Кредитування і контроль - Навчальний посібник (Шевченко Р. І.)

1.2. програма курсу

 

Тема 1. Засади банківського кредитування і прийняття рішень про надання позички

 

Характеристика умов, дотримання яких сприяє отриманню клієнтом позички в комерційному банку. Кредитна заявка, її зміст і аналіз. Вимоги до власного капіталу потенційного позичальника. Форми забезпечення повернення банківських позичок. Дотримання позичальником принципів кредитування. Вивчення потенційного позичальника. Оцінка прибутковості позичкової операції. Участь власних коштів при фінансуванні об’єкта, що кредитується. Прийняття відповідних рішень: про кредитування або відмову у наданні позички. Оцінка доцільності кредитування. Оцінка можливості повернення позички за рахунок цільових джерел, тобто надходжень коштів від реалізації заходу, який було прокредитовано. Складання кредитної угоди.

Тема 2. Кредитний ризик як складова частина банківських ризиків

 

Види банківських ризиків та їх характеристика. Ризики внутрішні та зовнішні, економічні та політичні, за активними і пасивними операціями, за балансовими і забалансовими операціями, фінансовий ризик і ризик незбалансованої ліквідності.

Ризики вищого порядку: кредитний, процентний, ліквідності, інвестиційний, валютний, концентрації вкладень, концентрації залучених коштів. Інші види ризиків: ризик країни і трансляційний, ринковий, операційний, правовий, репутації, зловживань.

Оцінка й управління кредитним ризиком. Критерії оцінки ризику. Репутація, можливість, капітал, умови, застава. Засоби оцін­ки кредитного ризику. Визначення рейтингу кредиту за допомо­гою системи балів, системи фінансових коефіцієнтів. Система рейтингу банків САМЕL. Достатність капіталу, якість активів, якість менеджменту, дохідність, ліквідність.

Визначення кредитної політики банку: обережна, помірна, агре­сивна. Непокритий кредитний ризик. Підтримання оптимальної структури кредитної заборгованості. Проведення ефективної цінової політики. Визначення достатнього рівня процентної плати і комісії.

Захист від ризиків і елементи управління ними. Управління якістю, диверсифікація активів і пасивів, лімітування операцій, оцінка партнерів по активних операціях, заставні операції, контроль за станом активних портфелів, формування резервів та покриття можливих втрат, застосування технології STOP LOSS.

Оцінка й управління процентним ризиком. Критичний рівень ризику зміни процентних ставок.

Аспекти проявлення процентного ризику.

Шляхи впливу процентного ризику на капітал банку. Методи управління процентним ризиком.

Структурне балансування портфелів активів і зобов’язань. Параметри управління процентним ризиком за допомогою балансування структури активів і зобов’язань.

Геп-менеджмент.

Характеристики, яким відповідають активи чи пасиви, чутливі до зміни процентної ставки. Додатний геп, від’ємний геп, нульовий геп.

Метод управління гепом. Залежність зміни маржі від знака гепа та зміни процентної ставки на ринку.

Комулятивний геп, його сутність. Коефіцієнт гепа. Індекс про­центного ризику як індикатор залежності активів чи пасивів банку від зміни процентної ставки. Метод комулятивного гепа як спосіб наближеного обчислення зміни маржі банку залежно від очікуваних коливань процентних ставок.

Дюрація як метод управління гепом.

Основа методу — розрахунок дюрації. Збалансованість між середньозваженими строками погашення портфеля активів з аналогічним показником портфеля зобов’язань та залежність розміру акціонерного капіталу банку при зміні процентних ставок.

Імунізація банку.

Дві стратегії управління ризиком процентної ставки.

Тема 3. Оцінка кредитоспроможності потенційного позичальника

 

Визначення й оцінка ліквідності балансу позичальника. Групування активів балансу за ступенем їх ліквідності, а пасивів — за ступенем строковості їх оплати. Абсолютно ліквідні активи, активи, що швидко реалізуються, активи, що повільно реалізуються. Невідкладні зобов’язання, короткотермінові пасиви, довготермінові пасиви, стійкі пасиви.

Показники платоспроможності підприємства: коефіцієнт миттєвої ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності, коефіцієнт загальної ліквідності.

Показники фінансової стійкості позичальника. Коефіцієнт маневреності, коефіцієнт незалежності.

Аналіз фінансової звітності та руху грошових коштів. Показник, що характеризує аналіз грошових потоків позичальника. Ефективність використання оборотного капіталу. Тривалість обороту капіталу в днях, кількість обороту капіталу за період, коефіцієнт навантаження капіталу у вартості реалізації продукції.

Ефективність використання основного капіталу. Фондовіддача, фондомісткість. Показники рентабельності. Рентабельність підприємства, рентабельність реалізованої продукції, рентабельність акціонерного капіталу, рентабельність активів, рентабельність витрат.

Аналіз грошових коштів позичальника, їх оцінка і прогнозування. Зміст і аналіз дебіторсько-кредиторської заборгованості.

Оцінка ризику кредитної угоди і фінансово-економічні розрахунки. Оцінка ризику на ринку і виробництві. Підхід до ризиків і менеджмент. Ринкове середовище. Бізнес, цілі, стратегія маркетингу. Споживачі та конкуренція. Ризики в експансії та диверсифікація. Оцінка команди управління підприємством.

Функції власників і менеджерів підприємства. Оцінка ефективності менеджменту. Оцінка вартості кредитної послуги. Прості і складні проценти, тверді і плаваючі проценти. Порядок розрахунку інших фінансово-економічних показників, які застосовуються в процесі кредитування клієнтів.

 

Тема 4. Процес банківського кредитування

 

Класифікація кредитів комерційних банків. Призначення і характер використання позичкових коштів, наявність і характер забезпечення, терміни використання позичок, методи надання і способи повернення кредиту, характер і спосіб сплати процентів, кількість кредиторів, кредити, що мають характер послуг.

Диференціація позичкового процента. Облікова ставка центрального банку, рівень інфляції, термін позички, витрати на оформлення позички, депозитний процент, ступінь ризику, розмір позички, попит на позичковий капітал, характер і якість забезпечення позички, зміст заходу, що кредитується, процентна ставка інших банків і фінансово-кредитних установ, характер відносин між банком і позичальником, норма прибутку від інших активних операцій банку, необхідність отримання прибутку від позичкових банківських операцій.

Етапи процесу банківського кредитування. Попередня ознайомча зустріч і бесіда з клієнтом, ознайомлення з керівником підприємства і документацією на кредит. Аналіз кредитної заявки, оцінка кредитоспроможності позичальника і позичкового ризику, відвідування позичальника, ознайомлення з кредитним досьє клієнта, отримання інформації про клієнта зовні, аналіз звітності, структурування позички, підготовка до укладення кредитної угоди, підготовка заключення на кредитування, підготовка розпорядження кредитного відділу банку операційному про кредитування, документальне оформлення видачі та погашення позички.

 

Тема 5. Проблемні позички і засоби реструктуризації безнадійних боргів

 

Суть проблемних позичок і причини їх виникнення. Причини проблемних позичок, які залежать від банку, які залежать від позичальника і які не залежать ні від банку, ні від позичальника. Робота банку з недопущення проблемних позичок. Банківський моніторинг. Робота банку, пов’язана з погашенням проблемних позичок. Банківський контроль. Заходи економічного впливу на позичальника.

Робота з проблемними кредитами і заходи впливу на них. Припинення надання нових кредитів і дострокове стягнення боргу; пролонгація позички; застосування претензійно-позовних заходів стягнення боргу, порушення справи про банкрутство; уступка права вимоги банком іншому кредитору; переведення кре­дитного боргу на іншого клієнта, сек’ютеризація кредитної заборгованості; реструктурування банківських активів.

 

Тема 6. Кредитний портфель комерційного банку, його класифікація

 

Склад кредитного портфеля, критерії класифікації кредитних операцій. Класифікація позичальників за результатами оцінки їхнього фінансового стану. Визначення стану обслуговування позичальником боргу за кредитними операціями. Класифікація кредитного портфеля.

 

Тема 7. Створення резерву для покриття можливих втрат від кредитних операцій

 

Аналіз складу кредитного портфеля банку й оцінка його якості.

Диференціація позичок за ступенями ризику. Чистий кредитний ризик, врахування забезпечення при визначенні чистого кредитного ризику. Порядок розрахунку резерву під кредитні ризики, джерела його формування.

Норми нарахування на різні види кредитів: стандартні, під контролем, субстандартні, сумнівні, безнадійні.