Фінансовий менеджмент у малому бізнесі - Навчальний посібник (Буряк Л. Д.)

3.4. навчальні завдання

Задачі

Задача 1. Мале підприємство планує придбати основні засоби на суму 240 тис. грн. Для цього воно може використати два варіанти фінансування: орендний через фінансовий лізинг або кредит­не фінансування. Орендна плата орендодавцю сплачується з двох джерел: амортизаційних відрахувань (норма амортизації становить 15 \% річних) і частини прибутку (5 \% від суми одержаного прибутку).

Відповідно до договору оренди основні засоби надаються в оренду на 3 роки з щорічною сплатою частини вартості основних засобів (сплата передбачається рівними частинами щорічно).

Середня щорічна сума чистого прибутку прогнозується в сумі 280 тис. грн.

Комерційний банк пропонує малому підприємству кредит на один рік під 45 \% річних. Кредитним договором обумовлюється квартальне погашення кредиту рівними частинами. На підставі наведених даних необхідно обґрунтувати, який варіант фінансування основних засобів є найприйнятніший для малого підприємства.

Задача 2. Вартість лізингових основних засобів становить 100 тис. грн. Термін лізингу — 8 років, процентна ставка з урахуванням комісійних — 10 \%. Платежі здійснюються рівними сумами два рази на рік. Необхідно визначити суму лізингових платежів за весь період лізингу.

Задача 3. Мале підприємство зі щорічним обсягом реалізації продукції 520 тис. грн, у тому числі з дебіторською заборгованістю 75,3 тис. грн уклало договір з окремими покупцями про скорочення строків погашення дебіторської заборгованості. Сума дебіторської заборгованості таких покупців становить 30 \% загальної суми дебіторської заборгованості. Мале підприємство провадить знижку в разі дострокової оплати платіжних документів у розмірі 2 \% до суми платежу.

На підставі наведених даних необхідно визначити суму грошових коштів, на яку зменшиться дебіторська заборгованість унаслідок скорочення строку її погашення, і суму прибутку, яку одержить мале підприємство, використовуючи спонтанне фінансування. Рентабельність виробництва — 30 \%.

Задача 4. За даними балансу станом на початок року сума грошових коштів малого підприємства становить 36,5 тис. грн, обсяг реалізації за минулий рік — 395 тис. грн. У плановому періоді передбачається довести обсяг реалізації продукції до 470 тис. грн. На підставі наведених даних необхідно визначити суму грошових коштів, яка вивільнюється внаслідок прискорення оборотності грошових коштів.

Відповіді на задачі

Задача 1. ІІ варіант.        

Задача 2. 204,8 тис. грн.

Задача 3. 22,6 тис. грн, 43 тис. грн.

Задача 4. 7,0 тис. грн.