Бухгалтерський облік у галузях народного господарства - Навчальний посібник (Грабова Н. М.)

Розділ 1

Особливості бухгалтерського обліку в торгівлі

Термінологічний словник ключових понять теми, що характеризують торговельну діяльність з визначенням їх сутності

Торговельна діяльність — це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу споживчих товарів з метою одержання прибутку.

Оптова торгівля — сфера підприємницької діяльності з придбання товарів оптом для їх подальшої реалізації підприємствам роздрібної торгівлі та іншим суб’єктам підприємницької діяльності. В широкому розумінні оптовими вважають операції, коли суб’єкт підприємницької діяльності (покупець) придбає у великій кількості товари не для власного споживання, а для подальшого їх перепродажу меншими порціями від свого імені іншим споживачам, виконуючи в цей період функції зберігання і транспортування товарів.

Роздрібна торгівля — сфера підприємницької діяльності з продажу товарів (послуг) безпосередньо кінцевим споживачам для їх власного некомерційного використання.

Договір купівлі-продажу — письмова чи усна угода між продавцем і покупцем про ціну товарів, їх якість, строки поставки та інші умови, а також відповідальність сторін за невиконання договірних зобов’язань.

Витрати обігу — витрати у вартісному вимірнику, пов’язані з просуванням товарів від виробника до споживача.

Ціна — виражена у грошовому вимірнику вартість одиниці товару.

Відпускна ціна — ціна, за якою виробник або збутова організація реалізує продукцію виробничим чи роздрібним підприємствам для її наступної переробки або реалізації.

Оптова ціна — ціна товару за умови його продажу великими партіями (оптом).

Оптова надбавка — складова частина оптової ціни товару, призначена для покриття витрат обігу і створення прибутку оптово-збутових організацій.

Роздрібна ціна — ціна, за якою реалізуються товари кінцевим споживачам.

Торгова націнка — частина роздрібної ціни товару, призначена для покриття витрат обігу і забезпечення прибутку роздрібних торгових підприємств.

Вільна ціна — ціна, яка встановлюється продавцем товару з урахуванням кон’юнктури ринку, попиту та пропозиції.

Договірна ціна — ціна, що встановлюється за домовленістю між продавцем (виробником) і покупцем (споживачем) товарів (послуг).

Фіксована ціна — ціна, незмінна у визначеному періоді часу.

Регульована ціна — ціна, яка може змінюватися щодо базового рівня у відповідності з порядком, встановленим державними органами. Для роздрібної торгової мережі це може бути встановлення максимального рівня цін або торгової націнки.

Торгова знижка — умова операції купівлі-продажу, за якою відбувається зменшення вартості продажу товарів.

Переоцінка товарних запасів — зміна вартості товарів у напрямі її збільшення (дооцінка) або зменшення (уцінка).

Товарні втрати — виражені у грошовій оцінці втрати від кількісного зменшення товарів або погіршення їх якості, що відбуваються в процесі транспортування, зберігання та реалізації товарів.

Природний убуток — втрати товарно-матеріальних цінностей при транспортуванні, зберіганні і реалізації товарів внаслідок впливу на них об’єктивних природних чинників (усихання, розпилення, розтрушування, витікання тощо).

Договір комісії — договір, за яким одна сторона (комісіонер) зобо­в’язується за дорученням іншої сторони (комітента) здійснити за винагороду одну або декілька угод від свого імені, але за рахунок комітента.

Договір консигнації — договір, за яким іноземна фірма-експортер товарів в Україну (консигнант) постачає товар на склад українського посередника (консигнатора) і доручає йому від свого імені здійснити за певну винагороду подальшу реалізацію поставленого за договором товару протягом визначеного строку.

Митна декларація — заява, в якій містяться відомості про товари, мета їх переміщення через кордон, характер угоди, а також інформація, необхідна для митного контролю і розрахунку митних платежів. Вона є головним документом для оприбуткування товару при його надходженні від іноземного постачальника (по імпорту).