Стратегія управління: адміністративний менеджмент у державних управлінських установах - Конспект лекцій (Вілфрід Трілленберг)

Передмова

 

Майже щодня люди мають справу з державними управлінськими установами. Вони відвідують певні організації, заклади, інституції свого міста чи села для вирішення власних проблем. По телефону також можна дізнатися про щось, отримати відповіді на запитання або   важливу інформацію. Багато людей не усвідомлють, що вони звертаються до державних управлінських установ, тому що біля входу бачать вивіски з   іншими назвами:   управління

будівництва та архітектури, управління соціального захисту населення, архів, бібліотека, школа, театр  тощо.  Крім  цього, державні управлінські установи знані за короткими назвами як, наприклад, “податкова” або “митниця”. Люди звикли до цих назв, бо це  частина їх фахового, суспільного чи особистого життя.

Управління цими установами можна показати, з одного боку, на прикладі дуже простої схеми (схема 1), але, з іншого боку, це – складний процес із

багатьма проблемами, про що йдеться в запропонованому конспекті лекцій.

 

 

 

 

Місце державних управлінських установ у суспільстві

Схема 1

 

 

 

 

Політики мають владу

 

сприяння через вибори

 

 

визначення мети

Менеджери та працівники державних управлінських установ

 

 

 

 

 

 

Люди, громадяни держави, цільові групи

послуги

 

 

 

Адміністративний менеджмент у державних управлінських установах докорінно відрізняється від менеджменту в приватних фірмах. Формально багато процесів менеджменту подібні одні до одних, наприклад, орієнтація на ефективну діяльність організації і досягнення поставленої мети. По суті вони відрізняються за багатьма принципами. Менеджмент управління пов'язаний з принципами правової держави. Планування й ухвалення рішення орієнтовані на можливості бюджетного фінансування. Особлива стратегія управління в державних управлінських установах базується на тому, що політики, які мають владу, визначають мету діяльності цих установ. Розрахунок ефективності від реалізації прийнятих рішень часто не вимірюється економіко-математичними категоріями, а суб'єктивно-політичними.

Стратегія управління у вигляді адміністративного менеджменту в державних управлінських установах у багатьох навчальних посібниках з менеджменту відіграє другорядну роль, а часто навіть і не згадується. Тому за допомогою прикладів звертаємо увагу на явища щоденного життя, які частково

відомі, але не всі знають, що це продукт діяльності державних управлінських установ.  У  теорії  розглянуті  питання  щодо  організації  діяльності  (теорія організації),  планування  (методів  планування)  і  прийняття  рішень  (теорія ухвалення рішення).

Стратегія управління повинна забезпечити збалансованість суб'єктивного визначення мети діяльності з боку політиків, які мають владу, фінансових можливостей у вигляді встановленого бюджету та суворого дотримання принципів правової держави у вигляді чинного законодавства й інших нормативних актів (постанов, правил та інструкцій).

Запропоновані конспекти ознайомлять читача зі специфікою стратегії управління в державних управлінських установах в умовах ринкової демократії.

 

Тернопіль, 2001         Вілфрід Трілленберг