Кредитні спілки України – аспекти функціонування - Навчальний посібник (Ткаченко І.С.)

2.1 поняття та сутність кредитної спілки.

 

Саме слово “кредит” походить від латинського “creditum”, що означає “позика”, “борг”. А також цей термін   можна   перекласти   як   “вірю”,   ”довіряю”. Звідси ми можемо дати визначення КС.

Кредитна спілка – це громадська організація, головною метою якої є фінансовий та соціальний захист її членів шляхом залучення їх особистих заощаджень для взаємного кредитування.

В основному КС об’єднують осіб зо місцем роботи, або за місцем проживання. Для відкриття кредитної спілки основні матеріали можна отримати у НАКСі (Національна Асоціація Кредитних спілок України) та у Представництві Канадської Кооперативної Асоціації в Україні. Ми дамо лише загальні  відомості  щодо  заснування  КС  і  більш

детальні відомості та рекомендації щодо нарахування

 

14

відсотків по внесках, позиках, визначеню коефіцієнта ризику.

Для  заснування КС  засновники укладають угоду, яка визначає порядок та принципи створення спілки,  склад  засновників,  порядок  підготовки проекту Статуту спілки та його затвердження. Для створення  КС  потрібно  не  менше  50  осіб- засновників. Особи – засновники (організаційний комітет ) проводять збори, на яких власне й засновують кредитну спілку.

Кредитна спілка як і будь-яка громадська організація в Україні діє на основі статуту. Статут міститить:

-  назву  КС,  її  зміст,  юридичну  адресу  і банківські реквізити;

-    права та обов’язки членів спілки;

 

-    умови прийняття та вибуття з неї;

 

-    розмір сплати вступних та членських внесків;

-  порядок використання коштів спілки, в тому числі порядок та умови надання кредитів членам спілки,      розмір      відрахувань      та      порядок

 

15

формування    фондів,    утворюваних    спілкою,

 

порядок звітності та контролю;

 

-           порядок   припинення   діяльності   спілки   і вирішення майнових питань, пов’язаних   з її ліквідацією.

У статуті КС можуть бути передбачені інші положення, які стосуються окремих видів її діяльності. Статут КС не повинен суперечити чинному законодавству України.

Для  дежавної  реєстрації  КС  її  засновники подають заяву до Державної податкової інспекції. До заяви додається угода про заснування КС, статут, відомості про склад статутних органів, загальну чисельність членів кредитної спілки, документи про сплату реєстраційного збору. КС свою діяльність з питань кредитування та розрахунків погоджує з Національним   банком України. КС охоплюють ті верстви населення, які в силу економічних причин не можуть отримати позику в банку.

Головною метою КС є забезпечення регулярних заощаджень та надання позичок своїм членам. Кредитна  спілка  також  є  джерелом  кредиту,  що

16

надається  її  членам  для  будь-якої  мети,  яка заслуговує на увагу. За позичку сплачується помірно низька процентна ставка. Кінцевою метою кредитної спілки є підвищення соціально-економічного стану її членів. Покращення економічного становища громадян забезпечується їх спроможністю заробляти гроші, розумно їх витрачати, частину доходу заощаджувати для отримання майбутніх благ і мати доступ до джерел кредиту, що забезпечує умови для продуктивної прибуткової діяльності.

Членами кредитної спілки, в тому числі її засновниками можуть бути громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, не обмежені судом у дієздатності та не перебувають у місцях позбавлення волі.

Заява кандидата про вступ до Спілки складається письмово за формулою,   встановленою Правлінням та розглянута на його засіданні.

Ми пропонуємо такий зразок (див., додаток А).

 

17