністю, і витрат, які без- посередньо пов’язані з цією підготовкою. Економічний резуль- тат, до якого призводить здійснення освітньо-професійної підго- товки студентів за кожною спеціальністю, розраховується як різниця між доходами, які отримує ВНЗ від здійснення підготов- ки студентів за кожною зі спеціальностей, і відповідними витра- тами. Доходи, які отримує ВНЗ від здійснення підготовки студе- нтів за кожною спеціальністю, можна розподілити на бюджетні та власні надходження [1, с. 56—57]. Витрати, які пов’язані з на- вчанням студентів на кожній спеціальності, доцільно розподілити за впливом на них кількості студентів на умовно-змінні та умов- но-постійні витрати [2, с. 154—155]. Коефіцієнт, який враховує ринковий попит на фахівців різних спеціальностей, пропонується розраховувати як частку потреби галузей економіки у фахівцях конкретної спеціальності до загальної потреби галузей економіки у фахівцях усіх спеціальностей.

Для розрахунку доходів, які отримує вищий навчальний за- клад від здійснення освітньо-професійної підготовки студентів за кожною спеціальністю, необхідна така облікова інформація: кі- лькість студентів, які навчаються на бюджетній і платній основі за кожною зі спеціальностей у розрізі форм навчання (денна, без- відривна, заочна) та освітньо-кваліфікаційних рівнів (бакалавр, спеціаліст, магістр), дані щодо якої можливо отримати з такого документу, як затверджений контингент студентів; суми коштів, яку має отримувати ВНЗ за навчання одного студента на платній основі за кожною спеціальністю за усіма формами навчання та освітньо-кваліфікаційними рівнями за один навчальний рік (до- кумент — відомість вартості навчання на платній основі); бю- джетне фінансове забезпечення навчання одного студента (доку- менти — план використання бюджетних коштів, звіт про надходження та використання коштів загального фонду).

Для розрахунку загальної суми витрат, пов’язаної з підготов- кою студентів за кожною спеціальністю, необхідна наступна об- лікова  інформація:заробітна  плата  професорсько-викладацького

складу кафедр та нарахування на заробітну плату професорсько-

викладацького   складу,   суми   яких   відносяться   на   витрати,

пов’язані з підготовкою студентів конкретної спеціальності (до- кументи — розрахунково-платіжні відомості, штати кафедр, на- вчальні плани спеціальностей); суми, що спрямовані на виплату стипендії студентів конкретних спеціальностей (документ — ві- домості нарахування стипендії); суми витрат на придбання осно- вних засобів (документи — акти прийняття-передачі основних засобів, інвентарні картки групового обліку основних засобів); суми витрат на поточний і капітальний ремонт основних засобів (документи — акти прийняття-здачі відремонтованих, реконст- руйованих і модернізованих об’єктів основних засобів, акти ви- конаних робіт, інвентарні картки групового обліку основних за- собів); суми витрат на придбання предметів і матеріалів (документи — прибуткові ордери, видаткові касові ордери, при- буткові касові ордери, звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт); суми витрат на послуги зв’язку (до- кумент — квитанції про витрати на послуги зв’язку); суми витрат на відрядження (документи — видаткові касові ордери, прибут- кові касові ордери, звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, службові записки ); суми витрат на за- робітну плату адміністративно-управлінського персоналу ВНЗ та нарахувань на заробітну плату адміністративно-управлінського персоналу, що припадають на конкретну спеціальність (докумен- ти — розрахунково-платіжні відомості, контингент студентів); суми витрат на комунальні послуги, що припадають на конкретну спеціальність (документи — план використання бюджетних кош- тів, звіт про надходження та використання коштів загального фо- нду, звіт про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами, конти- нгент студентів, план-схема розташування підрозділів ВНЗ).

 

Література

 

1. Куцинська М.В. Методичний підхід до оцінки рентабельності під- готовки фахівців у ВНЗ за різними спеціальностями / М.В. Куцинська // Збірник   матеріалів   Всеукраїнської   науково-практичної   конференції

«Проблеми  реалізації  науково-творчого  потенціалу  молоді:  пошуки,

перспективи». — Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2012. — С. 55—57.

2. Куцинська М.В. Підхід до визначення витрат, пов’язаних із здійс-

ненням освітньо-професійної підготовки студентів за кожною спеціа-

льністю  /  М.В.  Куцинська  //  Матеріали  ІІ  Міжнародної  науково-

практичної конференції «Розвиток бухгалтерського обліку, контролю та

аналізу у сучасних концепціях управління». — Сімферополь: ДІАЙПІ,

2012. — С. 154—155.

Ларікoв В. Ю., канд. екон. наук, дoцент кафедри «Кoнтрoль і аудит», Східнoукраїнський націoнальний університет

імені Вoлoдимира Даля