§ 12. борошняні кондитерські вироби у вітамінному барі. вироби з тіста
У кулінарній практиці виготовляють різноманітні вироби з тіста: борошняні кулінарні вироби — пельмені, оладки, ват- рушки, розтягаї й т. п.; хлібобулочні — здоби, булочки, воло- вани; борошняні кондитерські — тістечка, торти, кекси, пе- чиво, пряники. Залежно від технології приготування розрізняють тісто дріжджове й бездріжджове. Останнє, у свою чергу, поділяють на здобне, бісквітне, пісочне, листко- ве, заварне, пряникове, вафельне, рідке (кляр) і тісто для ло- кшини. До складу тіста, крім борошна, води, солі й дріжджів, входять: цукор, жир, яйця й різні смакові продукти.
Приготування дріжджового тіста й виробів з нього Дріжджове тісто використовують для приготування пирі- жків, пончиків, пирогів, кулеб’як, ватрушок, булочок та ін- ших виробів. Існує два способи його приготування — безопа- рний і опарний. Розпушувачем тіста є дріжджі. М’яке тісто з невеликою кількістю здоби (цукру, яєць, жиру) готують без- опарним способом; круте тісто й тісто з більшою кількістю здоби — опарним, при якому поліпшується розпушеність тіс- та, а, отже, збільшується об’єм і пористість виробів.
Приготування тіста опарним способом Цей спосіб має дві стадії: приготування й шумування опа- ри; готування й шумування тіста. Опарою називається рідке тісто, що замішують із розраху- нку 100 \% рідини, 50 \% борошна й 100 \% дріжджів. У рідину (молоко або воду), підігріту до 28—30°С, додають дріжджі, розводять їх, всипають борошно й замішують рідке тісто. Опара повинна бродити 3—3,5 год до максимального об’єму й вважається готовою, коли об’єм її збільшиться приблизно в 3 рази, а потім почне осідати. У готову опару додають інші продукти: злегка підігріті яйця в суміші із сіллю, цукор, аро- матичні речовини, поступово всипають борошно, що зали- шилося, і замішують протягом 5—8 хв, доки тісто не почне легко відставати від рук. Наприкінці замісу додають масло, розігріте до консистенції густої сметани, накривають тісто і ставлять у тепле місце для шумування. Для кращого шумування роблять обминку тіста: першу — після максимального його підйому (приблизно через 1 год), потім дають тісту підійти й повторюють прийом.
Приготування тіста безопарним способом Усі зазначені в рецептурі продукти замішують одразу. При такому способі замісу норма дріжджів трохи збільшується, порівняно з нормою для готування тіста опарним способом. Загальна тривалість шумування тіста становить 2—2,5 год. У процесі шумування обминку роблять двічі. Одним із важливих моментів готування борошняних ви- робів є оброблення тіста, від якого залежить якість виробів. Оброблення складається з декількох операцій: розподіл ті- ста на рівні частини, формування тіста у відповідний виріб, розстойка сформованих виробів. Готове тісто викладають на стіл або дошку, посипане борошном, і скачують у дов- гий джгут, від якого відрізають шматки, бажано однаково- го розміру. При обробленні тіста й формуванні напівфаб- рикату необхідно враховувати розміри готових виробів. Маса шматків тіста повинна бути на 1—15 \% більше гото- вих виробів, тому що при випічці й вистиганні має місце усушка виробів. Сформовані вироби для розпушення тіста ставлять у тепле вологе місце для додаткового шумування — розстійки. Для надання виробам гарного зовнішнього вигляду їх за 5—10 хв до випікання змащують яєчними жовтками, яйцями або ме- ланжем. Безпосередньо після змащування виробу можна по- сипати рубаним мигдалем, горіхами, цукром, сухарями або хлібними крихтами, борошняним посипанням. Дрібні, повністю розстояні вироби випікають при темпе- ратурі 260—280°С, а великі або не повністю розстояні — 230—250°С. Готовність виробів визначають за кольором ско- ринки й низом, зламом й т. п. Найчастіше із дріжджового тіста готують печені й смажені пиріжки, розтягаї, кулеб’яки, ватрушки, пироги, а також бу- лочки прості й глазуровані, булочки із кремом. Крім того, з рідкого дріжджового тіста випікають млинці й оладки.
Пиріжки смажені Тісто, приготовлене безопарним способом, викладають на стіл, посипаний борошном або змащений тонким шаром рос- линної олії, згортають у джгут, розрізають на шматочки, які формують у кульки, і залишають для розстійки на 5 хв. Потім кульки розгортають у круглі коржі, на одну половину кладуть фарш, накривають його іншою половиною так, щоб утворив- ся пиріжок у вигляді півмісяця, і щільно притискають краї. Пиріжки залишають для розстійки й смажать у жирі, підігрі- тому до 160—170°С.
Пиріжки печені Тісто, приготовлене опарним способом, згортають у джгут, розрізають на рівні шматки й формують кульки. Через 5 хв їх згортають у круглі коржі, а на середину кладуть фарш. Краї коржа защипують, надавши виробу форми човника. Пи- ріжки викладають на лист, змазаний жиром, швом донизу, розстоюють 20—25 хв, змащують яйцем і випікають при те- мпературі 230—240°С.
Ватрушки Тісто згортають у джгут, ріжуть на рівні частини, форму- ють їх у кульки й кладуть на лист, змазаний маслом, на від- стані 5 см один від одного. Після неповної розстійки в куль- ках дерев’яною маточкою роблять поглиблення, краї зма- щують яйцем, а в поглиблення кладуть сирну начинку. Після цього ватрушкам дають повну розстійку й випікають при те- мпературі — 200—240°С.
Розтягаї Приготовлене тісто розгортають на столі, посипаному бо- рошном, у великий шар товщиною 3—5 см виїмкою виріза-
ють кружечки, злегка розгортаючи їх качалкою і на кожний кладуть фарш. Краї кружка защипують, залишаючи середину відкритою. Перед обробленням тіста на фарш можна поклас- ти шматочок риби, м’яса й т. п. Краї кружка закручують у ви- гляді горбка, щоб при випічканні корж залишався цілим. Піс- ля розстійки розтягаї випікають при температурі 230—240°С. Пироги випікають із опарного й безопарного тіста. Вони можуть бути відкритими, напіввідкритими й закритими. Для готування закритих пирогів тісто розгортають у шар товщи- ною 5—7 мм, кладуть на лист, змащений маслом. На шар рі- вномірно кладуть фарш, а поверх нього — шар з тіста, що по- винен бути тоншим, ніж нижній. Краї верхнього й нижнього шарів щільно защипують, поверхню після розстійки змащу- ють яйцем і випікають протягом 40 хв. На поверхні пирога роблять проколи. При випіканні напіввідкритих пирогів фарш зверху накри- вають фігурно вирізаними тонкими шарами тіста. У відкри- тому пирозі краї його злегка загортають і змащують яйцем. Із дріжджового тіста часто випікають фігурну здобу.
Тісто для млинців і оладок. Для його приготування в теплому молоці або воді розводять дріжджі, додають поло- винну норму борошна й ставлять у тепле місце на 30 хв для шумування й збільшення в обсязі в 2 рази. У готову опару кладуть цукор, сіль, розтерті яєчні жовтки й жир. Усе пере- мішують, висипають решту борошна, потім тісто вимішують до еластичного стану й ставлять для шумування. Наприкін- ці шумування вводять збиті яєчні білки, залишають тісто на 15—20 хв для підіймання й приступають до випічки млинців. Млинці найкраще сажити на пательнях із товстим дном невеликого діаметру. На попередньо сильно нагріту пательню з жиром наливають тонким шаром тісто й смажать по обидва боки. Тісто для оладок відрізняється більш густою консисте- нцією.
Приготування фаршів Фарш для пиріжків, пирогів, кулеб’як, рулетів та інших борошняних виробів можна приготувати з м’яса, риби, ово-
чів, грибів, крупи, фруктів. Смак, колір і аромат фаршу зале- жать не стільки від сполучення різних продуктів скільки від способу їхньої теплової обробки.
Фарш м’ясний М’якоть сирої яловичини, баранини або свинини наріза- ють шматком по 40—50 г, обсмажують із жиром, кладуть у посуд, заливають водою або бульйоном так, щоб рідина тіль- ки покрила м’ясо, закривають посуд і тушкують. Готове м’ясо пропускають через м’ясорубку й заправляють соусом, сіллю, перцем, зеленню. Фарш можна приготувати й іншим способом. У пасерова- ну цибулю кладуть сире м’ясо, прокручене через м’ясорубку, перемішують, злегка обсмажують на сильному вогні, після чого доводять до готовності в духовій шафі. Готове м’ясо вдруге пропускають через м’ясорубку, а потім заправляють соусом і спеціями за смаком. Для соусу дрібно нарізають і пасерують цибулю, додають пасероване борошно, розводять бульйоном, що залишився пі- сля тушкування м’яса, і, помішуючи, варять 8—10 хв. Соус повинен мати консистенцію густої сметани. Фарш м’ясний із рисом. Варять розсипчастий рис і змі- шують його з м’ясним фаршем. Фарш рибний. Філе свіжої риби без шкіри й кісток ріжуть на шматки й обсмажують. Готову рибу ріжуть ножем не дуже дрібно, додають розсипчастий рис, соус, дрібно нарізану зе- лень, перець, сіль. Фарш зі свіжої капусти. Білокачанну капусту дрібно ру- бають, кладуть шаром не більше 3 см на лист із попередньо нагрітим жиром і смажать до готовності в духовій шафі при температурі 180—200°С. При більш високій температурі час- тина капусти обвуглюється, а при недостатньо високій тем- пературі капуста запарюється, має бурий колір і смак її погі- ршується. Коли капуста стане м’якою, смаження припи- няють, капусту, охолоджують, солять, додають здрібнені яй- ця, зварені вкруту, і перемішують. Фарш сирний. Сир протирають або пропускають через м’ясорубку, додають вершкове масло, цукор, борошно, яйця, ванілін, сіль, масу добре перемішують.
Фарш яблучний. Свіжі яблука ріжуть на 4 частини, вирі- зають серцевину й кожну частину нарізають поперек на дріб- ні скибочки. У посуд з яблуками кладуть цукор і, помішуючи лопаточкою, варять доти, доки яблука не почнуть розварюва- тися. Якщо яблука недостатньо кислі, то у фарш додають розчинену лимонну або молочну кислоту.
Оздоблювальні напівфабрикати для виробів з тіста
Крем заварний. Борошно пасерують (без жиру) протягом 40—50 хв при температурі 105—110°С до ясно-жовтого ко- льору, охолоджують і змішують із яйцями. В отриману су- міш, увесь час помішуючи, тонким струмочком вливають до- ведене до кипіння молоко із цукром і нагрівають 5—6 хв при температурі 95°С до загустіння, а потім додають вершкове масло й ванільну пудру. Готовий крем швидко охолоджують, тому що при температурі 20—40°С він закисає. Крем нали- вають тонким шаром на стіл з мармуровою кришкою або лист, а його поверхню посипають цукровою пудрою, щоб не утворилася скоринка. Крем вершковий. Яйця й 1/4 частину цукру збивають протягом 3—5 хв. Молоко нагрівають до кипіння, додають у нього цукор, що залишився, і, помішуючи, доводять до ки- піння. Гаряче молоко тонким струмочком вливають у яєчно- цукрову масу, беззупинно й швидко її розмішуючи. Суміш, продовжуючи помішувати, кип’ятять 4—5 хв, потім проці- джують крізь густе сито й охолоджують до температури 20— 22°С. Масло ріжуть на шматки й збивають 15—20 хв. Напри- кінці збивання невеликими порціями додають заздалегідь підготовлену суміш з молока, яєць і цукру, ванільну пудру, коньяк або міцне десертне вино. Збитий крем використову- ють одразу, тому що через 20—30 хв структура його погір- шується й крем потрібно додатково збити. Крем вершковий (гляссе). Цукор і яйця, збиваючи, на- грівають до температури 40—50°С і, не припиняючи взбива- ния, охолоджують до 18—20°С. Окремо збивають масло, до- даючи в нього ванільну пудру, коньяк і невеликими порціями яєчну масу.
Крем вершково-масляний. Масло збивають, додають ванільну пудру, коньяк, просіяну цукрову пудру й, збиваю- чи, доливають невеликими порціями згущене молоко, про- ціджене крізь сито. Якщо згущене молоко зацукрувалося, його доводять до кипіння, охолоджують і потім додають до масла. Крем збивний сирий (безе). У яєчні білки перед закін- ченням їх збивання додають невеликими пропорціями вані- льну цукрову пудру (50 \% норми), крем перемішують лопа- точкою, додають цукрову пудру, що залишилася, а потім фарбують у будь-який колір харчовими фарбами. Креми широко використовують для прикраси тортів, тіс- течок. Праліне. Мигдаль або горіхи після очищення обсмажують при температурі 130—135°С до золотавого кольору, засипа- ють у посуд, додають цукор-пісок і, інтенсивно помішуючи дерев’яною лопаточкою, на сильному вогні прогрівають до повного розчинення цукру. Масу виливають на змазену мас- лом мармурову кришку стола й після охолодження дроблять у ступці, а потім розтирають у вальцюванні або пропускають через м’ясорубку. Сироп для промочки. У кип’ячену воду кладуть цукор і нагрівають до кипіння, знімають пінку, охолоджують до 20°С, додають вино або есенцію. Іноді сироп підкисляють ха- рчовими кислотами. Помадка (основна). У гарячу воду кладуть цукор і пере- мішують. Коли цукор розчиниться, розчин починають вари- ти. Після закипання посуд ставлять на край плити, видаляють піну, внутрішні стінки каструлі протирають чистою й мокрою тканиною, накривають посуд і ставлять на сильний вогонь. У процесі варіння при закритій кришці пари змивають бризки сиропу, що потрапили на стінки посуду, і не дають їм зацук- руватися. Коли температура сиропу сягне 110°С, додають підігріту до 40°С світлу карамельну патоку, що перешкоджає криста- лізації цукру. Патоку можна замінити цукром, що додають на початку варіння, або за 2—3 хв до закінчення варіння по- класти трохи харчової кислоти. Помаду для глазирування ромової баби уварюють до 114—115°С, для тістечок і тор-
тів — до 116—117°С. Готовий сироп швидко охолоджують. Щоб його поверхня не закристалізувалася, сироп збризку- ють водою. Охолоджений до 30—40°С сироп збивають. Че- рез 10—15 хв від початку збивання цукор кристалізується, сироп здобуває білого кольору і утворюється тверда грудка помади. Після збивання помаді дають постояти 10—15 хв, грудки розминають і накривають помаду вологою ткани- ною. Перед глазуруванням помаду розігрівають невеликими частинами до консистенції сметани, помішуючи на вогні або марміті при температурі 50°С. |
|