Методологія системного підходу та наукових досліджень - Курс лекцій (Кустовська О. В.)

9.2. правила подання текстового матеріалу

 

Текстовий матеріал наукового твору дуже різноманітний. До нього (крім розглянутих вище елементів) належать складні числівники, літерні позначення, цитати, посилання, перерахування, тобто те, що при офор- мленні потребує знання особливих техніко-орфографічних правил.

У магістерських роботах з соціальної, економічної, управлінської  те- матики використовується, як правило, цифрова та словесно-цифрова форма запису інформації.

Прості кількісні числівники, якщо при них немає одиниць виміру, пи- шуться словами (п’ять разів, п’ять підприємств). Складні числівники пи- шуться цифрами, за винятком тих, якими починається абзац. Числа зі скороченим  позначенням  одиниць  виміру  пишуться  цифрами  (24  кг,

125 грн.).  При  перерахуванні  однорідних  чисел  (величин,  відношень) скорочена назва одиниць виміру ставиться після останньої цифри. Чис- лівники, які входять до складних слів, у наукових текстах пишуться циф- рою (наприклад, 30-відсотковий обсяг).

У науковому тексті зустрічаються такі види скорочень: 1) літерні аб- ревіатури; 2) складноскорочені слова; 3) умовні скорочення за початко- вими літерами слів; 4) умовні  скорочення за частинами слів і початко- вими літерами.

Літерні абревіатури складаються з перших (початкових) літер повних найменувань (наприклад, США, СОТ, ЄС тощо). Якщо використовуються не загальноприйняті абревіатури, а запропоновані автором, при першо- му згадуванні вони вказуються у круглих дужках після повного наймену- вання, надалі вживаються у тексті без розшифровки або подаються у переліку умовних позначень перед вступом.

Іншим видом скорочень є складноскорочені слова, що складаються з усічених і повних слів (наприклад, профспілка, райдержадміністрація тощо).

Наведемо кілька загальноприйнятих умовних скорочень, які викорис-

товуються при оформленні магістерської роботи:

а) після перерахування (та ін.; тощо);

б) при посиланнях (див. – дивись, пор. – порівняти);

в) при позначенні цифрами століть і років (ст., р., рр.).

У наукових текстах і формулах дуже поширені літерні позначення. В магістерській роботі повинна бути створена така система, коли одному літерному позначенню відповідає одна величина і, навпаки, кожна вели- чина репрезентується одним літерним позначенням.

Наукові тексти відзначаються великою кількістю перерахувань (пере- ліків), що складаються як із закінчених, так і незакінчених фраз. Незакін- чені фрази пишуться з маленьких літер і позначаються арабськими циф- рами або маленькими літерами із напівкруглою дужкою, що закривається.

Перший варіант: перерахування складаються з окремих слів (або не- великих фраз без розділових знаків), які пишуться в підбір з іншим текс- том і відокремлюються один від одного комою. Наприклад: Продукція сільського господарства охоплює: 1) продукцію рослинництва, 2) проду- кцію тваринництва.

Другий варіант: перерахування складаються з розгорнутих фраз із власними розділовими знаками. Тут елементи перерахування найчасті- ше пишуться з нового рядка і відокремлюються один від одного крапкою з комою.

Наприклад:

Сукупні ресурси домогосподарств охоплюють:

а) грошові доходи;

б) вартість спожитої продукції, отриманої з особистого підсобного го-

сподарства;

в) пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, на при-

дбання скрапленого газу, твердого, рідкого палива;

г) пільги на оплату санітарно-курортних путівок, послуг, міжміського транспорту, зв’язку;

д) інші надходження.

Коли частини перерахування складаються із закінчених фраз, вони пишуться з абзацними відступами, починаються з великих літер і відо- кремлюються один від іншого крапкою.

Наприклад:

У системному блоці розташовуються всі основні вузли комп’ютера:

1.  Електронні схеми, які керують роботою комп’ютера (мікропроце-

сор, оперативна пам’ять, контролери пристроїв та ін.).

2. Блок живлення, що перетворює електроживлення мережі в по- стійний струм низької напруги, який подається на електронні схе- ми комп’ютера.

3.  Нагромаджувачі (або дисководи) для гнучких магнітних дисків, що використовуються для читання та запису на гнучкі магнітні диски (дискети).

4.  Нагромаджувач на твердому магнітному диску, який призначений для читання і запису на твердий магнітний диск, що не знімається (вінчестер).

Текст усіх елементів переліку граматично підпорядковується головній

ввідній фразі. Її не рекомендується переривати на прийменнику або спо-

лучнику (на, із, від, те, що).