Інноваційна діяльність підприємства та економічна оцінка інноваційних процесів - Монографія (Кириленко В.В.)

2.3. особливості оцінки економічної     ефективності впровадження нових форм організації та управління виробництвом

(на прикладі автоматизованих систем управління технологічними процесами)

 

Забезпечення  високої  конкурентоспроможності  вітчизняної продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках вимагає не лише значних змін щодо якості самої продукції, а в першу чергу зміни процесів організації її виробництва та управління ними. Вимоги до умов і змісту трудових процесів швидко змінюються, оскільки старі методи, що в основному передбачали ручне і машинно-ручне виконання операцій, не можуть забезпечити високої якості продукції, а отже, і її конкурентоспроможності в умовах ринку. Крім того, низько кваліфіковані, монотонні та важкі ручні роботи стають непрестижними, непривабливими, а згодом можуть стати і соціально неприйнятними. Все це вимагає здійснення не лише технічних, а й організаційних інноваційних процесів, таких,  як  впровадження нових  методів і  форм  організації виробництва (див. рис. 1.2). Серед них важливе місце належить автоматизації виробничих процесів, що забезпечить значне зростання продуктивності праці. Що ж стосується шкідливих робіт, то сьогодні  без автоматизації їх виконання просто неможливе. Тому автоматизація таких робіт – процес необхідний і неминучий. Якщо врахувати, що автоматизація виробництва це одночасно і нові технологічні процеси, то мова йде вже про техніко- організаційні нововведення. У свою чергу, автоматизація виробництва передбачає значне ускладнення технологічних процесів, управління якими в ручному режимі неможливе, оскільки, значно знижуючи оперативність, ручне управління зменшує корисний ефект від автоматизації. Отже, автоматизація виробництва забезпечує найвищу економічну ефективність у   випадку,   коли   автоматизуються   не   лише   технологічні   процеси

виготовлення продукції, а й процеси управління ними, тоді коли йдеться про впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами (АСУ ТП).

Якщо врахувати, що впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами вимагає значних витрат матеріальних і фінансових ресурсів, то постає питання про необхідність автоматизації виробництва відповідно до вимог економіки, а не шляхом вирішення соціальних завдань без огляду на витрати. Якщо будемо здійснювати автоматизацію будь-якою ціною, то вийдемо з цього процесу технічно переозброєними, але зубожілими [37].

На перший погляд, безперечна перспективність і прогресивність таких інноваційних процесів, як впровадження нових технічних засобів, особливо засобів автоматизації виробничих процесів і управління ними, викликали у свідомості багатьох впевненість у безумовній ефективності їх застосування всюди і завжди. При цьому результативність інноваційної діяльності  почала оцінюватись не покращенням результуючих показників виробничо-господарської діяльності підприємства, а кількістю впроваджених автоматизованих систем, в тому числі й автоматизованих систем управління технологічними процесами. Як бачимо, має місце підміна цілей засобами. Насправді ж метою автоматизації є підвищення якості продукції, збільшення її кількості, зниження собівартості і, як результат, збільшення прибутку.

Слід пам’ятати, що навіть найпрогресивніша нова техніка, застосована не там, не так і не тоді де, як і коли вона необхідна, дає від’ємний результат і її впровадження тягне за собою лише необґрунтовані витрати, не забезпечуючи належного технічного, економічного чи соціального ефекту. Тому при визначенні ефективності використання АСУ ТП  необхідно  враховувати  внутрішню  взаємодію  технічних, організаційних, економічних і соціальних чинників у процесі організації виробництва.

Враховуючи складність і слабку розробку методологічних підходів до визначення доцільності впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами на основі розрахунку економічної ефективності  та  встановлення  раціональних  меж  їх  застосування,  саме вони були обрані як приклад.