Стратегічний аналіз - Навчальний посібник (Головко Т. В., Сагова С. В.)

Короткий термІнологІчний словник

 

Активи — економічні ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому.

Акціонерний капітал — кошти, інвестовані власниками підприємства в його акції, і сума нерозподіленого прибутку.

Акціонерні товариства — компанія, всі власники якої несуть обмежену відповідальність. Бувають двох типів: відкриті та закриті.

Амортизація — списання згідно з вимогами оподаткування та бухгалтерського обліку протягом кількох років первісної вартості активів.

Амортизація активів — поступове планове зменшення вартості капітальних витрат.

Аналіз джерел та напрямів використання і розміщення коштів — аналіз того, звідки підприємство залучає кошти і як воно їх використовує.

Аналіз чутливості реагування — прийом, що показує, як змінюється один фактор в залежності від іншого.

Арбітраж — визначення різниці у вартості капіталу фірми на фінансових ринках.

Баланс — звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал.

Баланс платежів — документ, що відображає всі платежі країни іншим країнам та всі надходження в країну від інших країн світу за рік.

Балансова вартість — активи після вирахування боргових зобов’язань.

Безпечна ставка — дисконтна ставка, яка дорівнює ставці доходу від безпечних активів.

Бета (β) — показник ризику доходів від акцій у зіставленні з ризиком, визначеним загальною ринковою ставкою доходу.

Бюджет грошових надходжень та витрат — прогнозний документ про рух грошових надходжень і платежів підприємства на певний період.

Бюджетування капітальних вкладень — складання прогнозних варіантів інвестиційних витрат підприємства, вибір проектів та джерел їх фінансування.

Вага складових капіталу за балансовою вартістю — оцінка фінансової структури капіталу за балансовою вартістю складових капіталу.

Вага складових капіталу за ринковою вартістю капіталу — оцінка фінансової структури капіталу за ринковою вартістю складових капіталу.

Варант — вид цінних паперів, що дозволяє власникові облігації або привілейованих акцій купувати звичайні акції за визначену ціну.

Вартість капіталу — дохід, який підприємство має заплатити інвесторам, щоб спонукати їх купувати акції та облігації фірми.

Визначена ціна — попередньо встановлена ціна, за яку власники варантів можуть купити звичайні акції. Початкова визначена ціна, як правило, вища за ціну акції на той час, коли випускається варант або опціон.

Визначена контрактом опціону ціна акції — ціна, за яку власник опціону може купувати акції.

Витрати — зменшення економічних вигід у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками).

Витрати на випуск та розміщення цінних паперів — винагорода посередникам, які допомагають підприємству випустити і продати акції та облігації.

Відсоток доходу від акції — річний дивіденд, поділений на ринкову ціну акції.

Вільний грошовий потік — різниця між внутрішнім (операційним) грошовим потоком та всіма видатками підприємства. За від’ємного значення підприємство повинно змінити зовнішні джерела фінансування; за додатного — на розсуд управляючих воно може погасити борг, збільшити дивіденди, інвестувати тощо.

Власний капітал — частина в активах підприємства, яка залишається після вирахування його зобов’язань.

Внутрішній грошовий потік — різниця між надходженнями та платежами підприємства, тобто чистий прибуток плюс амортизаційні відрахування.

Внутрішній коефіцієнт — дисконтна ставка, за якої теперішня вартість грошових потоків за проектом дорівнює теперішній вартості витрат на його впровадження.

Гранична вартість капіталу — приріст вартості капіталу понад попередній рівень.

Грошовий потік — міра ліквідності підприємства, що складається з чис­того доходу і безготівкових витрат, таких, як амортизаційні відрахування.

Гудвіл — актив підприємства, що вираховується як перевищення купівельної ціни над балансовою вартістю підприємства.

Дата погашення — дата, на яку той, хто випустив облігації, має сплатити власникові облігації суму основного боргу або номінальну вартість.

Дивіденд — дохід від інвестицій (готівка або акції).

Доходи — збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Еквівалент купівельної ціни — ставка дисконту, яка прирівнює теперішню вартість орендної плати та втрачених податкових знижок до купівельної ціни активів.

Екс-дивіденд — без дивідендів.

Ефективний портфель цінних паперів — структура інвестицій у цінні папери, за якої інвестор отримує максимально очікуваний дохід за мінімального ризику.

Збиток — перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати.

Звичайні акції — дають право голосу на зборах акціонерів; величина дивідендів за ними заздалегідь не фіксується і відсутні гарантії щодо їх отримання.

Зобов’язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.

Зобов’язання довгострокові — всі зобов’язання, які не є поточними зобов’язаннями.

Зобов’язання поточні — зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Інвестиція — господарська операція, яка передбачає придбання основних фондів, нематеріальних активів, корпоративних прав та цінних паперів в обмін на кошти або майно.

Капітальна інвестиція — господарська операція, яка передбачає придбання будинків, споруд інших об’єктів нерухомої власності, основ­них засобів та нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Капітальні витрати — довгострокові витрати, які амортизуються за період часу, що визначається підприємством.

«Кислотний тест» (миттєвий показник) — частка від ділення поточних активів (без товарно-матеріальних запасів) на поточні боргові зобов’язання.

Кінцевий термін дії — дата, на яку закінчується термін дії опціонів купівлі та продажу. Після цієї дати опціони втрачають свою вартість.

Коваріація — рівень кореляції між доходами від певних активів і доходами від інших активів.

Коефіцієнт β (бета) — показник вимірювання систематичного ризику.

Коефіцієнт варіації — статистичний показник, що відображає відносну мінливість рівня ризику і доходу. Вираховується діленням стандартного відхилення на сподівану величину доходу.

Коефіцієнт виплати — сплачений грошима дивіденд на акцію, поділений на дохід на акцію.

Коефіцієнт конверсії — кількість акцій, на які можна обміняти конвертовані цінні папери. Обчислюється діленням номінальної вартості на ціну конверсії.

Коефіцієнт кореляції — показник рівня взаємозалежності між двома змінними.

Коефіцієнт кратності відсотків — дохід до вирахування податків і відсотків, поділений на річні витрати на сплату відсотків (показник того, як підприємство може покрити свої витрати на сплату відсотків).

Коефіцієнт окупності власного капіталу — чистий прибуток після сплати податків, поділений на власний капітал.

Коефіцієнт чистого прибутку — частка від ділення чистого прибутку після сплати податків на виручку від продажу товарів.

Купонна ставка — відсоткова ставка, яка сплачується щоквартально, кожне півріччя або щорічно власникові облігації.

Ліквідаційна вартість — ціна продажу активів, що повністю амортизовані.

Майбутня вартість — вартість інвестиції через визначений період з урахуванням певної відсоткової ставки.

Межа покриття постійних витрат і прибутків — ціна продажу товару за вирахуванням змінних витрат.

Мінливість — коливання значень певного показника навколо визначеної величини, такої, як середньоарифметичне значення цього показника.

Модель оцінки капітальних активів — теоретична модель, що визначає необхідну ставку доходу від певних активів, враховуючи чутливість реагування дохідності окремих активів на зміну показників, які відображають загальну ринкову ставку доходу.

Моделювання — використання гіпотетичних ситуацій, схожих на реальні.

Необхідна ставка доходу — мінімальний майбутній дохід, на який погоджується інвестор, вкладаючи гроші.

Неплатоспроможність — неспроможність сплатити борги.

Нетто-грошовий потік — різниця між нетто-прибутком і платежами підприємства плюс амортизаційні відрахування.

Оборотність грошей — кількість оборотів, які роблять за рік грошові кошти підприємства.

Окупність інвестицій — чистий прибуток після сплати податків, поділений на активи.

Операційний леверидж — регулювання постійних витрат для збільшення прибутку фірми.

Оптимальна структура капіталу — теоретична структура капіталу, за якої досягається найнижча вартість капіталу та найвищий дохід підприємства.

Опціон — право купувати та продавати акції за визначеною ціною.

Оренда — угода, згідно з якою орендар набуває права користування за плату необоротним активом протягом погодженого з орендодавцем строку.

Оренда операційна — оренда інша, ніж фінансова.

Оренда фінансова — це оренда, що передбачає передачу орендарю всіх ризиків та вигід, пов’язаних з правом володіння та користування активом.

Очікувані доходи — майбутні доходи від інвестицій, на які сподіваються інвестори.

Подвійно-понижуючий балансовий метод — метод нарахування амортизації активів, коли балансова вартість активів списується за нормою, що, як правило, удвічі вища за норму амортизації при рівномірному нарахуванні зносу.

Портфель інвестицій — всі активи, якими володіє підприємство.

Портфельна інвестиція — господарська операція, яка передбачає придбання цінних паперів, деривативів та інших фінансових активів за кошти на фондовому ринку.

Поточний коефіцієнт ліквідності — поточні активи, поділені на поточні зобов’язання підприємства.

Премія за ризик — додаткова ставка доходу, що має бути сплачена інвесторам.

Пряма інвестиція — господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.

Реінвестування дивідендів — інвестування коштів, отриманих інвесторами у вигляді дивідендів, шляхом купівлі нових акцій даного підприємства.

Середній період погашення заборгованості покупцями — середня кількість днів між датою одержання товару та датою сплати покупцем рахунку.

Середньозважена вартість капіталу — міра вартості всього капіталу підприємства. Вираховується, виходячи з відсоткових часток складових капіталу в його фінансовій структурі.

Справедлива вартість — вартість, за якою активи можуть обмінюватися між досвідченими і бажаючими це зробити сторонами в найближчому майбутньому.

Ставка дисконту — ставка доходу, який повинно мати підприємство, щоб окупити свої інвестиції.

Ставка капіталізації — ставка дисконту, за якою дисконтуються доходи.

Стандартне відхилення — мінливість доходів або середнє відхилення від очікуваної величини.

Структура капіталу — фінансові складові капіталу підприємства. Чим вища частка заборгованості порівняно з власним капіталом, тим вищим вважається фінансовий леверидж підприємства.

Фактор еквівалента певності — використовується для приведення запланованих грошових потоків до безпечного рівня.

Фінансове планування — процес оцінки потреб підприємства у коштах та з’ясування того, як задовольнити ці потреби.

Фінансові інвестиції — активи, що утримуються підприємством з метою збільшення прибутку, зростання вартості капіталу або інших вигід для інвестора.

Цикл обороту коштів — кількість днів між датою купівлі сировини, матеріалів та інших активів і датою надходження виручки від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.

Чистий робочий капітал — поточні активи за вирахуванням поточних зобов’язань. Може бути використаний як показник ліквідності в одному році порівняно з іншим.